risoz
30.11.07,12:29
Zdravim

Otec daroval prvoredenej dcere byt, ma narok aj jeho druhorodeny syn na darovany byt?

Dakujem
bea
30.11.07,11:43
Otec môže darovať byt komu on chce. Druhorodený syn podľa mňa na dar nemá žiaden nárok. Možno v prípade smrti otca v dedičskom konaní môže požadovať, aby sa dar - byt započítal do dedičstva.
Monika Kováčová
30.11.07,12:04
Doplním beu: toto započítanie do dedičstva však nezakladá nárok na vlastníctvo bytu: neznamená to, že brat sa stane spoluvlastníkom bytu, alebo nejakým iným spôsobom si bude vlastníctvo nárokovať...

Predpokladám, že v zadaní sa hovorí o darovaní bytu za života otca...
granatka19
30.12.07,12:09
Dobry den, potrebovali by sme poradit. Manzelov ujo s manzelkou su bezdetni a rozhodli sa, ze svoj majetok(nehnutelnost) daruju/prepisu na manzela ako jedinemu dedicovi. Nevieme vsak, ci je vyhodnejse, lacnejsie, najmenej komplikovane ak nehnutelnost nadobudneme ako dar alebo ak spisu zavet. Najradsej by sa vyhli dedicskemu konaniu. Aky je v tom rozdiel? Plati sa darovacia dan? Samozrejme, chceme aby mali v dome dozivotne pravo dozitia.
Zoltán Kovács
30.12.07,12:25
Dobry den, potrebovali by sme poradit. Manzelov ujo s manzelkou su bezdetni a rozhodli sa, ze svoj majetok(nehnutelnost) daruju/prepisu na manzela ako jedinemu dedicovi. Nevieme vsak, ci je vyhodnejse, lacnejsie, najmenej komplikovane ak nehnutelnost nadobudneme ako dar alebo ak spisu zavet. Najradsej by sa vyhli dedicskemu konaniu. Aky je v tom rozdiel? Plati sa darovacia dan? Samozrejme, chceme aby mali v dome dozivotne pravo dozitia.

Daň z darovania bola zrušená. Keď nechcú to riešiť cez dedičské konanie, tak darovanie, resp. kúpna zmluva prichádza do úvahy. Treba však uviesť vecné bremeno - právo doživotného užívania nehnuteľnosti.
ayya
30.12.07,12:36
... Treba však uviesť vecné bremeno - právo doživotného užívania nehnuteľnosti.

Myslim, ze netreba ... teda v zmysle: nevyplyva to zo ziadneho predpisu, ziadneho zakona ... ale ferove by to bolo, ak by tuto otazku polozil manzelov ujo, tak jednoznacne napisem tiez ze "treba" ... bez urazky, ok? ;)

Ale ked to sami navrhnete, aby to vecne bremeno bolo zapisane, tak to iste ocenia ;)
Zoltán Kovács
30.12.07,12:47
Dobry den, potrebovali by sme poradit. Manzelov ujo s manzelkou su bezdetni a rozhodli sa, ze svoj majetok(nehnutelnost) daruju/prepisu na manzela ako jedinemu dedicovi. Nevieme vsak, ci je vyhodnejse, lacnejsie, najmenej komplikovane ak nehnutelnost nadobudneme ako dar alebo ak spisu zavet. Najradsej by sa vyhli dedicskemu konaniu. Aky je v tom rozdiel? Plati sa darovacia dan? Samozrejme, chceme aby mali v dome dozivotne pravo dozitia.


Myslim, ze netreba ... teda v zmysle: nevyplyva to zo ziadneho predpisu, ziadneho zakona ... ale ferove by to bolo, ak by tuto otazku polozil manzelov ujo, tak jednoznacne napisem tiez ze "treba" ... bez urazky, ok? ;)

Ale ked to sami navrhnete, aby to vecne bremeno bolo zapisane, tak to iste ocenia ;)


Hrubo označené som pochopil tak, že manželov ujo to tiež chce aby to tam bolo, preto som uviedol slovné spojenie "treba uviesť". Snáď je natoľko inteligentný, že nepripraví seba a manželku o strechu nad hlavou.
Nakoľko keby to užívacie právo ostalo iba v rovine slovnej dohody, tak z toho do budúcna môžu byť problémy. Život je pes, a nikdy človek neviem čo ho ešte čaká.
nunik
13.03.08,06:11
Dobry den . CHcela by som sa opytat,po matkinej smrti nebolo dedicske konanie, notarka povedala vraj nieje čo dedit. Nedostala som ani pozvanku,len brat mi oznamil,že dedicske nebude,vraj tak povedala notarka. Moja otazka znie: Nemalo sa dedicke uskutočnit a nemala by som mat nejake pisomne vyrozumenie z notarstva ? Dakujem za odpoved.
Martasch
13.03.08,06:17
Dedičské konanie nie je vtedy, keď sa notárke oznámi, že dotyčný nemal žiaden majetok. Zvyčajne to oznamujeme ten, kto vybavuje pohreb. Teda dedičské konanie nemá byť ohľadne čoho. Iba ak by si mala nejaké dokady o tom, že matka mala nejaký majetok /bol na ňu napísaný byt a.p./, vtedy sa môžeš obrátiť na notárku aj ty.
nunik
13.03.08,06:23
Aha, tak dobre. Dakujem za odpoved a prajem pekny den .
kira
16.03.08,07:34
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, či je možné darovanie pozemku, ktorý sa nachádza na Slovensku -osobe žijúcej v Čechách?
kira
16.03.08,14:36
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, či je možné darovanie pozemku, ktorý sa nachádza na Slovensku -osobe žijúcej v Čechách?

Neviete mi prosím poradiť?
nunik
12.07.09,09:34
Dobry den. Možem sa poradit ? Da sa napadnut kupna zmluva ?
hanelie
13.07.09,06:31
za určitých okolností áno - môžu tak urobiť "účastníci" tejto zmluvy /kupujúci a predávajúci
Chobot
13.07.09,07:08
Dobry den. Možem sa poradit ? Da sa napadnut kupna zmluva ?

A aký máš dôvod napadnutia? Teda nemyslím tým fakt, že niekto je s darovaním nespokojný alebo nesúhlasí s darovaním, ale čo chceš uviesť ako dôvod, kvôli ktorému chceš zmluvu napadnúť? Prečo si myslíš, že by mala byť neplatná?