pavelp5115
02.12.07,18:56
Dobry den,

potrebujem si nieco ujasnit. Je prevadzkovatel nadzemneho elektrickeho vedenia povinny napravit skody vzniknute na sukromnom pozemku pri vymene stlpov elektrickeho vedenia? Skodou myslim: pol metrove kalaje po vjazde tazkej techniky, ktore vedu krizom cez pozemok, znicena pristupova cesta, "zabudnute" stare stlpy, kopy zeminy...

Dakujem za reakciu.
Pikolo123
02.12.07,18:00
Nie som pravnik, ale mas narok na uhradenie skody. Ale dobre by bolo to vsetko zdokumentovat (ofotit, SPZ aut, ktore tam boli, kedy, pripadne mena). Inac to bude zdlhave.
pavelp5115
02.12.07,18:38
Foto dokumentaciu mam. Ako by som mal postupovat? Napisat staznost, alebo ziadost?
Pikolo123
02.12.07,19:06
Mal si pozemok oploteny?
pavelp5115
02.12.07,19:27
Pozemok je este nie oploteny nakolko som ho kupil len v septembri a akosi som to este nestihal. Je to 2ha pozemok. Mam len provizornu zavoru na vstupnej ceste s napisom "sukromny pozemok". K stlpom je mozne dostat sa aj popri susednom druzstevnom poli, kde je polna cesta, ale blizsie im bolo ist krizom...
Pikolo123
02.12.07,19:40
pavelp5115
02.12.07,19:54
Dakujem za link, toto som uz cital no nie je mi celkom jasne ci musia dat pozemok do povodneho stavu. (ochranne pasmo je 10m a nie 200...)
Wampa
02.12.07,21:11
Na vasom pozemku by malo byt zriadene vecne bremeno. To by malo obsahovat podmienky za akych moze na pozemok vstupit majitel vedenia a ake ma povinnosti v pripade oprav na vedeni.
petmar
07.12.07,20:33
656 ZÁKON z 26. októbra 2004 o energetike a o zmene niektorých zákonov
§ 10
Práva a povinnosti držiteľa povolenia
(1) Držiteľ povolenia alebo ním poverená fyzická osoba alebo právnická osoba je oprávnený
a) vstupovať na cudzie pozemky a do cudzích objektov a zariadení v rozsahu a spôsobom nevyhnutným na výkon povolenej činnosti po predchádzajúcom súhlase vlastníka nehnuteľnosti,
b) odstraňovať a okliesňovať stromy a iné porasty, ktoré ohrozujú bezpečnosť alebo spoľahlivosť prevádzky energetických zariadení, ak tak po predchádzajúcej písomnej výzve neurobil ich vlastník, nájomca alebo správca (ďalej len „vlastník“),
c) vstupovať v súlade s osobitnými predpismi do uzavretých priestorov a zariadení Ministerstva obrany Slovenskej republiky, Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Ozbrojených síl Slovenskej republiky, Policajného zboru, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky, Slovenskej informačnej služby a Železníc Slovenskej republiky po predchádzajúcom súhlase,
d) vstupovať na pozemky alebo do objektov, v ktorých sú umiestnené osobitné telekomunikačné zariadenia,6) (javascript:%20fZzSRInternal('29823',%20'242671',% 20'0',%20'0',%20'0',%20'113229')) v rozsahu a spôsobom nevyhnutným na výkon povolenej činnosti po predchádzajúcom súhlase vlastníka nehnuteľnosti.
(2) Predchádzajúci súhlas vlastníka nehnuteľnosti podľa odseku 1 písm. a) a d) sa nevyžaduje, ak ide o
a) bezprostredné ohrozenie života, zdravia alebo majetku osôb a pri likvidácii týchto stavov,
b) stav núdze alebo predchádzanie jeho vzniku,
c) poruchy, údržbu alebo havárie na zariadeniach sústavy alebo siete a počas ich odstraňovania.
(3) Ak vznikne vlastníkovi nehnuteľnosti v dôsledku výkonu práv držiteľa povolenia alebo ním poverenej fyzickej osoby alebo právnickej osoby majetková ujma, má nárok na náhradu škody. Ak je vlastník nehnuteľnosti obmedzený pri obvyklom užívaní nehnuteľnosti, má nárok na primeranú jednorazovú náhradu za nútené obmedzenie užívania nehnuteľnosti. Nárok na náhradu škody alebo nárok na primeranú jednorazovú náhradu za nútené obmedzenie užívania možno uplatniť u držiteľa povolenia alebo ním poverenej fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorí túto škodu alebo obmedzenie vlastníckych práv spôsobili, do šiestich mesiacov odo dňa, keď sa o tom poškodený dozvedel, najneskôr však do jedného roka od vzniku škody alebo od vzniku núteného obmedzenia užívania nehnuteľnosti, inak právo poškodeného na náhradu škody alebo na primeranú jednorazovú náhradu za nútené obmedzenie užívania nehnuteľnosti zaniká.
komentár netreba!
pavelp5115
07.12.07,21:47
Dakujem za radu "petmar-ovi", v prispevku je obsiahnute vsetko co potrebujem.
Este raz dakujem.
Pavel