matulienkao
04.12.07,07:48
Dobrý deň,potrebujem súrne poradiť.
V septembri tohto roku mi zomreli starí rodičia.Dedičmi sú moja mamina a strýko.Chcem sa opýtať,polovinu domu má strýko istú darovacou zmluvou,druhá polovina patrila starkým.So zákona vraj vyplýva,že mamina má nárok na jednu štvrtinu.Strýko rozhodol,že ju vyplatí.Avšak dohoda o vyplatení je len ústna,chce ju spísať u odhadcu.Má táto dohoda nejaký význam?Zaručí,že mamina nezostane na ulici,alebo to treba spísať u notára?ďakujem
Zoltán Kovács
04.12.07,06:51
Dobrý deň,potrebujem súrne poradiť.
V septembri tohto roku mi zomreli starí rodičia.Dedičmi sú moja mamina a strýko.Chcem sa opýtať,polovinu domu má strýko istú darovacou zmluvou,druhá polovina patrila starkým.So zákona vraj vyplýva,že mamina má nárok na jednu štvrtinu.Strýko rozhodol,že ju vyplatí.Avšak dohoda o vyplatení je len ústna,chce ju spísať u odhadcu.Má táto dohoda nejaký význam?Zaručí,že mamina nezostane na ulici,alebo to treba spísať u notára?ďakujem
Ak strýko vyplatí tvoju matku, tk bude 100% vlastníkom nehnuteľnosti. To znamená, že môže s tým robiť čo chce. Teda aj tvoju matku vyložiť na ulicu. Dohoda o vyplatení podielu, aj keď bude písomná nechráni tvoju matku pred tým aby neostala na ulici.
STRELEC
04.12.07,07:01
..... Strýko rozhodol,že ju vyplatí.Avšak dohoda o vyplatení je len ústna,chce ju spísať u odhadcu.Má táto dohoda nejaký význam?Zaručí,že mamina nezostane na ulici,alebo to treba spísať u notára?ďakujem
Mama sa stane (stala) vlastníčkou 1/4 nehnuteľnosti. Slovo dohoda znamená, že sa musia dohodnúť. Ak sa dohodnú, tak riešením je napr. odpredaj maminej 1/4 domu. S predpokladaným vysťahovaním. Ak sú vzťahy normálne a súžitie možné (napr. aj z priestorových dôvodov), tak riešením je napr. mamin testament v prospech strýka, riešením je aj darovacia zmluva s vecným bremenom zaneseným v katastri (na LV) = právo dožitia, právo spolurozhodovania o dôležitých prevádzkových veciach súvisiacich s nehnuteľnosťou. Napr. - ako sa spolumajitelia dohodnú, ak bude potreba opráv, modernizácie... ako sa zaplatí kúrenie, elektrika.
Súžitie aj u súrodencov býva komplikujúcou záležitosťou, najmä ak vzťahy nie sú "plné porozumenia".
STRELEC
04.12.07,07:03
Mama sa samozrejme môže vzdať pri dedičskom konaní svojho podielu za finančnú či inú protihodnotu. Spoluvlastnícky podiel na nehnuteľnosti jej poskytuje predsa len väčšiu istotu a práva.
sway
04.12.07,07:04
Presne ako píše smith, ak tam mama býva, tak by som dohodu určite neformulovala ako vyplatenie.
Celú záležitosť prejednáte na dedičskom konaní, notárka by vám mala poradiť ako najlepšie.
Na dedičskom konaní sa to rieši 2 spôsobmi:
1) je možné sa dohodnúť - dobre si rozmyslieť úskalia dohody, lebo voči dohode väčšinou niet odvolania, notári zvyknú na takéto dedičské dávať formulku, že sa účastníci konania vzdávajú odvolania. Ak sa mamina dohodne na vyplatení, dňom vyplatenia ju môže vysťahovať.

2) Ak sa dediči nedohodnú tak nasleduje dedenie zo zákona - to znamená, že dedia dediči podľa svojich podielov všetok majetok. Táto alt. je podľa mňa pre Tvoju maminu ideálna, lebo jej zaručí bývanie, lebo to znamená, že bude spoluvlastníkom nehnuteľnosti a má teda jej užívacie právo.

Preto som sa tak rozpísala, lebo ja už 2 roky riešim dedičstvo a je to riadny horor. Teda veľký pozor pri dohodách, vidina peňazí je fajn, ale čo potom...., určite by som nedala na dobré slovo, že veď tam môže bývať..., tieto veci sa veľmi rýchlo zmenia akonáhle podpíše takú dohodu.
Tak držím palce! ;););)
matulienkao
04.12.07,07:17
To znamená,že ak teda idú zajtra k odhadcovi,ktorý je mimochodom známy strýka,a bude chcieť spísať dohodu o vyplatení,tak ju môže ihneď po podpísaní a vyplatení poslať het?Oni bývajú spolu v jednom dome strýko a mamina takže on keď toto urobí v pohode ju môže na druhý deň poslať,to fakt neexistuje žiadna právna istota?keď nefunguje dohoda tak čo potom?
STRELEC
04.12.07,07:24
Ale veď mama má právnu istotu. Je spoluvlastníčkou nehnuteľnosti. Je na nej ako sa rozhodne o svojom vlastníctve! Zákon nemôže riešiť za Tvoju mamu ako so svojim majetkom mieni naložiť, aké sú jej priority, možnosti ...
Rozhodovanie - to je tá právna istota. Tj. zákon len vlastníkovi umožňuje naložiť s jeho majetkom tak, ako uzná za vhodné, ale samozrejme s obmedzeniami - rešpektovanie našich zákonov.
Vlastnícke práva sú u nás primerane chránené.
sway
04.12.07,08:16
To znamená,že ak teda idú zajtra k odhadcovi,ktorý je mimochodom známy strýka,a bude chcieť spísať dohodu o vyplatení,tak ju môže ihneď po podpísaní a vyplatení poslať het?Oni bývajú spolu v jednom dome strýko a mamina takže on keď toto urobí v pohode ju môže na druhý deň poslať,to fakt neexistuje žiadna právna istota?keď nefunguje dohoda tak čo potom?

Pozri, postup je taký, odhadca odhadne nehnuteľnosť - musí vypracovať znalecký posudok (nie že len povie dom má takú a takú hodnotu...) - ako podklad k dedičskému konaniu, tu sa stanoví hodnota nehnuteľnosti.
Potom musí nasledovať dedičské konanie, nech mama nepodpisuje žiadnu dohodu pred dedičským konaním, až na ňom a to je už pred notárkou sa dohodnú čo sa ako bude dediť.
Pred odhadcom idú podpísať dohodu? - celé je to pochybné, odhadca nie je notár!
Isto nech nepodpisuje nič pred dedičským konaním - alebo už bolo? - celé je to akési čudné, alebo neviem čo vlastne zisťuješ...

rada. ak nevieš čo a ako a nevidíš zmysel v týchto laických radách, fakt odporúčam najať si právnika, ktorý bude spolu s mamou na dedičskom konaní a postráži jej záujmy, určite nerobte nič bez právnej pomoci, lebo sa môže stať, že mama skončí ako si písala na ulici a po podpísaní dohody nebude cesty späť.
matulienkao
04.12.07,08:35
sway,v podstate mi išlo presne o tie riadky čo si mi napísala,nič nepodpisovať.Nebolo ešte dedičské konanie,zatiaľ boli len prvý krát zaniesť všetky doklady o majetku starkých.Potom im notárka poslala odhadcu,je to takto,strýko býva na poschodí mamina s otcom na prízemí a bývali tam so starkými.
Lenže strýko nepočítal s tým,že sa ohodnocuje celý dom,myslel,že len prízemie.Išiel za svojím známym "odhadcom" a ten mu nasúkal,alebo sa dopredu s ním dohodol,že nech sa dohodnú a tak.Ja som si tiež myslela,že spisovanie nejakej dohody je o ničom a tobôž u odhadcu a nie u notára.Očividne chce strýko maminu vysáčkovať z domu.A tým,že by to spísali zajtra u odhadcu,predtým ako prebehlo dedičské konanie a rozhodnutie u notára by mamina prišla o všetko.
Nepripadá to len tebe divné ale aj mne.A nevedela som kam s konopí a ani mamina.ďakujem za radu,určite jej poviem,aby nič nepodpisovala pomohli ste mi všetci aj strelec ak ma ešte niečo napadne tak napíšem ďakujem
STRELEC
04.12.07,08:45
Dedenia a podobné majetkové zmeny skoro vždy vyvolávajú až stresujúce záležitosti. Niektorí ľudia až vtedy aj ukážu svoje povahy, postoje. Vraví sa , že majetok mení ľudí. Podľa mňa to nie je pravda, len sa niektoré veci ukážu.
TRozhodne by som odporúčal tiež opatrnosť, neunáhliť sa s rozhodnutím a najmä nie, keď je možno človek aj pod vplyvom nedávneho úmrtia. Nie je kam sa ponáhľať!
matulienkao
04.12.07,09:03
Dedenia a podobné majetkové zmeny skoro vždy vyvolávajú až stresujúce záležitosti. Niektorí ľudia až vtedy aj ukážu svoje povahy, postoje. Vraví sa , že majetok mení ľudí. Podľa mňa to nie je pravda, len sa niektoré veci ukážu.
TRozhodne by som odporúčal tiež opatrnosť, neunáhliť sa s rozhodnutím a najmä nie, keď je možno človek aj pod vplyvom nedávneho úmrtia. Nie je kam sa ponáhľať!
súhlasím strelec,vieš ono v podstate moji rodičia sa neponáhľajú nikam,ponáhľa sa len strýko a to každým dňom,naozaj som rada,že sú tu ľudia,ktorí sú ochotní poradiť v rámci ich možností:o
sway
04.12.07,12:09
sway,v podstate mi išlo .............

Som rada, že sme sa pochopili... budem moc držať palce, napíš ako to dopladlo....;):););)