El.Maro
01.12.07,20:43
môže byť v ambulancii praktického lekára (s.r.o) zamestnaný lekár ako odborný garant formou dohody o vykonaní práce, alebo musí mať pracovnú zmluvu ak sajedná len o 2 mesiace? stanovuje to nejaký zákon?
chlap
01.12.07,21:15
Podľa platných zákonov musí mať právnická osoba pre vydanie povolenia poskytovať zdravotnú starostlivosť pracovnú zmluvu, alebo obdobnú zmluvu právnickej osoby s odborným zástupcom ....... t.j. môže byť aj dohoda o vykonaní práce alebo dohoda o pracovnej činnosti.

Viac info (http://www.vucbb.sk/ganet/vuc/bb/portal.nsf/wdoc/c23018a8897d2cacc12570b4002e5612/$FILE/povolenia_prevadzky_zdravot_%20zariadenia.pdf)
mandula
01.12.07,21:51
chlap
02.12.07,09:06
http://www.porada.sk/t66068-co-je-obdobny-pracovny-pomer.html?highlight=obdobn%FD+pracovn%FD+pomer

Podľa vysvetlenia uvedeného v odkaze teda dohoda o pracovnej činnosti nie je obdobný pracovný vzťah a teda lekár by mal mať pracovnú zmluvu.

Rozhodujúce podľa mňa bude, ako sa k tomu postavia:
1. príslušný samosprávny kraj, ktorý vydáva povolenie na poskytovanie zdravotnej starostlivosti
2. zdravotné poisťovne

Ak to nikomu z nich vadiť nebude, nevidím v tom problém. Každopádne však ak prevádzka ambulancie umožňuje vykonávať prácu odborného zástupcu aj na kratší pracovný úväzok, môže mať odborný zástupca uzatvorenú aj riadnu pracovnú zmluvu (s nižším úväzkom) aj napriek tomu, že už má pracovnú zmluvu u iného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Upozorňujem však, že Všeobecnej zdravotnej poisťovni prekáža, ak je jedna osoba je odborným zástupcom u viacerých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí zdravotnú starostlivosť poskytujú ako právnická osoba.
El.Maro
02.12.07,13:18
podľa uvedeného odkazu teda žiadna z právnych noriem nestanovuje postup u pracovníkov v zdravotníctve- chápem to správne? Všetko teda záleží na vôli kompetentného pracovníka na VUC a v zdravotnej poisťovni? Môže ale z už takto uzatvorenej zmluvy vzniknúť právny postih retrospektívne?
chlap
02.12.07,13:45
...... Môže ale z už takto uzatvorenej zmluvy vzniknúť právny postih retrospektívne?

Pýtate sa na retrospektivitu ..... znamená to, že ste prišli o odborného zástupcu a riešite svoj problém dočasne s iným lekárom ?

AK áno, potom upozorňujem na §17 zákona č. 578/2004 (http://www.zdravie.sk/sz/460-23135/Zakon-5782004-zz-o-poskytovateloch-zdravotnej-starostlivosti-.html) .

Je síce pravda, že uvedený zákon striktne neurčuje povinnosť poskytovateľovi oznamovať zmeny údajov, na základe ktorých bolo vydané povolenie, ale v §19 určuje samosprávnemu kraju povinnosť zrušiť povolenie a keď ho podľa tohto § zruší, nasledujúce 2 roky nesmie poskytovateľovi vydať nové povolenie.
El.Maro
02.12.07,13:56
Ide o prípad, keď som sa ja sám stal konateľom s.r.o a čakám na kódy od ÚDZS a povolenie od VÚC, do tejto doby však už v mojej firme musí ďalej vykonávať odborného garanta bývalý majiteľ, ktorý sa týmto stáva mojím zamestnancom a ja potrebujem jeho prácu dohodnúť len na toto časové obdobie, ktoré zostáva do udelenia daných kódov spomínanými inštitúciami. Z tohto titulu sa mi javila dohoda o vykonaní práce výhodnejšia pre mňa i pre neho. Navyše VÚC zrejme bude registrovať len moju pracovnú zmluvu ako konateľa a zároveň odborného garanta tejto s.r.o., alebo vzniká aj povinnosť ohlásiť zmluvu al. dohodu aj s mojím zamestnancom?
chlap
02.12.07,14:13
Ide o prípad, keď som sa ja sám stal konateľom s.r.o a čakám na kódy od ÚDZS a povolenie od VÚC, do tejto doby však už v mojej firme musí ďalej vykonávať odborného garanta bývalý majiteľ, ktorý sa týmto stáva mojím zamestnancom a ja potrebujem jeho prácu dohodnúť len na toto časové obdobie, ktoré zostáva do udelenia daných kódov spomínanými inštitúciami. Z tohto titulu sa mi javila dohoda o vykonaní práce výhodnejšia pre mňa i pre neho. Navyše VÚC zrejme bude registrovať len moju pracovnú zmluvu ako konateľa a zároveň odborného garanta tejto s.r.o., alebo vzniká aj povinnosť ohlásiť zmluvu al. dohodu aj s mojím zamestnancom?

Čiže ste kúpili existujúcu s.r.o., prevádzkujúcu NZZ ?

Ukončil predchádzajúci konateľ pracovnú zmluvu s odborným zástupcom ? (teda sám so sebou?) Ak áno, ja by som urobil riadnu pracovnú zmluvu na dobu určitú. Ak nie, tak je zmluva stále platná a zmenou konateľa a spoločníka sa nič nemení.

Potom treba postupovať podľa §17 zákona 578/2004

§ 17
Zmena miesta prevádzkovania zdravotníckeho zariadenia, jeho odborného zamerania a zmena odborného zástupcu

(1) Zmena miesta prevádzkovania zdravotníckeho zariadenia, jeho odborného zamerania a zmena odborného zástupcu vyžaduje vydanie nového povolenia, ktorým orgán príslušný na vydanie povolenia súčasne zruší pôvodné povolenie.
(2) V žiadosti o vydanie povolenia podľa odseku 1 žiadateľ uvedie požadovanú zmenu, doloží doklady, ktoré sa na ňu vzťahujú a čestné vyhlásenie, že sa nezmenili ostatné údaje, na ktorých základe sa vydalo pôvodné povolenie.

..... čiže mení sa odborný zástupca a konateľ spoločnosti - ostatné údaje sa nemenia ...... a ak sa nemýlim, poplatok je iba 1.000,- Sk.
El.Maro
02.12.07,15:39
Je mi jasné, že pracovná zmluva je najjednoduchšie riešenie. Ide však o ekonomický pohľad, pri ktorom sa dohoda javí výhodnejšia pre mňa i pre zamestnanca z hľadiska odvodov a teda aj sumy čistého platu. Navyše ak sa jedná iba o krátky časový úsek. Ak by som mu ponechal jeho starú zmluvu, ktorú má na dobu neurčitú, musel by som navyše ukončiť pomer dohodov- nevzniká mu vtedy nárok aj na odstupné? Nie je lepšie ak si dá výpoveď sám ku dňu zmeny konateľa sro? a budeme pokračovať v prac. pomere na dohodu?
katjab
02.12.07,15:48
Pri ukončení pracovného pomeru dohodou, nemá nárok na odstupné.
chlap
02.12.07,15:58
Nie je lepšie ak si dá výpoveď sám ku dňu zmeny konateľa sro? a budeme pokračovať v prac. pomere na dohodu?

Ako bolo povedané v predchádzajúcom príspevku, pri skončení prac. pomeru dohodou nie je nárok na odstupné.

Najlepšie by bolo, aby ste namiesto novej pracovnej zmluvy teraz podpísali dohodu o ukončení pracovného pomeru ku dňu napr. 31.1.2008. Dovtedy si vybavíte nové povolenie na NZZ aj nový kód poskytovateľa.

Je to najčistejšie riešenie, voči ktorému nemôže mať námietky ani samosprávny kraj ani zdravotné poisťovne.
El.Maro
02.12.07,16:07
Dobre, a čo hovoríte na ten ekonomický faktor? Pri dohode sa neodvádza toľko ako pri pracovnej zmluve a teda aj netto plat zamestnanca je vyšší. Preto uvažujem o tomto riešení, len mi nie je jasné, či to niekto kontroluje a či to môže mať nejaké dôsledky...
chlap
02.12.07,16:16
Dobre, a čo hovoríte na ten ekonomický faktor? Pri dohode sa neodvádza toľko ako pri pracovnej zmluve a teda aj netto plat zamestnanca je vyšší. Preto uvažujem o tomto riešení, len mi nie je jasné, či to niekto kontroluje a či to môže mať nejaké dôsledky...

Ekonomické hľadisko je samozrejme dôležité (aj keď predpokladám, že ten plat nie je väčší ako 20.000,- mesačne, takže tie odvody nie sú také strašné).

Kontrolovať to môže samosprávny kraj a dôsledky to môže mať také, že Vám môžu zrušiť alebo pozastaviť povolenie.

Faktom je, že ešte som sa nestretol s prípadom, že by to samosprávny kraj kontroloval (a to sa pohybujem medzi lekármi už niekoľko rokov).
JanaJB
24.09.10,11:55
Potrebujem poradiť. Môže zubný lekár NZZ vykonávajúci svoju činnosť podľa osobitných predpisov ako FO zamestnať na pracovnú zmluvu druhého zubného lekára, ktorý práve ukončil štúdium?
Stefan2005
24.09.10,12:41
Potrebujem poradiť. Môže zubný lekár NZZ vykonávajúci svoju činnosť podľa osobitných predpisov ako FO zamestnať na pracovnú zmluvu druhého zubného lekára, ktorý práve ukončil štúdium?

Môže.
... podobné ponuky sú aj tu : http://www.rkzlza.sk/sk/kariera