slniečko76
04.12.07,09:06
Dobrý deň,
môže mi niekto poradiť. Účtujeme v jednoduchom účtovníctve
Kúpili sme budovu na podnikanie začiatok roka 2007 . Čiastočne sa opravila na naše potreby tieto náklady som zahrnula do opráv /prevádzková réžia/.
Začali sme s celkovou rekonštrukciou budovy /zmený vzhlad/. Čo s týmito nákladmi na rekonštrukciu? Treba ich pripisovať k hodnote budovy a po kolaudácii začať odpisovať? Môžem budovu odpisovať už za tento rok /kúpna cena budovy? Mám v tom hokej... :confused: Za všetky odpovede dakujem....
KvetkaK
04.12.07,08:10
Rekonštrukcia budovy je technické zhodnotenie, ktoré pripočítaš k OC budovy. Odpisovať už môžeš tento rok, lebo predpokladám že budovu ste už zaradili do užívania. Odpis urobíš z OC + technické zhodnotenie.
slniečko76
04.12.07,08:25
aj ked nie je rekonštrukcia ešte ukončená? môže trvať aj 2 roky...
betka
04.12.07,18:03
Rekonštrukciu ako TZ budete účtovať ako VNZD, všetky výdavky, kt. budete vynakladať počas dvoch rokov, budete účtovať ako VNZD. Urobte si nejaký analytický účet vo svojom softe, aby ste vedeli okamžite pomocou príslušného kodu zistiť výšku vykonaného TZ. Vykonané TZ Vám vstúpi do výkazov MaZ, zvýši Vám majetok (nezabudnúť na túto skutočnosť)
(druhý rok detto) až do obdobia, kým nezaradíte TZ do používania. Vtedy zvýšite ZC (nerovn.odpisy) resp. VC (rovné odpisy) o vykonané TZ nehnuteľnosti, doba odpisovania nehnuteľnsti sa Vám predlži.

Čo sa týka odpisovania nehnuteľnosti, kt. máte zaradenú v OM(mimo TZ), zákon hovorí, že môžem uplatniť odpis ako daňový výdavok, pokiaľ mám nehnuteľnosť zaradenú do OM k 31.12., čo vy máte. Urobíte si odpis zo ZC, resp. VC v evidencii HM. Odpisy môžete i prerušiť.