hron
05.03.05,14:35
Prave si studujem kolonky danoveho priznania, a nestacim sa divit neslychanemu "ryzovaniu", ktore zavladlo.

7. oddiel r.5 plnenie z poistenia pre pripad dozitia urciteho veku. V zakone je na tuto kolonku odkaz v par. 7 zdaňovanie, 9 - specialne NEoslobodenie od dane a 43- daň vyberana zrazkou. Ani slova o uplatnovanych vydavkoch, jedine v par. 11 o nejakom účelovom sporení.
Ma to teda znamenat, ze 25 rokov platenia poistky zo ZDANENYCH penazi je v cudu a zdani sa po 7 rokoch cely vynos. A to este nebodaj dva krat - raz zrazkou dane v poistovni a druhy raz v danovom priznani?
Tak tomu vravim rozvinuta komulisticka spolocnost.

Dalej si tak kukam o odpoctoch danovej straty - viem, viem, su o tom specialne temy, ale v danovom priznani figuruje jednoznacne znenie JEDNA PATINA z uhrnu danovych strat. Tato veta stavia uplne naruby vsetky diskucie , ktore boli na tuto temu vedene, vcitane par. 30 danoveho zakona...
No, ehhhmm... eee... radsej to poviem inaksie - slusnejsie ... potrebujem po tom pouzit toaletny papier.
sway
05.03.05,13:40
Prave si studujem kolonky danoveho priznania, a nestacim sa divit neslychanemu "ryzovaniu", ktore zavladlo.

7. oddiel r.5 plnenie z poistenia pre pripad dozitia urciteho veku. V zakone je na tuto kolonku odkaz v par. 7 zdaňovanie, 9 - specialne NEoslobodenie od dane a 43- daň vyberana zrazkou. Ani slova o uplatnovanych vydavkoch, jedine v par. 11 o nejakom účelovom sporení.
Ma to teda znamenat, ze 25 rokov platenia poistky zo ZDANENYCH penazi je v cudu a zdani sa po 7 rokoch cely vynos. A to este nebodaj dva krat - raz zrazkou dane v poistovni a druhy raz v danovom priznani?
Tak tomu vravim rozvinuta komulisticka spolocnost.

Dalej si tak kukam o odpoctoch danovej straty - viem, viem, su o tom specialne temy, ale v danovom priznani figuruje jednoznacne znenie JEDNA PATINA z uhrnu danovych strat. Tato veta stavia uplne naruby vsetky diskucie , ktore boli na tuto temu vedene, vcitane par. 30 danoveho zakona...
No, ehhhmm... eee... radsej to poviem inaksie - slusnejsie ... potrebujem po tom pouzit toaletny papier.
nechcem byť škaredá, ale máš v tom hokej - ak chceš vniknúť do problému a mať v tom jasno, musel by si si naštudovať komplet zákon o dani z príjmov - čo je riadne sústo !!! - nieje to tak ako vravíš...., trocha ma trápia takéto formy informácií a kritík, stretávam sa s tým hlavne keď mi niekto málo informovaný tvrdí ako sa mám fajn, že podnikám. Keď chce niekto debatovať - mal by vedieť o čom.... sorry, ale trochu ma to nadvihlo - inak som ochotná radiť...
hron
05.03.05,14:01
Ved mas tam konkretne otazky :-)
7 oddiel, r.5, a citovane paragrafy zakona 595- vdaka jeho uplnemu zneniu po novelizaciee umiestnenej na porade su CERVENO vyznacene ako zmena.
poistenie pre pripad dozitia veku - hadam je to dost jednoznacny pojem, platim ho prave tych 25 rokov ZO ZDANENYCH penazov. Takze teda pekne prosim o vysvetlenie.
Ak dozijem, a vyplatia mi poistku, tak ju nemusim uviest v danovom priznani?
Mam si TERAZ, tento rok zacat uplatnovat platbu poistneho vo vydavkoch, aby mi ju potom zdanili vcelku?
A kde je "kolonka" vydavky spojene s "ucelovym sporenim", ktore ako jedine spomina zakon 595? To je ona? Ale ta je len pre pripad dozitia alebo jednorazove vyrovnanie.
Takze prosim o vysvetlenie :-)
vladan
09.03.05,12:04
ahojte, prosím poraďte mi, kde nájsť nasledovné:
robím daňové priznanie pre SZČO, ktorá je zároveň zamestnancom a v roku 2004 tiež poskytla pôžičku, z čoho mala úroky ... z § 6 vznikla strata vo výške cca 1000 Sk, z pôžičky boli úroky cca 5000 Sk ... viem, že môžem započítať stratu z § 6 s úrokmi (§ 7), ale neviem nájsť príslušný § v zákone o dani z príjmov ... prosím usmernite ma, ďakujem :)
Naile
10.03.05,08:55
ahojte, prosím poraďte mi, kde nájsť nasledovné:
robím daňové priznanie pre SZČO, ktorá je zároveň zamestnancom a v roku 2004 tiež poskytla pôžičku, z čoho mala úroky ... z § 6 vznikla strata vo výške cca 1000 Sk, z pôžičky boli úroky cca 5000 Sk ... viem, že môžem započítať stratu z § 6 s úrokmi (§ 7), ale neviem nájsť príslušný § v zákone o dani z príjmov ... prosím usmernite ma, ďakujem :)
Donievam sa, že v tomto prípade príjem z požičky (úrok) je príležitostným príjmom, a ten do 5-násobku životného minima je oslobodený od dane.
Viera
10.03.05,09:04
Vyplňujem daňové priznanie B a dumám nad riadkom 77. Musím riadky 77 a 78 vypĺňať keď nemám príjmy zo zahraničia ? Je tam vzorec r.74 - r. 76. Na riadku 76 mám nulu. Zatiaľ som vyplnila len 74,75 a potom až 84. Bude to tak správne ?
vladan
10.03.05,09:05
Naile, podľa mňa, úrok z pôžičky je príjmom podľa § 7 ods. 1c) ... príjmami oslobodenými do sumy 5-násobku životného minima sú príjmy podľa § 6 ods. 3 a podľa § 8 ods. 1a), d) až f)
vladan
10.03.05,09:08
Vyplňujem daňové priznanie B a dumám nad riadkom 77. Musím riadky 77 a 78 vypĺňať keď nemám príjmy zo zahraničia ? Je tam vzorec r.74 - r. 76. Na riadku 76 mám nulu. Zatiaľ som vyplnila len 74,75 a potom až 84. Bude to tak správne ?
Poučenie hovorí: riadky 76 až 78 vypĺňa daňovník, ktorý dosiahol príjmy zo zdrojov v zahraničí ...
vladan
10.03.05,09:24
ahojte, prosím poraďte mi, kde nájsť nasledovné:
robím daňové priznanie pre SZČO, ktorá je zároveň zamestnancom a v roku 2004 tiež poskytla pôžičku, z čoho mala úroky ... z § 6 vznikla strata vo výške cca 1000 Sk, z pôžičky boli úroky cca 5000 Sk ... viem, že môžem započítať stratu z § 6 s úrokmi (§ 7), ale neviem nájsť príslušný § v zákone o dani z príjmov ... prosím usmernite ma, ďakujem :)
sa mi dlho nestalo, že by som si sama sebe odpovedala na otázku :D ... nuž ... o mojej otázke poníma zákon o dani z príjmov v § 4 ods. 2 ... ak by v budúcnosti niekto potreboval :D
Naile
10.03.05,09:27
K úroku z požičky:
Predpokládam, že osoba požičala , resp. požičavá raz za úherský rok, tak vtedy to je príležitostný príjem.
Ak by by to mála požičiavanie peňazí v predmete činnosti - podníkania a ak by to robila sústavne aj pomimo živnostenského listu, tak toto bybolo zárobkovou činnosťou, tak len vtedy je to príjem z kapitáloveho majetku.
Zita5
10.03.05,09:35
Poučenie hovorí: riadky 76 až 78 vypĺňa daňovník, ktorý dosiahol príjmy zo zdrojov v zahraničí ...Vladan ale riadok 77 je základ dane znížený o úhrn vyňatých príjmov /základov dane / r.74-76/ . Já nemám príjmy zo zahraničia , ale v programe ALFA tento riadok automaticky vypísal SW. Kto nemá príjem v zahraničí , tak sa tam prenáša suma z riadku 74 . Čiže riadok 76 - len zahraničie 77 a 78 vypĺname všetci .



Chcela by som sa týmto ospravedlniť , Vladan má pravdu , dnes som obdržala Update z Krosu 11.25 a už je tam DP FO správne . Čiže riadky 76 až 78 vypĺňa daňovník , ktorý má príjmy zo zdrojov v zahraničí , presne tak ako píše Vladan.
bea
10.03.05,09:50
Keď nemáš príjmy zo zahraničia, riadky 76 až 83 nevypĺňaš. Vyplnený je riadok 75 a potom až 84.
Inak ak nie ste si v niečom istí, tak je dobré urobiť si vyplnenie DP FO typ B na stránke DR. Tam v tlačive automaticky robí súčty v súčtových riadkoch. Je to dobrá pomoc!
vladan
10.03.05,13:26
Predpokládam, že osoba požičala, resp. požičavá raz za úherský rok, tak vtedy to je príležitostný príjem.
Ak by by to mála požičiavanie peňazí v predmete činnosti - podníkania a ak by to robila sústavne aj pomimo živnostenského listu, tak toto bybolo zárobkovou činnosťou, tak len vtedy je to príjem z kapitáloveho majetku.
kto sa ešte pridá k diskusii, či úrok z pôžičky (jedna pôžička za rok) občana vo výške menej ako 5-násobok živ. minima mám alebo nemám uviesť v daňovom priznaní

Naile, keď tak rozmýšľam, tak asi to tak bude ako tvrdíš ... :cool:
Zita5
10.03.05,13:40
Keď nemáš príjmy zo zahraničia, riadky 76 až 83 nevypĺňaš. Vyplnený je riadok 75 a potom až 84.
Inak ak nie ste si v niečom istí, tak je dobré urobiť si vyplnenie DP FO typ B na stránke DR. Tam v tlačive automaticky robí súčty v súčtových riadkoch. Je to dobrá pomoc!


Bea , ale já som robila DP v Alfe a do riadku automaticky nahodilo - v r.77 / ZD z riadku 75 / a v riadku 78/ daň z riadku 75 / . Potom čo Alfa má nepresné výpočty ? Já s tým nejako nemôžem súhlasiť .
Evanka
10.03.05,14:00
kto sa ešte pridá k diskusii, či úrok z pôžičky (jedna pôžička za rok) občana vo výške menej ako 5-násobok živ. minima mám alebo nemám uviesť v daňovom priznaní

Naile, keď tak rozmýšľam, tak asi to tak bude ako tvrdíš ... :cool:Podla mna je to prijem podla § 7 ods 1 pism.c), ktory je zdanitelny. Myslim, ze som to tak citala aj v niektorom Poradcovi.
Paula
10.03.05,15:24
Už minulý rok som nad týmto príjmom veľmi uvažovala pri vypĺňaní niektorých B priznaní. Keďže som si nebola istá , dala som ich do § 7, ods.1 c) , aj keď boli pod 10.000,- . História sa mi opakuje, som rada, že ste tému otvorili .
učty
10.03.05,15:59
Pridávam sa: § 6 a 7 chápem ako opakujúcu, viac či menej pravidelnú či nepravidelnú činnosť na základe " papierov "! Aj podľa mňa ak je tá pôžička jednorázová, tak § 8.
Len mi nejde do hlavy, prečo si požičiavali peniažky cez firmu a nie
z rúčky do rúčky a do firmy cez osobné vklady a je po probléme.
Ak chce Tvoj zákazník vykázať zisk má veľa iných možností!
Evanka
10.03.05,17:18
Pridávam sa: § 6 a 7 chápem ako opakujúcu, viac či menej pravidelnú či nepravidelnú činnosť na základe " papierov "! Aj podľa mňa ak je tá pôžička jednorázová, tak § 8.
Len mi nejde do hlavy, prečo si požičiavali peniažky cez firmu a nie
z rúčky do rúčky a do firmy cez osobné vklady a je po probléme.
Ak chce Tvoj zákazník vykázať zisk má veľa iných možností!Podla § 8 sa zdanuju iba primy ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7 a nezalezi na tom ci sa jedna o prijem jednorazovy. Takze mam zatial stale nazor, ze sa uroky z pozicky zdanuju podla § 7 ods1 pism.c). Pridajte nejaky nazor ostatni!
vladan
11.03.05,06:37
Len mi nejde do hlavy, prečo si požičiavali peniažky cez firmu a nie
z rúčky do rúčky a do firmy cez osobné vklady a je po probléme.
Ak chce Tvoj zákazník vykázať zisk má veľa iných možností!
... účty, netráp sa tým, proste si jedna sročka požičala od svojich spoločníkov (a jeden zo spoločníkov je aj SZČO) ... a môj "zákazník" už skoro vôbec neživnostníči, takže ani o ten zisk nemá až taký záujem :D

Zároveň obraciam kabát a prikláňam sa k názoru, že úroky z pôžičky (aj keď je to jednorázovka) sú príjmom podliehajúcim dani z príjmov (§ 7) ... ale cez víkend sa na to pozriem, pohútam a uvidíme, či ma náhodou niečo neosvieti :D
Nike
11.03.05,06:53
... účty, netráp sa tým, proste si jedna sročka požičala od svojich spoločníkov (a jeden zo spoločníkov je aj SZČO) ... a môj "zákazník" už skoro vôbec neživnostníči, takže ani o ten zisk nemá až taký záujem :D

Zároveň obraciam kabát a prikláňam sa k názoru, že úroky z pôžičky (aj keď je to jednorázovka) sú príjmom podliehajúcim dani z príjmov (§ 7) ... ale cez víkend sa na to pozriem, pohútam a uvidíme, či ma náhodou niečo neosvieti :DVladka pridám svoj názor. Úroky z poskytnutých pôžičiek = §7/1c). Mala som tento problém síce pred 2 rokmi, overovala som na DR, ale myslím, že princíp sa nezmenil.
A ešte na okraj - ak by náhodou bola aj iná možnosť, nakoniec je dôležité, že sa to zdanilo. Podľa §7/4 nie je nárok na výdavky, takže daň bude z celého príjmu, myslím, že týmto § nič nepokazíš.
vladan
11.03.05,06:56
Nike, a nepamätáš sa na argumenty, ktoré ti poskytlo daňové riaditeľstvo? Teda ako zdôvodnili, že to je § 7 a nie príležitostný príjem? ... spomínaj! :D
Nike
11.03.05,07:08
Nike, a nepamätáš sa na argumenty, ktoré ti poskytlo daňové riaditeľstvo? Teda ako zdôvodnili, že to je § 7 a nie príležitostný príjem? ... spomínaj! :DPriznám sa, že až tak si to nepamätám, ale o príležitostnom príjme som ani vtedy veľmi neuvažovala, skôr som preverovala či to nepatrí do podnikania (boli to iné súvislosti vted).
A kan do § 8 to chceš "strčiť", ja tam žiaden náznak úrokov nevidím. Ak myslíš 1a) tak úroky nie sú činnosť.
Chceš to tam dať kôli paušálnym výdavkom?
vladan
11.03.05,07:14
Nike, no z pohľadu činnosti/nečinnosti som na úroky zatiaľ nepozerala ... dobrý nápad :D ... vôbec mi nešlo o výdavky, len Naile ma uviedla do pochybností, že či to nie je náhodou príležitostná činnosť ... ja som to uviedla v daňovom priznaní (§ 7c), len som sa pýtala na tú kompenzáciu s § 6 (strata) ... takže žiadne "vymýšľanie", normálne to chcem priznať a zdaniť (to som daňovník, čo?) :D
Nike
11.03.05,07:20
Nike, no z pohľadu činnosti/nečinnosti som na úroky zatiaľ nepozerala ... dobrý nápad :D ... vôbec mi nešlo o výdavky, len Naile ma uviedla do pochybností, že či to nie je náhodou príležitostná činnosť ... ja som to uviedla v daňovom priznaní (§ 7c), len som sa pýtala na tú kompenzáciu s § 6 (strata) ... takže žiadne "vymýšľanie", normálne to chcem priznať a zdaniť (to som daňovník, čo?) :DOK myslela som, že to chceš mať v § 8. Ale § 7/1c súhlasím.
No a vykompenzovať stratu môžeš. DP B = na r 58 vykážeš stratu za rok 2004.
No v tabulke výpočtu sa ti to pekne vyčistí.
R61 = úroky +5000
R63 = +5000
R64= -1000
R65= + 4000
atď... a daň
Nike
11.03.05,07:31
A ešte upresním aj §, aby si bola spokojná.

§ 4/2 ZDP - hovorí, že základ dane zistený podľa § 6-8 sa znižuje o daňovú stratu ..... a nie je možné v tomto roku tak v ďalších rokoch podľa § 30ZDP.
vladan
11.03.05,07:43
A ešte upresním aj §, aby si bola spokojná.

§ 4/2 ZDP - hovorí, že základ dane zistený podľa § 6-8 sa znižuje o daňovú stratu ..... a nie je možné v tomto roku tak v ďalších rokoch podľa § 30ZDP.
Nike, pozri príspevok č. 4 a príspevok č. 9 v tejto téme :D:D:D ... ale aj tak ďakujem, kde si bola doteraz, ha? :p
Nike
11.03.05,07:46
No tak som ti potvrdila tvoje vlastné odpovede :cool: :p Takže to máš z dvoch zdrojov:))
Zita5
11.03.05,08:32
[QUOTE=Zita5]Vladan ale riadok 77 je základ dane znížený o úhrn vyňatých príjmov /základov dane / r.74-76/ . Já nemám príjmy zo zahraničia , ale v programe ALFA tento riadok automaticky vypísal SW. Kto nemá príjem v zahraničí , tak sa tam prenáša suma z riadku 74 . Čiže riadok 76 - len zahraničie 77 a 78 vypĺname všetci .



Chcela by som sa týmto ospravedlniť , Vladan má pravdu , dnes som obdržala Update z Krosu 11.25 a už je tam DP FO správne . Čiže riadky 76 až 78 vypĺňa daňovník , ktorý má príjmy zo zdrojov v zahraničí , presne tak ako píše Vladan.
Evanka
11.03.05,08:32
... účty, netráp sa tým, proste si jedna sročka požičala od svojich spoločníkov (a jeden zo spoločníkov je aj SZČO) ... a môj "zákazník" už skoro vôbec neživnostníči, takže ani o ten zisk nemá až taký záujem :D

Zároveň obraciam kabát a prikláňam sa k názoru, že úroky z pôžičky (aj keď je to jednorázovka) sú príjmom podliehajúcim dani z príjmov (§ 7) ... ale cez víkend sa na to pozriem, pohútam a uvidíme, či ma náhodou niečo neosvieti :DVladan, neda mi to, tak reagujem este na to zdanovanie urokov. Vedela som, ze som niekde o tom citala, preto som v prisp. 16 a 18 tvrdila, ze je to zdanovane podla §7, ods.1 pism.c). Tak som sa trocha "pohrabala" a nasla som. Je to sice este podla stareho zakona, (bol to dotaz v poradcovi na zdanovanie roku 2003), ale myslim, ze v tomto smere nenastali zmeny, iba cisla paragrafov su posunute. Takze posielam v prilohe, mozno ti to trocha usetri cas a budes mat dlhsi vikend http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
vladan
11.03.05,09:59
Chcela by som sa týmto ospravedlniť, Vladan má pravdu, dnes som obdržala Update z Krosu 11.25 a už je tam DP FO správne. Čiže riadky 76 až 78 vypĺňa daňovník, ktorý má príjmy zo zdrojov v zahraničí, presne tak ako píše Vladan.Zita, no veď preto!!! :D:D:D ... pohoda :cool:
Zita5
11.03.05,10:24
Super Vladan , ale najviac ma štve , že jedno také DP som poslala ja môjmu bratovi do Ružomberka , ale DÚ to zatiaľ nevrátil. Takže teraz budem trrrrrrrrpnúť.
Katty
11.03.05,14:37
neviete mi poradiť či tu na porade už bolo riešené DP FO B zamestnanca ktorý začal robiť DDS???

Ide o to že ten úbožiak dostal v decembri zálohu 3000,- od DDS a mal by si sám tento príjem dodaniť.
Neviete či si môže na to uplatniť 25% pauš.výdaje čiže dodaní len 2250,-
Katty
11.03.05,14:38
joj a ešte jedna vec má na DP FO B dať miesto rodného čísla jeho DIČ ktoré dostal na základe DDS???