optimistka
04.12.07,08:15
Ahojte, nie som si istá, ako je to so sadzbou základnej náhrady pri použití súkromného nákladného vozidla na podnikanie, v zákone o cestovných náhradách je uvedené len pre osobné automobily, osobné s prívesom a nákladné po dohode zamestnanca so zamestnávateľom.
Kto sa s stretol s obdobným problémom ? ďakujem
Chobot
04.12.07,08:19
Ahojte, nie som si istá, ako je to so sadzbou základnej náhrady pri použití súkromného nákladného vozidla na podnikanie, v zákone o cestovných náhradách je uvedené len pre osobné automobily, osobné s prívesom a nákladné po dohode zamestnanca so zamestnávateľom.
Kto sa s stretol s obdobným problémom ? ďakujem

V praxi je dosť ojedinelé, že by zamestnanec použil nejaké súkromné nákladné vozidlo na služobné cesty. Z môjho okolia nepoznám nikoho, kto súkromne (ako nepodnikateľ) vlastní nejakú Tatrovku alebo V3S-ku či kamión. A už vôbec nie, že by to použil na služobnú cestu. Buď je to živnostník a vykonáva takéto práce na dohodu či obchodnú zmluvu, alebo teda je zamestnanec a jazdí na firemnom aute.

Preto ani zákonodarcovia nešpecifikovali bližšie podmienky použitia takého auta a ponechali to na prax. Ak sa už taký prípad stal, mali by sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodnúť na nejakej primeranej náhrade zohľadňujúcu hodnotu auta (inú by som dohodol za Aviu a inú za kamión Scania).

Pre zaujímavosť by si mohla uviesť, o aký prípad v praxi ide, lebo som sa s tým ešte nestretol a som zvedavý. :rolleyes:
optimistka
04.12.07,09:34
To je pravda, že je ojedinelé použiť súkromnú Scaniu, ale čo v prípade áut N1 úžitkových tzv. vanov ? Tam použiť 6,20/km, osobné MV to nie je podľa TP, dík za názor
KEJKA
04.12.07,09:42
podľa dohody, ako v príspvku 2, dohoda môže znieť aj na 6,20.
Chobot
04.12.07,09:42
To je pravda, že je ojedinelé použiť súkromnú Scaniu, ale čo v prípade áut N1 úžitkových tzv. vanov ? Tam použiť 6,20/km, osobné MV to nie je podľa TP, dík za názor

Pokiaľ ide o auto typu Touareg alebo Turan, tak toto by som z tohto hľadiska zaradil do kategórie osobné motorové vozidlo a nie nákladné. Veď fyzická osoba si nekúpi úžitkové vozidlo a keď aj, nevedie si ho ako nákladné, ale ako osobné auto. Takže náhrada 6,20 SKK. Máme kolegu, ktorý má Seat Alhambra a tiež má 6,20. Úžitková verzia neznamená, že je nákladné auto. Tá kategória je len pre podnikateľov aby si mohli odpočítať DPH.
optimistka
04.12.07,09:45
Ďakujem.