Vladimír Ozimý
03.12.07,10:55
ahojte
ako by ste ocenili majetok na lízing ktorý sa predčasne ukončil...vlastníctvo prechádza na nás ide mi o to v akej OC ho zaradiť a odpisovať či už účtovne alebo daňovo...lebo ja si porušenie lízingu daňovo vysporiadam teraz je otázne aké budú pre mňa daňové a aké účtovné odpisy...
Vladimír Ozimý
04.12.07,07:56
no čo nestretli ste sa s tým?
KEJKA
04.12.07,09:36
treba viac info...LZ ste začali a aj ukončili kúpou od LZ?
alebo ste prevzali LZ a ukončili?
všetko závisí od zmluvy.
Vladimír Ozimý
04.12.07,09:41
nie klasicky proste nákup dopravného prostriedku cez finančný prenájom. Po dvoch rokoch sme ho odkúpili - predčasne...problém je v tom že sa mení vlastnícke právo na firmu a tým pádom má nárok na odpis podľa par. 27 alebo 28 počas 4 rokov len neviem určiť vstupnú cenu pre odpisovanie či ZC ktorá zostala nedoodpisovaná alebo suma ktorá bola doplatená lízingovej spoločnosti potom ale firma stratí prvú zvýšenú splátku a tak...
cloe
04.12.07,09:53
Ak LZ prešla na Vás za nezmenených podmienok, vstupná cena pre odpis je celková suma istiny uvedená na Zmluve o uzatvorení leasingu.
KEJKA
04.12.07,09:55
auto je zaradené na 022, odpisy sa upravia ale iba v DPPO za rok 2007, účtovne pokračuješ. Vysporiadanie s LZ pojde cez účty 474 a 548 resp. 648
Vladimír Ozimý
04.12.07,11:00
no ano ale ako to odpisujem teraz daňovo...ja to chápem ale dochádza k prechodu vlastníckych práv už neužívam už vlastním...toto ja vidím problém...ja to odpisujem počas 2 rokov ako lízing a zrazu to odkúpim už nejde o lízing ale cena majetku je mal by som ho vyradiť zo systému účtovania ako užívateľ a zaradiť ako vlastník. a V akej cene? lebo ja si to chcem daňovo uznať keďže ma to niečo stojí...a lízingová spoločnosť mi predsa dofaktúruje len sumu nezaplatených splátok. Má to byť táto cena...potom však prídem o náklady keďže prvá zvýšená splátka bola už uhradená..
michaeladca
08.07.11,08:52
Pán Ozimý , ako ste nakonec poriešil doodpisovanie majetku? Riešim teraz ten istý problém a naviac klient ešte požiadal pred odkúpením o predĺženie splátok zo 48 na 60 , čím sa samozrejme znížili splátky. To som poriešila, teraz neviem, čo zo zostatkom 022 - ako doodpisujem. Budem vďačná za každú radu.

P.S. Základ dane podľa § 17, ods. 24, písm. a) som nemusela upravovať.