dodo285
05.03.05,11:43
Prosím Vás o radu. Som SZČO a pracujem ako obchodný zástupca. Na cesty používam vlastné auto, ktoré nieje zahrnuté v majetku firmy. Chcem si vypisovať cesťáky, ale neviem ako. Treba vypisovať každú cestu zvlášť, alebo na jeden cesťák môžem napísať viac ciest (za celý mesiac urobím cca 20 pracovných ciest). Akú mam dať cenu PHM ak na jednom cesťáku som spravil viac ciest a pritom som tankoval 3 krát, no a cena PHM je stále iná. Môže sa urobiť aritmetický priemer a priložiť bločky ? Čo sa týka stravného na ceste, niekde som čítal že si môžem zaúčtovať 80 Sk. Platí to len na cestách a musí to byť podložené bločkom, alebo je to náhrada stravného na každý pracovný deň. Ďakujem.

p.s. ak používam vlastné auto ktoré nieje zahrnuté v majetku firmy je potrebné zaplatiť cestnú daň?
Muška
05.03.05,11:35
Prosím Vás o radu. Som SZČO a pracujem ako obchodný zástupca. Na cesty používam vlastné auto, ktoré nieje zahrnuté v majetku firmy. Chcem si vypisovať cesťáky, ale neviem ako. Treba vypisovať každú cestu zvlášť, alebo na jeden cesťák môžem napísať viac ciest (za celý mesiac urobím cca 20 pracovných ciest). Akú mam dať cenu PHM ak na jednom cesťáku som spravil viac ciest a pritom som tankoval 3 krát, no a cena PHM je stále iná. Môže sa urobiť aritmetický priemer a priložiť bločky ? Čo sa týka stravného na ceste, niekde som čítal že si môžem zaúčtovať 80 Sk. Platí to len na cestách a musí to byť podložené bločkom, alebo je to náhrada stravného na každý pracovný deň. Ďakujem.

p.s. ak používam vlastné auto ktoré nieje zahrnuté v majetku firmy je potrebné zaplatiť cestnú daň?V prvom rade musíš podať priznanie k dani z motorových vozidiel.
Cesťák môžeš robiť aj za celý mesiac naraz. PHM - robíš aritmetický priemer ceny,aby si vedel koľko je priemerná cena PHM za ten mesiac.
Od 1.11.2004 si môžu už aj SZČO uplatňovať aj základnú náhradu za opotrebovanie auta za km/určená zákonom/- teda iba v prípade súkromného vlastného vozidla nevloženého do podnikania.
Od 1.11.2004 si môže SZČO dávať do nákladov aj "diéty" - na pracovných cestách. Tam si treba presne naštudovať, čo je to "pracovná cesta"
Muška
05.03.05,11:37
A samozrejme, že toto všetko môžeš použiť až od dátumu od kedy máš auto prihlásené na dani z mot.vozidiel.
allicie
06.03.05,12:31
dodo, auto , hocijaké, ktoré si chceš dávať do nákladov, musíš najprv nahlásiť na DÚ a zaplatiť zaň cestnú daň. Tá sa platí alikvotne od dátumu zaradenia.
Lenuška
06.03.05,15:39
[QUOTE=dodo285]Prosím Vás o radu. Som SZČO a pracujem ako obchodný zástupca. Na cesty používam vlastné auto, ktoré nieje zahrnuté v majetku firmy. ]

samozrejme , zaplatiť cestnú daň - po novom daň z motor.vozidiel.
Ja robím knihu jázd v Alfe. Je to super. Ako podklad pre cesty som si vytvorila
databázu OKRUHOV asi takto:
Okruh A1 154 km = Trenčín - Partizánske - Topoľčany - Preseľany-Trenčín
Okruh A2 ..................
Okruh A3 .................. atĎ.
K tomu príloha rozpis:
Okruh A1 154 km= Tn-Partiz. 49
Part.-mesto 3
Part.- TO 17
TO mesto 6
TO - Preseľ. 14
Preseľ.-obec 1
Preseľ.-TN 64
SPOLU 154 km
Kilometre sú PRESNE podľa mapy. Cez mesto a obec odhadom. Takže aj keď zadám Okruh A1 v poznámke mám že to nemusí byť presne 154 km ale viac alebo menej podľa skutočnej cesty.
Ale cesťáky vypisujem na stravné. Do jazdy píšem zase A1, A2, A3 atď.
Dúfam, že je to zrozumiteľné.
ESTER
06.03.05,16:35
Chcem sa Vás spýtať čo rozumiete pod pojmom pracovná cesta u SZČO. Ak má napríklad živnostník sídlo firmy v bode A a prevádzku v bode B považuje sa za prac.cestu cesta z bodu A do bodu B?
deha
07.03.05,08:18
A nezúčtujú sa vlastne len bloky za zakúpené PHMv celkovej sumy- zostatok benzínu v nádrži + nahrada??v prípade ked má zaplatenú cestnú daň a nevložené auto do podnikania?
Dana2
07.03.05,08:46
Lenuška ako sa počíta náhrada za amortizáciu tých 6,20. Díky.
zuzubalu
08.03.05,07:20
Ako mam postupovať, ked som platila benzin z podnikatelskeho uctu, mozem to urobit tak, ze spotrebovany benzin dam ako pracovnu cestu a dalsiu cast ako neovplyvnujuci zaklad dane? uctujem v JU a auto nie je v podnikani.

Zuzu
valeriam
08.03.05,07:32
Zuzu nie, PHM z BÚ daj ako nedaňový výdavok, bloček si prilož k SC a vypočítaj náhradu podľa TP. Veď si mohla spotrebovať aj viac litrov, ako si tankovala na bločku, prípadne aj menej, len skutočne prejdené km dáš do nákladov + 6,20 Sk/km amortizácia. A podľa toho, ako dlho trvala SC aj diety:
5-12 hod. 80Sk
12-18 hod.122Sk
18-24 hod.188Sk.
bachorikova
08.03.05,07:42
Ako pocitate cas trvania zahranicnej SC, ked sposob dopravy je kombinovany letecky + autom na letisko. KOnkretne, nejaky sofer vas zavezie autom na letisko do Viedne a prekrocite hranice o 11.00 a let mate napr. o 14.00. RAtate pocet hodin od casu odletu- teda 10 hod, alebo od prekrocenia hranice teda 13 hodin?
valeriam
08.03.05,08:19
Ja prepočítavam od prechodu hraníc.
pefu
08.03.05,08:23
Ak tomu spravne rozumiem, pri sukromnom aute pouzivanom na podnikanie, som si v r. 2003 mohol uplatniť základnú náhradu, prvych 10 mesiacov 2004 bude iba nahrada za spotrebovane phm a november december opat aj zakladna nahrada?

k inemu bodu: kde je uvedene, ze sa pocita priemerna cena PHM za cely mesiac? ja som stale pouzival cena zo stranky slovnaftu, poznam ludi, ktori to tak robia a danovaci im to schvalili.

a este: mozem mat vo vypocitanych cest. nahradach aj viac prejdenych kilometrov - tj spotrebovanych litrov - ako som nakupil (tj ake mam uvedene v nakupoch nezahrnovanych do zakladu dane)?

dakujem
Karko
08.03.05,08:31
lisia sa mi odpovede ako si mam uctovat jazdy do 1,11,2004 dakto mi povie ze mozem pisat cestaky na benzin dakto nie tak kao to je vlastne som z toho uz vedla.som zivnostnik a auto nieje v majetku dakujem
Katty
08.03.05,08:32
Chcem sa Vás spýtať čo rozumiete pod pojmom pracovná cesta u SZČO. Ak má napríklad živnostník sídlo firmy v bode A a prevádzku v bode B považuje sa za prac.cestu cesta z bodu A do bodu B?
Ester dala dobrú otázku, aký máte na toto názor??

Čo ak má živnostník sídlo tam kde býva a bude to bod A, na základe zmlúv pracuje pre dve firmy a každá z nich sídli v inom meste čiže bod B a bod C, v zmluve má dohodnuté že prácu bude vykonávať v ich priestoroch. Takže je cesta z bodu A (z domu) do bodu B a bodu C pracovná? Môže si uplatniť náhradu za PHM+náhradu+diéty??
Dana2
08.03.05,08:36
lisia sa mi odpovede ako si mam uctovat jazdy do 1,11,2004 dakto mi povie ze mozem pisat cestaky na benzin dakto nie tak kao to je vlastne som z toho uz vedla.som zivnostnik a auto nieje v majetku dakujemKarko už so ti to vysvetlila že od 1.11.04 ak nemáš auto v majetku môžeš si účtovať cesťáky + 6,2 Sk amortizácia aj stravné...
Lenuška
08.03.05,10:43
Lenuška ako sa počíta náhrada za amortizáciu tých 6,20. Díky.
spotrebu PHM podľa vzorca a odjazd.km :
priemer. spotreba /tech.preukaz/ x cena PHM : 100 x počet.odj.km =
7,03 x 32,80 : 100 = 2,30 x 150 km = 345 Sk

náhrada:počet odjazd.km x 6,20 = 150 km x 6,20 = 930 Sk

t.j. daňový náklad 345+930= 1275 SK

Za celý mesiac dávam priemer.cenu benzínu.
zuzubalu
08.03.05,11:02
Mozete mi prosim povedat postup, ako zauctovat tie pracovne cesty? Som z toho mimo. Mam blocek asi tak za kazdy druhy den, podnikatel urobi kazdy den asi tak 20 az 30 miest, kde sa zastavi, musim to rozpisovat? A ak to chcem urobit ako ste vraveli za jeden mesiac spolu, tak potom to dam jednym vydavkovym dokladom, ze tolkoto mu mam preplatit??? Prosim o radu, uz sa blizi 31.3. :((

Zuzu
r.galovic
08.03.05,12:43
zuzubalu takto to nefunguje. Nákupy PHM vedieš v denníku ako náklady neovplyvňujúce základ dane. Vedieš knihu jázd, pritom musíš rozpísať všetky jazdy alebo ak ležia na jednej trase tak ich spoj. Ako bolo vyššie napísané vyrátaj cenu každej jazdy, a na konci mesiaca, alebo roka to zahrň do nákladov.
Lenuška
08.03.05,15:00
Mozete mi prosim povedat postup, ako zauctovat tie pracovne cesty? Som z toho mimo. Mam blocek asi tak za kazdy druhy den, podnikatel urobi kazdy den asi tak 20 az 30 miest, kde sa zastavi, musim to rozpisovat? A ak to chcem urobit ako ste vraveli za jeden mesiac spolu, tak potom to dam jednym vydavkovym dokladom, ze tolkoto mu mam preplatit??? Prosim o radu, uz sa blizi 31.3. :((

Zuzuto sa týka auta súkromného či zaradeného do podnikania?
Súkromné auto:
vediem knihu jázd denne. Na konci mesiaca - za celý mesiac zaúčtujem do peňaž.denníka s prílohou denných jázd v mesiaci.
Čo sa týka auta zaradeného do podnikania asi by som účtovala aj nákup benzínu- neovplynuj.ZD a podľa knihy jázd spotrebu za mesiac - ovplyvň.ZD.
Ľuba
08.03.05,15:28
Keď mám v TP uvedené spotreba mesto, spotreba pri 90, kombinovaná - treba z toho počítať priemer, alebo to môžem dávať tou kominovanou ?
Evanka
08.03.05,15:54
Keď mám v TP uvedené spotreba mesto, spotreba pri 90, kombinovaná - treba z toho počítať priemer, alebo to môžem dávať tou kominovanou ?Je to udaj podla ES 93/116. Podla predpisu by si mala rozlisovat aj v CP. Myslim ale ze to tak striktne netreba dodrziavat. Ak su vsak cesty povacsine vykonavane v mestskej premavke, je to vyhodnejsie. Ja robim priemer. Ale mam to zadane normou EHK pre 90km 120km a mesto.
Ľuba
08.03.05,15:59
No veď ja tiež rozlišujem mesto a mimo mesto dávam tú, čo mám uvedenú v TP ako kombinovanú.
ppalii
08.03.05,17:03
ako to je potom s nahradou stravneho pri pracovnej ceste? Ak ide na viacej dni, tak sa uctuje 188sk/den (nad 18hod) ?
Evanka
08.03.05,17:40
ako to je potom s nahradou stravneho pri pracovnej ceste? Ak ide na viacej dni, tak sa uctuje 188sk/den (nad 18hod) ?Ano, mas pravdu, pri tuzemskej PC nad 18 hod je to tak. A do 18 hodin plati:
80,- Sk________5 az 12 hod
122,- Sk_______12 az18 hod
M0NIKA
08.03.05,17:58
Ester dala dobrú otázku, aký máte na toto názor??

Čo ak má živnostník sídlo tam kde býva a bude to bod A, na základe zmlúv pracuje pre dve firmy a každá z nich sídli v inom meste čiže bod B a bod C, v zmluve má dohodnuté že prácu bude vykonávať v ich priestoroch. Takže je cesta z bodu A (z domu) do bodu B a bodu C pracovná? Môže si uplatniť náhradu za PHM+náhradu+diéty??
A ešte by ma zaujímalo ako to je, keď má SZČO sídlo firmy v bode A a pracuje pre firmu sídliacu tiež v bode A a pracuje v sídle tejto firmy.
Viete sa k tomu niekto vyjadriť, prosím?
učty
08.03.05,18:14
dodo, auto , hocijaké, ktoré si chceš dávať do nákladov, musíš najprv nahlásiť na DÚ a zaplatiť zaň cestnú daň. Tá sa platí alikvotne od dátumu zaradenia.
Nie celkom tak. DP na daň z mot. vozidiel 2005 sa " beztrestne " podáva do 15 dní. Ak som ho začala používať 1.3. 2005 ešte som v norme. Ja mám však zákazníka, ktorý teraz podáva daňové priznanie k cestnej dani za rok 2004 a môže si uplatniť v roku 2004 skutočné náklady na PHM atď. Zaplatí penále aj pokutu, ale vždy menej ako keby mu to našla daň. kontrola. Samozrejme treba kalkulačku do rúčky. . .