energy112
03.12.07,12:19
Dobrý deň. Mám takýto problém: Môj 80 ročný otec je imobilný. Môj brat sa k nemu nasťahoval, vybavil si u notára splnomocnenie na rôzne právne úkony týkajúce sa otca. Po pol roku ma donútil, aby som si otca presťahovala k sebe. Preberá mu všetku poštu (lebo má splnomocnie), okrem otcovho dôchodku, lebo pošta mu ho nechcela dať . V otcovom byte ostal aj list vlastníctva na byt. Prístup do bytu ja nemám. Pretože nemáme spolu s bratom dobré vzťahy bojím sa, že otcov byt predá. Dá sa zrušiť splnomocnenie u notára skôr, ako brat byt predá?
Zoltán Kovács
03.12.07,11:23
Dobrý deň. Mám takýto problém: Môj 80 ročný otec je imobilný. Môj brat sa k nemu nasťahoval, vybavil si u notára splnomocnenie na rôzne právne úkony týkajúce sa otca. Po pol roku ma donútil, aby som si otca presťahovala k sebe. Preberá mu všetku poštu (lebo má splnomocnie), okrem otcovho dôchodku, lebo pošta mu ho nechcela dať . V otcovom byte ostal aj list vlastníctva na byt. Prístup do bytu ja nemám. Pretože nemáme spolu s bratom dobré vzťahy bojím sa, že otcov byt predá. Dá sa zrušiť splnomocnenie u notára skôr, ako brat byt predá?

Splnomocnenie môže zrušiť jedine tvôj otec, a to aj bez vedomia brata. List vlastníctva môžeš získať na katastri.
Eulalia
03.12.07,15:26
Ako je na tom otec s duševným zdravím? Je na tom tak zle, že nedokáže sám o sebe rozhodovať? Ak áno, tak môžeš podať návrh na súd na zbavenie svojprávnosti a navrhnúť súdu, aby Ťa stanovil za jeho zákonného opatrovníka. Ak by to bol tento prípad, môžeš zároveň s návrhom na zbavenie svojprávnosti podať súdu návrh na predbežné opatrenie - zrušenie plnej moci pre brata.
Ak je otec ešte duševne a rozumovo v poriadku, mal by zrušiť plnú moc pre brata a vystaviť novú pre Teba. Aj na zrušení starej plnej moci aj na novej plnej moci musí byť overený otcov podpis. Ak je imobilný, dá sa dohodnúť buď s notárom alebo s pracovníkmi obecného úradu, že prídu dokumenty overiť do miesta jeho terajšieho bydliska.
Ak otec zruší takýmto spôsobom plnú moc pre brata, treba bratovi doporučeným listom poslať kópiu tej zrušenej plnej moci. Od toho okamihu sú všetky právne úkony, ktoré by brat za otca podpísal, neplatné. A brat by si musel dobre rozmyslieť, či bude konať v mene otca aj bez plnej moci, pretože takého konanie by už zaváňalo trestným činom.
energy112
04.12.07,07:22
TO: Smith
Eulalia
Vďaka za rady. Otec je duševne veľmi čulý, no imobilný. Budem to riešiť podľa Vašich rád. Je fajn, že existuje porada.sk a múdri ľudia sa podelia o svoje znalosti aj s druhými. Dnes to už nie je bežné. Vďaka.