jani1974
03.12.07,18:39
Dobrý deň. Prosím o radu pri výpočte odvodov zo mzdy.
Som zamestnaná vo firme od 09/1997. Od 25.04.2001 mi bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok do 06.09.2007 - kedy mi bol priznaný plný invalidný dôchodok (rozhodnutie sociálnej poisťovni ešte nemám).
1. Chcem vedieť ako mi mala rátať mzdová účtovníčka odvody do jednotlivých fondov pri čiastočnom invalidnom dôchodku a ako pri plnom invalidnom dôchodku a ako a koľko pri jednotlivých obdobiach?
2. Bolo mi poradené, že ako plný invalidný dôchodca sa mám dobrovoľne prihlásiť na nemocenské poistenie - tak som urobila od 12.11.2007. Ale mzdová účtovníčka mi i naďalej odvádza odvody do všetkych fondov. Ako mám postupovať pri pracovnej neschopnosti?

Ďakujem za rady:)
Jana Motyčková
04.12.07,07:08
1. Kým si bola ČID, platia sa všetky odovdy, iba na zdravotnépoistenie máš nižšiu sadzbu (2% a 5% zamestnávateľ)
2. Kým nemá mzdová účtovníčka papier o priznaní plného ID musí zrážať odvody ako doteraz. Ak jej doručíš rozhodnutie, spätne Ti vráti odvody na nemocenské poistenie, invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti.
Po 1.1.2008 (zmena zákona) ako plná ID budeš platiť aj nemocenské aj invaidné poistenie, nebudeš platiť iba poistenie v nezamestannosti.
DNP nie je nutné, ale keď si už prihlásená, možno ho využiješ na získanie vyššej nemocenskej.
Pri PN si vypýtaš u lekára dve PN-ky, jednu odovzdáš u zamestnávateľa, druhú na SP.
jani1974
04.12.07,08:18
Dobrý deň!Ďakujem veľmi pekne za pomoc, mne totižto moja mzdárka stále strhávala zo mzdy odvody na ZP do 01/2006 plnú výšku a to mala odovzdané rozhodnutie o ČID.Musí mi aj doplatiť spätne a od ktorého roku-dátumu?
Na DNP mi poradili prihlásiť sa z dôvodu-vraj nebudem v čase PN mať platenú PN vôbec a tiež v prípade tehotenstva nebudem mať nárok na MD. Ale je mi nejasné ako to je keď mám prerušené platenie hoci som stále zamestnaná aj chcem pracovať ale dobrovoľný platca som od 12.11.07 a plný ID mám od 06.09.07. Je možné, že mi mzdárka bude strhávať z platu odvody a nebudem ako dobrovoľný pladca aj počas plného ID? Moja mzdárka je absolútne neochotná...

Ďakujem veľmi pekne za rady a pomoc a prajem pekný deň:)
Jana Motyčková
04.12.07,09:04
Do 1.1.2005 mal zamestnanec - ID rovnaké odvody na ZP ako bežný zamestnanec, úľavu mal iba zamestnávateľ.
Od 1.1.2005 máš mať zrážané poistné na ZP 2%, ak tak nebolo, mal by to zamestnávateľ opraviť, prípadne možno to bolo opravené v RZZP za rok 2005. (Neochote mzdárky sa nečudujem, tiež by sa mi nechcelo opravovať výkazy za 12 mesiacov roku 2005).

K PN. Momentálne pri PN budeš mať zaplatených 10 dní náhradu príjmu zo zamestnania, z DNP PN nebudeš mať platenú - tá sa platí až po 270 dňoch trvania DNP. "Prerušenie" poistenia nemá na to podstatný vplyv.
Po 1.1.2008 je zmena zákona a platia iné pravidlá. Takže keďže budú znovu aj plní ID povinne nemocensky poistení zo zamestnania, budeš mať nárok na nemocenské (materské) zo zamestnania. Zároveň ak si necháš DNP, budeš mať nárok aj na nemocenské (materské) z DNP - po 1.1.2008 sa pre nárok na nemocenké (materské) z DNP do doby 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch započítava aj doba nemocenského poistenia zo zamestnania - čo máš splnené.

Dobrovoľný platca si dovtedy, kým sa z DNP neodhlásiš. Platenie nemocenského poistenia zo zamestnania na to vplyv nemá. Mzdárka v tomto nemôže postupovať inak, ako postupuje.
jani1974
04.12.07,10:07
Ešte raz veľká vďaka, veľmi ste mi pomohli!:)
Pekný deň a úspech v práci a v živote:)