e.v.a.
30.11.07,14:27
Ahojte, tento rok som rozbehla živnosť a potrebujem poradiť.
1.otázka: Ak idem robiť jednému klientovi daňové priznanie a jednoduché účto za celý rok, stačí, keď mu vystavím faktúru, alebo musí byť aj nejaká dohoda či zmluva?
2. otázka: Neviem, aká je bežná cena za tieto služby, chce aby som mu urobila okrem iného aj knihu jázd cca 2O tis. km. Čo je dosť veľa roboty. Dohodli sme sa na cca 4-5tis.
3.otázka: Tento rok som bola 2 mesiace na predĺženej materskej, mesiac v štátnej správe, 5 mesiacov nezamestnaná na UP a od septembra živnostník. Môžem si odpočítať odpočitateľnú položku celú 95 616,- aj keď som bola na UP a nemala príjem?
4.otázka: Nerada by som platila odvody do soc. poisťovni a preto ma zaujíma, či sa do obratu zarátavá príjem za rok zo živnosti, alebo aj zo závislej činnosti, čo som mala 1.mesiac, a či sa to kráti na mesiace, ktoré som robila, alebo sa to vzťahuje na rok bez rozdielu toho koľko som v tom roku odpracovala mesiacov. Neviem, či som sa dobre vyjadrila. Hádam ma niekto pochopí.
Budem rada, keď poradíte účtovníčke v plienkach :):):):D:D:D
Monika Kováčová
30.11.07,13:40
1. bez zmluvy by som nerobila
2. to je zadarmo
3. áno, pokiaľ si bola na rodičovskej dovolenke a nie na materskej
4. len z podnikania, nekráti
e.v.a.
30.11.07,13:44
Ďakujem, zmluvu pripravím. Aká je teda min. cena práce? Bola to rodičovská.
Ešte raz ďakujem
veronikasad
30.11.07,13:45
Ahojte, tento rok som rozbehla živnosť a potrebujem poradiť.
1.otázka: Ak idem robiť jednému klientovi daňové priznanie a jednoduché účto za celý rok, stačí, keď mu vystavím faktúru, alebo musí byť aj nejaká dohoda či zmluva?
Je dobré mať uzatvorenú zmluvu s dohodnutím konkrétnych podmienok a zodpovednosti.
2. otázka: Neviem, aká je bežná cena za tieto služby, chce aby som mu urobila okrem iného aj knihu jázd cca 2O tis. km. Čo je dosť veľa roboty. Dohodli sme sa na cca 4-5tis.
Pozri tému : pošuškajte koľko pýtať
3.otázka: Tento rok som bola 2 mesiace na predĺženej materskej, mesiac v štátnej správe, 5 mesiacov nezamestnaná na UP a od septembra živnostník. Môžem si odpočítať odpočitateľnú položku celú 95 616,- aj keď som bola na UP a nemala príjem?
Nezd.čiastka ZD u každého daňovníka je pre r. 2007 95 616 sk
4.otázka: Nerada by som platila odvody do soc. poisťovni a preto ma zaujíma, či sa do obratu zarátavá príjem za rok zo živnosti, alebo aj zo závislej činnosti, čo som mala 1.mesiac, a či sa to kráti na mesiace, ktoré som robila, alebo sa to vzťahuje na rok bez rozdielu toho koľko som v tom roku odpracovala mesiacov. Neviem, či som sa dobre vyjadrila. Hádam ma niekto pochopí.
Povinným platiteľom odvodov do SP sa staneš, ak tvoj príéjem z podnikania v roku 2007 presiahne 12-násobok min. mzdy. Nezáleží na počte mesiacov, v ktorých príjem dosiahneš.
Budem rada, keď poradíte účtovníčke v plienkach :):):):D:D:D
Odpovede sú zvýraznené v texte.

-----
Veronika
Batovka
30.11.07,13:47
1. bez zmluvy by som nerobila
2. to je zadarmo
3. áno, pokiaľ si bola na rodičovskej dovolenke a nie na materskej
4. len z podnikania, nekráti
K bodu 4 by som dodala, ak za 1 mesiac dosiahnes zaklad dane napr. 40000, bude sa posudzovat, akoby si mala 240000 Sk.
Toto je môj veľký kopanec, prosím preskočte príspevok.
e.v.a.
30.11.07,13:58
Batovka - prosím, to mi vysvetlí, prečo 240 000,- Problém je v tom, že som v septembri prijala dotáciu 46 tis. A čerpala som ju v tomto roku. Takže to je jediný môj príjem zatiaľ. A ešte jedna fa na 5tis. Prosim.
Pepa
30.11.07,14:01
K bodu 4 by som dodala, ak za 2 mesiace dosiahnes zaklad dane napr. 40000, bude sa posudzovat, akoby si mala 240000 Sk.
Totálny nezmysel.:eek:
Pepa
30.11.07,14:04
Batovka - prosím, to mi vysvetlí, prečo 240 000,- Problém je v tom, že som v septembri prijala dotáciu 46 tis. A čerpala som ju v tomto roku. Takže to je jediný môj príjem zatiaľ. A ešte jedna fa na 5tis. Prosim.
Budem hovoriť o príjme pre posudzovanie povinnosti stať sa povinným platcom pre SP - takže ak presiahneš príjem 12x8100 stávaš sa od 1.7.2008 povinným platcom.
Je tu dotácia - záleži od toho, aké výdavky si budeš uplatňovať - ak percentom z príjmov tak zahrnieš celú dotáciu do príjmov, ak preukázateľné - čiže budeš viesť účto - do príjmu zahrnieš dotáciu v takej výške v akej si ju "minula". Čiže ak nakúpiš za 20 tis. do príjmov zahrnieš 20 ........
e.v.a.
30.11.07,14:12
Vediem si jednoduché účto a uplatňujem si preukázateľné výdavky, s účtovaním dotácie nemám problém. Len nechcem presiahnuť sumu, aby som neplatila do sociálnej. Myslím, že by to malo byť v poriadku a nebudem budúci rok ešte platca. Ďakujem Pepa
e.v.a.
30.11.07,14:18
Ešte k tej cene. Naozaj som sa snažila hľadať v tému Pošuškajte koľko pýtať. Ale strávila som tam neskutočne veľa času a nedočítala som sa tam, akú cenu pýtať. Nepozrela som to všetko, to je pravda, veď na to by som potrebovala dni a nie hodiny. Ak by som urobila jednoduché účtovníctvo za celý rok, knihu jázd (20 tis. km), daňové priznanie a s tým súvisiace podklady. Zdá sa vám suma 5tis. málo? Koľko, veď aspoň približne niekto poraďte. On je ochotný dať do 6tis. Tak neviem.
Monika Kováčová
30.11.07,14:32
6OOO je zadarmo
abel
30.11.07,14:34
1. bez zmluvy by som nerobila
2. to je zadarmo
3. áno, pokiaľ si bola na rodičovskej dovolenke a nie na materskej
4. len z podnikania, nekráti
ermon, nárok na nezdaniteľnú časť 95.616.- Sk má v každom prípade, bez ohľadu na to, či bola na rodičovskom príspevku alebo na materskej. Zrejme si si to pomýlila s vlastným príjmom manželky, ak by si chcel nezd. časť na ňu uplatňovať manžel :rolleyes:
e.v.a.
30.11.07,14:48
Keď mi donesie všetky podklady, tak si to prerátam, koľko by to malo asi byť. Uvidím. A to chce odo mňa aj optimalizáciu účtovníctva. Má veľké príjmy a žiadne výdavky. Žiadne bloky, nič. A mám vymyslieť, aby neplatil daň. Haha. No porozmýšľam, či to zobrať, ale na začiatok si moc vyberať nemôžem. Tak čo už.
Monika Kováčová
30.11.07,14:50
Pozri tému Perličky účtovnej kancelárie, veľa pochopíš z praxe...
e.v.a.
30.11.07,14:53
Už som ju kedysi pozerala a veľa som sa nasmiala. Tešila som sa, kedy to postretne aj mňa. A stalo sa. Hneď jeden z prvých prípadov a som v tom až po uši.
abel
30.11.07,15:28
Keď mi donesie všetky podklady, tak si to prerátam, koľko by to malo asi byť. Uvidím. A to chce odo mňa aj optimalizáciu účtovníctva. Má veľké príjmy a žiadne výdavky. Žiadne bloky, nič. A mám vymyslieť, aby neplatil daň. Haha. No porozmýšľam, či to zobrať, ale na začiatok si moc vyberať nemôžem. Tak čo už.
A to je práve to. Zo začiatku to zoberieš za babku, on povie ďalej, že má účtovníčku, ktorá to urobí lacno, prídu ďalší klienti, pretože si pre nich zaujímavá, a bude to tak, že budeš robiť 20 firiem a plat ako za jednu. Ale zase sama musíš poznať svoje kvality, či si môžeš pýtať ako renomovaná firma, alebo ako začiatočník.
Pamätám si, keď sa robilo RZ ZP, ako nemenovaná "kolegyňa" na Porade vyrukovala s cenou, pod ktorú ona veru nepôjde, a potom sa pýtala, čo to vlastne ročné zúčtovanie je. Takže tie ceny, to je asi skutočne individuálne, každý podľa svojich schopností -alebo sebavedomia?
Batovka
30.11.07,16:33
Totálny nezmysel.:eek:

Ani by som nepovedala, pozri § 138 DPH SP:

(7) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je, ak tento zákon neustanovuje inak, polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Nie som znalá problematiky, prosím príspevok preskočiť.
Monika Kováčová
30.11.07,16:37
Ani by som nepovedala, pozri § 138 DPH:




ale Batovka.... toto už naozaj je totálny nezmysel... :eek: alebo len preklep??? :);)
Monika Kováčová
30.11.07,16:43
inak otázka neznela o vymeriavacom základe zamestnanca ale o povinnosti registrácie SZČO na sociálnej poisťovni po dosiahnutí hrubého príjmu ... preto to nedorozumenie medzi vami... otázka sa týkala § 21 T.J.

(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, ak tento zákon neustanovuje inak.
Zoltán Kovács
30.11.07,16:51
K bodu 4 by som dodala, ak za 1 mesiac dosiahnes zaklad dane napr. 40000, bude sa posudzovat, akoby si mala 240000 Sk.

Toto vôbec nechápem.
Batovka
30.11.07,17:13
ale Batovka.... toto už naozaj je totálny nezmysel... :eek: alebo len preklep??? :);)
Teda ozaj, to som dobre posolila. Už som opravila, ďakujem.
Batovka
30.11.07,17:18
Toto vôbec nechápem.
Zacala som s podnikaním v decembri, a keď som do SP odovzdala Výpis z daňového priznania,pani pri okienku vynásobila sumu dvanástimi, potom delila dvoma a povedala, že toto je váš vymeriavací základ. Ja tomu nerozumiem, tak som si to dala vysvetliť a napísala mi len číslo §. Odvtedy poznám ten §. ale priznám sa, neviem, či to vôbec niekedy pochopím. Radšej si dám poradiť od poraďákov.
mimotemyAsi som to sem nemala písať, keď sa tomu nerozumiem, však?

Všetky moje príspevky v tejto téme sú nesprávne, prosím tak aj čítať.
Pepa
30.11.07,17:23
K bodu 4 by som dodala, ak za 1 mesiac dosiahnes zaklad dane napr. 40000, bude sa posudzovat, akoby si mala 240000 Sk.
A toto je čo?
V otázke som vyčítala, že zadávateľka chce vedieť akú výšku príjmu nesmie prekročiť, aby sa nestala povinným platcom SP. Odpoveď je 12 násobok MM - hrubý príjem.
Tvoja odpoveď - viď citát - je nesprávna a pre tých, ktorí nie sú znalí problematiky - zavádzajúca. Doporučujem nie opraviť - ale vymazať. Žiadna pomerná časť ako si to uviedla v oprave.
A čo sa týka par. 138 - vymeriavací základ. Vymeriavací základ bude dotyčnú zaujímať v prípade ak sa stane povinným platcom a vypočíta ho: základ dane/2/počet mesiacov podnikania.
Pepa
30.11.07,17:26
Zacala som s podnikaním v decembri, a keď som do SP odovzdala Výpis z daňového priznania,pani pri okienku vynásobila sumu dvanástimi, potom delila dvoma a povedala, že toto je váš vymeriavací základ. Ja tomu nerozumiem, tak som si to dala vysvetliť a napísala mi len číslo §. Odvtedy poznám ten §. ale priznám sa, neviem, či to vôbec niekedy pochopím. Radšej si dám poradiť od poraďákov. mimotemyAsi som to sem nemala písať, keď sa tomu nerozumiem, však? Ak tu budú 3 súhlasy, vymažem moje príspevky
Ale veď nič sa nedeje -opravíme a je to. :)
Pepa
30.11.07,17:31
Ani by som nepovedala, pozri § 138 DPH SP:

(7) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je, ak tento zákon neustanovuje inak, polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti.
Pozri si tebou zvýraznený text - je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti - ak podnikáš napr. 3 mesiace VZ rovná sa základ dane/2/3 - dvanástimi by si delila v prípade, ak podnikáš celý rok.
Batovka
30.11.07,17:35
Pozri si tebou zvýraznený text - je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti - ak podnikáš napr. 3 mesiace VZ rovná sa základ dane/2/3 - dvanástimi by si delila v prípade, ak podnikáš celý rok.
Erika, ďakujem, teraz mi v tejto oblasti začína aj trošku svitať...
veronikasad
01.12.07,09:02
Ešte k tej cene. Naozaj som sa snažila hľadať v tému Pošuškajte koľko pýtať. Ale strávila som tam neskutočne veľa času a nedočítala som sa tam, akú cenu pýtať. Nepozrela som to všetko, to je pravda, veď na to by som potrebovala dni a nie hodiny. Ak by som urobila jednoduché účtovníctvo za celý rok, knihu jázd (20 tis. km), daňové priznanie a s tým súvisiace podklady. Zdá sa vám suma 5tis. málo? Koľko, veď aspoň približne niekto poraďte. On je ochotný dať do 6tis. Tak neviem.
Nedá sa jednoznačne povedať, či je to veľa alebo málo. Ak si začiatočník a nevieš cenu odhadnúť paušálne, skús v prvom roku ísť na položky. Ceny sú rozdielne podľa regionov, iné /vyššie/, sú v Bratislave, podstatne nižšie sú na vidieku a v menších mestách. Ak si začiatočník aj vo vedení JU, v Bratislave by snáď mohla byť cena za položku 15-20sk a okolo 2 tis.SK za DP.

---------
Veronika
bambino87
19.12.07,10:05
ja mam podobny problem s cesťakmi. moj švagor ma poziadal, aby som mu robila cesťaky, počitam tak 4-5 bločkov mesacne. uctovnictvo provozujem na záhorí. vobec neviem odhadnut cenu, preto by som chcela poradit, aspon ked robite cestaky aj vy, kolko by ste asi brali za takyto pripad. Sice je to svagor, ale ja podnikam prvy rok a musim tiez z niecoho zit. Prosim o radu. Dakujem
liba2
19.12.07,10:34
ja mam podobny problem s cesťakmi. moj švagor ma poziadal, aby som mu robila cesťaky, počitam tak 4-5 bločkov mesacne. uctovnictvo provozujem na záhorí. vobec neviem odhadnut cenu, preto by som chcela poradit, aspon ked robite cestaky aj vy, kolko by ste asi brali za takyto pripad. Sice je to svagor, ale ja podnikam prvy rok a musim tiez z niecoho zit. Prosim o radu. Dakujem
Sama musíš zvážiť koľko času ti zaberie vyplnenie cesťáku,
alebo koľko ich urobíš za 1 hod. a ako si ceníš svoju hodinu práce,
alebo môžeš kopírovať cenu za položku v JÚ (napr. 10-20 Sk/kus),
alebo .... možností je viac, nikto z nás do toho nevidí tak dobre ako ty. Len si musíš veriť ... :)