Vladimír Ozimý
30.11.07,10:45
ahoj mam dve otazky:

v roku 2007 je uzavretá zmluva o buducej zmluve na kupu nehnuteľnosti. Čaká sa na vyriešenie mimosudnych veci, pričom kupca zložil depozit u notára
Účtuje sa o takejto zmluve v účtovníctve?

Lebo ide mi o to ak ano tak ako...ide mi o zdaniteľné hľadisko lebo k predaju dôjde v roku 2008 vtedy bude podpísaná kúpna zmluva...takže mne vychádza logicky následovné

ak sa o tom účtuje tak len na účte výnosy budúcich období a daňovo to zdaním v roku kedy dôjde k prechodu vlastníctva (podpisom zmluvy)

Dakujem za skoré odpovede :)
STRELEC
30.11.07,10:03
Zatiaľ nie je o čom účtovať. * Budúce zmluvné strany sa len dohodli, že za dohodnutých podmienok uzatvoria budúcu kúpno-predajnú zmluvu.
Aspoň tak by to malo byť, pokiaľ sa jedná o zmluvu o budúcej zmluve.

*Opravujem sa - je o čom účtovať: depozit. Viď príspevok smith-a. Ďakujem!
Vladimír Ozimý
30.11.07,10:42
Plne s tebou súhlasím ja som to sem uviedol pretože počul som rôzne názory ale ja hovorím o tom že niet o čom účtovať je to len právny akt nie však z pohľadu účtovníctva...nedochádza k účtovnému prípadu nie je čo účtovať...
Zoltán Kovács
30.11.07,10:46
Ale o depozite u notára treba účtovať.
Vladimír Ozimý
30.11.07,10:52
Ale o depozite u notára treba účtovať.

Ahoj Smith

o.k. a ako? výnos budúcich období?
Zoltán Kovács
30.11.07,10:57
Ahoj Smith

o.k. a ako? výnos budúcich období?

O depozite bude účtovať iba zložiteľ. Predávajúci v tomto roku neúčtuje nič. Zložiteľ to zaúčtuje ako pohľadávku. Či kratkodobú alebo dlhodobú, to treba vedieť kvalifikovane odhadnúť, či tie spory sa urovnajú v kratkej dobe, alebo to je beh nadlhšiu trať.
Vladimír Ozimý
30.11.07,11:26
O depozite bude účtovať iba zložiteľ. Predávajúci v tomto roku neúčtuje nič. Zložiteľ to zaúčtuje ako pohľadávku. Či kratkodobú alebo dlhodobú, to treba vedieť kvalifikovane odhadnúť, či tie spory sa urovnajú v kratkej dobe, alebo to je beh nadlhšiu trať.

no jasnéé ale ako pohľadávka nedaňová :) ... o.k. Smith
Zoltán Kovács
30.11.07,11:33
no jasnéé ale ako pohľadávka nedaňová :) ... o.k. Smith

AKo môže byť pohľadávka nedaňová, nevzniká náklad. Ten presun peňazí sa ti zobrazí iba v súvahe, zmena aktív z jedného druhu (pokladnica, resp. bežný účet) na druhý (pohľadávka).
Vladimír Ozimý
30.11.07,11:38
AKo môže byť pohľadávka nedaňová, nevzniká náklad. Ten presun peňazí sa ti zobrazí iba v súvahe, zmena aktív z jedného druhu (pokladnica, resp. bežný účet) na druhý (pohľadávka).

Smith ja ti rozumiem ja som sa zamotal v pohodke :) už je piatok a tak chcem byť asi komplikovaný hehe...dik moc