Dagmar71
03.12.07,20:04
Kto mi vie poradiť ako a v akých cenách zaúčtovať úbytok krátkodobých cenných papierov zaúčtovaných na účte 251 v dôsledku predaja. Cenné papiere boli nakúpené v zahraničnej mene v EUR a prepočítané kurzom NBS ku dňu nákupu. :mee:
ingi
04.12.07,16:24
Kto mi vie poradiť ako a v akých cenách zaúčtovať úbytok krátkodobých cenných papierov zaúčtovaných na účte 251 v dôsledku predaja. Cenné papiere boli nakúpené v zahraničnej mene v EUR a prepočítané kurzom NBS ku dňu nákupu. :mee:

Tiež som sa nedávno ocitla v podobnej situácii a bola som postavená pred problematiku identifikovania, zaradenia, ocenenia a účtovania CP.
K zvládnutiu problematiky si treba prečítať ZoÚ (§ 24 - 27) a Postupy účtovania (§ 14), ďalej je podstatné podľa zmluvy alebo interných pravidiel banky správne určiť o aký druh CP sa jedná.
Výborný článok som objavila v časopise Účtovníctvo Audítorstvo Daňovníctvo č.7-8/2007 (Šlosárová, Šlosár).

Keďže sa jedná o CP účtované na účte 251, predpokladám, že sa jedná o krátkodobé majetkové cenné papiere určené na obchodovanie.
Pri ich predaji účtuješ:

predaj CP (vyradenie v OC).....561/251
výnos z predaja....................221/661
zrážková daň.......................341/221,

ďalej ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ktorým je aj úbytok CP (mne ku dňu predaja chodí stavový výpis s reálnou hodnotou CP k tomuto dátumu) sa tieto CP oceňujú podľa spomenutých §§ takto:

- zníženie reálnej hodnoty CP..........564/251
- zvýšenie reálnej hodnoty CP.........251/664

Nezabudni, že ocenenie CP sa uskutočňuje aj ku dňu, ku ktorému sa zostavuje ÚZ, a to
- reálnou trhovou hodnotou, alebo
- kvalifikovaným odhadom,
Pri ocenení trhovou cenou použiješ cenu vyhlásenú najneskôr v deň zostavenia ÚZ (tu podľa § 2a) ods. 1 písm. b) Postupov neaplikuješ tzv. "upravujúce závierkové prípady", iba uvedieš prípadné zmeny trhových cien CP po 31.12. v poznámkach k ÚZ).

Ešte upozorňujem, že od 01.01.2007 došlo k zmene účtovania opravných položiek k CP.
Dagmar71
27.12.07,06:41
Ahoj Ingi
som rada, že si sa ozvala. Už som ani nedúfala. Pri účtovaní CP na účte 251 resp. 253 postupujem tak ako si mi napísala. Mám len jeden problém a to: keď nakúpené CP precením na konci roka trhovou cenou stáva sa táto cena obstarávacou resp. cenou v ktorej účtujem úbytok? je tu totiž ešte jeden aspekt pohľadu - daňový. Daňovo uznaný náklad je len do výšky úhrnu obstarávacích cien. Tak ako? Ak vieš poraď.