Reni
05.03.05,07:39
Ahojte poradcovia .

Už dva dni nerobím nič iné ako čitam Vaše príspevky ohľadne leasingov osobných automobilov. Prosím Vás už som z toho vážny magor, pretože mám pocit, že čím viac to študujem, tým menej tomu rozumiem.
Jedná sa mi hlavne o prípad :

Neplatiteľ DPH - obsataranie os. automobilu formou finančného prenájmu.
Je DPH zo z istiny súčasťou vstupnej ceny hnuteľného majetku alebo nie? Nakoľko v zmysle § 25ods. 6 Zákona o dani z príjmov sa nič nehovorí o platiteľovi alebo neplatiteľovi DPH ale o nájomcovi. Dajte mi prosím Vás vedieť ak niekto má už takýto leasing spracovaný, pretože už ma to ani nebaví čítať, keď stále neviem na čom som. Som z toho zúfalá. Ale ako uvažujem, tak uvažujem, mne stále vychádza, že tá DPH z istiny by mala byť súčasťou obstarávacej ceny hmotného majetku.MOC MOC ĎAKUJEM RENI
Vera
05.03.05,07:54
Ja som našla v komentári k par. 25 ods. 6 toto:

Ak pritom ide o neplatiteľa DPH alebo platiteľa, ktorý nemá nárok na odpočet, zahrňuje sa daň z pridanej hodnoty do základu dane v súlade s dohodnutými splátkami.

Mne z toho vyplýva, že os. automobil sa zaradí do majetku vo výške istiny bez DPH.
Zita5
05.03.05,08:05
Obstarávacia cena vozidla u neplatcu DPH je = Istina + DPH .
ESTER
05.03.05,09:35
Aj sa súhlasím s názorom, ktorý uvádza Vera.
Vera
05.03.05,10:52
Ja vychádzam z toho, že je tam : DPH NIKDY nie je súčasťou vstupnej ceny hmotného majetku ...
Muška
05.03.05,11:02
Ahojte poradcovia .

Už dva dni nerobím nič iné ako čitam Vaše príspevky ohľadne leasingov osobných automobilov. Prosím Vás už som z toho vážny magor, pretože mám pocit, že čím viac to študujem, tým menej tomu rozumiem.
Jedná sa mi hlavne o prípad :

Neplatiteľ DPH - obsataranie os. automobilu formou finančného prenájmu.
Je DPH zo z istiny súčasťou vstupnej ceny hnuteľného majetku alebo nie? Nakoľko v zmysle § 25ods. 6 Zákona o dani z príjmov sa nič nehovorí o platiteľovi alebo neplatiteľovi DPH ale o nájomcovi. Dajte mi prosím Vás vedieť ak niekto má už takýto leasing spracovaný, pretože už ma to ani nebaví čítať, keď stále neviem na čom som. Som z toho zúfalá. Ale ako uvažujem, tak uvažujem, mne stále vychádza, že tá DPH z istiny by mala byť súčasťou obstarávacej ceny hmotného majetku.MOC MOC ĎAKUJEM RENI

http://www.porada.sk/showthread.php?p=51024#post51024
klikni a tam máš moju dosť jednoduchú odpoveď
Reni
05.03.05,12:51
Muška máš to u mňa ďakujem.
Reni
05.03.05,12:53
Muška ale predsa len ešte jedna otázka, takže tú dph z prvej splátky budem účtovať dňom úhrady celú do prev. réžie ??? Lebo potom mi to podľa tvojej odpovede tak vychádza.
Muška
05.03.05,14:22
Muška ale predsa len ešte jedna otázka, takže tú dph z prvej splátky budem účtovať dňom úhrady celú do prev. réžie ??? Lebo potom mi to podľa tvojej odpovede tak vychádza.Reni, a vychádza Ti to veľmo dobre.:) Aj DPH z poplatku do PR
Helenah
05.03.05,16:56
Reni,zapamätaj si ,že ak je neplatca DPH, tak DPH vstupuje do obstarávacej ceny všetkého,t.z. aj do ceny auta,tovaru,materiálu,služby atď.Je to z jedného prostého dôvodu-nemá si ju kde odpočítať.Jedine, že by si ju chcel pýtať od Patrika Hermana v "Lampárni".Ale to trocha žartujem.Maj sa dobre a študuj ďalej.
ondrejvla
05.03.05,17:02
Ja vychádzam z toho, že je tam : DPH NIKDY nie je súčasťou vstupnej ceny hmotného majetku ...Vera, ale on je NEPLATCA DPH!!!!!
Muška
05.03.05,17:34
Reni,zapamätaj si ,že ak je neplatca DPH, tak DPH vstupuje do obstarávacej ceny všetkého,t.z. aj do ceny auta,tovaru,materiálu,služby atď.Je to z jedného prostého dôvodu-nemá si ju kde odpočítať.Jedine, že by si ju chcel pýtať od Patrika Hermana v "Lampárni".Ale to trocha žartujem.Maj sa dobre a študuj ďalej.Helenka, Helenka,:D :D :D :D
nečítaš otázku? Ide o leasing a ten vstupuje do ocenenia pre odpisy bez DPH a je jedno či je to platca alebo neplatca DPH

Reni - platí čo som Ti napísala:) :) :)
Paula
05.03.05,18:06
Som z množstva lízingových príspevkov a ich zaručene a jedine správnych prriložených príloh a usmernení za posledné dva mesiace (bez ohľadu na JÚ, PÚ, platca, neplatca, môže DPH, nemôže DPH...) chorý človek. Pravdu vám poviem, všetky návody na použitie mám vytlačené, v tejto chvíli porozkladané v obývačke rozmeru 6x 5 m štvorcových a neviem, aký druh lotérie mám zvoliť, aby som siahla po verzii, pre ktorú ma raz daňováci nepošlú rúbať drevo ... s konštatovaním, že som nanič účtovník :D
Muška
05.03.05,18:57
Som z množstva lízingových príspevkov a ich zaručene a jedine správnych prriložených príloh a usmernení za posledné dva mesiace (bez ohľadu na JÚ, PÚ, platca, neplatca, môže DPH, nemôže DPH...) chorý človek. Pravdu vám poviem, všetky návody na použitie mám vytlačené, v tejto chvíli porozkladané v obývačke rozmeru 6x 5 m štvorcových a neviem, aký druh lotérie mám zvoliť, aby som siahla po verzii, pre ktorú ma raz daňováci nepošlú rúbať drevo ... s konštatovaním, že som nanič účtovník :DPaulínka, máš pravdu, ale vzniklo to tým, že ešte bolo vydané Opatrenie MF účinné od 1.1.2005, ale už sa môže použiť pre r. 2004.
Celkom dobre je to vysvetlené, teda pre JU v PORADCOVI 2/2005
Paula
05.03.05,19:11
Muška, vďaka za nasmerovanie, ale som unavená veľmi....mojim snom (možno posledným v živote) je konkrétny príklad s konkrétnymi číslami. Žiadne suché paragrafy :)
Viki
05.03.05,20:51
Muška, vďaka za nasmerovanie, ale som unavená veľmi....mojim snom (možno posledným v živote) je konkrétny príklad s konkrétnymi číslami. Žiadne suché paragrafy :)
Pauli, už som z lízingu chorá... a mám taký istý sen :(
Myslíš, že nás niekto vyberie do "Snívajte s nami"?
:)
Paula
05.03.05,20:55
Viki, takých snívajúcich je nás veľa, možno ešte viac, ako rôznorodých zaručene správnych návodov na použitie.....už som sa zmierila s tým, že použijem ten náhodne vybraný :) a po mne potopa........
Viki
05.03.05,21:07
Rozmyšľala som, že urobím jedno účtovanie lízingu -tak ako si to predstavujem a vylepím ho sem s konkrétnymi číslami a ďalší by ho upravili - takže spoločne by sme ho okresali až do tej správnej podoby :-)
Hmmmm... čo ty na to?
Paula
05.03.05,21:27
To tu už bolo..... s výsledkom rôznorodých okresaní, námietok atp. Tak ako mnohí tipujú nejakú Superstar, môžme založiť tipovanie na správne účtovanie lízingu. Naša debata už skĺzla do kýblika "Po Porade", takže ju uzavrime :)
Reni
07.03.05,06:43
Muška budem sa držať tvojej odpovede lebo fakt je jeden § 25 ods. 6 hovorí jedno : Pri obstaraní majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty a bodka. Nerozoberá žiadneho platcu ani neplatcu. Takže ešte raz ďakujem a končím už s úvahou nad akoukoľvek iným spôsobom . Hm ale musím povedať, že už mi to dalo dosť zabrať. Jeden obyčajný leasing a koľko starostí to vie narobiť. Maj sa krásne a príjemný deň . RENI
Vera
07.03.05,10:18
to ONDREJVLA:
Je tam nikdy - takže nikdy, ako písali ostatní, nie je tam definované plátca, neplátca.
Evelynka
08.03.05,06:18
Ahojte, včera som dostala nasledovnú odpoveď z DR:
"Podľa § 25 ods. 6 zákona o dani z príjmov pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty. Toto ustanovenie sa použije v zmysle § 52 ods.40 pri podaní daňového priznania po 31.12.2004. V zmysle tohto ustanovenia daň z pridanej hodnoty neovplyvňuje výšku odpisov a do výdavkov sa premieta u nájomcu v súlade s účtovníctvom.
V zmysle § 19b novely postupov účtovania v sústave JÚ č.11158/2004-74, ktorá je uverejnená vo FS 14/2004, ustanovenie § 10a sa použije prvýkrát pre účtovnú závierku zostavenú k 31.12.2004.
V zmysle vyššie uvedených postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva vo výkaze o majetku a záväzkoch uvediete stav záväzkov, ktoré evidujete k 31.12.2004 (§ 10a ods.4 a 5 týchto postupov)."
O tom, v akej hodnote sa uvedie v tomto výkaze hodnota os.automobilu, nebola zmienka...
andrej_rv
21.03.05,19:12
To ONDREJVLA prísp. 11
To je jedno, ak sa má vychádzať zo znenia postupov účtovania § 10a ods.1 písm. b: „Istinou u nájomcu je celková suma dohodnutých platieb znížená o nerealizované finančné nálady (nájomné), pričom suma istiny u nájomcu sa rovná sume istiny u prenajímateľa...“, podľa mňa je tá istina vždy bez DPH u platcu i neplatcu.
andrej_rv
21.03.05,19:42
Čo sa týka ceny pre evidovanie záväzku z leasingu, je to len výška nesplatenej istiny (postupy §10a ods.5), čiže nie celý úhrn zostávajúcich splátok podľa splátkového kalendára. Naozaj je v tom celom dosť guláš. Ja som si k tomu urobil nejaké poznámky a pár tabuliek pre evidenciu hlavných údajov i výpočet výdavkov, lebo koľkokrát dostanem nejaký leasing do ruky, toľkokrát si to musím opäť pozrieť. Skúsim to dať do prílohy, možno to niekomu poslúži ako určitá pomoc alebo inšpirácia. Samozrejme, tie leasingové zmluvy sú veľmi rôznorodé, takže tie tabuľky možno budú potrebovať korekciu.
Muška
21.03.05,19:51
Andrej je to moooooooooooooooooc pěkné:)
andrej_rv
21.03.05,20:04
Dík, dúfam, že Ti to aspoň v niečom pomôže :)
Evelynka
22.03.05,11:51
ANDREJ_RV súhlasím. Myslím, že sme sa dopracovali k správnemu riešeniu
tohto problému. Aj príloha pomohla.
kukučka
22.03.05,13:49
Auto prevzaté 31.5.2004 o 15.30, účtujem odpisy už za máj 2004 .Niežeby to v zákone nebolo, ale istota je kalašnikov, prosím potvrdiť.
Evelynka
22.03.05,13:56
Áno, odpisy sa účtujú už v tom mesiaci , v ktorom bol os. automobil prevzatý.
andreaS
06.04.05,04:58
nenajde sa nikto, kto ma leasing rozpocitany ako cenigova? Je to vyborna pomocka, no mam pocit, ze to uz nie je aktualne.

Zacinam zapasit s leasingom a do mesiaca musim dobojovat.. prave mam na vypise sumu, ktoru zaplatila firma za objednavku vozidla, nieco ako zaloha, aby to auto doviezli a netusim co s tym...
Zuzka
06.04.05,05:41
Zálohu zaúčtuješ na 314 AU/ 221 AU (211 AU), ak je to v JU tak je to výdavok neovplyvňujúci zákl. dane
Helenah
06.04.05,06:55
Zrejme je to akontácia alebo ľudovo povedané prvá zvýšená splátka.Ak si platcom DPH, tak pozor-DPH zaúčtovať do nákladov na ú.č. 548 A.Ak dostaneš všetky dokumenty k leasingu, tak treba v PÚ pracovať s účtami 474 A a aj časť zaplatenej zálohy preúčtovať na účet 474 MD.
andreaS
06.04.05,07:21
Zuzka: dakujem, uz to mam

Helenah: nie je to ta prva zvysena, je to v podstate zaloha aby ta firma objednala predmetne auto.. auto ma prist do konca aprila a az potom zacnu konatelia uvazovat aku velku akontaciu daju .. dovtedy si ja musim nastudovat odpredu odzadu leasing... takze ak mate ktosi cosi comu sa da rychlo a hlavne jasne chapat sem s tym! :) Alebo ak bude ktosi ochotny pomoct mi s presnym prikladom budem veeeelmi rada. Budem priam skakat dva metre dvadsat :D