emily100
05.03.05,11:28
Hľadala som svoj problém ,ale k ničomu som sa nedopátrala a preto zadávam otázku.
1. Zamestnanci nedostali vyplatenú mzdu, ale prehľady a hlásenie musím urobiť a preto by som potrebovala pomôcť.
Hlásenie......str.3 riad.4,6 keď nemali tu mzdu vyplatenú tak tam napíšem 0?
Dohodár tiež nemal vypl.mzdu, ale daň bola uhradená tak u neho do riad.4,6 napíšem 0 a do riad. 7 napíšem tu zrazemú a odvedenú daň ?

2. Otázka sa týka str. 1. Zamestnaci majú iba min.mzdy, takže DÚ nám posiela daň.bonus.Za 1 mesiac zamest.marodoval, nedostal bonus a teraz ho potrebujem a neviem ako do ktorej kolonky zapísať že nám ešte DÚ dlží bonus: 400,- Žiadnu daň sme neplatili a preplatky boli z roku 2003 1.000,- dala som to riad.3.
Prosím poradte mi!.
evuša
05.03.05,18:36
Musíš byť konkrétnejšia, lebo na tvoju otázku sa nedá presnejšie zodpovedať. Podľa zákona o dani zo závislej činnosti si povinná odviesť daň zo mzdy do 5. dňa odo dňa výplat. Ako si mohla odviesť daň, keď ste výplaty nevyplatili? Vysvetlenie z DÚ je asi také, že kvartálne hlásenie za mesiac, keď neboli vyplatené mzdy je nulové. Až keď vyplatíš mzdy, až vtedy podáš opavné hlásenie, kde uvedieš skutočnú zrazenú a odvedenú daň. Ročné hlásenie ti musí sedieť s kvartálnymi hláseniami. Pokiaľ si zamestnancom z nulovej výplaty odviedla daň, musíš im urobiť ročné zúčtovanie dane a daň im vrátiť nie? Prečítaj si poučenie k vyplneniu hlásenia. Všade chcú údaje zo zúčtovanej a vyplatenej mzdy.
M0NIKA
05.03.05,20:13
Keď sa bavíme o Hlásení, viete mi, prosím, poradiť?

Mala som vlani 3 zamestnancov a takmer 60 DVP. Niektoré mená sa opakovali, ale vykonávali iné práce. Olymp mi urobil hlásenie tak, že každého človeka považoval za "iného" a preto mi na konci hlásenia figuruje jeden a ten istý človek dvakrát za sebou. Je to takto v poriadku? Môžem sa na soft spoľahnúť, alebo by som rovnaké mená mala nasčítať?
Ďakujem za radu už teraz. :)
Monika
ata111
05.03.05,20:26
Keď sa bavíme o Hlásení, viete mi, prosím, poradiť?

Mala som vlani 3 zamestnancov a takmer 60 DVP. Niektoré mená sa opakovali, ale vykonávali iné práce. Olymp mi urobil hlásenie tak, že každého človeka považoval za "iného" a preto mi na konci hlásenia figuruje jeden a ten istý človek dvakrát za sebou. Je to takto v poriadku? Môžem sa na soft spoľahnúť, alebo by som rovnaké mená mala nasčítať?
Ďakujem za radu už teraz. :)
MonikaMonika, mám pocit, že ak píšeme rodné čísla zamestnancov, tak je treba dohody nasčítať do jedného chlievika.
M0NIKA
06.03.05,09:26
Monika, mám pocit, že ak píšeme rodné čísla zamestnancov, tak je treba dohody nasčítať do jedného chlievika.Tohto som sa "bála", ale ďakujem.:rolleyes:
petra:-)
06.03.05,11:33
Monika, ja tiež robím v Olympe, ale mne to nasčítalo pre každú osobu všetky dohody. Myslím, že problém bude asi v tom, ako si zadala DOVP do personalistiky. Ja som zadala pri prvej DOVP všetky údaje pracovníka, pri druhej som si zvolila v personalistike pri tomto pracovníkovi funkciu oprav a v zložke pracovné pomery som zvolila pridaj a zadala som novú dohodu. Možno ti to robí preto, lebo máš každého pracovníka v personalistike zadaného viackrát.
ik-a
06.03.05,11:38
Ked ste take zbehle v Olympe mala by som jednu otazku. Ako riesite vynatie pracovnika. V personalistike v prac.pomere mu date zmenu prac.pomeru a vynatie alebo zadate novy prac.pomer ako vynatie.
Manual
06.03.05,11:50
Ked ste take zbehle v Olympe mala by som jednu otazku. Ako riesite vynatie pracovnika. V personalistike v prac.pomere mu date zmenu prac.pomeru a vynatie alebo zadate novy prac.pomer ako vynatie.ik-a, ako myslíš vyňatie ? Nepochopil som, rerušenie prac. pomeru ?
slnko
06.03.05,11:52
Ked ste take zbehle v Olympe mala by som jednu otazku. Ako riesite vynatie pracovnika. V personalistike v prac.pomere mu date zmenu prac.pomeru a vynatie alebo zadate novy prac.pomer ako vynatie.nový pracovný pomer ako vyňatiehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
M0NIKA
06.03.05,12:06
Monika, ja tiež robím v Olympe, ale mne to nasčítalo pre každú osobu všetky dohody. Myslím, že problém bude asi v tom, ako si zadala DOVP do personalistiky. Ja som zadala pri prvej DOVP všetky údaje pracovníka, pri druhej som si zvolila v personalistike pri tomto pracovníkovi funkciu oprav a v zložke pracovné pomery som zvolila pridaj a zadala som novú dohodu. Možno ti to robí preto, lebo máš každého pracovníka v personalistike zadaného viackrát.Máš pravdu, ja mám každú DVP nahodenú samostatne.
Ten Tvoj systém sa mi páči :) , zasa som sa niečo naučila. Vďaka.
M0NIKA
06.03.05,12:11
Ked ste take zbehle v Olympe mala by som jednu otazku. Ako riesite vynatie pracovnika. V personalistike v prac.pomere mu date zmenu prac.pomeru a vynatie alebo zadate novy prac.pomer ako vynatie.Neviem, či Ti presne rozumiem, ale vyňatie je myslené keď ide žena na MD, chalan na vojnu a pod. A vtedy to robíš tak, že do existujúceho PP nahodíš zmenu PP - vyňatie.
ik-a
06.03.05,13:54
Neviem, či Ti presne rozumiem, ale vyňatie je myslené keď ide žena na MD, chalan na vojnu a pod. A vtedy to robíš tak, že do existujúceho PP nahodíš zmenu PP - vyňatie.
Pochopila si ma spravne. Urobila som to tak, ze do existujuceho prac. pomeru som dala zmenu-vynatie. Pytam sa preto lebo sa mi na vykazoch do zdrav.poistovne nezobrazuje ta dotycna osoba na MD. Podla mojich vedomosti by tam ale mala byt, avsak s nulami. Mozno sa mylim, ak ano opravte ma.
M0NIKA
06.03.05,14:11
Pochopila si ma spravne. Urobila som to tak, ze do existujuceho prac. pomeru som dala zmenu-vynatie. Pytam sa preto lebo sa mi na vykazoch do zdrav.poistovne nezobrazuje ta dotycna osoba na MD. Podla mojich vedomosti by tam ale mala byt, avsak s nulami. Mozno sa mylim, ak ano opravte ma.Juj, tak v tomto Ti zodpovedne neviem poradiť :o .
slnko
06.03.05,17:27
Pochopila si ma spravne. Urobila som to tak, ze do existujuceho prac. pomeru som dala zmenu-vynatie. Pytam sa preto lebo sa mi na vykazoch do zdrav.poistovne nezobrazuje ta dotycna osoba na MD. Podla mojich vedomosti by tam ale mala byt, avsak s nulami. Mozno sa mylim, ak ano opravte ma.či má byť na výkazoch do zdrav.poisťovne to neviem, ale to zadanie sa mi nezdá. V helpe sa píše toto: Ak chcete pracovníkovi zadať vyňatie, zadáte ho pomocou tlačidla “pridaj”, zadáte dátum vyňatia, nastavte prepínač vyňatie z PP a následne vyberte druh vyňatia. Urobila si to takto? alebo si dala "oprav" existujúci PP?http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
ik-a
06.03.05,17:52
Slnko, ty si moje slniecko. Ja som to urobila ako opravu uz existujuceho prac.pomeru. Cize treba pridat novy pracovny pomer a ten dat ako vynatie. Super.
emily100
06.03.05,18:02
Je mi jasné že som sa dotoho zamotala a musím to dať doporiadku, ale neviem ako.
Ten odvod dane sa tíka iba jedného dohodára, inač ďalší pracov. mali nízke mzdy tak im daň nevyšla. Ale s kade ja som mala vedieť že konateľ mzdy nevyplatí ? V dobrej viere som daň odviedla a je to na figu.
evuša
06.03.05,20:02
Jediné možné riešenie by bolo opraviť kvartálne hlásenie - vykázať tam za dohodára nulový príjem. Daň vyžiadať z daňového úradu cez ročné zúčtovanie dane alebo tak, že dohodár si podá daňové priznanie na vrátenie dane. V prípade, že mu konateľ mzdu zaplatí, zrazíš mu z výplaty daň a opäť ju vykážeš v kvartáli, v ktorom bola daň odvedená. Dúfam, že to tak bude správne.
emily100
07.03.05,18:46
evuša, ale ja z dohodárom nie som vôbec v kontakte on tuším kdesi v zahraničí robí, takže neviem aké mal ešte iné príjmy.Jedine že ozaj opravím to Q.hlásenie, požiadam o vrátenie dane a pošlem mu to šekom domov ?
Je to otrasný motanec.
jana991
09.03.05,13:05
Vypĺňam svoje prvé hlásenie, tak mám niekoľko otázok:

: riadok 11 - odvedené - myslí sa tým skutočne zaplatené preddavky na účet DÚ? Lebo náš majiteľ za minulý rok uhradil len 1 a 2 mesiac. Zbytok sa hradil až v roku 2005. Do akého mesiaca tam mám uviesť sumu úhrad. Ak bolo uhradené do 31.01.2005, tak to tam ešte patrí? Potom časti II, riadok 4 bude nedoplatok.

Ak sme za 12/2003 uhradili v 01/2004, tak to sa rátalo ešte do hlásenia roku 2003 (pozerám staré hlásenie)
jana991
10.03.05,11:14
Mohol by mi niekto poradiť? Dik.
petra:-)
10.03.05,11:40
Ja do riadku 11 - odvedené dám všetku daň z r 2004, ktorú odvedieme do termínu na podanie hlásenia - tak mi povedala naša správkyňa dane, že ak nemám ešte odvedené, mám počkať s podaním Hlásenia až do termínu na podanie, a čo dovtedy neuhradíme, to bude vykázané ako nedoplatok.
jana991
10.03.05,12:38
To by bolo super, lebo teraz v marci sme už všetko vyrovnali, tak by nám nevznikol žiadny nedoplatok, paráda. Dík veľmi si mi pomohla.
evuša
16.03.05,20:46
Keď sme boli na školení na DU tak nám tam povedali, že kvartálne hlásenie musí byť podané do 30. dňa v mesiaci. Ja som sa opýtala, ako mám postupovať, ak do 30. dňa v mesiaci nevyplatím mzdy - napr. ich vyplatím až 31. Bolo mi povedané, že v kvartálnom výkaze uvediem 0. Až keď mzdy vyplatím, musím podať opravné priznanie za celý kvartál, kde uvediem skutočný dátum výplat v tom stlpci, kde som uviedla 0. Ostatné stlpce len opíšem. Takže ak výplaty nie sú vyplatené a daň nie je odvedená, za uvedený mesiac sa podáva nulové hlásenie a až po vyplatení miezd a odvedení dane sa vypisuje opravné hlásenie.
učty
16.03.05,21:06
Daň by mala byť v prehľade uvedená v mesiaci skutočnej úhrady. Výkaz predsa musí sedieť z účtovníctvom ku 31.12.
Nechcem Vás pomýliť, ale čo ak daň budete platiť napr. po dvoch rokoch a to ešte postupne? Budete stále podávať opravné prehľady?
evuša
16.03.05,21:31
Tento postup sa týka len platenia dane za bežné účtovné obdobie. Ak platíte daň za predchádzajúce obdobie, je na to v hlásení samostatný riadok, takže takáto odvedená daň sa uvedie do tohto riadku.
Ruzickova
17.03.05,05:26
Prosím Vás, musím mať v prehľade zamestnancov podľa abecedy? Ja som to vypísala tak, že naša účtovníčka čo to robila predtým zadala Ing. pred menom a teraz ich mám zaradených ako keby začínali na i. Dufám,že nevadí,že ich nemám podľa abecedy.Dakujem
Monika
17.03.05,06:29
Osobne si myslím, že zamestnanci nemusia byť v prehľade podľa abecedy, ani v poučení som túto požiadavku nenašla, ide hlavne o to, aby sedeli všetky sumy.

Pekný deň.
Monika
17.03.05,07:27
Prosím Vás o radu - vypísala som celé hlásenie, všetko sedí, ale až teraz som si všimla,
že zamestnancom netreba písať rodné čísla, pokiaľ sú občanmi SR a ja som ich napísala, mám to celé prepísať, alebo to môžem nechať tak.

Čo by Ste urobili Vy ?
Srdečná vďaka.
janaGT
17.03.05,07:37
Prosím Vás o radu - vypísala som celé hlásenie, všetko sedí, ale až teraz som si všimla,
že zamestnancom netreba písať rodné čísla, pokiaľ sú občanmi SR a ja som ich napísala, mám to celé prepísať, alebo to môžem nechať tak.

Čo by Ste urobili Vy ?
Srdečná vďaka.Monika, kde si našla, že sa nemusí písať r.č.? V poučení to nevidím, píše sa tam v časti III: 1. rodné číslo - uvedie sa rč. zamestnanca, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, v bežnom zdaň.období ......
Ja som uviedla všetkým.
Monika
17.03.05,07:45
Vidíš Janka, celkom som to poplietla, ospravedlňujem sa.

Chcela som sa opýtať na dátum narodenia, ešte raz sa opravedlňujem, úplne Vás zblbnem, prepáčte.

Napísala som všetkým zamestnancom aj dátum narodenia a neviem, či to prepísať alebo netreba.

Ďakujem a pekný deň :-)))
janaGT
17.03.05,07:51
myslím, že netreba, píše sa len u cudzích št. prísl. Myslím, že keď to tam necháš, tak sa nič nestane. Ale skús ešte počkať na iné názory.