jana32
01.12.07,17:38
Prosím Vás môžete mi niekto poradiť? Teda konkrétne ide o priateľku, s manželom by si v budúcnosti chceli dať postaviť, resp. kúpiť nejaký menší domček. Majú nejakú hotovosť ale niečo by chceli ešte došetriť,čas ich netlačí. Mesačne by na sporenie chceli dávať cca 8 - 10 tisíc Sk. Priateľku oslovilo stavebné sporenie, ale neviem či je to dobrý nápad. Záujem o hypotéku ani úver nemajú, vyslovene si chcú sumu dosporiť. Čo by ste im prosím odporúčali?
KEJKA
01.12.07,19:26
ved stavebné sporenie nie je len o úvere. 6 rokov môžu sporiť a potom tie peniaze môžu použiť na čokoľvek.
Sú aj iné formy a možnosti - treba sa popýtať v banke, ja by som to asi radšej skombinovala (aj st.spporenie aj nejaké iné dlhodobejšie sporenie-investičné)
Chobot
03.12.07,08:30
Prosím Vás môžete mi niekto poradiť? Teda konkrétne ide o priateľku, s manželom by si v budúcnosti chceli dať postaviť, resp. kúpiť nejaký menší domček. Majú nejakú hotovosť ale niečo by chceli ešte došetriť,čas ich netlačí. Mesačne by na sporenie chceli dávať cca 8 - 10 tisíc Sk. Priateľku oslovilo stavebné sporenie, ale neviem či je to dobrý nápad. Záujem o hypotéku ani úver nemajú, vyslovene si chcú sumu dosporiť. Čo by ste im prosím odporúčali?

Ja by som to aj tak skombinoval so stavebným sporením. Na ich mieste by som uzavrel SS na takú cieľovú sumu, aby získali obaja štátnu prémiu počas tých 6 rokov. Ak sú teda dvaja, tak ročne by sporili na SS sumu cca 40.000, dostali by št. prémiu cca 4.000, takže cieľová suma by mohla byť okolo 280.000 SKK.

Ostatné voľné prostriedky by mohli odkladať na nejaký termínovaný účet s dobrou úrokovou sadzbou (napr. ING Konto - 2,7%, alebo teraz mBanka ponúka 3,5%). Pokiaľ majú chuť aj trochu zariskovať, môžu sporiť aj v podielových fondoch, kde môžu získať aj vyššie zúročenie (ale aj nižšie).
Mirka123
03.12.07,09:48
V podstate súhlasím s Chobotom, ale pre radu mi chýba obdobie, t.j. kedy si asi chcú obstarať ten domček a asi v akej hodnote, tiež koľko majú rokov.
misomiso
03.12.07,10:03
Prosím Vás môžete mi niekto poradiť? Teda konkrétne ide o priateľku, s manželom by si v budúcnosti chceli dať postaviť, resp. kúpiť nejaký menší domček. Majú nejakú hotovosť ale niečo by chceli ešte došetriť,čas ich netlačí. Mesačne by na sporenie chceli dávať cca 8 - 10 tisíc Sk. Priateľku oslovilo stavebné sporenie, ale neviem či je to dobrý nápad. Záujem o hypotéku ani úver nemajú, vyslovene si chcú sumu dosporiť. Čo by ste im prosím odporúčali?

Na tuto strategiu uz doplatilo vela ludi. Ako budu sporit po 10 tis. mesacne, tak im nasporena suma bude sice matematicky narastat, ale rovnako sa im bude stale vzdalovat aj suma, ktora bude potrebna na kupu domu.

Treba si uvedomit, ze v ziadnej banke im nedaju (ani na term. uctoch) vynos, ktory by aspon kryl inflaciu. Pri tomto prepocte nech zohladni aaj to, ze realna inflacia sa zvykne lisit od oficialnych udajov, potom to, ze ceny nehn. rastu rychlejsie ako priemer inflacie a aj to, ze ten "vynos" v banke im este aj zdania.

Ja by som isisel jednoznacne cestou uveru, pokial naozaj chcu niekedy byvat v RD.
KEJKA
03.12.07,15:46
je to tak, ako píše misomiso, ale veľa ľudí ma averziu, strach sa zadlžiť a tak vlastne plnenie svojich snov odkladajú.
Ak nie je pre niekoho problém mesačne odkladať 10000 Sk, tak som tiež za hypotéku alebo nasporiť aspoň na stavebný úver, splátky sú pomerne minimálne a cieľ na dosah.
misomiso
03.12.07,16:25
Je fajn, ak sa podari ponechat si aj stary byt. jednak sa da mozno nieco potom privyrobit prenajmom, a hlavne - vzdy je ta moznost nastahovat sa naspat, ak by banka siahla na RD na ktory je uver. Bolo by to samozrejme "nic moc" riesenie, ale aj tak - clovek by nemal taky mec na krku, ako keby musel ist na ulicu.
ickom
05.12.07,10:03
Ja by som to tiež riešila kombináciou. Ak si vezmú hypotéku, nech si žiadajú Úver pre mladých - ak každému z nich mesačný príjem nepresahuje 24 tis. (aj nejaké drobné), pomohlo by im to znížiť mesačnú splátku aj o tisícku mesačne. Posielam ti SS (aby sa to nebralo ako propagácia určitej banky), kde som si vybrala ja a prečo. Na web stránke je kalkulačka, kde si sami môžu vypočítať, koľko ich to bude stáť , aby sa nemuseli hneď trepať do banky
wayan
05.12.07,12:58
moj nazor:je dolezite o aku dlhu dobu by chceli dom kupit.robim vo financnictve a z praxe a skoleni viem,ze v dnesnej dobe sa v bankach sporit URCITE neoplati a ani investovat vzhladom na vstupne poplatky,poplatky za vedenie uctu a zdanovanie prostriedkov kazdy rok.odporucam investovat cez produkty napr.spolocnosti AXA,vynosy maju vyborne,suma sa zdanuje az po ukonceni sporenia,zaujimave je dvojite urocenie,t.j urok z urokov,s financiami moze volne hybat.zakon o poistovnictve hovori,ze 85% vynosov musi spolocnost prerozdelit klientom,v banke to takto nie je.vidim to ako najschodnejsiu cestu ako zhodnotit peniaze.zvlast pri takychto moznych sumach sporenia mesacne.ak viete povedat casovy horizont sporenia,viem vam priblizne vypocitat zaverecnu sumu aj s vynosom.