MESVRAM
05.12.07,07:59
Dobrý deň, poradíte mi v nasledovnom probléme?
Soc. poisťovňa vykonala u nás kontrolu a vrátila nám poistné, ktoré musíme vrátiť zamestnancom. My sme tak urobili, ale sme to nezdanili. Včera som sa dozvedela, že sme to mali zdaniť. Bolo im to vyplatené 19.10.2007. Jedná sa o sumu do 5000,- Sk a vrátená bola bez zdanenia. Zamestnancovi v prac. pomere by som to mohla opraviť tak, že to zadám tak, aby sa zvýšil daňový základ a to poistné čo bolo vrátené zamestnancovi mimo výplaty odrátam ako preddavok na mzdu?
Alebo nejako inak?
A ako mám postupovať u bývalého zamestnanca, ten je teraz starobný dôchodca a nemal žiadny príjem tento rok ani u nás ani nikde inde. Ak by to šlo cez výplaty za 11/2007 termín uzávierky mám zajtra.
Vďaka za odpoveď.
MESVRAM
05.12.07,10:15
prosím Vás, odpovedzte mi niekto, ďakujem.
Lienočka
26.01.08,15:35
Ahojte, mám presne rovnaky problem. Mali sme kontrolu zo SP a vratili nam preplatok aj zamestnanca aj za zamestnávateľa. Ako to zaúčtovať do účtovníctva a ako to vyplatiť zamestnancovi? ďakujem
Jana Motyčková
26.01.08,16:15
Zrejme ide o preplatok poistného za minulé roky - tu si treba dať pozor, ten je zdaniteľným príjmom, t.j. neponižuje poistné ale navyšuje základ dane.
Lienočka
26.01.08,17:24
Zrejme ide o preplatok poistného za minulé roky - tu si treba dať pozor, ten je zdaniteľným príjmom, t.j. neponižuje poistné ale navyšuje základ dane.
Ano, je to za minulé roky, ešte som to zamestnancovi nevrátila, ale chcem to čim skor vyriesit. To znamená, že zamestnancovi tento preplatok zdaním a odvediem poistné aj do ZP aj SP? ďakujem
Stefan2005
26.01.08,17:43
Ano, je to za minulé roky, ešte som to zamestnancovi nevrátila, ale chcem to čim skor vyriesit. To znamená, že zamestnancovi tento preplatok zdaním a odvediem poistné aj do ZP aj SP? ďakujem

Áno, preplatok zdaníš a neodvedieš poistné do ZP a SP (z preplatku).
Jana Motyčková
26.01.08,20:27
Zdaníš, SP nie, ale ZP áno, ak to nie je preplatok z ročného zúčtovania poistného - iba ten je vyňatý z platenia ZP.
Rozalka
26.01.08,21:02
Zdaníš, SP nie, ale ZP áno, ak to nie je preplatok z ročného zúčtovania poistného - iba ten je vyňatý z platenia ZP.
Janka, teraz si ma zneistila...
Ak by to bolo v príslušnom mesiaci zrazené správne, veď by som do ZP neodviedla inak, či áno? Neupravuje sa vymeriavací základ, alebo mi dačo ušlo?
Stefan2005
26.01.08,21:21
Zdaníš, SP nie, ale ZP áno, ak to nie je preplatok z ročného zúčtovania poistného - iba ten je vyňatý z platenia ZP.

Ak je to tak, tak ďakujem za opravu.
Ale mám pochybnosti, lebo v tomto prípade z čiastky vo výške preplatku zaplatím 2x zdravotné poistenie. Mám za to, že v tomto prípade to nemožno chápať ako príjem podliehajúci dani, pretože poistné dani nepodlieha (ponižujem mzdu o poistné) a podrobniť dani musím preto, že neoprávnene bol ponížený čiastkový základ dane....
Jana Motyčková
28.01.08,14:13
Ak je to tak, tak ďakujem za opravu.
Ale mám pochybnosti, lebo v tomto prípade z čiastky vo výške preplatku zaplatím 2x zdravotné poistenie. Mám za to, že v tomto prípade to nemožno chápať ako príjem podliehajúci dani, pretože poistné dani nepodlieha (ponižujem mzdu o poistné) a podrobniť dani musím preto, že neoprávnene bol ponížený čiastkový základ dane....
Ja rozumiem logike, ale podľa daňového zákona ide o zdaniteľný príjem a v ZP to nie je vylúčené z platenia poistného. Ak zdravotnej poisťovni nebude vadiť, že sa z toho noedviedlo poistné, mne ti určite vadiť nebude. Ale ak ZP bude vyžadovať zaplatenie (príp.doplatenie) poistného, zákon je na jej strane.
ego.mc
29.01.08,05:33
Zdaníš, SP nie, ale ZP áno, ak to nie je preplatok z ročného zúčtovania poistného - iba ten je vyňatý z platenia ZP.

Dobrý deň. Múžem sa spýtať, kde v zákone o SP nájdem, že je vyňatý zo SP?
Vopred ďakujem.
Stefan2005
29.01.08,07:17
Dobrý deň. Múžem sa spýtať, kde v zákone o SP nájdem, že je vyňatý zo SP?
Vopred ďakujem.

Napr. hovorí sa o tom i na stránkach VšZP ( v časti Základné zmeny - Aktuálne zmeny zákona 580/2004 Z. z. od 01. 01. 2008
konkrétne:
4) Preplatok z ročného zúčtovania poistného zamestnancov
Pre odvod poistného sa do vymeriavacieho základu nezapočítava preplatok z RZ. Zamestnávateľ, ktorý robil zamestnancovi RZ, a ktorému vyšiel z RZ preplatok, bol podľa doteraz platného zákona, povinný tento preplatok znovu zahrnúť do vymeriavacieho základu zamestnanca. Od 1. januára 2008 sa preplatok z RZ zamestnanca už do vymeriavacieho základu pre odvod poistného nezahrňuje.

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=124
Iveta Matlovičová
29.01.08,07:18
Dobrý deň. Múžem sa spýtať, kde v zákone o SP nájdem, že je vyňatý zo SP?
Vopred ďakujem.

...podľa zákona o SP, vstupuje do VZ na SP príjem ZC za vykonanú prácu a preplatok z RZZP nemožno takto chápať...
Lienočka
29.01.08,07:29
Ale u mna to nie je preplatok zo zdravotného poistenia. Za invalidneho zamestnanca sa bez právneho nároku odvadzalo poistenie do SP. Pri kontrole nam to zistili a v rámci nej nam tieto preplatky vrátili aj za zamestnávatela aj za zamestnanca. Týmto bola zamestnancovi neoprávnene znížená mzda, takze logicky by som mu jeho preplatky mala vratit. Zaujimalo ma či z tohto preplatku zamestnanca mam odviest poistne a zdanit. Ja si myslim ze je potrebne iba zdaniť, pretože jeho vymeriavací základ na poistné bol v danom období správny a neodvedením poistného do SP by sa nezmenil.
Iveta Matlovičová
29.01.08,12:49
Ale u mna to nie je preplatok zo zdravotného poistenia. Za invalidneho zamestnanca sa bez právneho nároku odvadzalo poistenie do SP. Pri kontrole nam to zistili a v rámci nej nam tieto preplatky vrátili aj za zamestnávatela aj za zamestnanca. Týmto bola zamestnancovi neoprávnene znížená mzda, takze logicky by som mu jeho preplatky mala vratit. Zaujimalo ma či z tohto preplatku zamestnanca mam odviest poistne a zdanit. Ja si myslim ze je potrebne iba zdaniť, pretože jeho vymeriavací základ na poistné bol v danom období správny a neodvedením poistného do SP by sa nezmenil.

Janka Motyckova to v príspevku "7" jednoznačne vysvetlila, niet čo k tomu viac dodať - musíme sa riadiť tým, čo je v zákonoch, i keď s tým - mnohokrát - nemá logika nič spoločné, bohužial.