sofi05
30.11.07,09:42
chcela by som sa spytat, moze mat zamestnankyna vyplatenu odmenu ak je na materskej dovolenke? Mala by to byt tzv.celorocna odmena na konci roka.
V r.2007 pracovala, nastupila na MD v juli a bude pokracovat rodicovskou dovolenkou. Ak ano, odvody sa platia z celej vysky a mozem jej uplatnit aj odpocitatelnu polozku, vsetko ako pred nastupom na matersku?
dakujem, S.:)
azuz
30.11.07,09:03
Podľa § 30 zákone o SP mi vychádza, že ak zmestnankyňa poberá materské, nemôže dostať odmenu, ktorá sa zahŕňa do vymer. základu, inak by prišla o materské. Ak môžete, vyplaťte jej odmenu až keď bude poberať rodičovský príspevok.
§ 30
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky zamestnanca
Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak

a) splnil podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote a
b) nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 až 6 za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodov uvedených v § 33 ods. 1, § 39 ods. 1, § 48 ods. 1 a § 49 ods. 1.
jankasm
30.11.07,09:21
No teraz som trošku na pochybách, chcela som dať azuz súhlas, lebo žena počas MD nesmie pracovať a mať VZ na NP, ale toto je odmena za prácu, ktorú vykonala ešte pred MD.
Sú aj prípady, kedy zamestnanec dostane odmeny počas PN /čo je podľa mňa úplne rovnaký prípad/, a z takejto odmeny sa odvody do SP neplatia, s výnimkou úrazového poistania. Odvody do ZP sa platia.
Takže môj názor je, že tú odmenu môže mať vyplatenú aj počas MD.

Odpočítateľnú položku jej normálne môžete uplatniť, ak viete na 100%, že si ju v tomto mesiaci neuplatní u niekoho iného. Však vyhlásenie pre tento rok máte od nej podpísané. :cool:

Toto je môj názor, snáď sa ešte niekto pridá, aby sme mali istotu, či je táto úvaha správna. :)
Jozef Mihál
30.11.07,09:24
Zdôrazňujem príspevkom, že súhlasím s názorom jankasm.
sofi05
30.11.07,09:25
No teraz som trošku na pochybách, chcela som dať azuz súhlas, lebo žena počas MD nesmie pracovať a mať VZ na NP, ale toto je odmena za prácu, ktorú vykonala ešte pred MD.
Sú aj prípady, kedy zamestnanec dostane odmeny počas PN /čo je podľa mňa úplne rovnaký prípad/, a z takejto odmeny sa odvody do SP neplatia, s výnimkou úrazového poistania. Odvody do ZP sa platia.
Takže môj názor je, že tú odmenu môže mať vyplatenú aj počas MD.

Odpočítateľnú položku jej normálne môžete uplatniť, ak viete na 100%, že si ju v tomto mesiaci neuplatní u niekoho iného. Však vyhlásenie pre tento rok máte od nej podpísané. :cool:

Toto je môj názor, snáď sa ešte niekto pridá, aby sme mali istotu, či je táto úvaha správana. :)
jankasm,
kde by som nasla odmenovanie pocas PN?
odvod do ZP - aj zamestnanec aj zamestnavatel?
jankasm
30.11.07,09:37
jankasm,
kde by som nasla odmenovanie pocas PN?
odvod do ZP - aj zamestnanec aj zamestnavatel?

Čo tak predplatiť si draka? Tam nájdeš vždy všetko.
Tu je odpoveď od p. Mihála.

Ako správne uvádzate, neplatia sa odvody na sociálne poistenie s výnimkou úrazového poistenia (0,8% zo sumy 10000 Sk).

A to preto lebo v sociálnom (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-08-2006-a.html) poistení sa poistné podľa § 140 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-08-2006-a.html) poistení neplatí napríklad pri práceneschopnosti zamestnanca. Dôsledkom je skutočnosť, že sa pri PN zamestnanca kráti maximálny možný vymeriavací základ (s výnimkou úrazového poistenia, kde maximálny vymeriavací základ nie je stanovený) - a preto sa odvody na sociálne poistenie s výnimkou úrazového poistenia neplatia.

V zdravotnom (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2006-a.html) poistení však nie je možné za žiadnych okolností krátiť maximálny mesačný vymeriavací základ (v roku 2006 je to suma 47475 Sk), preto sa preddavky na zdravotné poistenie v uvedenom prípade počítajú rovnako, akokeby zamestnanec pracoval.

V uvedenom prípade preto vypočítate a odvediete preddavky zo sumy odmeny 10000 Sk.

ZSP_§138
ZSP_§140
ZZP_§13
ZZP_§16

Doplním, odvody do ZP platí rovnako zamestnanec aj zamestnávateľ. :)
sofi05
30.11.07,09:43
takze vsetkym Vam dakujem,
idem sa pozriet na toho draka.:):):)
azuz
30.11.07,10:02
No teraz som trošku na pochybách, chcela som dať azuz súhlas, lebo žena počas MD nesmie pracovať a mať VZ na NP, ale toto je odmena za prácu, ktorú vykonala ešte pred MD.
Sú aj prípady, kedy zamestnanec dostane odmeny počas PN /čo je podľa mňa úplne rovnaký prípad/, a z takejto odmeny sa odvody do SP neplatia, s výnimkou úrazového poistania. Odvody do ZP sa platia.
Takže môj názor je, že tú odmenu môže mať vyplatenú aj počas MD.

Odpočítateľnú položku jej normálne môžete uplatniť, ak viete na 100%, že si ju v tomto mesiaci neuplatní u niekoho iného. Však vyhlásenie pre tento rok máte od nej podpísané. :cool:

Toto je môj názor, snáď sa ešte niekto pridá, aby sme mali istotu, či je táto úvaha správna. :)
Do súvisu s odmenami, ked je zamestnanec na PN som si to nedala a v zákone som nenašla vynimku. Opravím svoj príspevok.