Bipik
04.12.07,13:55
Ahojte, chcela by som sa poradiť:...:)
Som SZČO a chcela by som si dať do výdavkov cenu za notebook, môžem si ho zahrnúť do výdavkov v celej výške na 1x, alebo musím na viackrát, ak na viackrát, na koľko častí/rokov?
Zita5
04.12.07,13:00
Pokiaľ sa ntb zakúpil na účel podnikateľskej činnosti ,jeho obstarávacia cena je do 30 000 Sk tak ho uplatníte jednorazovo vo výdavkoch ovplyvňujúcich ZD . Pokiaľ je cena nad 30 000 Sk , tak ho zaradíte do I. odpisovej skupiny a budete ho odpisovať 4 roky .
STRELEC
04.12.07,13:02
A ozaj už máme nový rok za chvíľu na krku. Vidno to podľa kalendára a aj podľa našich "okruhov záujmov".
Teda: do 30 tis. ceny = jednorázový odpis . Bližšie navrhujem vyhľadať na Porade.
Možno nájdeš aj iné inšpirácie súvisiace so záverom roka, Vianocami a tak ... :):)
Bastian
04.12.07,13:05
Aby to bolo možné jednorázovo odpísať - tak pre platcu DPH je hranica 30.000 bez DPH a neplatcu 30.000 s DPH. Dúfam že sa nemýlim?
Jana Acsová
04.12.07,13:16
Aby to bolo možné jednorázovo odpísať - tak pre platcu DPH je hranica 30.000 bez DPH a neplatcu 30.000 s DPH. Dúfam že sa nemýlim?
Nemýlite sa v tom zmysle, že ocenenie 30000,00 pre hmotný majetok platí tak ako uvádzate.

Sme v téme JÚ preto si dovolím spresnenie pojmov:
Nejedná sa o jednorázový odpis ale o to, že účtovná jednotka môže účtovať o majetku, ktorý neplní kritérium ocenenia ako o zásobách. A tie vydáme do spotreby, resp. do používania (neodpisujeme).

Odpis spravidla spájame s inými skutočnosťami, aj keď je pravda, že sme tu už mali aj odpis na daňovníka. K pochopeniu problematiky (odpisu) ešte uvediem link, lebo účtovné odpisovanie majetku, ktorý považujeme za dlhodobý hoci neplní kritérium ocenenia je iný pojem ako "jednorazový odpis":
http://www.porada.sk/t64209-p2-uctovne-odpisy.html