MazeTue
05.03.05,10:41
tak som tu znova


Len ma opravte ak som to zle pochopil, lebo som uz precital asi vsetky prispevky a mam stoho riadny kotlikovy gulas.

1, Ak sa stanem platcom DPH budem z krajin EU moct nakupovat bez DPH , ale 19% dan odvediem kvartalne a to az ked dany vyrobok predam koncovemu uzivatelovy zo zaratnou 19% danou. Je to asi nejak tak?

2, Ak ako platca DPH kupim tovar z krajin EU od platcu DPH kupim ho bez dane. A ked ho dalej predam tuzemskemu platcovy DPH, predavam mu ho zase bez DPH ,tak on je povinny odviest DPH? A co v tom pripade odvadzam ja, iba dan zo zisku?

Dakujem a dufam ze moc neotravujem, ale som s toho magor ....dufam ze na kurze JU sa mi to trochu ujasni.
dom
05.03.05,10:17
tak som tu znova


Len ma opravte ak som to zle pochopil, lebo som uz precital asi vsetky prispevky a mam stoho riadny kotlikovy gulas.

1, Ak sa stanem platcom DPH budem z krajin EU moct nakupovat bez DPH , ale 19% dan odvediem kvartalne a to az ked dany vyrobok predam koncovemu uzivatelovy zo zaratnou 19% danou. Je to asi nejak tak?

2, Ak ako platca DPH kupim tovar z krajin EU od platcu DPH kupim ho bez dane. A ked ho dalej predam tuzemskemu platcovy DPH, predavam mu ho zase bez DPH ,tak on je povinny odviest DPH? A co v tom pripade odvadzam ja, iba dan zo zisku?

Dakujem a dufam ze moc neotravujem, ale som s toho magor ....dufam ze na kurze JU sa mi to trochu ujasni.

Asi si treba naštudovať zákon a DPH a hlavne príklady, ktoré sú tam uvedené.
Ak sa stanete plátcom DPH, v prvom rade keď budete kupovať tovar z EU
musíte do objednávky uviesť Vaše IĆ DPH, aby ho dodávateľ z EU uvádzal vo svojich faktúrach adresovaných na Vás a aby Vám mohol faktúrovať bez DPH.
Dodávateľ z EU Vám bude faktúrovať bez DPH, vy si dodávky "samozdaníte", bez oh%ladu či už tovar ďalej predáte konečnému spotrebiteľovi, alebo ho máte na sklade.
V daňovom priznaní, keď budete Q-tálny platiteľ tak v príslušnom Q uvediete daň z nadobudnutých tovarov z iného členského štátu % 49 odst. 2 písm.b) zákona na riadku 16 priznania /hodnotu EUR prepočítate kurzom NBS dňom vyhotovenia fa, alebo v súlade so zákonom, ako sa rozhodnete/ . To znamená "nárokujete si DPH od
štátu" . Zároveň v tom istom Q-tálnom výkaze o DPH daň uvádzate na r. 1, to je ako by ste daň "štátu odvádzal" na r. 1, je uvedená všetka Vaša daň na výstupe . Na riadku 04 výkazu uvediete základ dane z nadobudnutých tovarov podľa par. 11.
Podotýkam, že musíte mať splnené všetky podmienky a odpočet dane z faktúr z EU, to je musíte mať fa..., podľa zákona o DPH.
Toto samozdanenie tovaru má na Vaše daňové priznanie nulový efekt.
Takto nadobudnutý tovar, keď ďalej predávate na Slovensku tuzemskému platiteľovi dane, ale aj neplatiteľovi, občanovi vždy s DPH, lebo vy ste v réžime DPH. Dúfam, že ste to trošku pochopili.
MazeTue
05.03.05,13:22
uz tomu trochu viacej chapem, ale aj tak si teda este precitam vsetky tie potrebne zakony ...

Dakujem za vysvetlenie
chuda06
05.03.05,14:48
Mam otazku k tejto problematike:
Fakturuje vam zahranicny dodavatel bez DPH? Ako mu dokladujete, ze tovar sa priviezol na SR?

My si chceme sami doviest tovar na SR z Nemecka. Tovar chceme dalej vyuzivat pre chod firmy. Nemecka firma nam ho preda s nemeckou DPH; ktoru dostaneme spat, ak predlozime potvrdenie z colnice, ze tovat presiel hranicami a je na SR.

Ako toto zdokladujem v uctovnictve? A v priznani dane, ked najprv tu nemecku dan zaplatim, potom ju dostanem spat a potom zaplatim slovensku DPH.

Mate nejake skusenosti s tymto?

Dakujem za odpoved.
SOME
09.03.05,13:49
Zahraničný dodavateľ nám fakturuje iba bez DPH. Jeho dokladom je nami podpísaný dodací list.
Dodavateľ z Nemecka by Vám to mal fakturovať bez DPH na základe Vami predloženého IČ DPH.
AlexX
10.03.05,07:47
Ja by som tiez potrebovala poradit v tejto zalezitosti.
Ak to spravne chapem, tak prijmem tovar z cl. statu EU (prijem na sklad 29.1.), dodavatel vystavi DF bez DPH 2.2.2005. Ja prijmem fakturu povedzme 8.2.2005.
Co sa tyka zauctovania obstaracej ceny tovaru, pouzijem kurz 8.2.2005. Co sa tyka DPH, pouzijem kurz zo dna vystavenia faktury dodavatelom (t.j. 2.2.2005) - predpokladam na DPH aj na vstupe aj na stupe - t.j. nulovy efekt na vyslednu dan v DP. (dufam, ze aspon toto mi uz je jasne :)) Ake obdobie vsak mam pouzit na DPH na odpocitanie DPH a na povinnost?

Dakujem vorped.
Luckasari
10.03.05,08:11
to AlexX: pre DPH sa používa dátum vystavenia faktúry, takže odvod aj odpočítanie DPH bude v 02/2005
AlexX
10.03.05,08:59
Luckasari, dakujem...



Vies mi este prosim poradit ako postupovat v priapde, ze fakturu dostanem az v marci? Mam pouzit kurz z 15.2. a DPH zauctovat internym dokaldom? Moze vzniknut niekdy pripad, ked sa neodvadza a zaroven neodpocitava DPH v rovnakom mesiaci? Ak to spravne chapem, je to prave pripad, kedy musim odviest DPH k 15.2., ale fakuru dostanem az po 25.2., takze odpocitat si ju mozem az v marci?

Este jednu otazocku mam - aky je tvoj nazor na to, ked som cely minuly rok na "samolikvidaciu" DPH pouzivala kurz zo dna prijatia faktury? Mam za vsetky mesiace podat dodatocne DP? Efekt bude sice nulovy, ale trosku by sa mi to pomenilo (aj ke nie nejako radikalne, kedze DF normalne mame do cca. 5 prac. dni od vystavenia)...

Dakujem veeeelmi pekne za kazdu pomoc.