pero
30.11.07,13:56
Dobrý deň!
Prosím Vás o radu: v januári sme kúpili s manželom auto, ktoré je napísané na neho ako súkromnú osobu. Ja som živnostníčka a chcela by som si teraz v decembri auto prepísať na seba, aby som ho mohla používať na podnikanie. Prosím Vás ako mám teraz pokračovať? Musím spísať s manželom kupno-predajnú zmluvu? Treba prepísať poistky? Prosím Vás o skorú odpoved.

Vopred dakujem.

Pero
Pepa
30.11.07,13:08
Dobrý deň!
Prosím Vás o radu: v januári sme kúpili s manželom auto, ktoré je napísané na neho ako súkromnú osobu. Ja som živnostníčka a chcela by som si teraz v decembri auto prepísať na seba, aby som ho mohla používať na podnikanie. Prosím Vás ako mám teraz pokračovať? Musím spísať s manželom kupno-predajnú zmluvu? Treba prepísať poistky? Prosím Vás o skorú odpoved.

Vopred dakujem.

Pero
Nemusíš robiť nič - auto na podnikanie môžeš používať aj keď ja napísané na manžela.
pero
30.11.07,13:12
aj ked si ho chcem zaradiť do majetku?
pero
30.11.07,13:14
zabudla som napísať, že by som si ho chcela odpisovať štyri roky, čo robiť v takom prípade?
dakujem za odpoved.
Monika Kováčová
30.11.07,13:54
Prepísať auto, ktoré je tvoje (nakoľko ide o BSM) zas len na teba (aj keď SZČO) je totálny nezmysel bez hlavy a päty...

Normálne ho vlož do majetku, zaraď a odpisuj.
pero
30.11.07,17:50
Mám tomu rozumieť tak, že ho môžem zaradiť do majetku napriklád od 3.12.2007, prihlásiť ho na daňovom úrade od tohto dátumu zaplatiť cestnú daň a čo havarijná poistka a zákonná poistka môže ostať na manžela, ale ja si ju nemôžem uplatniť v účtovníctve, čo ostatné výdavky na auto: diaľničná známka, údržba auta atd.?
Stále mi není jasné, ked to nebude na firmu, čo si môžem uplatniť a čo nie.

Dakujem veľmi pekne za rady!!!
veľmi mi pomôžete.
Pero
Zoltán Kovács
30.11.07,17:58
Mám tomu rozumieť tak, že ho môžem zaradiť do majetku napriklád od 3.12.2007, prihlásiť ho na daňovom úrade od tohto dátumu zaplatiť cestnú daň a čo havarijná poistka a zákonná poistka môže ostať na manžela, ale ja si ju nemôžem uplatniť v účtovníctve, čo ostatné výdavky na auto: diaľničná známka, údržba auta atd.?
Stále mi není jasné, ked to nebude na firmu, čo si môžem uplatniť a čo nie.

Dakujem veľmi pekne za rady!!!
veľmi mi pomôžete.
Pero

Pred tým než sa rozhodneš zaradiť auto do majetku treba trošku pouvažovať či to má vôbec význam. Treba zrátať aké sú odpisy, náklady na PHM, udržbu, koľko km ročne nabeháš.... Prečo?
Ak auto nezaradíš do majetku, tak si môžeš uplatniť paušálne náhrady za ubehnuté km. Niekedy takto uplatnené náklady sú rádovo vyššie ako keby bolo auto v obchodnom majetku.
pero
30.11.07,19:38
dakujem pekne za radu.!!! Premyslím si, čo bude lepšie.
wagner
08.12.07,09:38
Kto mi poradí s prepisom auta na dcéru? Dcéra má trvalý pobyt v Bratislave, ja by som ju chcela prihlásiť na prechodný pobyt u mňa a prepísať moje auto na ňu na adresu prechodného pobytu. Dá sa prepísať auto na adresu prechodného pobytu? Prechodný pobyt by totiž v OP nemala zapísaný. Ak áno, čo k tomu treba?
STRELEC
08.12.07,09:41
Auto u FO sa dá prepísať len podľa miesta trv. bydliska. Ten DI je príslušný, kde má občan trv. bydlisko.
STRELEC
08.12.07,09:43
Ak je dcéra živnostníčka, používa auto vo svojej živnosti a to je dôvod pre prepis (uplatnenie v nákladoch), tak sa to dá riešiť aj formou prenájmu vozidla.
Ono to nie je vôbec zriedkavý prípad. Je to zo všetkých strán prebohato rozobraté na Porade. Poslal by som link, ale linkovať neviem.
Zita5
08.12.07,10:01
Kto mi poradí s prepisom auta na dcéru? Dcéra má trvalý pobyt v Bratislave, ja by som ju chcela prihlásiť na prechodný pobyt u mňa a prepísať moje auto na ňu na adresu prechodného pobytu. Dá sa prepísať auto na adresu prechodného pobytu? Prechodný pobyt by totiž v OP nemala zapísaný. Ak áno, čo k tomu treba?

Aj ja som toho názoru , že na prechodný pobyt nevybavíte prepis . Pri prepise potrebuje dcéra aj platný občiansky preukaz .....kde má uvedený trvalý pobyt


http://www.autovia.sk/ace/Prepisy_motorovych_vozdiel.htm

Doporučujem obrátiť sa po informáciu na príslušný DI , zdielam skôr názor , že prechodný pobyt neprichádza v úvahu , ale pripúšťam , že sa môžem mýliť .
Anja111
08.12.07,10:03
Ohľadne prenájmu auta si môžeš vybrať
http://www.porada.sk/search.php?searchid=4419418
wagner
08.12.07,20:13
Nejde mi ani o prenájom auta, ale skôr o to, aby nebolo vedené na moje meno, pritom by som ho používala ja. Dcéra má s.r.o. ale momentálne je na MD. Môžem jej ho predať za 1 Sk alebo darovať? Musím predaj auta dať do daňového priznania? Ďakujem za radu
wagner
09.12.07,17:55
Nevie mi nikto poradiť?
Monika Kováčová
09.12.07,18:52
majiteľ vozidla: dcéra, držiteľ vozidla wagner... jedine takto.
Chobot
09.12.07,19:08
Nejde mi ani o prenájom auta, ale skôr o to, aby nebolo vedené na moje meno, pritom by som ho používala ja. Dcéra má s.r.o. ale momentálne je na MD. Môžem jej ho predať za 1 Sk alebo darovať? Musím predaj auta dať do daňového priznania? Ďakujem za radu

Ak si FO, tak predaj auta nezdaňuješ. Pokiaľ si PO, tak auto musíš vyradiť z majetku - a tom sú tu popísané litánie.

Na prepis auta nepotrebuješ žiadnu zmluvu, na rozdiel napr. prevodu nehnuteľnosti (kde potrebuješ buď darovaciu zmluvu alebo kúpno-predajnú zmluvu alebo iný titul nadobudnutia). Jednoducho choďte na DI a auto prepíšte. Bude to však v meste jej trvalého pobytu. Môžeš si ju prihlásiť na trvalý pobyt k sebe.
STRELEC
09.12.07,19:15
Nejde mi ani o prenájom auta, ale skôr o to, aby nebolo vedené na moje meno, pritom by som ho používala ja. Dcéra má s.r.o. ale momentálne je na MD. Môžem jej ho predať za 1 Sk alebo darovať? Musím predaj auta dať do daňového priznania? Ďakujem za radu
Je treba čo možno najpresnejšie formulavať v zadávanej téme, aký je stav a aký stav sa chce dosiahnúť. Moja mama vravievala: nemému decku ani vlastná matka nerozumie.
Ale k veci. Zmenenej. Dcéra by mohla používať vozidlo z pozície konateľa, resp. z pozície zamestnanca (ale vravíš, že je na MD). Kvôlitomu ho netreba na dcéru prepisovať.
Vozidlo môže byť používané aj ako firemné vozidlo sro-čky. Do majetku sro-čky ho treba nejako dostať - napr. predajom.
Znovu Ti navrhujem: Ty poznáš situáciu a aj ciele - vyhľadaj si príbuzné a rovnaké témy na Porade. Možno Ťa inšpirujú aj niektoré otázky a nielen odpovede.
wagner
10.12.07,12:38
Ďakujem za odpovede, poradili ste mi. Inak som FO a prepis na dcéru by som chcela urobiť v prípade, že ma prepustia zo zamestnania a budem evidovaná na ÚP. Pokiaľ by som náhodou žiadala o sociálne dávky, tak auto nemôže byť na moje meno, lebo by mi ich nedali. V tom je celý problém, a preto som chcela vedieť to, čo som sa pýtala.
megyzah
17.09.08,09:03
Prosím Vás o radu. Dcéra, ktorá je majiteľom auta, dostala ako osoba ZŤP na toto auto príspevok. Môže mi ho prenajať ako matke, keď ho potrebujem na podnikanie? Auto by nebolo zaradené v mojom majetku, len by som ho využila na podnikanie a uplatnila náhradu za benzín + paušál. Prenájom za požičanie auta by sme upravili cez zmluvu o prenájom za nejakú symbolickú sumu. Ja by som samozrejme podala dańové priznanie k dani z motorových vozidiel a zaplatila daň .Bolo by to v poriadku?
veronikasad
17.09.08,09:39
Prosím Vás o radu. Dcéra, ktorá je majiteľom auta, dostala ako osoba ZŤP na toto auto príspevok. Môže mi ho prenajať ako matke, keď ho potrebujem na podnikanie? Auto by nebolo zaradené v mojom majetku, len by som ho využila na podnikanie a uplatnila náhradu za benzín + paušál. Prenájom za požičanie auta by sme upravili cez zmluvu o prenájom za nejakú symbolickú sumu. Ja by som samozrejme podala dańové priznanie k dani z motorových vozidiel a zaplatila daň .Bolo by to v poriadku?
sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM si môžeš uplatniť len na auto vlastné alebo v BSM.
Pokial by išlo o prenajaté auto /či je možné prenajímať auto na ktoré bol osobe ZŤP poskytnutý príspevok, neviem/, môžeš si uplatniť len spotrebu PHM.
megyzah
17.09.08,09:40
Prosím Vás o radu. Dcéra, ktorá je majiteľom auta, dostala ako osoba ZŤP na toto auto príspevok. Môže mi ho prenajať ako matke, keď ho potrebujem na podnikanie? Auto by nebolo zaradené v mojom majetku, len by som ho využila na podnikanie a uplatnila náhradu za benzín + paušál. Prenájom za požičanie auta by sme upravili cez zmluvu o prenájom za nejakú symbolickú sumu. Ja by som samozrejme podala dańové priznanie k dani z motorových vozidiel a zaplatila daň .Bolo by to v poriadku?


Prosím pekne, ak niekto viete poraďte.
megyzah
17.09.08,10:37
sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM si môžeš uplatniť len na auto vlastné alebo v BSM.
Pokial by išlo o prenajaté auto /či je možné prenajímať auto na ktoré bol osobe ZŤP poskytnutý príspevok, neviem/, môžeš si uplatniť len spotrebu PHM.

Veronika ďakujem!
Dobroslava
04.12.08,08:00
Pekný deň, ako SZČO používam súkromné MV na služobné účely.Zákonné poistenie je samozrejme na moje meno. Je možnosť prepísať v technickom preukaze toto auto na otca - dôchodcu /bonus/? Budem si aj potom môcť uplatňovať na toto auto všetky náklady ako doteraz? Počul som, že v Zmluve o zákonnom poistení je nejaká klauzula, kde to tak môže byť. Obstojí to pred daňovou kontrolou? Tzn. že auto v techničáku je písané na otca-dôchodcu a ja si budem môcť uplatniť všetky náklady na súkromné MV ako doteraz?
Ďakujem za odpovede.
veronikasad
04.12.08,08:17
Pekný deň, ako SZČO používam súkromné MV na služobné účely.Zákonné poistenie je samozrejme na moje meno. Je možnosť prepísať v technickom preukaze toto auto na otca - dôchodcu /bonus/? Budem si aj potom môcť uplatňovať na toto auto všetky náklady ako doteraz? Počul som, že v Zmluve o zákonnom poistení je nejaká klauzula, kde to tak môže byť. Obstojí to pred daňovou kontrolou? Tzn. že auto v techničáku je písané na otca-dôchodcu a ja si budem môcť uplatniť všetky náklady na súkromné MV ako doteraz?
Ďakujem za odpovede.
Sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHm si môžeš vo VOZD uplatňovať len na auto vlastné alebo v BSM.
Pokial si bol majitelom auta, môžeš s ním uzatvoriť nájomnú zmluvu. Tvojim VOZD bude dohodnutý nájom + spotreba PHM.