GLOBUS1
01.12.07,14:40
ake doklady je potrebné vystavit pri predaji na komis ?
Zoltán Kovács
02.12.07,11:17
ake doklady je potrebné vystavit pri predaji na komis ?

V prvom rade odporúčam podpísať zmluvu o komisionálnom predaji, v ktorej budete mať dohodnuté podmienky, ako napr. spôob dodania tovaru, spôsob vyúčtovania predaného tovaru.... Pri odovzdaní tovaru do komisu by som dával podpisovať dodací list, aby si mal potvrdené prevzatie tovaru. Pri vyúčtovaní potom už postupuješ podľa uzavretej zmluvy.
tetrisss
02.12.07,12:13
Inak daniari komis veelmi neradi vidia.
Zoltán Kovács
02.12.07,14:53
Inak daniari komis veelmi neradi vidia.

A to už prečo? Mám klienta, ktorý roky takto predáva svoj produkt, a DÚ s tým nemá žiadný problém.
tetrisss
02.12.07,15:04
Hm, to presne neviem, ale v mojej zivnosti sa im to velmi nepacilo. Inak este teraz ma napadlo, ze to moze mat vselijaky obsah, pretoze sa moze jednat aj o predaj pouzitych veci, tam je to v poriadku. Dodam, ze u mna islo o veci nove, ktore som predavala a spatne platila. O co ide tu,vlastne neviem.
dalilada
04.12.07,15:16
Pri komisionálnom predaji vystavuješ riadny doklad s registračnej pokladne. Je vhodné rozdeliť cenu predaja na sumu, ktorú vyplácaš pôvodnému majiteľovi veci a tvoju maržu. Je to z dôvodu fungovania DPH - ak bude potrebné vysvetliť, tak dopíšem.
Zoltán Kovács
04.12.07,15:18
Pri komisionálnom predaji vystavuješ riadny doklad s registračnej pokladne. Je vhodné rozdeliť cenu predaja na sumu, ktorú vyplácaš pôvodnému majiteľovi veci a tvoju maržu. Je to z dôvodu fungovania DPH - ak bude potrebné vysvetliť, tak dopíšem.

No ja poprosím o vysvetlenie.
dalilada
04.12.07,15:30
Pretože základom dane pri predaji použitého tovaru ( mám na mysli len komis. použitého tovaru - bazár a pod. ) je kladný rozdiel medzi predajnou a kúpnou cenou. To znamená, že sa nemusí predajca tak ľahko stať platcom DPH (prekročenie obratu), resp. ak už je, tak platí DPH len z marže.
Zoltán Kovács
04.12.07,15:55
A čo keď predáva nepoužitý tovar v komise?
dalilada
04.12.07,16:08
V § 66 Zákona o DPH sa píše len o použitom tovare. Teoreticky, ak niekto niečo nové predáva v bazáre na základe Zmluvy o sprostredkovaní predaja použitej veci alebo podobnej, dá sa to teoreticky považovať za použitú.
dalilada
04.12.07,16:13
Pi komisionálnom predaji na základe komisionárskej zmluvy (nový tovar v predajniach) podľa mňa neplatia ustanovenia o použitom tovare. § 19 ods. 5 Z. o DPH
tetrisss
04.12.07,19:18
A čo keď predáva nepoužitý tovar v komise?
No ved to, toto bolo take nie moc prijatelne pre danovu kontrolu, hoci z toho nakoniec nic nebolo, ale je to taky maly ohuk, to musime cestne priznat, ale dalej by som to nerozmazavala, radsej.
Zoltán Kovács
04.12.07,19:30
No ved to, toto bolo take nie moc prijatelne pre danovu kontrolu, hoci z toho nakoniec nic nebolo, ale je to taky maly ohuk, to musime cestne priznat, ale dalej by som to nerozmazavala, radsej.

AK je kvalitne spracovaná zmluva o komisionálnom predaji, tak daň. kontrola nemôže mať námietky.

P.S. Ale naznačuješ veci, ktoré asi nie sú celkom v súľade s kostolným poriadkom. :D
tetrisss
04.12.07,19:48
AK je kvalitne spracovaná zmluva o komisionálnom predaji, tak daň. kontrola nemôže mať námietky.

P.S. Ale naznačuješ veci, ktoré asi nie sú celkom v súľade s kostolným poriadkom. :D

Ved, ved... aj daniari si spocitaju dve a dve, ja im to ani nemam za zle.:rolleyes:
Zoltán Kovács
04.12.07,19:56
Ved, ved... aj daniari si spocitaju dve a dve, ja im to ani nemam za zle.:rolleyes:

Takže vlastne nie s komisionalnym predajom mali problém, ale niečim iným.
tetrisss
04.12.07,20:04
Takže vlastne nie s komisionalnym predajom mali problém, ale niečim iným.
Nooo, ono su to take veci diskutabilne, vseobecne, nevravim to az tak celkom osobne, kto je z praxe, ten vie svoje.
VladoaKatka
04.12.07,21:06
Inak daniari komis veelmi neradi vidia.

Ani sa nemôžeme čudovať - veď čo je to za podnikanie, keď si požičiam nejeké veci a keď predám dobre , keď nepredám aj tak je dobre.

Veľa firiem na to doplatilo, že dostali naspäť po čase znehodnotený, svôj tovar, resp. výrobky - a to bol ich čistý zisk, mohli to zrovna vyviesť na smetisko.

Ak sa niekto rozhodne podnikať, mal by zabezpečiť z vlastných zdrojov tovar, ktorý by predával - potom by mu aj záležalo na predaji a choval by sa k tomu, ako svôjmu majetku. Komis-om každý len zaplní svoju predajňu, aby nebola taká prázdna a po čase ešte aj žiada novší, modernejší tovar.

Nehnevajte sa, ale toto mi pripadá, ako keby banka poskytla úver s tým, že keď budeš mať z čoho zaplatiť, tak zaplatíš a keď nie tak čo už...:rolleyes:
ali_m
21.01.08,19:30
AK je kvalitne spracovaná zmluva o komisionálnom predaji, tak daň. kontrola nemôže mať námietky.

P.S. Ale naznačuješ veci, ktoré asi nie sú celkom v súľade s kostolným poriadkom. :D

Poradíš mi pls kde by som našiel vzor takej slušnej zmluvy?. Ďakujem.
momaria
03.03.10,05:19
Oživím túto tému, lebo idem robiť účtovníctvo pre takúto SZČO. Je neplatca DPH.Bude brať výrobky od súkromných osôb- čiže nový tovar, tovar aj od podnikateľov nový aj použitý. Má niekto prosím dobrú zmluvu k tomuto??.. bude predaj nahadzovať cez pokladňu?
momaria
06.03.10,22:37
posuniem
momaria
14.03.10,06:10
poraďte prosím
tetrisss
14.03.10,11:37
Zmluvu ti poradit neviem ,ale co sa tyka pokladne, pravdaze to musi vsetko predavat cez pokladnu, nadobudnutie tovaru je ina vec, tam sa to deje na zaklade dodacich listov a na zaklade predaneho tovaru ti dodavatel vystavi riadnu fakturu.
AdaMtiM
29.03.10,12:55
Zoltán, mohol by si mi trošku bližšie opísať ten obchod s komisom?
Aj ja také mám. SZČO v SR /zahraničná osoba/ kupuje tovar z EU bez DPH, tento na základe fa samozdaním /je platca DPH samozrejme/ a dáva do rôznych predajní po Slovensku. Raz týždenne vystavím fa odberateľom. Čiže DPH platí neskutočné.... . Ale ide mi skôr o iné. Čo s tými obrovskými zásobami tovaru na konci roka??? Keďže v JU neúčtujem o dodaní tovaru /nejakom požičaní alebo čo to je/ kým nevystavím riadnu fa ktorú mi zaplatia, na základe toho čo oni v obchode predajú. Už si mi na toto raz odpovedal k priznaniu za rok 2008, že sa nemusím báť keď mám vysoký stav zásob na konci roka v JÚ. Ale teraz mám neskutočnú stratu /keďže som zaplatila za nákup z EU v hotovosti za všetok tovar a tržby mám len zo skutočne vyfakturovaného predaja mojim odberateľom.... a stav zásob mám veľmi, veľmi vysoký... Mám fakt strach čo na to daňováci..... V PU by som si s tým vedela pomôcť ale v JÚ ma fakt nič nenapadá... A ešte čo s "kauciou" - je to prijatá záloha / zábezpeka/ na odobratý tovar..... niektorí mu to dávajú na účet priamo a ja neviem či to mám dať ako zdaniteľný príjem. Nevystavuje sa k tomu totiž žiaden doklad /zrejme má nejakú tú komisionálnu zmluvu s nimi ale ja som ju nevidela/. Ďakujem