karolaramis
30.11.07,16:19
Dobry den. Chcel by som poprosit o radu ohladm exekucie.

V septebri mi na podnikatelskom ucte banka zamrazila hodnotu asi 24500. Volal som hned do banky, kde som sa dozvedel, ze prikaz na zamrazenie tejto sumy vydal exekutor. Z vymahanej sumy 24500 bola vymahana ciastka cca 17 500 Sk a ostatnych 7000 Sk bola platba pre exekutora za jeho trovy. V banke mi samozrejme povedali aj meno a kontakt na exekutora.

Pozadovana ciastka v case prikazu na zamrazenie nebola na ucte. Do troch dni vsak na ucet prisla a to dokonca vacsia cast ako bola ciastka pozadovana exekutorom. Nebol problem ju strhnut.

O par dni na to mi prisiel domov list do vlastnych ruk, bohuzial som uz v tom case bol mimo stat a nemohol som dopis prebrat. Ked som sa vratil domov, bol som presvedceny, ze exekucia uz davno prebehla a vsetko je v poriadku.

Na moje prekvapenie, napriek tomu, ze medzicasom prisli na ucet aj dalsie patby a na ucte bolo viac ako dvojnasobok pozadovanej platby, ciastka nebola strhnuta. K samotnemu strhnutiu penazi doslo az 2 mesiace po vydani prikazu na zamrazenie pozadovanej sumy.

Hladal som blizsie informacie ohladom exekucnych prikazov, povinnosti a prav exekutorov a docital som sa, ze podla zakona nesmie exekutor vydat prikaz, kym neposle vyrozumenie postou o zacati exekucie a ten dopis nie je prebrany, prisom za prebrany sa zacne povazovat 14 dni od neprevziatia dopisu. No v mojom pripade exekutor poslal dopis az niekolko dni potom, ako vydal prikaz na zmrazenie pozadovanej sumy v banke.


1. Nie je to porusenie zakona ?

2. Naviac ma zaujima - aky mohol byt dovod toho, ze nestrhol okamzite v pozadovanu ciastku z uctu,napriek tomu, ze na ucte boli peniaze. Mohol byt dovod ten, ze za dlhsie trvanie exekucie si moze uctovat vacsu sumu ?

3. A este jedna vec ma zaujima. Je pociatocna stanovena suma na jeho trovy teda 7000 Sk adekvatna ?

4. Moze este casom pytat viac penazi ?

5. Ak sa dopustil zneuzitia pravomoci, aka je moznost branit sa ?

Dakujem
Monika Kováčová
30.11.07,15:34
1. nie je to porušenie zákona, je to bežný postup: exekútor Upovedomí o začatí exekúcie najskôr peňažný ústav (aby klient nevybral konto), potom klienta.... Ak klient neprevezme Upovedomenie o začatí, nemôže exekútor vydať príkaz na výkon exekúcie do banky..(preto tá lehota 14 dní, čo si spomínal... )T.j. banka bez tohto príkaz nemôže peniaze strhnúť z účtu - banka má len upovedomenie, a peniaze len blokuje.
2. odpoveď je v 1.
3. Máš možnosť nahliadnuť do spisu a vidieť všetky trovy, ktoré exekútor vyčíslil...
4. Nemôže
5. na ich komore - podať sťažnosť, v tvojom prípade neopodstatnená
Infarkt
30.11.07,15:48
Dobry den. Chcel by som poprosit o radu ohladm exekucie.

V septebri mi na podnikatelskom ucte banka zamrazila hodnotu asi 24500. Volal som hned do banky, kde som sa dozvedel, ze prikaz na zamrazenie tejto sumy vydal exekutor. Z vymahanej sumy 24500 bola vymahana ciastka cca 17 500 Sk a ostatnych 7000 Sk bola platba pre exekutora za jeho trovy. V banke mi samozrejme povedali aj meno a kontakt na exekutora.

Pozadovana ciastka v case prikazu na zamrazenie nebola na ucte. Do troch dni vsak na ucet prisla a to dokonca vacsia cast ako bola ciastka pozadovana exekutorom. Nebol problem ju strhnut.

O par dni na to mi prisiel domov list do vlastnych ruk, bohuzial som uz v tom case bol mimo stat a nemohol som dopis prebrat. Ked som sa vratil domov, bol som presvedceny, ze exekucia uz davno prebehla a vsetko je v poriadku.

Na moje prekvapenie, napriek tomu, ze medzicasom prisli na ucet aj dalsie patby a na ucte bolo viac ako dvojnasobok pozadovanej platby, ciastka nebola strhnuta. K samotnemu strhnutiu penazi doslo az 2 mesiace po vydani prikazu na zamrazenie pozadovanej sumy.

Hladal som blizsie informacie ohladom exekucnych prikazov, povinnosti a prav exekutorov a docital som sa, ze podla zakona nesmie exekutor vydat prikaz, kym neposle vyrozumenie postou o zacati exekucie a ten dopis nie je prebrany, prisom za prebrany sa zacne povazovat... § 49
(1) Upovedomenie o začatí exekúcie sa doručí oprávnenému a povinnému do vlastných rúk. Náhradné doručenie
upovedomenia o začatí exekúcie povinnému je vylúčené.
(2) Ak povinný bezdôvodne odoprie upovedomenie o začatí exekúcie prijať, je toto upovedomenie doručené dňom,
keď jeho prijatie bolo odopreté; o tom musí byť povinný poučený tým, kto ho doručuje... 14 dni od neprevziatia dopisu. No v mojom pripade exekutor poslal dopis az niekolko dni potom, ako vydal prikaz na zmrazenie pozadovanej sumy v banke... § 47
(1) Exekútor poverený vykonaním exekúcie
a) upovedomí povinného i oprávneného o začatí exekúcie, prípadne o spôsobe jej vykonania a o predbežných
trovách exekúcie; povinného vyzve, aby uspokojil pohľadávku oprávneného alebo aby do 14 dní od doručenia
upovedomenia o začatí exekúcie vzniesol námietky podľa § 50,


1. Nie je to porusenie zakona ?

2. Naviac ma zaujima - aky mohol byt dovod toho, ze nestrhol okamzite v pozadovanu ciastku z uctu,napriek tomu, ze na ucte boli peniaze. Mohol byt dovod ten, ze za dlhsie trvanie exekucie si moze uctovat vacsu sumu ? ... tam prebieha určitá písomná komunikácia medzi bankou a exekútorom, tak to zaberie nejaké dni...aj 60 napr... :o

3. A este jedna vec ma zaujima. Je pociatocna stanovena suma na jeho trovy teda 7000 Sk adekvatna ?

4. Moze este casom pytat viac penazi ? ... TROVY EXEKÚCIE
§ 200
(1) Trovami exekúcie sú odmena exekútora, náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času pri vykonaní exekúcie (§ 196).
Oprávnený a exekútor majú nárok na náhradu trov potrebných na účelné vymáhanie nároku.
(2) Trovy exekúcie vymôže exekútor niektorým zo spôsobov určených na vymoženie peňažnej pohľadávky vydaním príkazu na
úhradu trov exekúcie.
§ 201
(1) Predbežné trovy exekúcie určuje exekútor podľa osobitného právneho predpisu v upovedomení o začatí exekúcie.
(2) Účastník konania môže vzniesť u exekútora do troch dní od doručenia upovedomenia o začatí exekúcie námietky proti
trovám exekúcie. O námietkach rozhoduje súd (§ 45). Proti rozhodnutiu súdu o námietkach proti trovám exekúcie nie je
prípustné odvolanie.
(3) Rozhodnutie súdu o námietkach sa doručí oprávnenému, povinnému a exekútorovi.
(4) Toto rozhodnutie je vykonateľné, len čo bolo doručené exekútorovi poverenému vykonaním exekúcie.
§ 202
(1) Ak počas vykonávania exekúcie vzniknú ďalšie trovy exekúcie, upovedomí o nich exekútor oprávneného a povinného.
(2) Proti ďalším trovám môže vzniesť u exekútora účastník konania námietky do troch dní od doručenia upovedomenia podľa
odseku 1. O týchto námietkach rozhoduje súd (§ 45). Proti rozhodnutiu súdu o námietkach nie je prípustné odvolanie.
(3) Rozhodnutie súdu o námietkach proti ďalším trovám exekúcie sa doručí oprávnenému, povinnému a exekútorovi.
(4) Toto rozhodnutie je vykonateľné, len čo bolo doručené exekútorovi poverenému vykonaním exekúcie.
(5) Ďalšie trovy exekúcie vymôže exekútor niektorým zo spôsobov určených na vymáhanie peňažných pohľadávok vydaním
príkazu na úhradu ďalších trov exekúcie.
§ 203
Ak dôjde k zastaveniu exekúcie, môže súd uložiť oprávnenému, aby nahradil trovy exekúcie. Súd však uváži, ktoré trovy
potreboval oprávnený na účelné vymáhanie nároku, a či mohol pri náležitej opatrnosti predvídať dôvod zastavenia exekúcie.

5. Ak sa dopustil zneuzitia pravomoci, aka je moznost branit sa ? ... pozri tu : http://www.ske.sk/index.php?page=1

Dakujem
Moje reakcie červeným... :)
Infarkt
30.11.07,15:51
1. nie je to porušenie zákona, je to bežný postup: exekútor Upovedomí o začatí exekúcie najskôr peňažný ústav (aby klient nevybral konto), potom klienta.... Ak klient neprevezme Upovedomenie o začatí, nemôže exekútor vydať príkaz na výkon exekúcie do banky..(preto tá lehota 14 dní, čo si spomínal... )T.j. banka bez tohto príkaz nemôže peniaze strhnúť z účtu - banka má len upovedomenie, a peniaze len blokuje.
2. odpoveď je v 1.
3. Máš možnosť nahliadnuť do spisu a vidieť všetky trovy, ktoré exekútor vyčíslil...
4. Nemôže ...bohužiaľ môže...(§202, odst.1)
5. na ich komore - podať sťažnosť, v tvojom prípade neopodstatnená ...asi tak...
Vo všetkom ostatnom súhlas :)
donMarkone
30.11.07,23:20
len by som doplnil to ze urcite by som sa pozrel do spisu na trovy, v minulosti som pracoval na ex.urade a preto viem, ze zvyknu byt navysene, je mozne ze sa ti podari nieco na nich "usetrit" inak ermon to vyjadril strucne a jasne...
donMarkone
30.11.07,23:23
inak co sa toho bodu 4tyka..aby som sa doplnil moze pytat viac..ako pise infarkt..cize by som to riesil co najskor..pri exekuciach plati dvojnasobne ze cas su peniaze...alebo skor ich strata...
vidlak
17.06.10,07:23
som v exekucii od maja 2007 - bezne vyzivne mesacne 3000,-
dlzne vyzivne 201OO,-
dalsie dlzne vyzivne 13000,-
predb.trovy exekucie 29360,- !!!

dlzne vyzivne boli pozrazane v polovicke roka 2008, cize uz 2 rok mi zrazaju len bezne vyzivne. koncom maja t.r. som dal na sud navrh na zrusenie exekucie §80,hned nato som obdrzal od exekutora upovedomenie o dalsich trovach konania vo vyske 345,40€, kde odmena exekutorovi je 134,65€ a DPH z odmeny 210,75€ !!!
je vobec toto normalne?? samozrejme idem dat staznost na ministerstvo spravodlivosti, pomozete mi volakto spisat odvolanie voci dalsim trovam konania????v suvislosti s navrhom na ukoncenie exekucie....
Economic
21.06.10,18:21
som v exekucii od maja 2007 - bezne vyzivne mesacne 3000,-
dlzne vyzivne 201OO,-
dalsie dlzne vyzivne 13000,-
predb.trovy exekucie 29360,- !!!

dlzne vyzivne boli pozrazane v polovicke roka 2008, cize uz 2 rok mi zrazaju len bezne vyzivne. koncom maja t.r. som dal na sud navrh na zrusenie exekucie §80,hned nato som obdrzal od exekutora upovedomenie o dalsich trovach konania vo vyske 345,40€, kde odmena exekutorovi je 134,65€ a DPH z odmeny 210,75€ !!!
je vobec toto normalne?? samozrejme idem dat staznost na ministerstvo spravodlivosti, pomozete mi volakto spisat odvolanie voci dalsim trovam konania????v suvislosti s navrhom na ukoncenie exekucie....

Exekútori sú ako hyeny. Tiež som riešila 2 exekúcie pre údajné zmeškané výživné to bol boj s exekútorom, obe exekúcie sú už zastavené. No v praxi aj súdy robia kixy... A poriadne.... Netreba sa dať a treba s nimi bojovať a hlavne sledovať lehoty.
clen
09.01.13,06:02
K tým trovám - tie mali byť jasne rozpísané podľa zákona...
Ako sa brániť proti nezákonne vedenej exekúcii najdes tu: http://pravna.szm.com/firstaid/akoexek.htm
Vzor námietky proti trovám tu: http://pravna.szm.com/vzory/zaloby/namiex.htm