agentsmith
03.12.07,10:38
Mam taku otazocku k uctovaniu odpisov. Predstavme si ze mame suvahu kde sa strana aktiv rovna strane pasiv. Teraz zacnem nieco odpisovat a ked zostavim mimoriadnu suvahu a do tejto mimoriadnej suvahy uvediem opravky k dlhodobemu majetku (ucty 07x a 08x) tak sa mi uz suma aktiv a pasiv v mimoriadnej suvahe nerovna. Otazka znie: existuje nejaky protiucet v suvahe, ktory by vyrovnal tuto nezhodu? (nemyslim ucet 551). Alebo poradte ako mam spravne zauctovat a zapisat odpisy do suvahy.

Dakujem
Tweety
03.12.07,09:44
Mam taku otazocku k uctovaniu odpisov. Predstavme si ze mame suvahu kde sa strana aktiv rovna strane pasiv. Teraz zacnem nieco odpisovat a ked zostavim mimoriadnu suvahu a do tejto mimoriadnej suvahy uvediem opravky k dlhodobemu majetku (ucty 07x a 08x) tak sa mi uz suma aktiv a pasiv v mimoriadnej suvahe nerovna. Otazka znie: existuje nejaky protiucet v suvahe, ktory by vyrovnal tuto nezhodu? (nemyslim ucet 551). Alebo poradte ako mam spravne zauctovat a zapisat odpisy do suvahy.

Dakujem
Nezhodový účet v súvahe nemáme:--- Odpis klasicky účtujeme: 551/07,08.
Orsz
03.12.07,09:46
Mam taku otazocku k uctovaniu odpisov. Predstavme si ze mame suvahu kde sa strana aktiv rovna strane pasiv. Teraz zacnem nieco odpisovat a ked zostavim mimoriadnu suvahu a do tejto mimoriadnej suvahy uvediem opravky k dlhodobemu majetku (ucty 07x a 08x) tak sa mi uz suma aktiv a pasiv v mimoriadnej suvahe nerovna. Otazka znie: existuje nejaky protiucet v suvahe, ktory by vyrovnal tuto nezhodu? (nemyslim ucet 551). Alebo poradte ako mam spravne zauctovat a zapisat odpisy do suvahy.

Dakujem

Neviem, prečo nechcete účtovať odpisy cez 551, ale ak máte záujem len o vykázanie v súvahe, tak sa to má odraziť v hospodárskom výsledku 431. No 551 vo výkaze ziskov a strát sa tým tiež nevyhnete.
Stefan2005
03.12.07,09:50
Predpokladám podľa zadania, že tú súvahu tvoríš ručne (v účtovnom programe sú strany vyrovnané).
Rozdiel môže byť - a ten by mal byť vo výške výsledku hospodárenia, ktorý sa tiež dosadzuje do súvahy. Keď máš iba odpisy, tak VH=strata=551...