dalilada
04.12.07,15:10
Budem veľmi rada, ak mi vie niekto poradiť. Spoločnosť (s.r.o. jeden spoločník) má záväzok voči spoločníkovi vo výške cca 1,6 mil Sk. Nemá žiaden majetok, len nejaké staré zásoby za 40 tis. Spoločník chce podať návrh na výmaz z OR. Ako sa dá zlikvidovať tento záväzok, keďže spoločnosť ho nemá z čoho vyrovnať? Môže spoločník legálne "odpustiť" spoločnosti dlh? Ako to potom zaúčtujem? Dakujem
Zoltán Kovács
04.12.07,14:11
Odpustenie dlhu by mal byť pre sro zdaniteľným príjmom, podľa mňa. Ak sa mýlim opravte ma.
dalilada
04.12.07,14:22
Ak by to bol skutočne zdaniteľný príjem, tak by vyšiel asi lacnejšie konkurz, nie?
mladymuz
04.12.07,14:30
Ako veriteľ by mohol podať navrh na konkurz, s tym, že pohľadavka by bola neuspokojena a spravca by uzavrel pripad pre nedostatok majetku dlžnika.
Alebo nech vyhlasi s.r.o na seba konkurz.
zltalienka
04.12.08,08:39
Ahojte, mám trochu podobný prípad. s.r.o. dlhuje jednému zo spoločníkov 700 tis. Sk (ešte z roku 2005 alebo ešte staršie). Je možné nejakým spôsobom tento dlh dostať z účtovníctva von, bez tohto aby bol zaplatený.
Našla som možnosť, teda povinnosť s.r.o. zvýšiť základ dane o nezaplatené záväzky v tom roku, v ktorom uplynulo 36 mesiacov od ich splatnosti. Zvýšenie základu dane nebude s.r.o. vadiť, aj tak zatiaľ vyrobili "peknú" stratu. Len neviem, či po tomto môže s.r.o. vybrať tento záväzok zo svojho účtovníctva. Veriteľ (jeden zo spoločníkov) nepožaduje zaplatenie dlhu. Dá sa to nejako?
A ešte, vyplývajú z toho nejaké povinnosti pre veriteľa?
Ďakujem
zltalienka
08.12.08,07:43
... posúvam ...
optimistka
08.12.08,10:42
základ dane sa zvýši o neuhradené záväzky ktoré prislúchajú k daňovým výdavkom podľa § 19
predpokladám, že spoločník poskytol len pôžičku, aj to bezúročnú, takže v nákladoch sa z nej neúčtovalo nič
vid § 17 ods.29
zltalienka
09.12.08,07:38
základ dane sa zvýši o neuhradené záväzky ktoré prislúchajú k daňovým výdavkom podľa § 19
predpokladám, že spoločník poskytol len pôžičku, aj to bezúročnú, takže v nákladoch sa z nej neúčtovalo nič
vid § 17 ods.29

Dakujem za odpoved, optimistka. Nebola to pozicka, ale predaj stroja, ktory konatel vlastnorucne vyrobil (stroj bol bol oceneny znalcom). Je mozne, aby konatel tento stroj firme daroval? (z daru nemusia zaplatit dan z prijmov) Moze ho teraz darovat aj ked ho pred 3 rokmi predal na zaklade kupno predajnej zmluvy? Sa mi to vidi pritahnute za vlasy ale vyrukovali s takymto riesenim ..... prosim o Vase nazory.
zltalienka
09.12.08,09:53
... posúvam ...
zltalienka
10.12.08,08:41
... posúvam ....
liba2
10.12.08,21:22
Dakujem za odpoved, optimistka. Nebola to pozicka, ale predaj stroja, ktory konatel vlastnorucne vyrobil (stroj bol bol oceneny znalcom). Je mozne, aby konatel tento stroj firme daroval? (z daru nemusia zaplatit dan z prijmov) Moze ho teraz darovat aj ked ho pred 3 rokmi predal na zaklade kupno predajnej zmluvy? Sa mi to vidi pritahnute za vlasy ale vyrukovali s takymto riesenim ..... prosim o Vase nazory.
Existuje kúpna zmluva ?
Stroj je zaevidovaný v majetku ?
Uplatňovali sa daňové odpisy ?
zltalienka
11.12.08,06:46
1. Áno, 2. áno, 3. zistím.
čo sa zmení, keby sa uplatňovali daňové odpisy?
zltalienka
11.12.08,09:43
Existuje kúpna zmluva ?
Stroj je zaevidovaný v majetku ?
Uplatňovali sa daňové odpisy ?

Na stroj sa uplatňovali daňové odpisy.
KEJKA
11.12.08,21:22
tak už len odpustenie dlhu a dodaniť.
zltalienka
12.12.08,06:15
Vďaka za odpovede, Kejka a Liba2.
zltalienka
12.12.08,07:51
Ešte jedna otázočka predsa. Ak by tento záväzok vyplatili, musí spoločník vo svojom daňovom priznaní zaplatiť daň aj z tohto príjmu? (nevyrába takéto stroje pravidlene, nemá na to živnosť, bol to jeho "príležitostný príjem".) Spadá to pod §9 ods.1 písm. d) ZDP?
"(1) Od dane je oslobodený príjem
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,"
ďakujem za odpovede.
zltalienka
15.12.08,07:52
... posúvam ...
zltalienka
16.12.08,07:19
... posúvam ...
MADMAZEL123
07.03.14,23:54
ak by boli peniaze pozicane len na dotovanie pokladne,tiez by sa odpustenie dlhu malo zdanit?? alebo sa to moze zauctovat 365-413??