lukakim
04.12.07,14:03
Mám otázku, majiteľ zaplatil dňa 10.10. za prenájom novinového stánku.
Dal mi doklad o zaplatení- príjmák od prenajímateľa. O dva týžde 30.10.2007 mi dal faktúru za tetno prenájom s dátumom vyhotovenia 15.10. a splatnosťou 30.10.2007. Môžem takúto faktúru zaúčtovať a ako, to budem mať zaplatený prenájom účtovaný ako preddavok. Žiadnu predfaktúru totiž nemá.
Vopred ďakujem:(
betka
04.12.07,18:55
Nájomca zaplatil 10.10. za nájom. Závisí ako máte uvedené v NZ, alým spôsobom platíte. NZ môže byť daňový doklad, ak obsahuje všetky náležitosti podľa zákona o DPH.
Zrejme máte novinový státok v prenájme od UJ-podnikateľského subjektu, kt. môže byť:
- platiteľom DPH
- neplatiteľom DPH

Ak by bol v prenájme od občana, tento nie je povinný vyhotoviť FA.

Na základe VPD (výdavkový pokladničný doklad) a priloženého PPD od prenajímateľa (príjmového pokl. dokladu) budete účtovať o zálohe:
- V JU: POZDVOZD-prev.režia. Zaevidujete si FA do došlch FA, a dáte si ju ako uhradenú dňom 10.10, aby Vám vypadla zo závazkov.
Môžete účtovať i druhým spôsobom, že platbu zaúčtujete ako VNZD, a v rámci uzávierkových účtovných operácií k 31.12. na základe ID budete účtovať ako nepeňažnú opráciu-VOZD. Priložíte si FA s prefoteným dokladom, resp. si poznačíte na doklad, pod akým VPD to máte zaučtované v PD.

- v Prípade, že vediete PU:
- preddavok:314/211
Došlá FA: 518/321
- ID: 321/314
lukakim
13.12.07,06:43
No hej, len toto je prenájom od a.s. postupovať tak isto???
b.breza
13.12.07,07:20
Je úplne jedno, či účtuješ o dokladoch, ktoré ti vystavil podnikateľský subjekt fyzická osoba alebo právnická osoba /s.r.o., a.s., družstvo/.
Dôležité je, v akej sústave účtovníctva ty účtuješ firmu, ktorá je nájomcom
- jednoduché alebo podvojné účto
- a či si platiteľom DPH alebo nie.
lukakim
13.12.07,10:08
V JÚ a nie je plátca Dph.