martuľa
04.12.07,08:53
ahojte, vie mi niekto súrne poradiť ?
- čo robiť, ak zahraničná osoba -majiteľ firmy, spoločník a konateľ firmy v jednej osobe vytuneloval svoju firmu na Slovensku a teraz sa tvári, že sa ho to netýka a nereaguje na žiadne výzvy? Nechal tu iba dlhy.
vďakahttp://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
Chobot
04.12.07,09:29
ahojte, vie mi niekto súrne poradiť ?
- čo robiť, ak zahraničná osoba -majiteľ firmy, spoločník a konateľ firmy v jednej osobe vytuneloval svoju firmu na Slovensku a teraz sa tvári, že sa ho to netýka a nereaguje na žiadne výzvy? Nechal tu iba dlhy.
vďakahttp://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif

A ty si v akom vzťahu k tej firme? Si zamestnanec firmy, či spolumajiteľ?
KEJKA
04.12.07,09:39
Ak je firma v predlžení (pri dlhoch asi je), treba dať návrh na zruenie - povinnosť má splniť konateľ alebo aj ktorýkoľvek z dlžníkov môže dať návrh (resp. dvaja-traja).
Pokiaľ firma právne existuje, treba robiť účtpovníctvo a odovzdávať ročnú závierku.
martuľa
04.12.07,10:59
ja som zamestnanec-administratíva. A to len tak ľahko mu všetko prejde ? Nemá žiadnu zodpovednosť?
Účtovníctvo ďalej robíme, ale potrebujeme aj nájom platiť.....
STRELEC
04.12.07,11:05
Keď majiteľ firmu "opustil", je asi čas urobiť tak tiež. Ktovie aké má teraz firma podnikateľské aktivity. Asi moc nezarába. Je dobré byť zamestnaný, ale je zaužívané aj poberať výplatu. Nechcem vec a situáciu zľahčovať, ale určite by som sa už obzeral po niečom inom.
Chobot
04.12.07,11:21
ja som zamestnanec-administratíva. A to len tak ľahko mu všetko prejde ? Nemá žiadnu zodpovednosť?
Účtovníctvo ďalej robíme, ale potrebujeme aj nájom platiť.....

Pokiaľ vám ako zamestnancom ide výplata, tak (expresívne povedané) nemusí vás veľmi trápiť, či je firma v strate alebo či niekomu dlhuje. To je starosťou konateľa a majiteľa.

A čo konkrétne by ste chceli urobiť? Nahlásiť niekde, že firma je platobne neschopná? To musia urobiť veritelia formou konkurzu, nie zamestnanci. Ak máte podozrenie, že ide o finančný podvod, treba to nahlásiť v zmysle zákona 367/2000 finančnej polícii.

Samotné podozrenie, že majiteľ vytuneloval firmu nestačí. Je to jeho firma a so stratou sa musí vyrovnať sám.
STRELEC
04.12.07,11:31
....... ale potrebujeme aj nájom platiť.....
Je do istej miery pekné a sympatické, že ste sa do istej miery stotožnili s firmou. Ja by som povedal - firma potrebuje platiť o.i. nájomné a povedzme ako zamestnanec by som sa snažil k tomu prispieť.

Je to skutočne záležitosť spoločníka (-ov) a konateľa (-ov). Vytunelovanie firmy je zaužívaný a populárny názov, ale navonok sa prejavuje ako "nezdar v podnikaní" a to nie je samo osebe ani prečin, nieto ešte nejaký trestný čin.
Zoltán Kovács
04.12.07,11:34
Keď majiteľ - konateľ v jednej osobe nejaví záujem o svoju firmu, potom kto podpisuje za spoločnosť? Keď náhodou zamestnanci, aby neskôršie problémy s dlhmi neboli hodené na toho konkrétneho zamestnanca, že podpisuje bez vedomia konateľa - spoločníka.
Hansa
04.12.07,12:29
-vysvetlite bližšie, čo znamená pojem "tunelovanie"