katkapekly
03.12.07,09:15
Prosím Vás, poraďáci, tá novela zákona o soc. poistení, to je už isté, že to bude platiť? Alebo kedy sa to rozhodne? A ak bude platiť, znamená to, že keď som sa v novembri 2007 prihlásila na DNP a dostávam ošetrovné z maxima, tak po novom roku to bude z minima až do uplynutia 26 týždňov? Alebo tých 26 týždňov bude platiť len pre novovzniknuté DNP - teda pre poistenia uzatvorené po 1. 1. 2008? Vopred Vám ďakujem
Mirka123
03.12.07,08:44
Už je to viac ako isté, že táto novela bude platiť od 1.1.2008. Podľa tejto novely prvých 26 týždňov od vzniku DNP sa bude platiť z minima bez ohľadu na výšku vym. základu. Tých 26 týždňov sa ráta od vzniku, v tvojom prípade od novembra 2007. Pravdepodobne sa k našim drahým zákonodarcom dostalo, ako sa dá využiť DNP napr. pri OČR, tak túto výhodu obmedzili na zostávajúcich 26 týždňov v roku.
lenkakentosova
03.12.07,17:44
Nerozumiem, čo tu vlastne píšete. Asi som nezachytila nikde takéto zmeny. Môžte mi to upresniť? Je to tak,že od nové roku, ak by som bola vypísaná so synom t.j. bola by som na OČR, tak budem dostávať nemocenské za 26 týždňov z min. VZ? Aj keď mi výjde viac? Je to nejaká hlúposť, však? A potom dostanem nemocenské, také aké mi bude vychádzať?
Jozef Mihál
03.12.07,17:59
Prosím Vás, poraďáci, tá novela zákona o soc. poistení, to je už isté, že to bude platiť? Alebo kedy sa to rozhodne? A ak bude platiť, znamená to, že keď som sa v novembri 2007 prihlásila na DNP a dostávam ošetrovné z maxima, tak po novom roku to bude z minima až do uplynutia 26 týždňov?
Je to "elegantné" riešenie, však?

V novembri 2007 ste sa prihlásila na DNP (maximálny VZ) a v roku 2007 máte ošetrovné z maxima. Od 1.1.2008 zrazu pád na ošetrovné z minima. Na prechodné ustanovenie sa skrátka v tejto novele nemyslelo. Ďalšia "tichá" retroaktivita...
Jozef Mihál
03.12.07,18:03
Nerozumiem, čo tu vlastne píšete. Asi som nezachytila nikde takéto zmeny. Môžte mi to upresniť? Je to tak,že od nové roku, ak by som bola vypísaná so synom t.j. bola by som na OČR, tak budem dostávať nemocenské za 26 týždňov z min. VZ? Aj keď mi výjde viac? Je to nejaká hlúposť, však? A potom dostanem nemocenské, také aké mi bude vychádzať?
Po 1.1.2008 platí: Ak nárok na dávku (nemocenské, ošetrovné, materské) z DNP vznikne počas prvých 26 týždňov od ostatného vzniku DNP, dávka sa nevypočíta z denného vymeriavacieho základu vypočítaného v rozhodujúcom období (tj. z toho základu, z ktorého ste platili odvody) ale z tzv. pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, čo je suma 270 Sk.

Teda pri OČR ktoré začne počas prvých 26 týždňov je výška ošetrovného 55% z 270 Sk na deň, čiže 148,50 Sk/deň, 1485 Sk za 10 dní.
katkapekly
03.12.07,20:47
Po 1.1.2008 platí: Ak nárok na dávku (nemocenské, ošetrovné, materské) z DNP vznikne počas prvých 26 týždňov od ostatného vzniku DNP, dávka sa nevypočíta z denného vymeriavacieho základu vypočítaného v rozhodujúcom období (tj. z toho základu, z ktorého ste platili odvody) ale z tzv. pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, čo je suma 270 Sk.

Teda pri OČR ktoré začne počas prvých 26 týždňov je výška ošetrovného 55% z 270 Sk na deň, čiže 148,50 Sk/deň, 1485 Sk za 10 dní.
Nuž, nepotešilo ma to, ale je lepšie to vedieť dopredu, ako byť potom prekvapená. Takže ďakujem za odpovede.