anka-s
03.12.07,14:34
Ahojte, po chvíľke surfovania som narazila na malú dilemu: kamoška si pred rokom kúpila osobné vozidlo na leasing ako občan. V TP je ona zapísaná ako držiteľ TP. Teraz jej manžel začal podnikať a chce používať toto vozidlo na podnikateľské účely. Je mi jasné, že musí zaplatiť daň z mot. vozidiel. Ale čo ma zarazilo - vlastníkom je LZ spoločnosť, z čoho mi podľa prečítaného vyplýva, že manžel nemá nárok na náhradu 6,20 za km, nakoľko nie je ani on a ani jeho manželka vlastníkom? Nie je to postavené na hlavu? Veď opravy a údržbu tohto vozidla znášajú oni ako občania a nie LZ spoločnosť. Prečo teda nemá nárok na túto náhradu, v ktorej je zahrnutá aj údržba vozidla? Ďakujem.
anka-s
04.12.07,09:08
Nevie niekto pomôcť. Je to dosť súrne. Ďakujem.
Jana Acsová
04.12.07,09:36
Vy nepotrebujete pomôcť. Vy ste si problém vyhľadali a vyriešili. A odpoveď na otázku prečo je to tak nijako nezmení fakt, že nie je môžné uplatniť základnú náhradu.
Cestovné v prípade použitia vlastného osobného automobilu je limitovaný daňový výdavok za presne stanovených podmienok. Kto ich plní - môže uplatniť daňový výdavok. Kto ich neplní nemôže. Osobný automobil v prenájme nie je automobilom vo vlastníctve, čo je jednou z podmienok na uplatnenie základnej náhrady v daňových výdavkoch.