Ninina
03.12.07,21:56
Ahojte,

potrebujem pomoc. Robim uctovnictvo pre advokata a neviem si rady s uplatnovanim DPH pri trovoch a poplatkoch ktore plati tretia strana.

Priklad
Ja ako advokat zastupujem klienta na sude. Sud vyhram a pravoplatnym rozsudkom mi ma zalovany uhradit sudne trovy namiesto mojho klienta. Problem nastava ked mi ich uhradi lebo na ucet dostanem sumu penazi ktore obsahuju aj DPH ktoru ja musim odviest statu. Neviem na zaklade akeho dokladu kedze fakturu nemozem vystavit klientovy lebo on trovy neplati a ani tretej strane lebo nie je moj klient. Otazka znie mozem pouzit ako doklad pravoplatny rozsudok v ktorom je DPH rozpisana? A ku ktoremu dnu mam odviest DPH? Ku dnu nadobudnutia pravoplatnosti rozsudku (to moze byt uhradene az pri exekucii za niekolko rokov) ale ku dnu kedy som za tu sluzbu dostala peniaze???

Prosim ak niekto uctujete advokatov tak mi snad poradite.

Dakujem
Ninina
zalobaba
04.12.07,07:30
Požiadaj tvojho klienta - advokáta, aby ti k účtovníctvu predkladal nielen konečný rozsudok súdu, kde DPH je vyčíslená, ale napr. aj jeho návrh podávaný na súd alebo vyčíslenie trov konania (ktoré zasiela súdu na jeho požiadanie, najčastejšie už vtedy, keď sa schyľuje k vyneseniu rozsudku), kde on musel podrobne rozpísať, čo bola istina, aký % z omeškania uplatňuje, koľko boli trovy konania (=súdny poplatok, na ktorý sa nenabaľuje DPH) a koľko boli trovy právneho zastupovania, na ktoré sa DPH nabaľuje v prípade, že advokát je platca DPH. Ďalej ťa ešte upozorním, že do trov právneho zastupovania sa zvykne počítať aj taká drobná suma - paušálna za každý jeden právny úkon. Táto suma sa vždy mení 1.1., v r. 2007 to je tuším 178,- Sk/1právny úkon a na túto sumu sa DPH nenabaľuje, aj keď je advokát platcom. takže ešte tu by ti mohla vzniknúť nejaký prípadný drobný rozdiel.
karinke
30.04.12,07:03
Dobrý deň,

prosím o radu v následonom: advokát, registrovaný pre DPH v SR poskytol právnu pomoc do Madarska istej spoločnosti. Vyžiadala som si podklady, či maďarská spoločnosť je alebo nie je registrovaná pre DPH v maďarsku (zatiaľ to nemám potvrdené). Moja otázka znie: ak je maďarská spoločnosť registrovaná pre DPH v svojej krajine, vystavím faktúru bez DPH? Ak áno, tak podľa ktorého §? Som povinná potom túto službu uviesť aj v súhrnom výkaze? Ak maďarská spoločnosť nebude registrovaná pre DPH v svojej krajine vystavím faktúru s DPH?

Ďakujem za vaše reakcie.
karinke
02.05.12,05:53
Prosím, nevie mi niekto poradiť?
betka
02.05.12,08:07
Dobrý deň,

prosím o radu v následonom: advokát, registrovaný pre DPH v SR poskytol právnu pomoc do Madarska istej spoločnosti. Vyžiadala som si podklady, či maďarská spoločnosť je alebo nie je registrovaná pre DPH v maďarsku (zatiaľ to nemám potvrdené). Moja otázka znie: ak je maďarská spoločnosť registrovaná pre DPH v svojej krajine, vystavím faktúru bez DPH? Ak áno, tak podľa ktorého §? Som povinná potom túto službu uviesť aj v súhrnom výkaze? Ak maďarská spoločnosť nebude registrovaná pre DPH v svojej krajine vystavím faktúru s DPH?

Ďakujem za vaše reakcie.

Ak je registrovaná 15/1 (sídlo... ZO-odberateľa)
Ak nie je registrovaná, ostáva nám len 15/2 (miesto dodania tuzemsko- sídlo dodavateteľa)

Ak prijal služby HU, mal sa zaregistrovať pred dodaním služby
karinke
02.05.12,12:23
Ďakujem pekne za radu,

ešte pre istotu - ak uvedená maďarská spoločnosť nie je registrovaná pre DPH v maďarsku vystavujem faktúru aj s vyčíslenou DPH?

Ďakujem