MONIKASWA
04.12.07,14:08
Potrebovala by som informácie ohľadom možnosti dedenia ako družka.
Ja som presvedčená o tom, že družka zo zákona nededí, ale sú názory že áno.
Druh má tri dospelé deti.
Privítala by som kontakt na právnika - odborníka v oblasti dedičského konania.
Ď a k u j e m.:confused:
STRELEC
04.12.07,13:13
Aj keď neprávnik : družka zo zákona nededí. Nie je považovaná za žiadny druh príbuznej osoby. Dedenie je potrebné usporiadať závetom. Napríklad vzájomným závetom druha a družky.
Nakoľko dedičia zo zákona (deti z prvého manželstva, prípadne môže existovať aj ďalší dedič zo zákona) by nemali byť vydedení (pokiaľ k tomu neexistuje vážny dôvod), treba v kľude a v pohode vysporiadať majetkové a iné práva za života ...
ickom
04.12.07,13:15
Ak tvoj druh spíše závet ešte počas života a zahrnie ťa doň, tak dediť budeš, ak nie, tak nemáš na dedičstvo žiadny nárok. Druh môže deti zo závetu vynechať len vo výnimočných prípadoch (napr. ak je voči nemu spáchaná trestná činnosť, popr. ak deti oňho dlhodobo nejavia záujem, ale to sa dokazuje ťažšie).
wagner
04.12.07,19:15
Pokiaľ je mne známe, tak z toho závetu by si veľa nezdedila. Ak Ti niečo chce dať, nech Ti to daruje hneď darovacou zmluvou. To čo ostane, budú potom dediť jeho deti ak sa nedohodnú, tak každý rovnakým dielom. A nechcete vzťah zlegalizovať? Potom by si dedila ako manželka.
Zoltán Kovács
04.12.07,19:18
Možno mám mylné informácie, ale nie je to tak, že keď niekto žije s nebohým 12 mesiacov pred smrťou v jednej domácnosti tak sa stáva dedičom?

Ak je to nesprávna informácia, prosím o vyvedenie z omylu.
Monika Kováčová
04.12.07,20:41
Občiansky zákonník , § 474:

1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa

2) Dedičia v druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva

takže smith, presná info je tu, druh v podstate môže dediť, ale až v druhom rade a za podmienok stanovených v §474... šance mizerné by som povedala
ickom
05.12.07,09:12
Pokiaľ je mne známe, tak z toho závetu by si veľa nezdedila. Ak Ti niečo chce dať, nech Ti to daruje hneď darovacou zmluvou. To čo ostane, budú potom dediť jeho deti ak sa nedohodnú, tak každý rovnakým dielom. A nechcete vzťah zlegalizovať? Potom by si dedila ako manželka.
Teda darovacou zluvou sa tiež veľa nerieši, môže ju kedykoľvek zrušiť aj bez tvojho vedomia (napr. po banálnej hádke sa nas....,pôjde zmluvu zrušiť a zase nemáš nič). Ja by som to riešila radšej kúpno-predajnou zmluvou (ak sa jedná o byt alebo dom). Ak je výhradným vlastníkom nehnuteľnosti, spíšte spolu zmluvu, v ktorej odkúpiš napr. polovicu za napr. 100,-Sk. Keď to prejde katastrom, budeš mať 100% istotu, že ti niečo ostane. Možno je to finančne nákladnejšie o poplatok na katastri, ale pre teba asi najvýhodnejšie.
MONIKASWA
09.12.07,22:44
Ďakujem, potvrdili ste moje informácie a výklad zákona.
elli
13.12.07,21:51
Teda darovacou zluvou sa tiež veľa nerieši, môže ju kedykoľvek zrušiť aj bez tvojho vedomia (napr. po banálnej hádke sa nas....,pôjde zmluvu zrušiť a zase nemáš nič). Ja by som to riešila radšej kúpno-predajnou zmluvou (ak sa jedná o byt alebo dom). Ak je výhradným vlastníkom nehnuteľnosti, spíšte spolu zmluvu, v ktorej odkúpiš napr. polovicu za napr. 100,-Sk. Keď to prejde katastrom, budeš mať 100% istotu, že ti niečo ostane. Možno je to finančne nákladnejšie o poplatok na katastri, ale pre teba asi najvýhodnejšie.

S tym zrusenim darovacej zmluvy u nehnutelnosti to nie je az take jednoduche, musi sa preukazat, ze sa obdarovany sprava tak, ze tym hrubo porusuje dobre mravy. A na katastri tiez nestaci vyhlasit "ta moja ma dnes vytocila do biela"...
Ak spisu zmluvu za 100 Sk, mozu to dedicia napadnut, ze bola uzavreta v tiesni (napr. sa bal, ze ho opusti) a za podmienok obzvlast nevyhodnu pre niektoru zo zmluvnych stran.

Zavetom asi tazko, ak su tam vlastne deti. Deti sa mozu len vydedit, nie vynechat - vynechanie zo zavetu ma takmer rovnaky ucinok, ako by ziaden zavet nebol (teda dostanu svoj zakonom zaruceny podiel)

Neber to, prosim, tak ze chcem kolegom nahanat robotu, ale ak obidete pravnika, sice momentalne usetrite, ale ak to nastane a bude sa dedit, tie usetrene peniaze 3x olutujete.
svojar
14.12.07,11:46
Ešte chcem pripomenúť, že dospelé deti - dedičia musia dostať 3/4 svojho nároku. Takže v záveti by mohla byť družke určená tá 1/4.