racatko
02.12.07,17:57
Prosim vas o radu! Som zamestnana na dobu urcitu a chcela by som dat okamzitu vypoved. Ak ju podavam z dovodu vratenia sa na matersku dovolenku je to mozne aj ked zamestnavatel s tym nesuhlasi?
Zoltán Kovács
02.12.07,16:58
Prosim vas o radu! Som zamestnana na dobu urcitu a chcela by som dat okamzitu vypoved. Ak ju podavam z dovodu vratenia sa na matersku dovolenku je to mozne aj ked zamestnavatel s tym nesuhlasi?
Vrátenie sa na materskú dovolenku nie je dôvod na výpoveď.
jamis
02.12.07,17:00
Buď sa so zamestnavateľom dohodneš, alebo musíš dať výpoveď podľa ZP.
ickom
02.12.07,17:03
Si v skúšobnej dobe alebo už máš po nej?
Zoltán Kovács
02.12.07,17:05
Si v skúšobnej dobe alebo už máš po nej?

Tak asi ťažko je v skúšobnej dobe, ak robí popri MD, resp. RD.
racatko
02.12.07,17:08
uz mam dobu urcitu
ickom
02.12.07,17:09
Tak asi ťažko je v skúšobnej dobe, ak robí popri MD, resp. RD.

No ja som nastúpila do práce ešte pred ukončením MD (teda po 4 mesiacoch), dostala som riadnu prac. zmluvu so skúšobnou dobou a na dobu určitú, teda moja otázka je myslím na mieste...:eek:
Zoltán Kovács
02.12.07,17:15
Ak skúšobná doba už uplynula, tak jedine dohodnúť so zamestnávateľom podľ § 60 ZP. Ak dohoda nie je možná, potom môžeš dať výpoveď podľa § 67, lenže tu platia ustanovenia § 62 o výpovednej dobe.
A pozor ak nezotrváš v prac.pomere počas výpovednej dobe, tak zamestnávateľ môže požadovať peňažnú náhradu v zmysle § 67 ods. 3 ZP.

Ďalšia možnosť je, že písomne oznámiš zamestnávateľovi, že sa vraciaš na rodičovskú dovolenku. Tu sa prac.pomer nerozväzuje. Počas rodičovskej dovolenky môžeš mať aj ďalší prac.pomer v inej firme.
ickom
02.12.07,17:17
Tak nič, už len dohoda so zamestnávateľom. Ale pokiaľ viem, MD sa nedá kúskovať (mne to teta na sociálke hovorila ešte pred vstupom do zamestania, že ak si to rozmyslím, tak už nebudem mať nárok na materské, ale len na rod. príspevok). Ak si si to rozmyslela a zamestnávateľ ti to nechce umožniť, môžeš to riešiť dvojako- rozísť sa v zlom, jednoducho prestať chodiť do práce a tým hrubo porušiť prac. disciplínu, čím s tebou zamestnávateľ zruší prac. pomer (ale aj nemusí a podľa toho, čo máš v zmluve ti to ešte môže dať aj k náhrade, teda ja by som to takto určite neriešila). Druhou možnosťou je počkať do skončenia doby na ktorej ste sa dohodli a keď je to dlhšie ako výpovedná lehota, tak podaj riadnu výpoveď, ale PÍSOMNE a daj so to podpísať, aby potom netvrdil, že žiadnu výpoveď od teba neobdržal...
racatko
02.12.07,17:24
Dakujem vam vsetkym za rady a dufam ze sa mi nejako podari dohodnut.
ickom
02.12.07,17:27
Ak skúšobná doba už uplynula, tak jedine dohodnúť so zamestnávateľom podľ § 60 ZP. Ak dohoda nie je možná, potom môžeš dať výpoveď podľa § 67, lenže tu platia ustanovenia § 62 o výpovednej dobe.
A pozor ak nezotrváš v prac.pomere počas výpovednej dobe, tak zamestnávateľ môže požadovať peňažnú náhradu v zmysle § 67 ods. 3 ZP.

Ďalšia možnosť je, že písomne oznámiš zamestnávateľovi, že sa vraciaš na rodičovskú dovolenku. Tu sa prac.pomer nerozväzuje. Počas rodičovskej dovolenky môžeš mať aj ďalší prac.pomer v inej firme.

No, len keď nechce "dovoliť" , aby sa vrátila na MD, tak čo bude platné, keď mu to oznámi písomne? Podľa zákonníka zamestnávateľ musí vraj matke umožniť úpravu prac. doby ( niečo sa blyslo o tom v správach, ale či to aj schválili, tak to už neviem), aby sa mohla starať o dieťa, ak o to požiada, ale prax je fakt úplne iná. Mne to v práci umožnili, ale len dočasne (dohodli sme sa na pol roku a po mesiaci sa to nanešťastie zmenilo...)
Katy a R
02.12.07,17:28
uz mam dobu urcitu

A nestačí ti oznámiť zamestnávateľovi, že nastupuješ na rodičovskú dovolenku? (ako píše smith). Potom ti pracovný pomer skončí v termíne - ktorý máš v zmluve.
musí to byť výpoveď?
Zoltán Kovács
02.12.07,17:30
No, len keď nechce "dovoliť" , aby sa vrátila na MD, tak čo bude platné, keď mu to oznámi písomne? Podľa zákonníka zamestnávateľ musí vraj matke umožniť úpravu prac. doby ( niečo sa blyslo o tom v správach, ale či to aj schválili, tak to už neviem), aby sa mohla starať o dieťa, ak o to požiada, ale prax je fakt úplne iná. Mne to v práci umožnili, ale len dočasne (dohodli sme sa na pol roku a po mesiaci sa to nanešťastie zmenilo...)

Také niečo neexistuje, že zamestnávateľ neumožní vratiť sa na MD.
ickom
02.12.07,17:42
Také niečo neexistuje, že zamestnávateľ neumožní vratiť sa na MD.


No veď aj ja si myslím, že už nie sme v socializme, takže kde je vôľa, je aj cesta. Ale treba o tom len hovoriť a skúšať, kadiaľ je cesta najschodnejšia:D
Zoltán Kovács
02.12.07,17:45
Už asi v troch firmách som riešil vrátenie sa na MD. Obdržali sme list od zamestnankyne o vrátení sa na MD. Na základe tohto listu sme zaslali do SP RLFO o prerušení poistenia z dôvodu MD, a do ZP tak isto hromadné oznámenie. A pritom prac.zmluva beží ďalej.