Janka6685
04.03.05,19:58
Prajem príjemný večer.

SZČO, účtujúci JÚ, NEPLATCA DPH

Prišla mu PFA za nájomné na sumu 7 000,- bez DPH, teda 8 330,- s DPH. V nájomnej zmluve je uvedená sume 7 000,-, ale nie je napísané, či je táto suma s DPH, alebo bez. Preto by ma zaujímalo, ktorú sumu treba zaplatiť.

Ď A K U J E M
ondrejvla
04.03.05,19:20
Prajem príjemný večer.

SZČO, účtujúci JÚ, NEPLATCA DPH

Prišla mu PFA za nájomné na sumu 7 000,- bez DPH, teda 8 330,- s DPH. V nájomnej zmluve je uvedená sume 7 000,-, ale nie je napísané, či je táto suma s DPH, alebo bez. Preto by ma zaujímalo, ktorú sumu treba zaplatiť.

Ď A K U J E M


Pokiaľ si uzatvoril zmluvu s plátcom DPH, musí byť fa s DPH, a ty musíš uhradiť celú sumu.
Muška
04.03.05,19:31
Pokiaľ si uzatvoril zmluvu s plátcom DPH, musí byť fa s DPH, a ty musíš uhradiť celú sumu.Podľa mňa
Musí faktúrovať bez dane, pokiaľ je nájomca neplatiteľ DPH.
Preto platiteľ DPH - majiteľ väčšinou nechce prenajímať neplatiteľom. Keďže uskutoční oslobodené zdaniteľné plnenie, musí aj DPH odpočítať len v pomernej výške......
evuša
04.03.05,19:31
Ja by som požiadala prenajímateľa o prepracovanie faktúry, nakoľko aj platca DPH môže neplatcovi DPH fakturovať nájomné bez DPH. Je to v súlade so zákonom o DPH tak prečo platiť štátu DPH?
slnko
04.03.05,19:37
Podľa mňa
Musí faktúrovať bez dane, pokiaľ je nájomca neplatiteľ DPH.
Preto platiteľ DPH - majiteľ väčšinou nechce prenajímať neplatiteľom. Keďže uskutoční oslobodené zdaniteľné plnenie, musí aj DPH odpočítať len v pomernej výške......nie je tam napísané o aký nájom sa jedná. Toto sa podľa mňa vzťahuje iba na prenájom nebytových priestorov. A napr. stroj mu môže prenajímať aj s DPH.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
sway
04.03.05,19:38
Podľa mňa
Musí faktúrovať bez dane, pokiaľ je nájomca neplatiteľ DPH.
Preto platiteľ DPH - majiteľ väčšinou nechce prenajímať neplatiteľom. Keďže uskutoční oslobodené zdaniteľné plnenie, musí aj DPH odpočítať len v pomernej výške......
nesúhlasím, platca DPH sa pri prenajímaní môže rozhodnúť ako bude fakturovať, buď bez DPH, alebo s DPH, ale musí tak fakturovať všetkým nájomníkom rovnakým spôsobom. tak ak už mal nejakých pred tebou alebo má súčastne , nemôže to jednému zmeniť.Ak prenajíma neplatiteľovi a rozhodne sa za fakturáciu bez DPH, musí si svoje plnenia na vstupe krátiť koeficientom, na čom stráca..., preto sa väčšinou rozhodne na fakturáci s DPH. Veď ho zasa pochop z druhej strany - predstav si, že ta by si bol tým kto prenajíma. Faktom však je, že v zmluve malo byť uvedené, že cena je bez DPH a DPH je 19 %.:o Určite platíš sumu s DPH.
ondrejvla
04.03.05,19:40
Ja by som požiadala prenajímateľa o prepracovanie faktúry, nakoľko aj platca DPH môže neplatcovi DPH fakturovať nájomné bez DPH. Je to v súlade so zákonom o DPH tak prečo platiť štátu DPH?Evka, ale to malo byť zakotvené už v zmluve, pre neho je nevýhodné fakturovať bez DPH, nakoľko potom musí použiť prepočítanie koeficientom a na tom stráca!.
Mala som klienta, plátcu DPH, informovali sme sa konkrétne na túto tému na DR a tam nám dali takúto odpoveď.
Muška
04.03.05,19:55
nesúhlasím, platca DPH sa pri prenajímaní môže rozhodnúť ako bude fakturovať, buď bez DPH, alebo s DPH, ale musí tak fakturovať všetkým nájomníkom rovnakým spôsobom. tak ak už mal nejakých pred tebou alebo má súčastne , nemôže to jednému zmeniť.Ak prenajíma neplatiteľovi a rozhodne sa za fakturáciu bez DPH, musí si svoje plnenia na vstupe krátiť koeficientom, na čom stráca..., preto sa väčšinou rozhodne na fakturáci s DPH. Veď ho zasa pochop z druhej strany - predstav si, že ta by si bol tým kto prenajíma. Faktom však je, že v zmluve malo byť uvedené, že cena je bez DPH a DPH je 19 %.:o Určite platíš sumu s DPH.Už síce nerobím s nájmami ,ale niekedy to bolo tak ako som písala vyššie. Teda myslím tým nájom nehnuteľnosti.
A keď čítam zákon o DPH § 38 odst. 3 - oslobodený od dane je nájom nehnuteľností.
odst. 5 - platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi. sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
Neviem, neviem, mne z toho vychádza, že iba platiteľovi DPH.
Opravte ma ak sa mýlim
sway
04.03.05,20:00
Už síce nerobím s nájmami ,ale niekedy to bolo tak ako som písala vyššie. Teda myslím tým nájom nehnuteľnosti.
A keď čítam zákon o DPH § 38 odst. 3 - oslobodený od dane je nájom nehnuteľností.
odst. 5 - platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi. sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
Neviem, neviem, mne z toho vychádza, že iba platiteľovi DPH.
Opravte ma ak sa mýlim
Muška, určite je to ako som napísala! - robíme to, aj auditorka to prešla, musí fakturovať všetkým rovnako, ak už začal s DPH, tak s DPH všetkým nájomníkom. Faktom je že to môže zmeniť ale zasa všetkým od rovnakého termínu, a ozaj na tom len prerába...:o
Muška
04.03.05,20:04
Muška, určite je to ako som napísala! - robíme to, aj auditorka to prešla, musí fakturovať všetkým rovnako, ak už začal s DPH, tak s DPH všetkým nájomníkom. Faktom je že to môže zmeniť ale zasa všetkým od rovnakého termínu, a ozaj na tom len prerába...:oViem, že na tom prerába platiteľ a preto viem, že môjmu klientovi neplatcovi DPH odmietli práve preto prenajať miestnosť, lebo by mu ju museli prenajať bez DPH.
:confused:
sway
04.03.05,20:07
Viem, že na tom prerába platiteľ a preto viem, že môjmu klientovi neplatcovi DPH odmietli práve preto prenajať miestnosť, lebo by mu ju museli prenajať bez DPH.
:confused:
som si istá, že tomu nerozumeli.:)
Muška
04.03.05,20:16
som si istá, že tomu nerozumeli.:)Sway, schválne pozri ten § 38 a neaké príklady, ak máš.
Muška
04.03.05,20:26
Sway, schválne pozri ten § 38 a neaké príklady, ak máš.ˇ
A ja som jeden našla:
Platiteľ DPH chce prenajať geodetke, ktorá nie je platiteľom DPH prenájom kancelárskych priestorov. Ako správne vystaviť fakt. s DPH, alebo bez?
Odpoveď:
Nájom nehnuteľnosti alebo jej časti je oslobodený od dane s výnimkou nájmu v ubytovacíh zariadeniach, nájmu priestorov a miest na parkovanie, nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov a nájmu bezpečnostných schránok. V prípade nájmu kancelárskych priestorov nepôjde o žiadnu z uvedených výnimiek. Podnikateľ má podľa § 38 ods. 5 uvedeného zákona možnosť rozhodnúť sa, že nájom kancelárskych priestorov nebude oslobodený od dane v prípade, že by kanceláriu prenajímal platiteľovi dane. V uvedenom prípade však ide o prenájom kancelárie geodetke - neplatiteľovi DPH, a preto si podnikateľ nemá možnosť vybrať, a musí ho fakturovať bez dane. Keďže podnikateľ uskutoční oslobodené zdaniteľné plnenie, daň z tovarov a služieb, ktoré budú použité na toto plnenie, nie je možné v súlade s § 49 ods. 3 a 4 zákona o DPH odpočítať, resp. možno ju odpočítať len v pomernej výške určenej pomocou koeficientu vypočítaného podľa § 50 zákona o DPH.

Fu, ale zvládla som to. Ešteže som mala strojopis.
:)
sway
04.03.05,20:26
Sway, schválne pozri ten § 38 a neaké príklady, ak máš.
Správne - je tam §38 bod 5) platiteľ ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi sa môže rozhodnúť , že nájom nebude od dane oslobodený.

nooo..., neplatiteľa vôbec nespomínajú - to je sila - v bode 3) hovoria, že prenájom je od dane oslobodený...

tak sa musí platiteľ rozhodnúť len pri odberateľovi-platiteľovi, ale čo s neplatiteľom? - teda to je v... sorry, som naštvaná, ďalšia z mnohých otázočiek pre auditorku - bola by som zvedavá, čo povedia daňováci - či v tom majú jasnejšie... fakt si ma zmiatla....:eek:
sway
04.03.05,20:29
ˇ
A ja som jeden našla:..........
Platiteľ DPH chce prenajať :)

Muška si bohovská!!!:p ;) :)

nejdeme už spinkať? - dorazila si ma ;)
Zuzka
04.03.05,20:30
Súhlasím s tým čo píše Muška. Poviem príklad: ja a môj klient máme nájomnú zmluvu v tej istej budove. Majiteľ-prenajímateľ je platiteľom DPH. Môj klinet je tiež platiteľom DPH, on má zmluvu s DPH a mne ju prenajímajú bez DPH.
Muška
04.03.05,20:33
Muška si bohovská!!!:p ;) :)

nejdeme už spinkať? - dorazila si ma ;)No,to bola super pochvala. Tak dík.

Pre Zuzku: Ahoj Zuzička, ty ma všade nájdeš, ale dík, že so mnou zatiaľ vždy súhlasíš. Ale veď vieš akú dobrú učiteľku som mala.
Zuzka
04.03.05,20:36
:D veď práve preto :D si SUPER :p
Fajdy
04.03.05,20:37
Podľa § 38 odst. 3 zákona o DPH - nájom nehnuteľností je oslobodený od dane. Pre neplatcu je teda oslobodený vždy.
Iba platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť inému platiteľovi sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane. U platiteľov sa môže rozhodnúť ako chce. Už neplatí zásada, že ak zdaňuje jednému musí zdaňovať všetkým. :)
sway
04.03.05,20:42
No vidíte ľudkovia - som tak šťastná, že táto PORADA je pre nás, bola som si istá na 1000% a ahaho - je to super, že si tu vieme povedať a nik nieje na nikoho zlý! teším sa dobrú noc - detičky volajú....
Muška
04.03.05,20:44
No vidíte ľudkovia - som tak šťastná, že táto PORADA je pre nás, bola som si istá na 1000% a ahaho - je to super, že si tu vieme povedať a nik nieje na nikoho zlý! teším sa dobrú noc - detičky volajú....Tak čo tu ešte robíš. Šup, šup k detičkám. Dobrú nocku a daj im za nás veľký CMUK:)
sway
04.03.05,20:53
Tak čo tu ešte robíš. Šup, šup k detičkám. Dobrú nocku a daj im za nás veľký CMUK:)
v byte nefajčím - tak si s Vami dávam už asi 5-tu poslednú cigu - fakt končím, dík, dobrú noc!!!!:p
Muška
04.03.05,21:03
v byte nefajčím - tak si s Vami dávam už asi 5-tu poslednú cigu - fakt končím, dík, dobrú noc!!!!:pKurňa, prečo s nami nechodíš na stretnutia, Karkulka mi vždy nadáva, že fajčím a jedine ik-a je moja záchrana.
jeso
04.03.05,22:07
Súhlasím s tým čo píše Muška. Poviem príklad: ja a môj klient máme nájomnú zmluvu v tej istej budove. Majiteľ-prenajímateľ je platiteľom DPH. Môj klinet je tiež platiteľom DPH, on má zmluvu s DPH a mne ju prenajímajú bez DPH.

pripájam sa aj ja, prenajímame budovu-aj platcom aj neplatcom DPH
platcovi fakturujeme nájom s DPH / tu sa môžeme rozhodnúť či s danou alebo bez nej / , neplatcom bez DPH /tu možnosť rozhodnutia nie je !/
okrem toho prenajímame stroje , ktoré fakturujeme neplatcovi DPH a faktúru vystavujeme s DPH
babenko1
04.03.05,22:12
nesúhlasím, platca DPH sa pri prenajímaní môže rozhodnúť ako bude fakturovať, buď bez DPH, alebo s DPH, ale musí tak fakturovať všetkým nájomníkom rovnakým spôsobom. tak ak už mal nejakých pred tebou alebo má súčastne , nemôže to jednému zmeniť.Ak prenajíma neplatiteľovi a rozhodne sa za fakturáciu bez DPH, musí si svoje plnenia na vstupe krátiť koeficientom, na čom stráca..., preto sa väčšinou rozhodne na fakturáci s DPH. Veď ho zasa pochop z druhej strany - predstav si, že ta by si bol tým kto prenajíma. Faktom však je, že v zmluve malo byť uvedené, že cena je bez DPH a DPH je 19 %.:o Určite platíš sumu s DPH.ivka nie... v zákone o DPH sa môže platca rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane iba inému platiteľovi... §38 ods. 5 :-)
Janka6685
04.03.05,22:25
Ahojte.
No totoooooooo:-) Položila som otázku, odskočila som si a keď sa vrátim, je tu toho na tri strany. Ďakujem Vám všetkým za reakcie. Ako tak vidím, poplietlo Vám to hlavičky. Ešte raz si poriadne preštudujem zákon o DPH. Ale ako pozerám, je už dosť hodín,tak to nechám na zajtra, lebo sa mi už lepia oči. Ale ak by Vám to neprekážalo, uvítam ďalšie rady. Všetci ste naozaj super.;) :)
Muška
04.03.05,22:30
Ahojte.
No totoooooooo:-) Položila som otázku, odskočila som si a keď sa vrátim, je tu toho na tri strany. Ďakujem Vám všetkým za reakcie. Ako tak vidím, poplietlo Vám to hlavičky. Ešte raz si poriadne preštudujem zákon o DPH. Ale ako pozerám, je už dosť hodín,tak to nechám na zajtra, lebo sa mi už lepia oči. Ale ak by Vám to neprekážalo, uvítam ďalšie rady. Všetci ste naozaj super.;) :) Janka už to to máš všetko, aké rady ešte chceš. Jedine, ak - "podlož si očičká zápalkami a šupsky študovať DPH". ale vlastne načo, aj tak máme pravdu.
:cool:
sway
05.03.05,07:27
Kurňa, prečo s nami nechodíš na stretnutia, Karkulka mi vždy nadáva, že fajčím a jedine ik-a je moja záchrana.
Kedy a kde??? - to je super! - pridám sa som z TT, už mi zo samotky niekedy šibe....:p
marama
05.03.05,10:05
Muška má pravdu, aj ked ako pise, uz s prenajmami nerobi. Nic sa v tomto rezime nezmenilo. Prenajimatel platitel DPH nemoze fakturovat najomcovi neplatitelovi DPH. Nemôže.Ak má aj dvadsiatich najomcov ktori su platitelia - tym fakturuje s DPH ale neplatitelovi musi fakturovat oslobodene plnenie - teda nemoze fakturovat DPH. Je to oslobodene plnenie a musí pouzit koeficient. § 38 ods. 5.
Janka6685
05.03.05,10:23
Ahojte. Len preto som žiadala o ďalšie rady, lebo som mala pocit, že s tým nie ste všetci stotožnení. Ale už je to jasné a hneď v pondelok si to pôjdem vybaviť. Naozaj ste všetci fantasticky. Ďakujem
Janka6685
05.03.05,10:40
Prave som si pozerala § 38 a najskôr som sa potesila, ale potom citam ďalej a je tam napisane, že od dane su oslobodene .............okrem b) parkovacích plôch. Moja chyba, lebo som sa nezmienila, o aký nájom ide. Ale ak už je podpísaná zmluva, v ktorej je napísaná suma nájmu 7 000,- a nie je uvedené, či je to z DPH alebo bez, tak potom podľa všetkého by aj tak mali fakturovať bez DPH. Alebo sa pletiem?

Písali ste tu síce, že platiteľ práve kôli tomu neuzavrie zmluvu s neplatiteľom, ale to si mali uvedomiť skôr. Teraz už je zmluva podpísaná a preto by neplatiteľovi nemal fakturovať DPH. Či nie:confused:
evuša
05.03.05,19:26
Neviem, či ste sledovali tento týždeň - alebo to bolo predchádzajúci? - že ceny musia byť uvedené vždy s DPH - nikdy nie bez DPH. Išlo o to, že Slovak Telecom, Orange a Eurotel na svojich letákoch uvádzajú ceny bez DPH a vraj podľa neviem akého zákona musia byť uvedené s DPH. Môj názor je taký, že ak je v nájomnej zmluve uvedená suma 7.000 Sk, tak táto suma je konečná t. j. aj s DPH. Pokiaľ sa teda v nájomnej zmluve nepíše že je táto cena bez DPH. Ak nie, je suma uvedená v zmluve konečná teda s DPH. Ide tuším o zavádzanie zákazníka. V tomto prípade by bola výška nájmu právne napadnuteľná.
adam
05.03.05,19:41
Z predchádzajúcich príspevkov vyplýva nasledovné:?
Prenajímam platcovi DPH.Fakturujem za 1m 2500+475DPH = 2975,- spolu Nájomca si uplatní dať na vstupe, ja DPH odvediem.
Prenajímam neplatcovi: 2975,- v priznaní prepočítam koeficientom.
Je to tak správne?
Janka6685
05.03.05,21:18
Nevie niekto náhodou, podľa akého paragrafu musí byť suma uvedená v zmluve s DPH? Lebo to o tých telefónnych operátoroch som počula, ale väčšinou to je tak, že veľké firmy si robia čo chcú a na tie maličké si úrady dávajú pozor. Ak by mi niekto poradil, bola by som vďačná, lebo už neviem, kde hľadať a dosť to ponáhľa. Ďakujem
Excise Duty
06.03.05,08:28
Pozri § 3 ods. 3 zákona č. 18/1996 Z. z. o cenách v znení neskorších predpisov. Nedodržanie tohto ustanovenia je podľa ustanovenia § 17 ods. 4 písm. a) citovaného zákona porušením cenovej disciplíny a hoci podľa ustanovenia § 18 ods. 1 písm. a) je možné za takéto porušenia zákona uložiť sankciu, zákon sa dennodenne porušuje a nikto s tým nič nerobí.
Janka6685
06.03.05,20:23
Ďakujem všetkým, veľmi ste mi pomohli.:)
Janka6685
01.03.07,11:14
Ahojte.

Vraciam sa po veľmi dlhom čase k tejto téme, pretože mi nie je niečo jasné.

Ako som už spomínala, SZČO neplatca DPH má prenajatý priestor na parkovanie motorových vozidiel (parkovisko). Doteraz mal v zmluve uvedenú sumu 7 000,- ale podľa faktúr platil aj z DPH 8 330,-, pričom v cene bola aj energia. Teraz sa nový konateľ (teda zároveň nový prenajímateľ) rozhodol, že suma ostáva 7 000,- ale bude konečná, teda DPH sa k tomu nepripočítava a zároveň mení zmluvu a energia sa bude platiť navyše.

To, že doteraz SZČO platil aj DPH, to bolo preto, lebo mu prenajímateľ vysvetlil, že parkovacie plochy nie sú oslobodené od DPH. Odrazu sa to zmenilo? Už sú oslobodené, alebo je v tom niečo iné? Lebo v § 38 ods. 3 písm. b sa stále parkovacie plochy považujú za výnimku, teda nie sú oslobodené od DPH. Prosím o radu, pretože DPH vôbec nerozumiem. Je to všetko v poriadku?