veronika.suchanova
03.12.07,11:39
Dobrý deň, mám problém s povolením od majiteľa susednej nehnuteľnosti na vstup na jeho pozemok za účelom opravy fasády. Robili sme rekonštrukciu rodinného domu, kde sme nadstavili podkrovie a dávali sme novú omietku na celý dom, pričom sme nepoužili susednú nehnuteľnosť. Teda ako na celý - stena od susedov zostala v pôvodnom stave nakoľko stavebné povolenie bolo možné vydať iba s tým že sme uviedli že žiadna susedná nehnuteľnosť nebude použitá pri rekonštrukcii. Rodinný dom bol postavený v roku 1974 kedy bola podľa predpisov stavba umiestnená cca 50 cm od hranice pozemku. Bohužiaľ vtedy sa inak nedalo a teraz žiadny zákon nedonúti zasa suseda aby nám umožnil opraviť si stenu od neho. Ďalší gól je ten že sused si postavil akúsi dreveno-plechovú garáž nie len na hranici pozemku, ale dokonca zasahuje až do nášho pozemku asi 20 cm. Vtedy ked túto garáž staval boli medzi nami dobré vzťahy a samozrejme sme mu vtedy ústne povedali "kľudne si postav" nič však na papieri. Nedovolili sme mu však stavať na našom pozemku, ale vrámci udržania dobrých susedských vzťahov sme nechceli sa s nimi škriepiť. Teraz však i keby nám povolil opraviť si stenu od neho, i tak by sa na priestor cca 30 cm nevmestilo žiadne lešenie, ktoré je potrebné na vykonanie stavebných úprav. Obecný úrad ako stavebný úrad sa k tomu odmieta vyjadriť(že by preto že sused je poslanec?), a veľmi by sme chceli mať celý dom pekne upravený a nie ako teraz. Ďalšia vec je tá že zo strechy susedovej garáže nám steká voda pod základy a vlhne nám stena. I kvôli tomuto sme volali zástupcu stavebného úradu, ten však nič neriešil. Viete mi poradiť ako postupovať aby sme sa snáď dopracovali k dokončeniu domu a pritom sa nevláčili roky so susedom po súdoch?
misomiso
03.12.07,10:46
To je mi novinka, ze neexistuje zakon. Presne rovnaky problem riesi teraz moj sused (s dalsim susedom). Vestci, s ktorymi to konzultoval (aj na stavebnom urade) tvrdili, ze zakon je a preto aj teraz podal zalobu na sud, ze to, ze mu odopiera pravo vstupu na pozemok za ucelom opravy nehnutelnosti. Samozrejme sud bude dost dlho trvat.
veronika.suchanova
03.12.07,10:53
No ale ked je na to zákon, tak prečo toho suseda jednoducho neusmernia na stavebnom úrade? Chceme sa vyhnúť súdu a chceeeeeemmmmmeeeeee mať konečne pekný domček.
veronika.suchanova
03.12.07,10:55
P.S. ktovie aká je úspešnosť a potom tie náklady na súdy.
misomiso
03.12.07,11:03
No ale ked je na to zákon, tak prečo toho suseda jednoducho neusmernia na stavebnom úrade? Chceme sa vyhnúť súdu a chceeeeeemmmmmeeeeee mať konečne pekný domček.

Na stavebnom urade ho neusmernia preto, pretoze dotycny zamerne skoro presiel autom zastupcu stavebneho uradu, ktory mu chcel osobne dorucit rozhodnutie. (postu neprijma).

Dotycny je "financnik" a zije s jednou slovenskou celebritou. Suseda chcel vydierat, za povolenie vstupu na pozemok (kde mal vtedy iba burinu) chel bezodplatne cast pozemku, + napojenie na siete od suseda (pritom moze z cesty, ako kazdy iny) + dalsie veci.
veronika.suchanova
03.12.07,11:05
P.S. ktovie aká je úspešnosť a potom tie náklady na súdy.
misomiso
03.12.07,13:52
P.S. ktovie aká je úspešnosť a potom tie náklady na súdy.

No ak skutocne existuje zakon a spravne sa to poda, tak uspesnost by mala byt 100%. Naklady hradi ten, kto spor prehra, takze toho by som sa neobaval. Problemom ostava iba doba, v ktorej sud rozhodne - to bude isto v horizonte rokov.
wagner
03.12.07,19:51
Môj známy má tiež problém so susedom. Žiadosť na súd podal v auguste a pred 2 týždňami sa skončilo súdne pojednávanie. Sused je povinný podľa stavebného zákona Ti umožniť vstup na jeho nehnuteľnosť na nevyhnutne potrebný čas na opravu a údržbu Tvojej nehnuteľnosti. Tiež musí uvoľniť pozemok ktorý je v Tvojom vlastníctve. Má vôbec na postavenie tej búdy na Tvojom pozemku súhlas stavebného úradu? Požiadaj písomne o vykonanie štátneho stavebného dozoru na tú búdu. Pošli to doporučene na pošte. Stavebný úrad musí zvolať stavebné konanie. Pre mňa by to mohol byť aj prezident, mal by to u mňa pekne osladené, keby mi robil prieky. Nesmieš sa dať, keď treba daj to na súd. Môže žiť aj s Ficom, nesmieš sa báť.
veronika.suchanova
04.12.07,05:15
Len jedna otázočka - keď je povinný podľa stavebného zákona umožniť vstup na pozemok tak prečo si máme podľa stavebného úradu pýtať písomné povolenie? A prečo môže stavebný úrad dať za pravdu susedovi keď nepovolil vstup? A ešte bolo dosť neprofesionálne od stavebného úradu ako s nami jednal. Keď sme podali žiadosť o stavebné povolenie mal sa vyjadriť do 30 dní(opravte ma ak sa mýlim kalendárnych) a trvalo mu to 4 mesiace a bez toho že by nám oznámil predlženie lehoty, bez toho že by boli nejaké iné problémy ako napríklad zlý projekt alebo že by niečo chýbalo. Pred nejakým časom bol príspevok v markíze myslím že v paľbe o niečom podobnom kde sa to tiež skončilo podaním na súd ale neviem ako to potom dopadlo. Bola by som zvedavá aká je úspešnosť súdnych podaní takéhoto typu v prospech či neprospech stavebníka. No bolo tých otázok viac ako jedna, ale keď je človek napálený tak tie vety plynú už samé.
wagner
04.12.07,18:58
To čo píšeš je jednoznačne porušovanie zákona. Stavebný úrad si robí čo chce, prečo si nepodala na tento postup sťažnosť? Stavebný úrad je financovaný zo štátnych peňazí, minimálne si mala požiadať o preskúmanie dodržiavania ustanovení stavebného zákona. Pokiaľ viem, tak stavebný úrad na vydávanie stavebných povolení - teda jeho zamestnanec patrí pod spoločný úrad a má svojho nadriadeného. Odvolacím orgánom bol do zrušenia krajských úradov príslušný Krajský úrad. Pokiaľ viem, tak kompetencie prešli na samosprávne kraje. Treba sa písomne sťažovať, ak to nepôjde inak, tak až na ministerstvo.