ivo_b
04.12.07,14:39
Ahojte,

mam specificku otazku:
Slovenska firma - platitel DPH predava cast podniku - prevadzku, ktora zatial nema samostatnu pravnu subjektivitu. Tato prevadzka sa nachadza v Cechach a kupujucim je matersky podnik Slovenskej firmy, ktory sa nachadza vo Francuzsku.

Podla § 10 zákona č. 222/2004 Z o DPH za dodanie tovaru a dodanie služby sa nepovažuje predaj podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku v prípade, ak nadobúdateľ je platiteľom alebo sa stáva platiteľom podľa § 4 ods. 6 s výnimkou prípadov, ak nadobúdateľ prevažne dodáva tovary a služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až § 41 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov.

Kupujuci - Francuz, nie je v SR platitelom DPH a ak sa aj platitelom stane na zaklade kupy casti podniku, predpokladam, ze by sa mal stat platitelom v Cechach.

Vyplyva z toho, ze je v tomto pripade predaj podniku zdanitelnym obchodom?

Dakujem.
Vladimír Ozimý
04.12.07,13:47
a je to predmetom dane na území SR? pretože predávate zložku v ČR...zdaniteľný obchod je tam...nemali by ste to predať z českou DPH? len tak uvažujem...v prípade ak sa francúz registruje v ČR podľa mňa ide o prenos daňovej povinnosti na neho :) ale zatiaľ uvažujem zaujímavá téma...
ivo_b
04.12.07,14:42
Prave to si myslim aj ja, ze je to predmetom DPH v Cechach a v ich zakone je s najvacsou pravdepodobnostou podobne ustanovenie o oslobodeni ako u nas v paragrafe 10.

Fakturovat za predaj bude ale slovenka firma a neviem, o ktory paragraf sa mam opriet. Je to vobec zdanitelny obchod? Je miesto dodania v Cechach a ak ano, tak na zaklade akeho paragrafu?

Keby som tu prevadzku bral ako tovar, tak by asi nebol predmetom dane, kedze sa nenachadza v tuzemsku.


§ 2


Predmet dane
(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,


§ 13


Miesto dodania tovaru
c) ak je dodanie tovaru bez odoslania alebo prepravy, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa jeho dodanie uskutočňuje,