katkapekly
30.11.07,23:16
Viete mi niekto povedať, či má zamestnávateľ právo nariadiť zamestnancovi, v akej banke má mať účet, na ktorý mu bude chodiť výplata? Moja svokra nastúpila do istej firmy a musela zrusiť účet, ktorý mala a otvoriť si účet v banke, ktorú jej "odporučil" zamestnávateľ. A vraj všetci to tam tak musia urobiť, inak ich neprijmú do zamestnania. Zdá sa mi to protizákonné, hoci sa v tom vôbec nevyznám, ale pripadá mi to ako diskriminácia.
liba2
30.11.07,22:27
Viete mi niekto povedať, či má zamestnávateľ právo nariadiť zamestnancovi, v akej banke má mať účet, na ktorý mu bude chodiť výplata? Moja svokra nastúpila do istej firmy a musela zrusiť účet, ktorý mala a otvoriť si účet v banke, ktorú jej "odporučil" zamestnávateľ. A vraj všetci to tam tak musia urobiť, inak ich neprijmú do zamestnania. Zdá sa mi to protizákonné, hoci sa v tom vôbec nevyznám, ale pripadá mi to ako diskriminácia.
... mne tiež. Predpokladám, že zamestnávateľ má z tejto "spolupráce" s bankou nejaké výhody :confused:.
katkapekly
30.11.07,22:46
Nuž, s týmto sa zamestnancom nezveril. Ale chudáci robia za minimum a ešte by mohli prísť o prácu, ak by sa rozhodli nesúhlasiť.
zanetth
01.12.07,10:51
Podľa mňa na to nemá zamestnávateľ právo, maximálne si môže dovoliť prikázať zamestnancom založiť si účet (bez udania konkrétnej banky), aby naň mohol výplaty poukazovať. Neviem síce na aký zákon sa dá v tomto prípade odvolať, ale aj podľa mňa je to diskriminácia.
Oriona
01.12.07,10:57
Ani podla mna nema zamestnavatel pravo prikazat kontretnu banku na otvorenie uctu. Casto operuju tym, ze ked maju ucet v tej iste banke ako organizacia, tak vyplatu dostanu obratom po oductovani z uctu zamestnavatela, co je pravda. Ale bohuzial, zamestnavatenia vyuzivaju bezmocnost zamestnancov /malo pracovnych miest hlavne pre starsich ludi/ a tak si dovoluju prikazovat aj nezmyselne a protizakonne veci.
Zita5
01.12.07,11:04
Viete mi niekto povedať, či má zamestnávateľ právo nariadiť zamestnancovi, v akej banke má mať účet, na ktorý mu bude chodiť výplata? Moja svokra nastúpila do istej firmy a musela zrusiť účet, ktorý mala a otvoriť si účet v banke, ktorú jej "odporučil" zamestnávateľ. A vraj všetci to tam tak musia urobiť, inak ich neprijmú do zamestnania. Zdá sa mi to protizákonné, hoci sa v tom vôbec nevyznám, ale pripadá mi to ako diskriminácia.

Ja som tiež toho názoru , že zamestnávateľ nemá právo nariadiť zamestnancovi , v ktorej banke má máť otvorený bežný účet . Matka účet nemusela rušiť , nakoľko opakujem zamestnávateľ nemá právo tohto nariadenia . Ona bola v práve oznámiť písomne zamestnávateľovi , na ktorý účet jej majú zasielať mzdu .

Ešte tu aj priložím časť znenia Zákonníka práce , konkrétne § 130 odst.8

(8) Zamestnávateľ je povinný, po vykonaní zrážok podľa § 131, poukázať mzdu alebo jej časť určenú zamestnancom na ním určený účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky v Slovenskej republike, ak o to zamestnanec písomne požiada alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom na takom postupe dohodne tak, aby určená suma peňažných prostriedkov mohla byť pripísaná na tento účet najneskôr v deň určený na výplatu. Ak o to zamestnanec požiada, môže zamestnávateľ časti mzdy určené zamestnancom poukazovať aj na viac účtov, ktoré si zamestnanec sám určil.
katkapekly
01.12.07,11:25
ďakujem Zita, hlavne za ten citovaný zákon. a dá sa s tým niečo urobiť? aj keď neviem, či by ktokoľvek zo zamestnancov našiel odvahu niečo otvorene podniknúť....
brm
01.12.07,14:58
ďakujem Zita, hlavne za ten citovaný zákon. a dá sa s tým niečo urobiť? aj keď neviem, či by ktokoľvek zo zamestnancov našiel odvahu niečo otvorene podniknúť....
:Dčo tak bonznúť zamestnávateľa inšpektorátu práce? ked už žijú z našich daní nech sa venuje aj riadnej robote...
katkapekly
02.12.07,22:59
to asi urobím. ako vianočný darček svokre.
Liptáčik
03.12.07,00:14
endrju, bol by si prekvapený. Ešte stále sú ľudia, ktorí sú radi, keď si nájdu prácu. A nie je to len určitá veková skupina.
Lámerová
16.10.08,09:56
čo ak má zamestnanec účet v zahraničnej banke, ktorá nemá pobočku na Slovensku, musí si otvoriť účet v slovenskej banke, nie?
willma
16.10.08,10:04
prečo by musel,veď predsa výplatu môže dostávať v hotovosti.
Viera Klimentová
16.10.08,10:11
Mám s tým tiež skúsenosti,keď zamestnávateľ určil bankovú inštitúciu, kde si máme otvoriť účet. Zamestnávateľ však od tohto príkazu musel ustúpiť, pretože sme do problému zainteresovali aj odborovú organizáciu a citovali sme príslušné ustanovenia ZP (už sú tu citované, nebudem ich opakovať). Problém sme mali aj v tom, že nie každý chcel účet, boli zamestnanci, ktorí chceli výplatu v hotovosti. Aj to musel zamestnávateľ splniť, pretože v organizácii fungovala Pokladňa. Plne súhlasím s príspevkom Endrju. Zamestnanci sú radi, že majú prácu, preto splnia všetko, čo im zamestnávateľ nariadi, bez ohľadu na to, či je to v súlade so ZP, alebo inými zákonnými normami - bez odporu.