Milka P.
03.12.07,20:13
SZČO zaplatí cestnú daň. Auto je jeho vlastné. Môže si účtovať za používanie auta na pracovných cestách základnú náhradu a náhradu za spotrebované pohonné látky?
Stretla som sa totiž s názorom, že zaplatením cestnej dane, sa auto dostáva do majetku firmy a potom už platí iný režim na účtovanie výdavkov za použitie automobilu. Tento názor sa mi nepozdáva. Prosím poraďte mi.
Paula
03.12.07,19:15
Ten názor je nesprávny .
Johanka
03.12.07,19:20
SZČO zaplatí cestnú daň. Auto je jeho vlastné. Môže si účtovať za používanie auta na pracovných cestách základnú náhradu a náhradu za spotrebované pohonné látky?
Stretla som sa totiž s názorom, že zaplatením cestnej dane, sa auto dostáva do majetku firmy a potom už platí iný režim na účtovanie výdavkov za použitie automobilu. Tento názor sa mi nepozdáva. Prosím poraďte mi.
Čítaj napr. tu http://www.porada.sk/t39787-sukromny-automobil-v-podnikani-3-cast.html
Johanka
03.12.07,19:27
SZČO zaplatí cestnú daň. Auto je jeho vlastné. Môže si účtovať za používanie auta na pracovných cestách základnú náhradu a náhradu za spotrebované pohonné látky?
Stretla som sa totiž s názorom, že zaplatením cestnej dane, sa auto dostáva do majetku firmy a potom už platí iný režim na účtovanie výdavkov za použitie automobilu. Tento názor sa mi nepozdáva. Prosím poraďte mi.

V Zákone o miestnych daniach a miestnom poplatku , ktorý upravuje daň z motorového vozidla ,nenájdeš v súvislosti so vznikom daňovej povinnosti žiadnu zmienku o obchodnom majetku.

Zákon o dani z príjmov v § 2 definuje obchodný majetok takto :
m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt,
a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba
s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie
týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6
ods. 11; obchodnýmmajetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného
prenájmu,

... takisto tu nie je nejaká previazanosť na daň z MV ;).
Johanka
03.12.07,19:30
SZČO zaplatí cestnú daň. Auto je jeho vlastné. Môže si účtovať za používanie auta na pracovných cestách základnú náhradu a náhradu za spotrebované pohonné látky?
Stretla som sa totiž s názorom, že zaplatením cestnej dane, sa auto dostáva do majetku firmy a potom už platí iný režim na účtovanie výdavkov za použitie automobilu. Tento názor sa mi nepozdáva. Prosím poraďte mi.
Ešte k podčiarknutému - doporučujem na večerné čítanie http://www.porada.sk/t66374-cestovne-nahrady-v-r-2008-a.html