xeres
04.12.07,16:50
Prosím Vás potreboval by som poradiť.Od januára 2008 chcem začať súkromne podnikať.Chcem začať,ako platca PDH.Potrebujem nakúpiť rôzne zariadenia a prískušenstvo.Vyhodnejšie sú samozrejme ceny bez DPH,môžem aj ja,ako platca DPH nakupovať za ceny bez DPH,alebo musím kupovať iba za ceny s DPH? Aká je výhoda začať ako platca DPH,možem si to potom nejak tú daň odpočítať?
veronikasad
04.12.07,15:55
Prosím Vás potreboval by som poradiť.Od januára 2008 chcem začať súkromne podnikať.Chcem začať,ako platca PDH.Potrebujem nakúpiť rôzne zariadenia a prískušenstvo.Vyhodnejšie sú samozrejme ceny bez DPH,môžem aj ja,ako platca DPH nakupovať za ceny bez DPH,alebo musím kupovať iba za ceny s DPH? Aká je výhoda začať ako platca DPH,možem si to potom nejak tú daň odpočítať?
Pokiaľ nakupuješ zariadenia na Slovensku od platieľa DPH, vždy ich nakupuješ s DPH. Ak sa staneš dobrovolným platiteľom DPH, štát ti túto DPH vráti, na druhej strane však zdaňuješ svoje príjmy.
Možno ťa mýli nákup bez dane ako platiteľa DPH z krajín EU. Ak si platiteľ DPH na Slovensku, zahraničný dodávateľ ti vystaví fa bez DPH, ale dodávka podlieha "samozdaneniu" na Slovensku.

--------
Veronika
Aljok
04.12.07,15:59
xeres
05.12.07,15:03
Ak by som chcel kupit na Slovensku zariadenia od neplatcu DPH a ja som platca DPH,mozem nakupovat za ceny bez DPH? Alebo ako to je?
Zoltán Kovács
05.12.07,15:27
Ak by som chcel kupit na Slovensku zariadenia od neplatcu DPH a ja som platca DPH,mozem nakupovat za ceny bez DPH? Alebo ako to je?

Keď nakupuješ od neplátcu, tak tam nie je DPH. Ale tebe ako platiteľovi nakupovať od neplatiteľa je predraženie o 19%.