JSJP
04.12.07,08:44
Ahojte,

chcem sa Vás opýtať na predaj stavebného pozemku. Máme pozemok - zastavané plochy a nádvoria. Ideme ho predať a v zákone o DPH par. 38 odst. 2 sa uvádza, že stavebné pozemky nie sú oslobodené od DPH. Ak sme to správne pochopili, kedže sme platcovia DPH musíme tento pozemok predať s DPH? . Pozemok sme nadobudli bez DPH.

Ďakujeme za radu.
KEJKA
04.12.07,08:19
áno, chápeš to správne, treba odviesť DPH.
JSJP
04.12.07,08:31
Dakujem
bureska
24.09.08,16:56
Aká je daň z predaja stavebného pozemku.ďakujem.
riccado
24.09.08,17:08
zeby 19%?
betka
24.09.08,20:10
§ 27
Sadzby dane

(1) Základná sadzba dane na tovary a služby je 19 % zo základu dane. Na tovary uvedené v prílohe č. 7 sa uplatňuje znížená sadzba dane 10 % zo základu dane.

(2) Na účely správneho zatriedenia tovaru do číselného kódu podľa prílohy č. 7 sa použije záväzná informácia o nomenklatúrnom zatriedení tovaru vydaná colným orgánom podľa osobitného predpisu.6b) .


Príloha č. 7 k zákonu č. 222/2004 Z. z.,

v znení zákona č. 656/2006 Z. z

ZOZNAM TOVAROV SO ZNÍŽENOU SADZBOU DANE

Číselné kódy Spoločného colného sadzobníka1) Opis tovaru
ex2844 40 Rádioaktívne prvky a izotopy a zlúčeniny, iné ako podpoložiek 2844 10, 2844 20 alebo 2844 30; zliatiny, disperzie (vrátane cermetov), keramické výrobky a zmesi obsahujúce tieto prvky, izotopy alebo zlúčeniny; rádioaktívne zvyšky - len pre zdravotníctvo
2925 11 00 Sacharín a jeho soli
2941 Antibiotiká
30 Farmaceutické výrobky
3822 00 00 Diagnostické alebo laboratórne reagencie na podložke a pripravené diagnostické alebo laboratórne reagencie, tiež na podložke, iné ako v položke 3002 alebo 3006; certifikované referenčné materiály
ex3922 90 00 Ostatné sanitárne výrobky z plastov - len sedačka do vane na použitie pre ťažko zdravotne postihnutých občanov
4818 40 Hygienické vložky a tampóny, detské plienky a podobné hygienické výrobky len na použitie pri inkontinencii
4901 Tlačené knihy, brožúry, letáky a podobné tlačiarenské výrobky, tiež v jednotlivých listoch, okrem kníh, brožúr, letákov a podobných tlačiarenských výrobkov, tiež v jednotlivých listoch, v ktorých reklama a inzercia predstavujú jednotlivo alebo spolu viac ako 50 % celkového obsahu výrobku
4903 00 00 Obrázkové knižky, predlohy na kreslenie alebo maľovanie, pre deti
4904 00 00 Hudobniny, tlačené alebo v rukopise, tiež viazané alebo ilustrované
6115 10 ex6602 00 00 Pančuchový tovar s odstupňovanou kom
presiou (napr. pančuchy na kŕčové žily) Vychádzkové palice, palice so sedadielkom, biče, jazdecké bičíky a podobné výrobky - len pre nevidiace a čiastočne vidiace osoby
ex8428 90 95 Ostatné zdvíhacie, manipulačné, nakladacie alebo vykladacie stroje a zariadenia len vaňový zdvihák na použitie pre občanov s ťažkým zdravotným postihnutím
ex8471 49 00 Ostatné zariadenia na automatické spracovanie údajov, predkladané vo forme systému - len zariadenia s hlasovým alebo hmatovým výstupom pre nevidiacich a slabozrakých
ex8518 40 Elektrické nízkofrekvenčné zosilňovače (audiofrekvenčné) len individuálne zosilňovače pre nedoslýchavých, zosilňovače pre indukčné slučky pre nedoslýchavých, indukčné slučky pre nedoslýchavých, skupinové zosilňovače pre vyučovanie sluchovo postihnutých detí
ex8531 80 95 Ostatné elektrické akustické alebo vizuálne signalizačné prístroje (iné ako položky 8512 alebo 8530) len pre osoby so sluchovým a zrakovým postihnutím
8713 Vozíky pre telesne postihnuté osoby, tiež motorizované alebo s iným mechanickým pohonom
8714 20 00 Časti, súčasti a príslušenstvá vozíkov pre telesne postihnuté osoby
9001 30 00 Kontaktné šošovky
9001 40 Okuliarové šošovky zo skla
9001 50 Okuliarové šošovky z ostatných materiálov
9021 Ortopedické zariadenia vrátane bariel, liečebných a chirurgických pásov a bandáží; dlahy a ostatné pomôcky na liečenie zlomenín; umelé časti tela; načúvacie pomôcky a ostatné zariadenia nosené alebo dopravované na tele alebo v tele implantované, na kompenzovanie
nejakej chyby alebo neschopnosti.
bureska
25.09.08,11:26
Prajem pekný deň, som SZČO - platba DPH. Chcem predať auto , zaradené vo firme . To auto som mal na leasing a predčasne som ho vyplatil . No a teraz ho chcem predať. Moja otázka znie:
Predať ho musím s DPH, keďže som platca DPH? Prosím súrne o odpoveď . Díky Monika
KEJKA
28.10.08,14:09
Prajem pekný deň, som SZČO - platba DPH. Chcem predať auto , zaradené vo firme . To auto som mal na leasing a predčasne som ho vyplatil . No a teraz ho chcem predať. Moja otázka znie:
Predať ho musím s DPH, keďže som platca DPH? Prosím súrne o odpoveď . Díky Monika
osobné - nie je DPH-výstup
úžitkové - je DPH výstup
SAIVI
29.10.08,08:39
Ahojte,

chcem sa Vás opýtať na predaj stavebného pozemku. Máme pozemok - zastavané plochy a nádvoria. Ideme ho predať a v zákone o DPH par. 38 odst. 2 sa uvádza, že stavebné pozemky nie sú oslobodené od DPH. Ak sme to správne pochopili, kedže sme platcovia DPH musíme tento pozemok predať s DPH? . Pozemok sme nadobudli bez DPH.

Ďakujeme za radu.


Predaj pozemku je od DPH oslobodený, s výnimkou stavebného pozemku (§ 38 ods. 2 zákona o DPH). T. zn., že predávajúcemu nevzniká žiadna daňová povinnosť, má však povinnosť zaznamenať predmetný obchod do evidencie v zmysle § 70 zákona o DPH.
Predaj stavebného pozemku od dane oslobodený nie je, podlieha DPH. Daňová povinnosť predávajúcemu (platiteľovi DPH) vznikne dňom zápisu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností alebo dňom odovzdania nehnuteľnosti do užívania kupujúcemu, ak je tento deň skorší ako deň zápisu do katastra (§ 19 ods. 1 zákona o DPH). Ak však predávajúci príjme platbu skôr než odovzdá nehnuteľnosť do užívania predávajúcemu a skôr než sa zapíšu vlastnícke práva do katastra nehnuteľností, daňová povinnosť mu vznikne dňom prijatia platby (§ 19 ods. 4 zákona o DPH). Základom dane bude cena pozemku, ktorú predávajúci od kupujúceho požaduje (na ktorej sa dohodli, t. zn. protihodnota, ktorú predávajúci prijal alebo má prijať), znížená o daň (§ 22 ods. 1 zákona o DPH). Napr. ak dohodnutá cena je 156 579 Sk, potom základ dane je 131 579 Sk a daň 25 000 Sk. Ak obe zmluvné strany (predávajúci a aj kupujúci) sú platiteľmi DPH a dohodnú sa na cene v úrovni bez DPH, potom daň vypočítajú z tejto ceny (z ceny v úrovni bez DPH); zo zmluvy však musí byť jednoznačne zrejmá konečná cena, tzn. cena v úrovni s DPH. Ak sa kupujúci s predávajúcim dohodnú na cene, ktorú stanovil znalec, treba vychádzať z toho, že cena stanovená znalcom je cena v úrovni s DPH (cena konečná) a z tejto ceny sa potom vypočíta základ dane a daň (spätne).
ZD = (KC × 100) : 119
D = (KC × 19) : 119
ZD = základ DPH
D = DPH
KC = konečná cena (cena v úrovni s DPH)
Pri predaji pozemku spolu so stavbou (celá stavba alebo jej časť), ktorá na ňom stojí, predávajúci (platiteľ DPH) postupuje podľa § 38 ods. 2 a 1 zákona o DPH, t. zn. ak od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby, resp. ak odo dňa začatia prvého užívania stavby uplynulo:
- nie viac ako 5 rokov, predaj pozemku a stavby (celej alebo jej časti) nie je od dane oslobodený (podlieha DPH),
- viac ako 5 rokov, predaj pozemku a stavby (celej alebo jej časti) je od dane oslobodený. Predávajúci sa však môže rozhodnúť, že predaj od dane oslobodený nebude (uplatňuje sa to najmä v prípade, ak kupujúci je tiež platiteľom DPH).
Základ dane sa tiež stanoví podľa § 22 ods. 1 zákona o DPH a daňová povinnosť predávajúcemu (platiteľovi DPH) vznikne podľa § 19 ods. 1, resp. ods. 4 zákona o DPH.
KEJKA
13.01.11,19:20
chcem sa vrátiť k vyššie uvedenému príspevku a jeho záveru.
Ak sa jedná o samostatný stavebný pozemok, na ktorom nestojí žiadna stavba, aj v kúpnej zmluve je predmet - pozemok, tak vždy podlieha DPH. Žiadny časový test /doba vlastníctva, kolaudácia je bezpredmetná/ neprichádza do úvahy.
zuzana
30.03.12,22:21
Ak je pozemok uvedený ako zastavané plochy a nádvoria, ide o pozemky okolo stavby, to je vždy stavebný pozemok?Aj keď ide o kúsky pozemkov na ktorých sa nadá stavať?Nemusí byť na pozemok vyd.stav.rozhod.aby bol stav.pozemkom?
Adiks
03.04.12,11:17
Čo je stavebný pozemok definuje §43h zákona č.50/1976 Zb. (stavebný zákon).
zuzana
23.04.12,05:58
Dnes potrebujem spraviť priznanie DPH a neviem, či predaj pozemku-nie je stavebný, teda je to oslobodené mám dať do riadku 15 daň.priznania DPH??
zuzana
23.04.12,07:27
Dnes potrebujem spraviť priznanie DPH a neviem, či predaj pozemku-nie je stavebný, teda je to oslobodené mám dať do riadku 15 daň.priznania DPH??
Poradí niekto?
zuzana
24.04.12,08:25
Takže, včera som volala na Daň.riaditeľstvo, na prekvapenie som sa dovolala.Pre tých , ktorí túto informáciu potrebujú, do daň.priznania DPH to ide do r.15-oslob.predaj pozemku, koef.sa nepočíta, keďže ide o prílež.predaj.