katarina.j
04.12.07,11:34
Ahojte, chcem sa poradit, ako mam postupovat: SZCO vlastni os.automobil, ma ho v majetku firmy, tento rok je posledny odpis, bola uhradzana aj cestna dan a poistenie na OA, ale SZCO chce v januari-februari prepisat auto na rodne cislo, nakolko bolo vedene na ICO, a dat ho na sukromne učely. Učtovne ho doodpisujem tento rok a ma ho sam sebe predat alebo ho len prepise /z ICA na RC/ a nebude viac figurovat vo firme?Uctovne ho len vyradim z majetku firmy alebo ako postupovat? Ak musi vykazat dan z prijmu ze si ho odpreda tak z akej ceny ZC vychádzat? dakujem za rady.
Jana Acsová
04.12.07,10:41
Účtovne ho na karte vyradíte t.j. zapíšete do knihy dlhodobého majetku účtovné vyradenie z dôvodu preradenia do osobného užívania.

Iné povinnosti týkajúce sa evidencie, dodanenia atď. nemáte. Iba v prípade jeho predaja už z osobného majetku ... jednalo by sa o ostatný príjem podľa § 8 (§ 9 ods. 1 písm. d).
katarina.j
04.12.07,19:32
Účtovne ho na karte vyradíte t.j. zapíšete do knihy dlhodobého majetku účtovné vyradenie z dôvodu preradenia do osobného užívania.

Iné povinnosti týkajúce sa evidencie, dodanenia atď. nemáte. Iba v prípade jeho predaja už z osobného majetku ... jednalo by sa o ostatný príjem podľa § 8 (§ 9 ods. 1 písm. d).
DAKUJEM VELMI PEKNE ZA RADU. :)
veronikasad
04.12.07,20:10
Účtovne ho na karte vyradíte t.j. zapíšete do knihy dlhodobého majetku účtovné vyradenie z dôvodu preradenia do osobného užívania.

Iné povinnosti týkajúce sa evidencie, dodanenia atď. nemáte. Iba v prípade jeho predaja už z osobného majetku ... jednalo by sa o ostatný príjem podľa § 8 (§ 9 ods. 1 písm. d).
Doplním : pokiaľ auto nebudete už používať na podnikanie, treba to písomne oznámiť na daňový úrad. Do 31.12.07 bola lehota 15 dní, od 1.1.08 je zmena zákona o dani z mot. vozidiel - myslím že sa táto lehota predlžuje na 30 dní.

--------
Veronika
Marián 01
05.12.07,15:54
Ako SZČO tiež vlastním auto a od 1.1.2008 ho chcem vyradiť z dôvodu preradenia do osobného užívania. Tento rok je posledný odpis. Chcem sa opýtať či ho môžem na dopr. inšpektoráte prepísať na manželku z dôvodu že ona má vyší bonus na havarijnú poistku. Auto by sme nepredávali a zostalo by v bezpodielovom spoluvlastníctve.
sokrateska
05.12.07,18:21
Dobry vecer vsetkym,
tiez by som mala niekolko otazok tykajucich sa prevodu, resp. "neprevodu" automobilu z majetku firmy na fyzicku osobu. Uz davnejsiu dobu som spominala, ze so zhorsujucim sa zdravotnym stavom hladam riesenie, ako predat alebo ukoncit podnikanie a ratovat zbytky zdravia, ak sa to este bude dat:(.
Riesenie svojho problemu som nasla v netypickom postupe. Celu 16 rokov beziacu firmu prebera moj doterajsi zamestnanec - mlady muz, ktory u mna pracuje od sameho zaciatku /od ukoncenia jeho skolskej dochadzky/. Nebudem teraz opisovat postup a problemy s tym spojene, hoci istotne by som sa aj toto rada opytala skusenych poradakov. Zaujima ma ina vec a tou je- co s firmenymi vozidlami. Mam 2 dodavkove vozidla. Jedno je uz dost stare /11 rocne/, ale mam ho rada a chcela by som si ho este ponechat, uz aj preto, ze nemam momentalne financie na nove. Druhe vacsie -FIAT Ducato, je 5 rocne velmi zachovale a malo pouzivane vozidlo v dobrom technickom stave. To by som rada predat. Ked som vsak pozerala predaj takych vozidiel na internete, az ma oblial pot. Su ich tisice, mnohe skutocne vyzeraju ako nove a tvrdia, ze sa tak aj spravaju a cenove relacie su rozne, iste vsak je, ze ak chcem auto skutocne predat, bude to hlboko pod jeho realnu cenu.
To starsie auto -Peugeot, by som do roka chcela "vratit" predajcovi za sumu,
ktoru ponukne /viem, ze bude zial iba symbolicka/ a kupit podobne auto tejto znacky, pretoze sme s min mali velmi dobre skusenosti /a viac-menej aj s pristupom znackoveho servisu/. Pocula som od viacerych ludi, ze sa to takto da urobit a nemala by som ziadne starosti, ci pripadne "tahacky" s novym majitelom auta, kedze mi to zdravie ani nedovoluje.
Na DU sme uz nahlasili, ze auta od noveho roka nebudu pouzivane na podnikanie, nebude na ne nic uctovane - ani PH, ani jazdy, ani opravy - proste, akoby neexistovali. Lenze moja firma "administrativne" bude funfovat este 2 roky, pocas ktorych by mi jej novy majitel mal postupne splacat cenu presunuteho tovaru, DKP, ap. z mojej firmy. No a konecne som prisla k tomu, co sa potrebujem spytat - mozem do definitivneho predaja automobilov nechat ich napisane na moju firmu a pouzivat ich sukromne? V podstate aj ta firma, aj tie auta patria vylucne mne, je teda potrebne urobit prepis /s kolkom a celodnovym cakanim/ na policii?
Nemohli by zostat tak ako su aspon do polovici roka 2008, kedze aj zakonne poistenie na tieto auta je zaplatene do konca juna 2008? Robilo by to nejake problemy zakonu a predpisom?
Neviem, ci som sa vyjadrila zrozumintelne, lepsie mi to akosi nepali. Poradi niekto? Mate na to nazor, pripadne podlozeny skusenostou alebo paragrafmi?
Pekne dakujem kazdemu, co si da robotu napisat mi a zelam zaroven pokojny vecer a prijemnu noc.
sokrateska
10.12.07,19:48
Preslo 5 dni od mojej otazky a prosby o radu. Nikto nevie poradit, nikto nema podobnu skusenost? Prosiiiiiiiim
duficek
10.12.07,20:03
myslim ze tie auta mozu byt stale napisane na ICO, pokial budes stale SZCO "papierovo" a nebudes na ne uplatnovat ziadne naklady. problem by mohol byt keby si ukoncila zivnost a prepis by si robila dlho po skonceni. na DI tusim chcu aj vypis zo ZL...
sokrateska
10.12.07,20:15
Velmi pekne Ti dakujem za odpoved, to by ma fakt potesilo, keby to nejaky cas este mohlo zostat tak ako pises. Myslis, ze nebude vadit, ak to auto obcas pouzijem na sukromnu jazdu/ine auto nemam a momentalne si nemozem ani dovolit ziadne kupit/a teda "nabehnu" dalsie km na tachometri, ked nebudem nan nic uctovat /ziadne naklady. km ap/?
duficek
10.12.07,20:28
nie, to nebude problem, ved sukromne jazdy nie su zakazane. ine by bolo, keby si si tie sukromne jazdy pisala ako firemne a vydavky davala do nakladov.
ako "papierova" SZCO budes stale platit odvody do zdravotnej a socialnej poistovne?
miro_l
10.12.07,20:31
Účtovne ho na karte vyradíte t.j. zapíšete do knihy dlhodobého majetku účtovné vyradenie z dôvodu preradenia do osobného užívania.

Je možné týmto spôsobom preradiť do osobného vlastníctva SZČO aj úžitkový automobil Citroen Berlingo, ktorý má v technickom preukaze zapísané "typ vozidla: nákladný automobil" ?
Ďakujem.
cloe
10.12.07,21:55
Je možné týmto spôsobom preradiť do osobného vlastníctva SZČO aj úžitkový automobil Citroen Berlingo, ktorý má v technickom preukaze zapísané "typ vozidla: nákladný automobil" ?
Ďakujem.

Áno, aj úžitkový automobil môže takým istým spôsobom preradiť do osobného vlastníctva.
sokrateska
11.12.07,07:50
odpoved pre "duficeka":
Ano, budem este platit vsetky odvody, aj odvadzat DPH za tovar, ktory mi novy vlastnik bude splacat a ja mu ho vlastne postupne fakturova.
A este raz pekne dakujem za radu a zelam nech sa vsetko dari
vadimo
20.06.08,20:44
nie, to nebude problem, ved sukromne jazdy nie su zakazane.
Treba aj sukromnu jazdu zapisat - skôr poznacit do knihy jazd? Napriklad ak len poznamkou. Je to povinne alebo nie? Dakujem.
liba2
21.06.08,11:18
Treba aj sukromnu jazdu zapisat - skôr poznacit do knihy jazd? Napriklad ak len poznamkou. Je to povinne alebo nie? Dakujem.Ak ide o vozidlo zaradené do obch. majetku SZČO, potom treba v KJ poznačiť "súkromne" a počet km; na konci roka alikvotne krátiť všetky výdavky na vozidlo v %-nom pomere súkr. a prac. jázd;
pri súkromnom vozidle a vykazujú len km na pracovné účely (bez ohľadu na počítadlo km).