kahu
04.12.07,07:22
Ahojte,

viete mi niekto definovať čo je ex ante a ex post, v oblasti sociálnej politiky.

a ešte vie niekto aspon 3 oblasti soc. pomoci. a 3 typy štátnej sociálnej podpory.
Gabi03
04.12.07,06:33
mimotemy
UUU, mám pocit, že niekto sa potrebuje učiť, ale vyhľadávať sa nechce. :rolleyes:

Tak to skúsme.
Ex post je niečo dodatočne. V sociálnej politike to môže byť typické schválenie starobného dôchodku, kde sa musia preukázať rôzne skutočnosti, avšak dôchodok sa spätne prizná k určitému dátumu (najčastejšie dovŕšeniu dôchodkového veku).
Ex ante je opak, do budúcna. Neviem, či bude najsprávnejší príklad, ale teraz sú schválené "vianočné" príspevky pre dôchodcov, čo bolo už schválené, ale výplaty budú v budúcnosti.

Oblasti sociálnej pomoci: sociálna prevencia, riešenie sociálnej núdze, sociálne služby, sociálne poradenstvo.
Štátna sociálna podpora: sociálne služby, peňažné príspevky na kompenzáciu a za opatrovanie.

K danej téme je vhodné si naštudovať zákon o sociálnej pomoci č. 195/1998 Z. z. v znení neskorších zmien. ;)
Braňo
04.12.07,06:36
Pri dopyte znamená Ex-ante znamená vopred, čiže ide o úmysel kúpiť a nesmie sa zamieňať s tým, čo už bolo kúpené (ex post).
kahu
04.12.07,07:38
Gabi03 veľmi pekne ti ďakujem, ja som to hľadala na nete ale asi mám zlé zdroje. Ešte raz dík moc si mi pomohla.