dendy
04.12.07,09:07
TROSKU SOM SI POCITAL VSETKY TEMY NA PRACU V ZAHRANICI A TAK SOM SA ROZHODOL OTVORIT NOVU TEMU, ABY STE MALI VIAC INFO. TAKZE SOM OBCAN SR, PRACUJEM NA ZMLUVU S NEMECKOU FIRMOU, TAM ODVADZAM DANE, PRACUJEM TAM ZHRUBA 6 MESIACOV V ROKU, ALE NIE SUSTAVNE, CIZE 6 TYZDNOV, POTOM SOM 5 TYZDNOV DOMA, OPAT 5 TYZDNOV A 6 DOMA............NEVIEM AKO SA MAM VIEST CI SOM SZCO, ALEBO NIECO INE...............NEVIEM NIC A NIKTO NA DANOVOM MI NEVIE PORADIT.............ALEBO NECHCE. VIEM ZE BUDEM MUSIET UROBIT DP, ALE NEVIEM AKO. PORADITE MI PROSIM VAS, ZAROVEN NEVIEM CO JE POTREBNE DOLOZIT AKO DOKLAD , ZMLUVU ALEBO VYPLATNY DOKLAD. ZA KAZDU RADU VAM VOPRED DAKUJEM . DENDY:)
PavolG
04.12.07,08:26
Caves,
pises, ze pracujes na zmluvu. Na aku zmluvu? ako zamestnanec? Si tam registrrovany (prechodne opatrenia)? MAs prac povolenie? Si tam nahlaseny na trvaly pobyt? Info info, inac sa neviem vyjadrit.
Palo
dendy
04.12.07,08:51
VDAKA ZA ZAUJEM, TAKZE PRACUJEM AKO UMELEC, ZMLUVA JE MEDZI MNOU A MOJIM NEMECKYM ZAMESTNAVATELOM, TRVALY POBYT TAM NEMAM, MAM HO NA SLOVENSKU, TAM SOM UZ AKO SOM SPOMINAL LEN PAR MESIACOV V ROKU A NEPRAVIDELNE. TAKZE NEVIEM AKO CO SA MAM VIEST.........DUFAM ZE TO STACI......SAM NEVIEM CO ESTE NAPISTAT DIK MOC
PavolG
04.12.07,09:22
Pocuj, mam pocit, z enieco tu zmotavas. Ak pises ze "zamestnavatel" tak si zamestnanec a nemozes pracovat ako "umelec".
ak si Umelec a tvoris, tak mozes tvorit na zaklade autorskeho zakona.
Co za zmluvu mas s nimi? To je podstatne. Slovensko a Nemecko maju zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia, ta riesie vselico, ale musis vediec, co je tvoja situacia. Da sa situacia nastavit tak aby bola vyhodna (vhodna zmluva a pd) ,a le ak je zmluva uz na svete treba ju bud respektovaat alebo dohodnut zmenu. Takze ta zmluva co mas je zakladny odpichovy bod na posudenie, ze co mas robit.Info info.
Palo
dendy
04.12.07,09:24
ESTE DOPLNAM, PLATIM SI LEN ZP, DO SP NEPLATIM, PLATIM SI LEN DOPLNKOVE DOCHODKOVE POISTENIE. AK BUDEM VEDENY AKO SZCO BUDEM MUSIET PLATIT AJ DO SP? ALEBO NIE? SOM Z TOHO VEDLA, NEVIEM AKO CO SA MAM POSUDZOVAT KEDZE PRACUJEM AKO UMELEC. CI AKO DOBROVELNE NEZAMESTNANY TU NA SLOVENSKU A LEN ZDANIT PRIJEM ZO ZAHRANICIA, ALEBO SA MUSIM VIEST AKO SZCO A PLATIT POVINNE ODVODY A TAKTIEZ UROBIT DP, FAKT NEVIEM. PRECITAL SOM TOHO DNES NA PORADE DOST , VIEM UZ ZE DP MUSIM UROBIT, ZE DAN ZAPLATENU V NEMECKU UZ TU NEZDANIM.........ALE AKO AKA OSOBA TO DP UROBIT FAKT NEVIEM.
dendy
04.12.07,09:30
NO TERAZ FAKT NEVIEM, PRACUJEM AKO UMELEC SOM KLAVIRISTA. A NEVIEM CO MAS NA MYSLI LEBO NA ZMLUVE SA PISE, SPOLOCNOST..........UZATVARA ZMLUVU MEDZI NAZOV SPOLOCNOSTI A MOJE MENO OD ..DO, A ESTE JE TAM VEDENY NEJAKY PARAGRAF 7 ODSEK 2 G, SAMOZREJME V NEMECKU.
PavolG
04.12.07,09:35
Teraz spekulujem, snazim sa poskladat nejaky obraz z toho co si popisal. Mas nejaku zmluvu v nemecku, asi zamestnanecku. Na zaklade toho ti zamestnavatel strhava dan A AJ odvody (takze platis nemecke zdravotne, dochodkove, socialne... poistenie). Ak je to tak, potom ti staci prist na Slovensko do zdravotnej poistovne s tymito dokladmi ane musis na SK nic platit, za predpokladu ZE NIESI registrovani ako SZCO. AK si SZCO, tak ma Slovensku platis tak ci tak. To co zarobbis v Nemecku, mas tam zdanene, dostanes o tom tam potvrdenie. KEdze vsak mas na SK trvaly pobyt, bez ohladu ako dlho sa tu zdrziavas, mas povinnost tu podat danove priznanie s CELOSVETOVYMI prijmami. Tam uvedies, to co si zarobil a zdanil v Nemecku zo zavislej cinnosti (cize normalne zamestnanie), a pouzijes metodu vynatia prijmov, CIze nebudes na SK z toho platit dan.

To aku velku dan mas platit v nemecku ponechavam na Nemeckych poradcov. Maju strasne zlozity danovy system, ale odhadujem, ze mas tam narok na nejake nezdanitelne minimum a MOZNO aj redukciu dane, ked sa tam nezdrzjes nejaku dobu. ALe to si over, nie som odbornik na Nemecke dane.
Ak vsak tam nefungujes na klasicke zamestnanie, al ena inu zmluvu, situacia je potom uplne inaaa.
Palo
PavolG
04.12.07,09:44
Ak si klavirista, mozes si uplatnit clanok 14 zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi Bundesrepublik Deutchland a CSSR, stale v platnosti. Je to vyhlaska ministerstva zahranicnych veci c 18/1984. najdes na www.zakon.sk
Podla toho by si to mal podla mna zdanovat v Nemecku, a na SK pouzijes zapocet dane. Je vsak mozne operovat tym, ze v Nemecku nemas stalu zakladnu (tu predpokladam ze si tam iba na to a iba vtedy ked hras!) a teda dodavas predmet zmluvy. Ale je to na dlhe lakte. Ak by ti to vyslo, tak by si v nemecku nezdanoval nic a zdanoval to na SK. Treba sa poradit ako to vnima Nemecky danovy system.
Drz sa a daj vediet.
Palo
P.s. kto suhlasi? nesuhlasi? kometuje? Dajte vediet, hlasujte.
zanetth
04.12.07,09:53
NO TERAZ FAKT NEVIEM, PRACUJEM AKO UMELEC SOM KLAVIRISTA. A NEVIEM CO MAS NA MYSLI LEBO NA ZMLUVE SA PISE, SPOLOCNOST..........UZATVARA ZMLUVU MEDZI NAZOV SPOLOCNOSTI A MOJE MENO OD ..DO, A ESTE JE TAM VEDENY NEJAKY PARAGRAF 7 ODSEK 2 G, SAMOZREJME V NEMECKU.

Skús napísať presne v nemčine odvolávku na ten zákon (aký zákon ), podľa ktorého je tá zmluva uzatvorená. Skúsim sa potom pozrieť na ten nemecký zákon.
VladoaKatka
04.12.07,10:16
Dendy - tému si sadala s rozdielom dvoch sekúd 2x.

Občas aj PC, aj internet reaguje pomalšie, ale treba trochu trpezlivosti.
dendy
04.12.07,10:16
STE TU FAKT SUPER; VOBEC SOM NECAKAL ZE MI TAKTO POMOZETE;TA VETA ZNIE.
DER KUNSTLER IST WEDER ANGESTELLTER NOCH BEAUFTRAGTER DER SCHIFFAHRTSGESELLSCHAFT; SONDERN SELBSTSTÄNDIGER FREIER UNTERNEHMER; DER NUR IM RAHMEN DES §7 ABS:2 SEEMG DER SCHIFFSFÜHRUNG UNTERSLELLT IST: Z TOHO VYPLYVA;
ZE NIE SOM ZAMESTNANCOM ALE SZCO:STRHAVAJU MI 20% STEUERN;5;5% SOLIDARITÄTSABGABE; VERSTEUERUNG VERPFLEGUNG 20% ; A 5;5% SOLIDARITÄTSABGABE: ; NIC INE, CO Z TEJ ZMLUVY VYPLYVA? AKE MAM POVINNOSTI TU NA SLOVENSKU? ESTE RAZ VRELA VDAKA
zanetth
04.12.07,10:21
Nie som zadávateľ témy a všimla som si, že je zadaná 2x.
VladoaKatka
04.12.07,10:27
Nie som zadávateľ témy a všimla som si, že je zadaná 2x.

Zanetth - prepáč, už som opravila.
zanetth
04.12.07,10:28
STE TU FAKT SUPER; VOBEC SOM NECAKAL ZE MI TAKTO POMOZETE;TA VETA ZNIE.
DER KUNSTLER IST WEDER ANGESTELLTER NOCH BEAUFTRAGTER DER SCHIFFAHRTSGESELLSCHAFT; SONDERN SELBSTSTÄNDIGER FREIER UNTERNEHMER; DER NUR IM RAHMEN DES §7 ABS:2 SEEMG DER SCHIFFSFÜHRUNG UNTERSLELLT IST: Z TOHO VYPLYVA;
ZE NIE SOM ZAMESTNANCOM ALE SZCO:STRHAVAJU MI 20% STEUERN;5;5% SOLIDARITÄTSABGABE; VERSTEUERUNG VERPFLEGUNG 20% ; A 5;5% SOLIDARITÄTSABGABE: ; NIC INE, CO Z TEJ ZMLUVY VYPLYVA? AKE MAM POVINNOSTI TU NA SLOVENSKU? ESTE RAZ VRELA VDAKA

SEEMG= Zákon o námorníkoch v Nemecku, našla som ho, skúsim sa na to pozrieť, čo z toho pre teba vyplýva.
dendy
04.12.07,10:32
PREPACTE ALE ASI SOM NECHTIAC DAL 2 KRAT POTVRDIT KYM SA ESTE ODOSIELALA TA PRVA TEMA, OSPRAVEDLNUJEM SA -SOM TU NOVY:)
zanetth
04.12.07,10:39
Zanetth - prepáč, už som opravila.

Nič sa nestalo.
zanetth
04.12.07,17:27
STE TU FAKT SUPER; VOBEC SOM NECAKAL ZE MI TAKTO POMOZETE;TA VETA ZNIE.
DER KUNSTLER IST WEDER ANGESTELLTER NOCH BEAUFTRAGTER DER SCHIFFAHRTSGESELLSCHAFT; SONDERN SELBSTSTÄNDIGER FREIER UNTERNEHMER; DER NUR IM RAHMEN DES §7 ABS:2 SEEMG DER SCHIFFSFÜHRUNG UNTERSLELLT IST: Z TOHO VYPLYVA;
ZE NIE SOM ZAMESTNANCOM ALE SZCO:STRHAVAJU MI 20% STEUERN;5;5% SOLIDARITÄTSABGABE; VERSTEUERUNG VERPFLEGUNG 20% ; A 5;5% SOLIDARITÄTSABGABE: ; NIC INE, CO Z TEJ ZMLUVY VYPLYVA? AKE MAM POVINNOSTI TU NA SLOVENSKU? ESTE RAZ VRELA VDAKA

§7 ods.2 tohto nemeckého zákona o námorníkoch hovorí nasledovné:
„Na ostatné osoby, ktoré pracujú počas plavby na palube v rámci zabezpečenia prevádzky plavidla, ktoré nie sú zamestnancami, sa nevzťahujú predpisy tohto zákona s výnimkou predpisov druhej a piatej kapitoly a šiestej kapitoly, ktoré sa týkajú poriadku na palube.“
Pričom druhá kapitola hovorí tzv.námornej alebo lodnej knižke.
Čiže z toho vyplýva, že podľa tejto odvolávky nie si považovaný u nich ani za námorníka (aj keď zrejme pracuješ na lodi), lebo tento zákon sa na teba vzťahuje v obmedzenej miere ( spomínaná 2.,5.,6. kapitola zákona o námorníkoch), nie si považovaný ani za zamestnanca, ani za zmocnenca lodnej spoločnosti. Si ako si sám uviedol považovaný za samostatne zárobkovo činnú osobu.
Ja to vidím takto: Čo sa týka daňovej povinnosti – daňové priznanie podávaš u nás, keďže máš na Slovensku trvalý pobyt. Ako tu už bolo spomínané SR má s Nemeckom uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Pri podaní daňového priznania u nás na Slovensku budeš určite potrebovať od spoločnosti, s ktorou máš zmluvu uzatvorenú, potvrdenie o príjmoch za rok 2007 a o zaplatenej dani resp. preddavkov dane z príjmov v Nemecku. To by ti spoločnosť mala bez problémov vydať. Toto potvrdenie prikladáš k daňovému priznaniu - typ B keďže nie si v pracovno-právnom pomere (rozhodne si urob kópiu potvrdenia), ak to budú na daňovom vyžadovať musí byť aj preložené. V daňovom priznaní je kolónka príjmy plynúce zo zahraničia, daň zaplatená v zahraničí atď. Mali by ti podľa mňa uznať zápočet dane zaplatenej v zahraničí. Keďže si platíš sám zdravotné poistenie k daňovému priznaniu prikladáš aj potvrdenie zo ZP o výške zaplatených odvodov do ZP. Samotné vyplnenie daňového priznania by som nechala na niekoho, kto sa v tom vyzná. Ak máš ešte aj nejaké iné príjmy plynúce zo zdrojov na Slovensku, tiež ich zahrnieš do daňového priznania. To je môj pohľad na vec.
dendy
05.12.07,08:57
Zanett srdecna vdaka, vobec som netusil a ani nedufal, ze mi niekto takto rychlo pomoze. Velmi pekne ti dakujem za tvoju pomoc aj vsetky zistene informacie, velmi si to vazim. Mas moj obdiv. prajem vsetko dobre a este raz vrela vdaka.
PavolG
06.12.07,13:05
Mas pravdu, nepletme sem namornikov, to je ina kapitola. Dendy je umelec, cize volne (slobodne)povolanie. Plati Clanok 14 zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia.
Vsetko zalezi na tom ako dlho sa v roku zdrziava v Nemecku (alebo na nemeckej lodi). ak je to viac ako 183 dni potom moze mat v Nemecku celosvetovu danovu povinnost okrem dani a prijmov riesenych zmluvami o zamedzeni dvojiteho zdanenia.
Tak ci onak, v nemecku zdanuje prijem pochadzajuci z nemecka. Clanok 14 a zmluva sa pouziju na to, ze v Slovenskom priznani tieto prijmy uvedie a vyjme, takze ich na SK nezdanuje.

Palo