Vladimír Ozimý
04.12.07,14:26
ahojte ako zúčtovať vyradené technické zhodnotenie. Firma nainštalovala zariadenie na dopravný prostriedok a zaradila ho ako technické zhodnotenie pričom zvýšili vstupnú cenu majetku. Avšak došlo k reklamácii a vec bola odinštalovaná pričom bol poslaný dobropis. A teraz ako to správne zúčtovať

prijatý dobropis - -541/
311

zúčtovanie ZC technického zhodnotenia 541/082
varadenie 082/022

dakujeeeeeeeeeeeeeem
Zoltán Kovács
04.12.07,13:31
ahojte ako zúčtovať vyradené technické zhodnotenie. Firma nainštalovala zariadenie na dopravný prostriedok a zaradila ho ako technické zhodnotenie pričom zvýšili vstupnú cenu majetku. Avšak došlo k reklamácii a vec bola odinštalovaná pričom bol poslaný dobropis. A teraz ako to správne zúčtovať

prijatý dobropis - -541/
311

zúčtovanie ZC technického zhodnotenia 541/082
varadenie 082/022

dakujeeeeeeeeeeeeeem

Mne tiež vychádza -541,-343/321. Ešte som uvažoval aj nad 321/641 - ale toto asi nie je najšťastnejšie riešenie.
Vladimír Ozimý
04.12.07,13:43
veĎ práve 641 mi tam nepríde moc šťastnéé...preto sa pýtam či by to bolo schodné :) ale inak to neviem podľa mňa zaúčtovať
betka
04.12.07,18:39
541 by som nepoužila, a ani 641- tie používam v súvislosti s predajom majetku. Tu o predaj nejde.

Alternatívy:
1. vyradenie v dôsledku likvidácie: - čiastočná likvidácia majetku-, pričom zostávajúca časť majetku nestratí spôsobilosť jej užívania. Ide o fyzivké zničenie majetku, a to v dôsledku jeho neschopnosti používania. Pričom sa pri tejto čiastočnej likvidácii sa cena DHM zníži o OC vyradenej časti majetku: 551/081.
tento prípad to nebude, lebo nedošlo k likvidácii, ale demontáži.

Osobne by som použila účty:

- vyradenie TZ: 548/0812,
- vyradenie TZ: 082/022

- došlý dobropis: 315/648

Na účte 315 účtujeme pohľadávky z reklamácie. Ak sa uznanou reklamáciou vracia celá dodávka, u odberateľa sa účtuje táto pohľadávka MD-315.

Ak by TZ nebolo uhradené použila by som účet 321 (-)
betka
04.12.07,18:45
Zabudla som:

Ak by nedošlo k zaradeniu TZ do používania v nehnuteľnosti DP, účtovala by som 548/042, 315/648
Zoltán Kovács
04.12.07,19:07
Zabudla som:

Ak by nedošlo k zaradeniu TZ do používania v nehnuteľnosti, účtovala by som 548/042, 315/648

Janka ide o dopravný prostriedok. A síce Vladko to neuvádza, ale inklinujem k tomu, že mohlo ísť o navigátor.
Zoltán Kovács
04.12.07,19:09
A keby celý prípad sa odohral v jednom roku, tak ako? Teda mám na mysli nákup, zaradenie TZ, demontáž a dobropis.
betka
04.12.07,19:14
Možno by som ešte k tejto šikovnej a v celku zaujímavej témičke, nejaké teorie:
- vyradiť môžem:
- predajom: v tomto prípade neprichádza do úvahy
- zámenou-Nie
- likvidáciou- nie, pretože nejde o fyzické zničenie majetku
- vydaním alebo prevodom podľa osobitných predpisov
- darovaním.-Nie
- vkladom do inej obch.spol.-Nie
- v dôsledku škody: ??
- - preradením z osobného užívania do podnikania-Nie

Trošku ma ešte napadla tá škoda. No len....
Škodou rozumieme neodstrániteľné poškodenie alebo zničenie majetku.
Dá sa uvažovať. Vznikla mi škoda na TZ-neodstrániteľné poškodenie, preto dodavateľ vystavil dobropis a poškodený majetok si vzal spať na základe reklamácie.
- 549/082 (zúčtovanie ZC TZ)
- vyradenie TZ: 082/022
- predpis vo či dodavateľovi z uznanej škody-reklamácie: 315/648
betka
04.12.07,19:17
Janka ide o dopravný prostriedok. A síce Vladko to neuvádza, ale inklinujem k tomu, že mohlo ísť o navigátor.

navigátor-GPS- samostatná hnuteľná vec, nie je TZ auta
Zoltán Kovács
04.12.07,19:21
Možno by som ešte k tejto šikovnej a v celku zaujímavej témičke, nejaké teorie:
- vyradiť môžem:
- predajom: v tomto prípade neprichádza do úvahy
- zámenou-Nie
- likvidáciou- nie, pretože nejde o fyzické zničenie majetku
- vydaním alebo prevodom podľa osobitných predpisov
- darovaním.-Nie
- vkladom do inej obch.spol.-Nie
- v dôsledku škody: ??
- - preradením z osobného užívania do podnikania-Nie

Trošku ma ešte napadla tá škoda. No len....
Škodou rozumieme neodstrániteľné poškodenie alebo zničenie majetku.
Dá sa uvažovať. Vznikla mi škoda na TZ-neodstrániteľné poškodenie, preto dodavateľ vystavil dobropis a poškodený majetok si vzal spať na základe reklamácie.
- 549/082 (zúčtovanie ZC TZ)
- vyradenie TZ: 082/022
- predpis vo či dodavateľovi z uznanej škody-reklamácie: 315/648

Keď už sme pri teorii, dali by sa trošku rozvinúť prípady, ktoré som farebne rozlíšil? Totiž s týmto prípadmi som sa ešte nestretol.
betka
04.12.07,19:25
A keby celý prípad sa odohral v jednom roku, tak ako? Teda mám na mysli nákup, zaradenie TZ, demontáž a dobropis.

Pokiaľ nejde o ten navigáto, kt. nie je TZ....

Klimatizácia:
- nákup. TZ: 042/321
- zaradenie: 022/042- zvýšim ZC DP (rýchle) VC (rovné)-poznámka na katre-iný majetok-TZ
- demontáž: 518/321 (ak to niekto externe demontoval.
- zúčtovanie TZ do nákladov: 548,549/082
- vyradenie TZ 082/042
- dobropis: 315/648

(smith- vďaka za poopravenie 081, 021 stále mi chodia po rozume nehnuteľnosti:D, a ten tmavo modrý sa toho týkal- ináč môžem zameniť auto za auto v prípade podnikania, vtedy by sa účtovalo ako pri predaji...)
Zoltán Kovács
04.12.07,19:38
A čo prípad zámeny a vkladu do inej obch.spoločnosti. Vo všeobecnosti či ide o nehnuteľnosť, alebo hnuteľnú vec.
Stefan2005
04.12.07,19:40
Keď je už reč o teórii, tak si tiež trocha zateoretizujem ( takisto nestretol som sa s podobným prípad):
Pomohol by som si odvolávkou na §2 postupov účtovania - posledná veta ods. 2: Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia. Samozrejme nejde o vklad nehnuteľnosti, ale ide o triedu 0, a preto postupoval by som obdobne (najmä ak sa to uskutočnilo všetko v priebehu účtovného obdobia) - zostornoval by som pôvodné účtovné zápisy.
raya1
05.12.07,05:34
Prosím o radu :
Ide o vybavenie práčovne - obstarané z dotácie. Bude sa nachádzať vo dvore v menšej budove – ktorá je tiež je súčasťou prenájmu.
a) Ako zaúčtujeme jednotlivé zariadenie – práčky, sušičku , mangeľ ( to budú také 100 tis. položky), vaňu, regál,vozík na prádlo ?
b) K tomu ale príde ešte fa za práce – ako je vysekanie vetrania, otvoru pod vaňu , potiahnutie elektriky na stenu k mangľu – na aký účet naúčtovať tieto práce ? To bude robiť iná firma. Prvá inšatlácia elektr. a vodov. rozvodov tam je .
c) Dokúpenie umývadla a batérie ?
d) V prípade, že by sme menili umývadláv v hlav. budove - bude to ako oprava a údržby ?
Ďakujem !
Vladimír Ozimý
05.12.07,07:03
Prosím o radu :
Ide o vybavenie práčovne - obstarané z dotácie. Bude sa nachádzať vo dvore v menšej budove – ktorá je tiež je súčasťou prenájmu.
a) Ako zaúčtujeme jednotlivé zariadenie – práčky, sušičku , mangeľ ( to budú také 100 tis. položky), vaňu, regál,vozík na prádlo ? - posúdil by som každé zvlášť a ak je cena nad 30 tis odpisujem ak do 30 tis do spotreby
b) K tomu ale príde ešte fa za práce – ako je vysekanie vetrania, otvoru pod vaňu , potiahnutie elektriky na stenu k mangľu – na aký účet naúčtovať tieto práce ? To bude robiť iná firma. Prvá inšatlácia elektr. a vodov. rozvodov tam je . ide o obstarávacie náklady, ktoré by som priradil podľa toho čoho sa týkajú, napr. otvor pod vaňu k vani, elektrika na stenu k mangľu k mangľu...
c) Dokúpenie umývadla a batérie ? do 30 tis. do spotreby(posúdiť každé zvlášť)
d) V prípade, že by sme menili umývadláv v hlav. budove - bude to ako oprava a údržby ? ano na 511
Ďakujem !
................................
Vladimír Ozimý
05.12.07,07:14
dobre budem sa riadiť tým čo mi betka napísala...zaúčtujem to ana 551 asito tak bude lepšie...je pravda že nejde o predaj...:)
betka
05.12.07,07:15
To Raya1:
Podľa pokynu MFSR.
a. oddelene od stavieb, a to i napriek pevnému spojeniu so stavbou odpisujeme-zariadenia práčovní, čistiarní a farbiarni. Ide o samost.hnuteľné veci, kt. si zaradíme do OS, kam patria.
b.ide o vybavenie stavby, kt sú jej súčasťou:vykurovanie, zdravotno-technické inštalácie.....zostavy zdravotno-tech.inštal (vytokove baterie, zariad. Predmety), vnútorná kanalizácia.......

O zdravotno tech.inšt. sme sa bavili i tu:
http://www.porada.sk/65772-signalizacno-dorozum-system-sucast-stavby-post576287.html#post576287

c.umyvadla baterie-pokiaľ sa vymenili-oprava. Ak sa inštalovali nanovo rozvody vody, a zariadili sa nové kúpelne, umyvárky......TZ

d. oprava
raya1
05.12.07,07:28
Ďakujem betka, ale tomu bodu b) - celkom nerozumiem.
1. Musí byť potom vo faktúre jasne vyjadrené, že to bolo vysekanie otvoru pod vaňu, alebo potiahnutie elektriky k mangľu aby som mohla tieto obst. náklady prirafiť potom k napr. mangľu, vani, - tada čoho sa týkajú ? Ako spomenul Vladimír vyššie ?
Ak môžem poprosiť ešte "odklepnúťl " príp. opraviť odpoveď v tej SS - asi budem musieť spätne opraviť účtovanie.

2. Ešte ma napadlo niečo v súvislosti s výťahom - písalo sa o ňom v jednom príspevku, že sa odpisuje spolu so satvbou.
My sme v prenajatej budove a dotáciu naň sme dostali my - ako n.o. Takže odpisujeme my a máme ho v základnom imaní, tak ?
Vďaka !
Vladimír Ozimý
05.12.07,07:46
betka môžeš napísať číslo MFSR - díkes
Stefan2005
05.12.07,07:56
Ide o vybavenie práčovne - obstarané z dotácie. Bude sa nachádzať vo dvore v menšej budove – ktorá je tiež je súčasťou prenájmu.


Čo sa týka otázok, Betka vo svojom príspevku #17 na ne dala odpoveď.
Ja by som si dovolil len upozorniť na zvýraznené v Tvojej otázke - preto treba odpoveď posúdiť komplexne (v nadväznosti aj na podmienky dotácie a uzavretej nájomnej zmluvy ). V etape realizácie projektu ešte možno veľa vecí manažovať...
raya1
05.12.07,08:05
betka môžeš napísať číslo MFSR - díkes

Pokyn MFSR 3400/1998