BibaA.
02.12.07,11:03
Dobrý deň, mám takýto problém.
Tento rok v júni nám ekonómka z našej "firmy" oznámila, že pri nejakej daňovej kontrole zistila, že trom zamestnancom boli odvádzané zo mzdy vyššie dane. Povedala nám aj sumy o aké išlo a že v čo najkratšom čase nám to bude vyplatené. Vraj sa to stalo preto, lebo pri nástupe do zamestnania nám zabudla dať podpísať nejaký papier, ale keďže nie som ekonómka, neviem aký.
Doteraz sa ale nič neudialo, peniaze nikde, ekonómka zatĺka ako najlepšie vie. Nijaký kontakt, nič. Čo sa v tom dá robiť? Máme sa obrátiť priamo na daňový úrad, riaditeľstvo alebo kde? Je vôbec niečo takéto možné, že sa odvádzali vyššie dane či odvody zo mzdy?
A ak si dávate otázku prečo tá otázka len teraz po takom dlhom čase....jednoducho preto, lebo sme verili naše dobrej pani ekonómke, že s tým niečo urobím.
Ďakujem za všetky odpovede.
Zoltán Kovács
02.12.07,10:11
Dobrý deň, mám takýto problém.
Tento rok v júni nám ekonómka z našej "firmy" oznámila, že pri nejakej daňovej kontrole zistila, že trom zamestnancom boli odvádzané zo mzdy vyššie dane. Povedala nám aj sumy o aké išlo a že v čo najkratšom čase nám to bude vyplatené. Vraj sa to stalo preto, lebo pri nástupe do zamestnania nám zabudla dať podpísať nejaký papier, ale keďže nie som ekonómka, neviem aký.
Doteraz sa ale nič neudialo, peniaze nikde, ekonómka zatĺka ako najlepšie vie. Nijaký kontakt, nič. Čo sa v tom dá robiť? Máme sa obrátiť priamo na daňový úrad, riaditeľstvo alebo kde? Je vôbec niečo takéto možné, že sa odvádzali vyššie dane či odvody zo mzdy?
A ak si dávate otázku prečo tá otázka len teraz po takom dlhom čase....jednoducho preto, lebo sme verili naše dobrej pani ekonómke, že s tým niečo urobím.
Ďakujem za všetky odpovede.

Zrejme ste nedostali k podpisu vyhlásenie k zdaneniu príjmov zo závislej činnosti, na základe čoho vzniká nárok na nezdaniteľnú časť mzdy (za rok je to mesačne 7.968,- Sk). Táto suma by namal byť zdaňovaná (ak je nárok). Z tejto sumy je daň cca. 1.514,- Sk. Ak to celé sa udialo v tomto roku, tak preplatok dane by ste mali dostať spôť v rámci ročného zúčtovania preddavkov na daň, naneskôr v marcovej výplate 2008.
BibaA.
02.12.07,10:14
No v marcovej výplate to určite nedostanem, nástup do práce bol 12/2004 a 30.11.2007 sa skončil pracovný pomer.
DanielaSL
02.12.07,10:16
Tak z toho vyplýva, že vaša ekonómka vám zabudla dať podpísať tlačivo "Vyhlásenie ..." kde si môžete uplatniť odpočitateľnú položku. Pri jej uplatnení potom vychádza nižšia resp. žiadna daň. Stáva sa...každý sme omylný , alebo na niečo pozabudneme, ide o to, aby sa vec dala do poriadku. Nemusíte sa preto nikde sťažovať, máte dve možnosti.. buď v januári si požiadate ekonómku o ročné zúčtovanie preddavkov na daň, alebo si jednoducho urobíte sami daňové priznanie a vaša daň bude týmto vysporiadaná. Ak vám bude vychádzať preplatok na dani, buď váš zamestnávateľ alebo daňový úrad vám ho určite vráti.
DanielaSL
02.12.07,10:18
No v marcovej výplate to určite nedostanem, nástup do práce bol 12/2004 a 30.11.2007 sa skončil pracovný pomer.
To nevadí, že skončil pracovný pomer...
BibaA.
02.12.07,10:20
Ďakujem za odpovede. Ale potom nechápem prečo nám ekonómka vraví od júna, že nám to každú chvíľu majú vyplatiť. Ja som neurobila chybu, prečo by som ja alebo tí ostatní mali vypisovať ešte aj daňové priznanie.
Zoltán Kovács
02.12.07,10:23
Ďakujem za odpovede. Ale potom nechápem prečo nám ekonómka vraví od júna, že nám to každú chvíľu majú vyplatiť. Ja som neurobila chybu, prečo by som ja alebo tí ostatní mali vypisovať ešte aj daňové priznanie.

To je pravda, že neurobili ste chybu, ale nevšimli ste si, že výplatu máte o nejakú tú tisicku a pôl nižšiu? Ja určite by som reklamoval.
BibaA.
02.12.07,10:27
No :D my sme ju mali beztak nízku takže nie, nenapadlo nás to.
Ale spomínam si, ja som si to raz počítala, ekonómka ma odbila, že niečo s hodinovou mzdou a že sa nemám starať.
Anja111
02.12.07,10:30
Ďakujem za odpovede. Ale potom nechápem prečo nám ekonómka vraví od júna, že nám to každú chvíľu majú vyplatiť. Ja som neurobila chybu, prečo by som ja alebo tí ostatní mali vypisovať ešte aj daňové priznanie.
Vzhľadom na to, že sa to vyskytlo po daňovej kontrole, ďalej, že PP bol uzatvorený už v roku 2004 a tiež podľa zvýrazneného textu, sa domnievam, že sa to môže týkať aj predchádzajúcich rokov...
Zoltán Kovács
02.12.07,10:32
No :D my sme ju mali beztak nízku takže nie, nenapadlo nás to.
Ale spomínam si, ja som si to raz počítala, ekonómka ma odbila, že niečo s hodinovou mzdou a že sa nemám starať.

Osobne si myslím, keĎ človek žije iba z výplaty tak veruže sa má starať, koľko dostáva. A či je to v poriadku s výpočtom. Ak ste mali nejaké pochybnosti nemali ste sa nechať odbiť, prípadne obrátiť sa na iného mzdára, aby to prepočítal.
Ale už sa to stalo, takže je potrebná súčinnosť oboch strán, aby zistené chyby sa odstránili. Takže ostáva to ročné zúčtovanie (ak chcete, aby to bývalý zamestnávateľ urobil, tak najneskôr treba do 15.02.2008 o to požiadať), alebo to daňové priznanie.
Anja111
02.12.07,10:39
No v marcovej výplate to určite nedostanem, nástup do práce bol 12/2004 a 30.11.2007 sa skončil pracovný pomer.
Ak sa to týka roku 2007 a PP skončil, tak máš Potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti a zaplatených preddavkoch, na základe ktorého Ti ročné zúčtovanie dane urobí nový zamestnávateľ, alebo si ho môžeš urobiť sama formou DP. Tak ako to už bolo uvedené vyššie... A preplatok dane sa Ti vráti.
veronikasad
02.12.07,11:45
Ďakujem za odpovede. Ale potom nechápem prečo nám ekonómka vraví od júna, že nám to každú chvíľu majú vyplatiť. Ja som neurobila chybu, prečo by som ja alebo tí ostatní mali vypisovať ešte aj daňové priznanie.
Biba, nechcem zastávať ekonomku, ale nesúhlasím ani celkom s tebou, že si neurobila chybu. Ak si chce zamestnanec uplatniť nezd. čiastku základu dane, musí pri nástupe do zamestania podpísať Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov. Nie je povinnosťou účtovníčky, upozorniť na to zamestnanca, aj keď u mnohých je to samozrejmosťou. Ak si vyhlásenie nepodpísala, mohla predpokladať, že ho máš podpísané u iného zamestnávateľa.
O akú sumu sa jedná ? Podľa toho budeme hľadať riešenie - či je to od roku 2004, alebo niečo "zabudnuté" z roku 2007.
Ak sa jedná o chybu z r.2007 a budeš chcieť vrátenie tejto dane z DU, riešením je len daňové priznanie - ak do konca roka nebudeš zamestnaná, alebo ročné zúčtovanie dane, ak k 31.12.07 budeš mať zamestnávateľa a do 15.2.2008 mu predložíš Potvrdenie o zdaniteľnej mzde od terajšieho zamestnávateľa, ktorý je povinný ti ho vydať.

--------
Veronika