alderonka
04.03.05,15:15
Prosííím Vás poraďte.
Môže si alebo nemôže SZČO vykanávajúca práce v Čechách zaúčtovať do nákladov diety 600,-Kč + 40% vreckové na deň?Pýtala som sa na viacerých zdrojoch, ale nikde mi nedali definitívnu a právoplatnú odpoveď.
učty
04.03.05,21:29
Ja dávam do 1.11.2004 len 600 a vreckové až po 1.11.2004. Ozve sa niekto?
Evanka
04.03.05,21:54
Ja dávam do 1.11.2004 len 600 a vreckové až po 1.11.2004. Ozve sa niekto?Hovoris o SZCO? Podla mna to zo zakona od 1.1.2004 do 31.10.2004 vypadlo vcitane stravneho.
Kači
04.03.05,22:01
Ak má sídlo napr. v BA a ide na SC - teda robiť nejaký "kšeft" mimo sídla má nárok od 1.11.2004 na stravné + vreckové do 40%. Pred 1.11. sa nemohlo dať ani 600,- pre SZČO. Napr. robím porad. činnosť pre nejaké techn. zariadenia pre firmu, ktorá sídli v Čechách, tak samaozrejme, že musím do tej firmy chodiť, potom niečo zistím pre nich tu a zase idem im tie informácie odovzdať tam a tak. Treba si poctivo vypisovať cesťáky, kde treba napísať účel a dôvod SC. A keď bude aj príjem od tej firmy v Čechách tak nie je o čom, sú to opodstatnené výdaje za účelom dosiahnutia príjmu. Vlastne aj slov. firma ma môže požiadať o nejaký napr. prieskum naˇčeskom trhu. Len to mať podložené, že to naozaj bolo potrebné.
alderonka
05.03.05,07:33
ja som sa informovala aj na daňovom, ale ani tam mi nikto nevedel presne povedať. Mám známu účtovníčku a tá uplatňuje mužovi tých 600,- Kč celý rok.
Nepridáte ešte niekto svoj názor?
Zita5
05.03.05,07:55
Hovoris o SZCO? Podla mna to zo zakona od 1.1.2004 do 31.10.2004 vypadlo vcitane stravneho.
Súhlasím s Evankou , v období od.1.12004 do 30.10.2004 sa mohlo dávať do výdavkov len ubytovanie , doprava hromadnými dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v mieste SC . Žiadne stravné - to sa týka SZČO .
učty
05.03.05,10:31
My sa tu s Alderonkou bavíme o živnostnikoch pracujúcich v Česku, nie o klasickej služobnej ceste. Daňováčky ozvite sa, včera som Vás tu chválila!
heluška
05.03.05,11:00
Alderonka tá tvoja známa účtovníčka to robila mužovi zle.Až od 1.11.2004 strávne 600,00 Sk a vreckové.
slavka1
05.03.05,11:40
Súhlasim so Zitou 5, aj ja som to tak robila do 1.11.2004 iba výdavky skutočné. t.j-.ubytovanie cestovné autobus, vlak.. tel. karty a iné nevyhnutné výdavky a potom od 1.11.2004 som SZČO , ktorý bol v Čechách za účelom navýšenia zisku... som dala 600Kč +240 Kč vreckové , ale som už nedávala nevyhnutné výdavky ako tel. karty a podobne .Radila som sa s inými účtovníkmi a tí mi vraveli,že limit od 5% do 40% vreckové je pre zamestancoch ,ale SZČO môžem dať v pohode 40%.Verím ,že ti to pomôže.
alderonka
06.03.05,10:12
Hovoris o SZCO? Podla mna to zo zakona od 1.1.2004 do 31.10.2004 vypadlo vcitane stravneho.
Evanka, nevieš viac o tom či a ako to vypadlo? Pretože susede robili daňovú kontrolu za rok 2002 a tam jej to české stravné prešlo. Potom by sa mi zdalo logické, že to mohlo vypadnúť až neskôr - napr. od toho1.1.2004...
Evanka
06.03.05,11:51
Evanka, nevieš viac o tom či a ako to vypadlo? Pretože susede robili daňovú kontrolu za rok 2002 a tam jej to české stravné prešlo. Potom by sa mi zdalo logické, že to mohlo vypadnúť až neskôr - napr. od toho1.1.2004...Nemozes to uplatnit v case od 1.1.2004 do 31.10.2004
ZuzanaP
18.03.05,08:51
A keď SZČO pracuje v ČR zemné a výkopove práce, je tam zhruba 20 dní v mesiaci (nepretržite), môžem uplatniť cestovné lístky za každý deň alebo to budú brať ako dochádzanie do zamestnania?

Má niekto s tým skúsenosti?

Ďakujem
ZuzanaP
21.03.05,06:55
Logicky mi vychádza, že ak pracuje v ČR, čo je miesto, v ktorom nemá sídlo podnikania, tak to nemôžu brať ako dochádzanie do zamestnania, ale výdavky na dosiahnutie príjmov. Čo vy na to?
TATI
21.03.05,21:04
Ahojte, som tu nový a chcel by som vás veľmi pekne požiadať o pomoc. Robím v ČR zámočníctvo na základe zmluvy o diele.V roku 03 som si uplatňoval výdavky paušálom. No v roku 04 som sa stal platcom DPH (nulove daň.priznania) a tým pádom si zrejme paušálne výdavky uplatňovať nemôžem. Dufam, že zatiaľ mám pravdu. Mám si teda zrejme viest ucto. No ake vydavky si možem uplatniť? Mesiac robim len v ČR, potom som týždeň doma. Cestujem autobusmi i vlastnym autom (nezaradeným v podnikani), no nemam poodkladané ani bloky z busu, ani PHM. Mám odložené len faktúry za ubytovanie v ČR. Čo by ste mi odporučili s tými výdavkami, aby mi nevyšiel vysoký základ dane? O cestovnom som sa toho už na porade načítal dosť, no stále mi to nie je jasné. Ako to je so zahr.prac.cestami do 31.10. a ako od toho 1.11.2004? Čo si uplatniť? Prosím, poraďte.
učty
21.03.05,23:27
Veď aj ja mám ten problém, práca na základe zmluvy o dielo a v nej miesto výkonu práce v Česku a že si SZČO všetko sám hradí. Najprv som ako píšem vyššie počítala 600 CZ celý rok na odporúčanie skúsenej poradkyne, že ak to má v zmluve, tak môžem. No nakoniec som to po zvážení do 1.11.2004 vyhodila, dosť mi nahnal lizing a PHM a naozaj nechcem riskovať. Ospravedlňujem sa všetkým, ktorých som navádzala neúmyselne k podobnej chybe. Platil si v Čechách daň?
TATI
22.03.05,17:30
Ano, ten, pre koho robim za mna dan platil. No len co dalej? Poradte, lebo 31. sa nezadrzatelne blíííííži!!!
Evanka
22.03.05,18:32
Ano, ten, pre koho robim za mna dan platil. No len co dalej? Poradte, lebo 31. sa nezadrzatelne blíííííži!!!Na aku zmluvu si teda vlastne pracoval, ked za teba platili dan? Ak to bola zavisla cinnost, cestovne by ti mala preplacat firma, pre ktoru si robil (ak to bolo dohodnute). Ak si vsak prace fakturoval a strhavali ti iba dan na zapocet, tak si mozes davat v obdobi 1.1.2004 - 31.10.2004 do nakladov iba vydavky za PHL, bez ohladu na to, ci je automobil zaradeny do majetku podnikania alebo nie. V obdobi od 1.11.2004 do konca roka mozes naviac uplatnit aj stravne (+ vreckove pri zahranicnej PC) a pri automobile nezaradenom do majetku podnikania aj pausal 6.20/km. V kazdom pripade (pri zaradenom aj nezaradenom automobile do majetku podnikania) vsak musis mat zaplatenu cestnu dan. Mozes ju zaplatit vsak aj dodatocne s penalizaciou.
TATI
27.03.05,16:16
Na aku zmluvu si teda vlastne pracoval, ked za teba platili dan? Ak to bola zavisla cinnost, cestovne by ti mala preplacat firma, pre ktoru si robil (ak to bolo dohodnute). Ak si vsak prace fakturoval a strhavali ti iba dan na zapocet, tak si mozes davat v obdobi 1.1.2004 - 31.10.2004 do nakladov iba vydavky za PHL, bez ohladu na to, ci je automobil zaradeny do majetku podnikania alebo nie. V obdobi od 1.11.2004 do konca roka mozes naviac uplatnit aj stravne (+ vreckove pri zahranicnej PC) a pri automobile nezaradenom do majetku podnikania aj pausal 6.20/km. V kazdom pripade (pri zaradenom aj nezaradenom automobile do majetku podnikania) vsak musis mat zaplatenu cestnu dan. Mozes ju zaplatit vsak aj dodatocne s penalizaciou.
Hm, vďaka. Ano, strhávali mi daň na zápočet. No mám ešte jednu otázku: Akym kurzom sa prepočítavajú výdavky - napr.keď som jednu cestu šiel busom - použije sa kurz v čase nákupu cestovného lístka, či v den vyúčtovania cesty? Nemohol by mi niekto priložiť vzor vyplneného formulára zahr.pracovnej cesty? Velmi pekne prosííííím!
babenko1
27.03.05,16:28
Evanka, nevieš viac o tom či a ako to vypadlo? Pretože susede robili daňovú kontrolu za rok 2002 a tam jej to české stravné prešlo. Potom by sa mi zdalo logické, že to mohlo vypadnúť až neskôr - napr. od toho1.1.2004...V roku 2002 táto možnosť bola - § 24 ods. 2 písm. j. Od 1.1.2004 začal platiť nový zákon o dani z príjmov a v § 19 ods. 2 písm. e/ sa hovorí len o výdavkoch na ubytovanie, dopravu hromadnými dopravnými prostriedkami a na nevyhnutné výdavky....
Evanka
27.03.05,16:56
Ahojte, som tu nový a chcel by som vás veľmi pekne požiadať o pomoc. Robím v ČR zámočníctvo na základe zmluvy o diele.V roku 03 som si uplatňoval výdavky paušálom. No v roku 04 som sa stal platcom DPH (nulove daň.priznania) a tým pádom si zrejme paušálne výdavky uplatňovať nemôžem. Dufam, že zatiaľ mám pravdu. Mám si teda zrejme viest ucto. No ake vydavky si možem uplatniť? Mesiac robim len v ČR, potom som týždeň doma. Cestujem autobusmi i vlastnym autom (nezaradeným v podnikani), no nemam poodkladané ani bloky z busu, ani PHM. Mám odložené len faktúry za ubytovanie v ČR. Čo by ste mi odporučili s tými výdavkami, aby mi nevyšiel vysoký základ dane? O cestovnom som sa toho už na porade načítal dosť, no stále mi to nie je jasné. Ako to je so zahr.prac.cestami do 31.10. a ako od toho 1.11.2004? Čo si uplatniť? Prosím, poraďte.Mas pravdu, nakolko si platcom DPH, nemozes uplatnit pausal. Co sa tyka dalsieho, cesta za pracou do ineho miesta ako je tvoje pravidelne pracovisko, co je u teba miesto podnikania, je pre teba pracovnou cestou. Takze: Do 31.10.2004 si mozes uctovat len cestovne dokladovane nakupom PHL alebo cetovnymi listkami, vydavky za ubytovanie. Od 1.11.2004 si mozes uctovat to co dovtedy plus zakladnu nahradu 6,20/km, stravné a pri zahranicnej PC aj vreckove do vysky 40% stravneho. Cestnu dan musis mat v kazdom pripade zaplatenu, ak vyuzivas automobil na podnikanie.
mihad
29.03.05,21:41
co su vydavky za ubytovanie? neda sa tam zapocitat vydavky za prenajom bytu (aspon pomerna cast podla poctu dni) v prahe, kde pocas sluzobnych ciest byvam? dakujem. prosim vas dievcata pomozte mi aspon trosku-- ja som zase mimo SR a takto zdialky sa nemam ani s kym o tom porozpravat-- a napozajtra danove priznanie...
mihad
30.03.05,07:01
no tak to fakt s tym nikto nema skusenosti???? nikomu ste nezauctovavali ubytovanie? ja som to tu hladal vsade, a vsade je to spominane len ako "ubytovanie" a nic viac resp. preukazatel. naklady na ubytovanie...a ja musim zajtra podaT DANOVE PRIZNANIE..
Evanka
30.03.05,07:05
co su vydavky za ubytovanie? neda sa tam zapocitat vydavky za prenajom bytu (aspon pomerna cast podla poctu dni) v prahe, kde pocas sluzobnych ciest byvam? dakujem. prosim vas dievcata pomozte mi aspon trosku-- ja som zase mimo SR a takto zdialky sa nemam ani s kym o tom porozpravat-- a napozajtra danove priznanie...Ak ten byt prenajimas na tento ucel (ubytovanie pocas PC), tak si mozes dat do nakladov alikvotnu cast vydavkov, za dni, na ktore si to vyuzival.
mihad
30.03.05,07:19
a to ako dokazem? - mam zmluvu o najme bytu a potvrdenia o mesacnych platbach. nikde tam nie je uvedene ze si ho prenajima za ucelom ubytovania pocas prac ciest...ale to mi pride jasne, naco by som si inak prenajimal byt v prahe?? v prahe som za rok vyfakturoval asi 21 faktur. inak v tom byte som priemerne travil min 15 dni mesacne (niekedy viac, niekedy menej). v zavere to nevyslo tak draho, akoby som pouzil hotel napr...
mihad
30.03.05,13:03
este by som sa chcel spytat,
1/ked som SZCO, mozem byt na SC v zahranici viac ako 183 dni v roku (teda mozem zapocitavat nevyhnutne naklady iba za toto obdobie alebo aj za viac?)? vie mi niekto poradit? dakujem
2/odkupil som pocitac od mojej priatelky za 15000SKK, ona nie je zivnostnik ani zamestnanec, pobera vsak mesacne matersky prispevok nieco cez 4000SKK - mozem si toto dat do nakladov? a potom som sa niekde tu na porade docital, ze mam oznamovaciu povinnost, ale niekto tu tiez tvrdil, ze pokial rocny prijem u danej osoby (mojej priatelky)neprekroci 50% 19.2 nasobku zivot.minima (40416SKK) tak nie, len neviem, ci ten matersky prispevok nie je tiez prijem., resp. ci by som si nemohol napisat nejake cestne prehlasenie, ze som pocitac kupil na inzerat alebo co - lebo ten pocitac mam a nemam k nemu ucet- rad by som ho dal do nakladov a nerad by som tym sposobil niekomu problemy (mojej priatelke). dakujem

inak k tomu ubytovaniu v prahe- rozhodol som sa, ze si dam cast najmu do nakladov prepocitanu presne podla dni, ktore som stravil v prahe na sluzob. cestach, t.j. sice viac ako 1/2 roka, ale pre istotu tam zahrniem ten najom za 183 dni max. zvysok nech to cert vezme. ak ma vie niekto este usmernit a zachranit pripadne od nejakej blbosti, budem velmi vdacny. dakujem
mihad
30.03.05,13:11
ospravedlnujem sa uz sa mi to poplietlo--ta oznamovacia povinnost, ked prijem prekroci 10000SKK som sa docital.
DanielaSL
30.03.05,14:02
a to ako dokazem? - mam zmluvu o najme bytu a potvrdenia o mesacnych platbach. nikde tam nie je uvedene ze si ho prenajima za ucelom ubytovania pocas prac ciest...ale to mi pride jasne, naco by som si inak prenajimal byt v prahe?? v prahe som za rok vyfakturoval asi 21 faktur. inak v tom byte som priemerne travil min 15 dni mesacne (niekedy viac, niekedy menej). v zavere to nevyslo tak draho, akoby som pouzil hotel napr...
Dokážeš to tak , že máš v účtovníctve urobený cesťák , z ktorého je známe, kedy si vycestoval z domu a kedy si sa vrátil.
DanielaSL
30.03.05,14:16
[QUOTE=mihad]este by som sa chcel spytat,
1/ked som SZCO, mozem byt na SC v zahranici viac ako 183 dni v roku (teda mozem zapocitavat nevyhnutne naklady iba za toto obdobie alebo aj za viac?)? vie mi niekto poradit? dakujem
2/odkupil som pocitac od mojej priatelky za 15000SKK, ona nie je zivnostnik ani zamestnanec, pobera vsak mesacne matersky prispevok nieco cez 4000SKK - mozem si toto dat do nakladov? a potom som sa niekde tu na porade docital, ze mam oznamovaciu povinnost, ale niekto tu tiez tvrdil, ze pokial rocny prijem u danej osoby (mojej priatelky)neprekroci 50% 19.2 nasobku zivot.minima (40416SKK) tak nie, len neviem, ci ten matersky prispevok nie je tiez prijem., resp. ci by som si nemohol napisat nejake cestne prehlasenie, ze som pocitac kupil na inzerat alebo co - lebo ten pocitac mam a nemam k nemu ucet- rad by som ho dal do nakladov a nerad by som tym sposobil niekomu problemy (mojej priatelke). dakujem

1/Byť tam môžeš viac ako 183 dní , ale potom sa tam musíš prihlásiť a platiť odvody a daň.
2/Priateľke neuškodíš, jej príjem by bol len tých 15.000, a daňové priznanie si dávať nemusí, nakoľko materský príspevok s tým nemá nič a 15000 je menej ako 40.416, -
3/Oznamovacia povinnosť je len od výšky 100.000,- Sk , nie 10.000,-
4/A s tým ubytovaním tak , ako si to napísal. Alikvotnú časť len na tie dni, čo si tam býval a keď nechceš v Čechách platiť ďalšie odvody , tak si to rozpíš tak , aby si neprekročil tie dni.
mihad
30.03.05,14:20
znalec-dakujem-- dufam, ze to obhajim - resp.dufam, ze to nebudem musiet nikdy obhajovat. :)
DanielaSL
30.03.05,14:43
znalec-dakujem-- dufam, ze to obhajim - resp.dufam, ze to nebudem musiet nikdy obhajovat. :)
Nemáš sa čoho báť. Cesťáky urob len na toľko dní v mesiaci, aby si do roka neprekročil 183 dní. A presne na tieto dni ubytovanie dáš do nákladov.
mihad
30.03.05,16:16
fakt ti dakujem--dost mi odlahlo--- idem sa do toho pustit--este vcera som mal pocit, ze som dopodnikal :)

este:chcel by som fakt podakovat vsetkym, velmi sa mi paci tato vzajomna spolupraca, rad sa s vami podelim o svoje vedomosti, ked nejake nadobudnem, velmi mi to pomohlo, v podstate za dva dni som vyriesil vacsinu problemov, a zase asi zacnem kludne spavat...:):)
Ludka M
06.04.05,08:35
Ahojte, neviem či je niekde v porade "rozobraný " takýto problém: firma vyšle na služobnú cestu do zahraničia zamestnancov / do EÚ aj do USA/na dlhšie obdobie / tri mesiace/ - čo pre firmu vyplýva :

podľa toho čo som si našla v zákone o cestovných náhradach - tak ako náhrada za služobnú cestu je iba cesta tam a späť / počas pobytu majú zamestnanci zabezpečené ubytovanie a stravu / a doma im beží riadne plat v Sk --- vie sa niekto podeliť so svojími skúsenosťami - lebo vraj takíto zamestnanci majú dostávať minimálnu mzdu aká platí v krajine kde sú vyslaní / to mám len info - a vôbec neviem či je to podložené naším zákonom- nikde som to nenašla/
za odpoved velmi pekne dakujem
Danielam
08.04.05,12:27
Member


Príspevky: 42 Zahraničné pracovné cesty

--------------------------------------------------------------------------------

Re: Cestovné príkazy, vyučtovanie cest.náhrad
Potrebovala by som pomoc alebo len odsúhlasiť moje výpočty.Zamestnanec je zahraničnej pracovnej ceste od 16.2.2005 do 19.2.2005 Odchod: zo Slovenska cez Rakúsko do Nemecka.Dal mi cestovný prikaz kde mi časy rozpísal a ja som mu vypočítala diety nasledovne:
16.2.2005 Slovensko 8.00 do 11.05 0,-Sk
16.2.2005 Rakúsko 11.05 do 17.15 22,50 EUR
16.2.2005 Nemecko 17.15 do 24.00 22,50 EUR tu som to neprepočítavala percentuálne alebo podla hodín kolko, v ktorej krajine bol.Lebo tam bol nad 12 hodín a základná sadzba je v oboch krajinách 45 EUR.
17.2.2005 Nemecko 24.00 do 24.00 45 EUR
18.2.2005 Nemecko 24.00 do 15.35 22,50 EUR
18.2.2005 Rakúsko 15.35 do 24.00 22,50 EUR /takisto nad 12 hodín/
19.2.2005 Rakúsko 24.00 do 00.45 tu som mu dala 25% zo základnej sadzby pretože 45minút po polnoci bol v Rakúsku brala som to ako do 6 hodín vrátane- hlavne tu neviem či je dobrý ten moj prepočet?????????
19.2.2005 Slovensko 0.45 - 2.00 0,-Sk
Skúste sa niekto na to pozriet a poradiť, prípadne ma opraviť.
Ludka M
08.04.05,12:31
Ahojte, neviem či je niekde v porade "rozobraný " takýto problém: firma vyšle na služobnú cestu do zahraničia zamestnancov / do EÚ aj do USA/na dlhšie obdobie / tri mesiace/ - čo pre firmu vyplýva :

podľa toho čo som si našla v zákone o cestovných náhradach - tak ako náhrada za služobnú cestu je iba cesta tam a späť / počas pobytu majú zamestnanci zabezpečené ubytovanie a stravu / a doma im beží riadne plat v Sk --- vie sa niekto podeliť so svojími skúsenosťami - lebo vraj takíto zamestnanci majú dostávať minimálnu mzdu aká platí v krajine kde sú vyslaní / to mám len info - a vôbec neviem či je to podložené naším zákonom- nikde som to nenašla/
za odpoved velmi pekne dakujem
N I K T O S A N E S T R E T O L S N I E C I M
T A KY M TO ?????????

DAKUJEM...
Silkov
06.03.06,18:34
Súhlasim so Zitou 5, aj ja som to tak robila do 1.11.2004 iba výdavky skutočné. t.j-.ubytovanie cestovné autobus, vlak.. tel. karty a iné nevyhnutné výdavky a potom od 1.11.2004 som SZČO , ktorý bol v Čechách za účelom navýšenia zisku... som dala 600Kč +240 Kč vreckové , ale som už nedávala nevyhnutné výdavky ako tel. karty a podobne .Radila som sa s inými účtovníkmi a tí mi vraveli,že limit od 5% do 40% vreckové je pre zamestancoch ,ale SZČO môžem dať v pohode 40%.Verím ,že ti to pomôže.


Plne súhlasím.

Ale čo mi nevie nikto poradiť môžu diéty SK živnostníka pracujucého v ČR prekročiť dobu za rok 2005 183 dní. Môj klient pracoval až 220 dní. Musí mať prevádzku alebo nejaké povinnosti mu plinú v ČR????? Alebo v pohode môže mať viac ako 183 dní????

Prosím .....
Johanka
06.03.06,18:44
Nemiešaj cestovné náhrady a dvojité zdanenie a rezidenciu a ....:)
Cestovné náhrady vyplácaš podľa Zákona o cestovných náhradách, 183 dní si vybrala z pravidiel na stanovovanie rezidencie. Živnostník, ktorý pracuje ako slovenský SZČO v zahraničí ( a takých sa tu bavíme ) nie je ničím obmedzovaný. Prevádzka je stály priestor, v ktorom by vykonával svoju činnosť , musel by mať český ŽL ....
Silkov
06.03.06,18:57
Nevie mi nikto poradiť môžu diéty SK živnostníka pracujucého v ČR prekročiť dobu za rok 2005 183 dní. Môj klient pracoval až 220 dní. Musí mať prevádzku alebo nejaké povinnosti mu plynú v ČR????? Alebo v pohode môže mať viac ako 183 dní v ČR????

Prosím .....
kukučka
06.03.06,19:04
odpoveď máš v príspevku od Johanky
môže
alušik
15.03.06,07:04
Nemusel by mať český živnostenský list. Akceptujú slovenský... Čítala som to niekde, ale neviem, či v hospodárskych novinách alebo kde to bolo. Ak nájdem, prilepím...;)
Pýtala sa ma známa, vraj volala na daňové riaditeľstvo a tam jej jedna pracovníčka povedala, že môže dávať cestovné náhrady, keď pracuje v ČR a druhá zase, že ako ju to mohlo vôbec napadnúť... Osobne mám pohľad, že by si mohol uplatňovať, však práce vykonáva mimo miesta podnikania - ktoré má uvedené v ŽL. Ale asi tu je to obvyklé miesto podnikania dosť spochybniteľné, nie? Však podľa povahy práce mi vychádza, že pre človiečika pracujúceho celoročne na živnostenský list v ČR by mohlo byť toto miesto v ČR určené ako obvyklé miesto podnikania. Aký máte na to pohľad? Dať cestovné náhrady teda do tých výdavkov alebo nie?:confused:
alušik
15.03.06,08:15
Nijaký názor alebo skúsenosť?
alušik
16.03.06,11:13
Posúvam...;)
Vladimír Ozimý
16.03.06,11:42
ja sa riadim zakonom o cestovnych nahradach tam je zadefinovane pravidelne pracovisko...a jedna z moznosti je aj misto bydliska
alušik
16.03.06,11:46
Takže by si tie cestovné náhrady uplatnil?
alušik
17.03.06,12:54
Lenže v zákone o cestovných náhradách je písané pracovisko vo vzťahu k zamestnancom. Takže asi u podnikateľa je to o inom. Ja som osobne za uplatnenie tých cestovných náhrad, ale človek nemá nikdy v ničom istotu...
Akinom
17.03.06,13:34
Nemusel by mať český živnostenský list. Akceptujú slovenský... Čítala som to niekde, ale neviem, či v hospodárskych novinách alebo kde to bolo. Ak nájdem, prilepím...;)
Pýtala sa ma známa, vraj volala na daňové riaditeľstvo a tam jej jedna pracovníčka povedala, že môže dávať cestovné náhrady, keď pracuje v ČR a druhá zase, že ako ju to mohlo vôbec napadnúť... Osobne mám pohľad, že by si mohol uplatňovať, však práce vykonáva mimo miesta podnikania - ktoré má uvedené v ŽL. Ale asi tu je to obvyklé miesto podnikania dosť spochybniteľné, nie? Však podľa povahy práce mi vychádza, že pre človiečika pracujúceho celoročne na živnostenský list v ČR by mohlo byť toto miesto v ČR určené ako obvyklé miesto podnikania. Aký máte na to pohľad? Dať cestovné náhrady teda do tých výdavkov alebo nie?:confused:

Presne ako píšeš je to obvyklé miesto podnikania = pravidelné miesto činnosti a na školení (po novele, keď si SZČO už môže upl.CN) mi bolo povedané že v tomto prípade sa CN neuznajú ako daň. výdavok.
Školiteľka dala príklad: ak stavbár behá z miesta na miesto má nárok na CN, pretože pravidelným miestom jeho činnosti sa berie zo ŽL. Ale ak strojár je v ČR na jednom mieste, toto sa považuje za pravidelné miesto činnosti a nemá nárok na CN. Vraj treba každý prípad posudzovať samostatne! A tým ukončila vysvetľovanie, a na otázku ako posúdim pravidelné miesto - "veď aj stavbár je na jednej stavbe povedzme mesiac, dva a niekedy aj dlhšie" - som odpoveď nedostala. A teraz si raďme, ale keď prídu na kontrolu, už sú múdri, pretože časom sa utrasie všetko.
nicolek
01.02.09,09:59
Prosim vas o radu, uz tu listujem dva dni ale akosi sa nemozem dopracovat k odpovedi. SZCO pracuje v cechach ma narok na stravne v 600KC+40%vreckove za kazdy odpracovany den(dufam ze to chapem spravne). No ak pracuje napr v maji 10 dni -oprava domu- tam mu patri 10x600
40%????
a hlavna dilema je akym kurzom to prepocitat na skk za maj.
DAKUJEM A PROSIIIIM O RYCHLU ODPOVED.Robim to tento rok po prvy krat nemam s tym skusenost
Lianka
01.02.09,10:10
ma narok na stravne v 600KC+40%vreckove za kazdy odpracovany den(dufam ze to chapem spravne). ANO
No ak pracuje napr v maji 10 dni -oprava domu- tam mu patri 10x600 + 40%???? ANO

Zakon o cestov. nahradach
§ 13 Stravné

(1) Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom stravné v cudzej mene. Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma

a) do 6 hodín vrátane,
b) nad 6 hodín až 12 hodín,
c) nad 12 hodín.

§ 14 Vreckové

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5.

Prepocet (v r. 2008) vykonavam kurzom NBS platnym posledny den pracovnej cesty.

Pripajam link na tuto temu: http://www.porada.sk/t99715-vyuctovanie-zahranicnich-ciest.html
nicolek
01.02.09,10:15
Dakujem takze ak robi od 10.5.2008do 20.5.2008 vtedy ukonci pracu vystavi fakturu tak ja dam 10x600
4% a kurz zo dna 20.5.2008???? DAKUJEM
Lianka
01.02.09,10:44
SZCO si vypise cestovny prikaz, kde uvedie pocet dni, od-do, ucel (vhodne prilozit napr. objednavku), narok na stravne za kazdy den, dalsie vydavky, ktore mal (+doklady k nim), vysku vreckoveho. Vsetky sumy scitas, prepocitas kurzom NBS a zauctujes.

Nechaj pripadne, nech to niekto odobri, ale takto to robim uz roky...
dada46
08.02.09,11:27
Mám nárok na diety ak robím v CZ ako zamestnanec slovenskej firmy ako robotník,a koľko na deň?
Lianka
08.02.09,11:58
Kuk: http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html - TRETIA ČASŤ - NÁHRADY PRI ZAHRANIČNÝCH PRACOVNÝCH CESTÁCH