M&G
04.12.07,08:53
Ahojte, chcem sa spýtať na darovanie krvi. Má zamestnanec v ten deň nárok na voľno? Bude mu preplatené, alebo je to neplatené voľno. Ďakujem
mysimis
04.12.07,08:01
Patrí mu platené voľno. Viď zákonník práce §136, §137 a §138.
Tweety
04.12.07,08:02
Ahojte, chcem sa spýtať na darovanie krvi. Má zamestnanec v ten deň nárok na voľno? Bude mu preplatené, alebo je to neplatené voľno. Ďakujem
Áno, má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy v sume priemerného zárobku §138 odst.2.
vikinka
04.12.07,08:02
Zák.práce
§ 138

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na rekondičných pobytoch, na povinných lekárskych prehliadkach a na účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní.

(2) Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty k odberu. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.
Infarkt
04.12.07,08:07
Samozrejme, že patrí mu aj náhrada mzdy.

§ 138

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na rekondičných pobytoch, na povinných lekárskych prehliadkach a na účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní.

(2) Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty k odberu. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.
M&G
04.12.07,08:09
Veľmi pekne ďakujem, to som potrebovala vedieť .-)
obcan2k
04.12.07,08:27
doplnujuci dotaz . . . . musim si takpovediac vypisat priepustku, alebo sa dotazat zamestnavatela ci v ten ktory den mozem ist, alebo sa zoberem a idem a zamestnavatelovi donesiem na druhy den len papier ze som bol darovat krv.
JAJA11
04.12.07,08:39
doplnujuci dotaz . . . . musim si takpovediac vypisat priepustku, alebo sa dotazat zamestnavatela ci v ten ktory den mozem ist, alebo sa zoberem a idem a zamestnavatelovi donesiem na druhy den len papier ze som bol darovat krv.

Myslím, že je seriózne oznámiť zamestnávateľovi svoju neprítomnosť v zamestnaní, pokiaľ o nej viete dopredu. ;)
Infarkt
04.12.07,08:41
doplnujuci dotaz . . . . musim si takpovediac vypisat priepustku, alebo sa dotazat zamestnavatela ci v ten ktory den mozem ist, alebo sa zoberem a idem a zamestnavatelovi donesiem na druhy den len papier ze som bol darovat krv.

Tu máš to znenie ZP :

§ 144
Spoločné ustanovenie o prekážkach v práci

(1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.

(2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní. Ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť nadpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

ENDRJU - si rýchlejší :)
obcan2k
04.12.07,08:50
diky vsetkym
karinôčka
01.10.09,07:12
Mám takú doplňujúcu otázku ohľadom povinných lekárskych prehliadok. Je mi jasné, že ak zam-ec absolvuje PLP počas pracovnej doby patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Ale čo v prípade, ak pošleme zam-ca na PLP v čase jeho osobného voľna. Aký máte názor?
Ja si myslím, že by som to mohla počítať ako odrobený čas nad jeho fond pracovného času (teda nadčas) a vyplatím mu aj nadčasový príplatok.
Vysvetľujem si to správne?
karinôčka
01.10.09,07:54
Poradí mi niekto?
janoskarvay
01.10.09,08:00
doplnujuci dotaz . . . . musim si takpovediac vypisat priepustku, alebo sa dotazat zamestnavatela ci v ten ktory den mozem ist, alebo sa zoberem a idem a zamestnavatelovi donesiem na druhy den len papier ze som bol darovat krv.

U nás je to napríklad tri dni dopredu.
Ale ak máš takú prácu ......
že ťa tam nepotrebujú ?
Letko
24.11.11,04:23
Ahojte,

ako je to teraz s darovaním krvi? Zmenilo sa niečo? Mám stále pri darovaní krvi nárok na platené voľno?

Ďakujem :)
katka50
24.11.11,04:36
Ahojte,

ako je to teraz s darovaním krvi? Zmenilo sa niečo? Mám stále pri darovaní krvi nárok na platené voľno?

Ďakujem :)

Zákonník práce §138

§ 138
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na rekondičných pobytoch, na povinných lekárskych prehliadkach a na účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní.

(2) Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty k odberu. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.
Letko
24.11.11,04:42
Pýtam sa preto, pretože mi známi vraveli, že videli v televíznych novinách reportáž o tom, že voľno sa už neposkytuje.
Iveta Matlovičová
25.11.11,11:13
Pýtam sa preto, pretože mi známi vraveli, že videli v televíznych novinách reportáž o tom, že voľno sa už neposkytuje.
aj ja som to videla v TV, a čudovala som sa odkiaľ to vzali :-) je to hlúposť
Letko
09.07.12,03:24
Ahojte,

darovanie krvi - voľno sa berie ako jedno zo 7 péčiek alebo sa to do péčiek nezapočítava?
Helik3
09.07.12,03:58
Darovanie krvi sa nezapočítava do nároku na 7 §
Letko
09.07.12,04:15
Darovanie krvi sa nezapočítava do nároku na 7 §

Takže aj keď som bol tento rok 2x darovať krv, stále mám nárok na 7 péčiek. Správne som pochopil?
Helik3
09.07.12,04:17
áno presne tak :)
plus 7 § na sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia
Letko
09.07.12,04:21
Ďakujem :)
veronikasad
09.07.12,04:42
Ahojte,

darovanie krvi - voľno sa berie ako jedno zo 7 péčiek alebo sa to do péčiek nezapočítava?
§ 138
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)


(2) Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty k odberu. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.
Letko
09.07.12,04:46
§ 138
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)


(2) Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty k odberu. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.

To som čítal už veľa-krát, ale o péčku sa nič nepíše. Preto som zadal túto otázku.
veronikasad
09.07.12,04:47
To som čítal už veľa-krát, ale o péčku sa nič nepíše. Preto som zadal túto otázku.
Nemôže sa tam písať, pretože P-čka sú v § 141, odber krvi v § 138. Darovanie krvi nie je vyšetrenie alebo ošetrenie v zdr.zariadení (aj keď ti vyšetrenie pred ním urobia).
Letko
30.05.13,05:05
Ahojte,

kde zaklasifikujete odber krvi, keď to nie je P-ečko a ani dovolenka? Kde sa to má zaradiť? V programe MK-Soft.