armaturka
01.12.07,14:18
Dve sestry máme s.r.o., okrem nás sú zamestnancami aj naši manželia. Máme mesačné platy - každý mesiac rovnako, pretože je to taký malý rodinný podnik, prípadné rozdiely "vyrovnávame" prémiami. Mzdy počítam ručne a vypočítavala som aj náhrady za sviatky.

Naša účtovníčka ma však núti, aby som mzdy prerobila, lebo mi prípadná DK neuzná rozdiel, o ktorý mzdy za sviatky prevyšujú mzdy, ktoré by boli vyplatené ako súčasť mesačnej mzdy.
Pokiaľ by som neplatila náhrady, boli by vyššie prémie, v každom prípade by hrubé mzdy boli úplne rovnaké.

Čo mi poradíte, mám tie mzdy prerobiť za celý rok? Je to pravda, že by mi daňová kontrola tieto rozdiely neuznala? Aké s tým máte skúsenosti?
Ďakujem Vám za váš čas.
endrju
01.12.07,13:53
Dve sestry máme s.r.o., okrem nás sú zamestnancami aj naši manželia. Máme mesačné platy - každý mesiac rovnako, pretože je to taký malý rodinný podnik, prípadné rozdiely "vyrovnávame" prémiami. Mzdy počítam ručne a vypočítavala som aj náhrady za sviatky.

Naša účtovníčka ma však núti, aby som mzdy prerobila, lebo mi prípadná DK neuzná rozdiel, o ktorý mzdy za sviatky prevyšujú mzdy, ktoré by boli vyplatené ako súčasť mesačnej mzdy.
Pokiaľ by som neplatila náhrady, boli by vyššie prémie, v každom prípade by hrubé mzdy boli úplne rovnaké.

Čo mi poradíte, mám tie mzdy prerobiť za celý rok? Je to pravda, že by mi daňová kontrola tieto rozdiely neuznala? Aké s tým máte skúsenosti?
Ďakujem Vám za váš čas.

Ak som dobre informovaný, daňovú kontrolu zaujíma najmä to, či boli príjmy zo závislej činnosti správne zdanené.

Je v pracovnej zmluve uvedené, že za sviatok pripadajúci na bežný pracovný deň, patrí zamestnancovi náhrada mzdy vo výške primerného zárobku?
Ak áno a zamestnancovi sa bežne vyplácajú prémie, mzda bez prémií za deň práce musí byť logicky nižšia ako náhrada mzdy za deň sviatku.

Zaujímalo by ma, aké ustanovenia všeobecne záväzných predpisov použila účtovníčka ako argumenty na podporu svojich tvrdení. :rolleyes:
Ak argumenty obsahovali najmä zaklínadlo "počula som", požiadal by som účtovníčku aj o odkaz na všeobecne záväzné predpisy, v ktorých o tom "počula"...
armaturka
01.12.07,15:05
Ak argumenty obsahovali najmä zaklínadlo "počula som", požiadal by som účtovníčku aj o odkaz na všeobecne záväzné predpisy, v ktorých o tom "počula"...

Áno, povedala, že to počula od iných účtovníčiek ...


Je v pracovnej zmluve uvedené, že za sviatok pripadajúci na bežný pracovný deň, patrí zamestnancovi náhrada mzdy vo výške primerného zárobku?


Nie je v PZ uvedené, keby som to doplnila, pomohlo by?
veronikasad
01.12.07,15:10
Áno, povedala, že to počula od iných účtovníčiek ...



Nie je v PZ uvedené, keby som to doplnila, pomohlo by?
Pozri § 122 odst 3 ZP a v zmysle toho upravte pracovné zmluvy :

3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

----------
Veronika
armaturka
01.12.07,15:16
Veronika, toto už teraz viem, len prosím, prečítaj zadanie, či mám kvôli tomu opravovať mzdy za celý rok. Ďakujem
veronikasad
01.12.07,15:25
Veronika, toto už teraz viem, len prosím, prečítaj zadanie, či mám kvôli tomu opravovať mzdy za celý rok. Ďakujem
Ano, ak si pozornejšie prečítaš citáciu zákona, zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou má nárok na náhradu mzdy za sviatok len v prípade, ak je to dohodnuté v KZ alebo PZ.
Aj keď na druhej strane si myslím, že by to daniarom ani poisťovniam až tak veľmi vadiť nemalo, keď budú odvody a dane zaplatené správne.

Ak chceš postupovať v zmysle zákonníka práce, urob dodatok k prac.zmluvám.

---------
Veronika
Rozalka
01.12.07,15:48
.

Ak chceš postupovať v zmysle zákonníka práce, urob dodatok k prac.zmluvám.


Aj ja poznám jednu s.r.o. s podobným problémom, takže stačí len prepísať resp. doplniť pracovné zmluvy a bude to O.K.?
Johanka
01.12.07,15:56
Je to pravda, že by mi daňová kontrola tieto rozdiely neuznala? Aké s tým máte skúsenosti?
Ďakujem Vám za váš čas.
Ešte som nezažila daňovú kontolu, ktorá by kontrolovala, resp. bola schopná skontrolovať spôsob výpočtu hrubej mzdy. Kontrolujú iba od základu dane "doprava" ;), t.j. výška preddavkovej/zrážkovej dane a splnenie podmienok pre vyplatenie daňového bonusu.