bazil
05.12.07,07:18
Ahojte poraďáci, po dlhšej dobe sa ozývam s prosbou o radu v probléme, ktorý ma bude asi stáť miesto, ak nie horšie. V júni sme rozviazovali pracovný pomer s niektorými zamestnancami. Všetko prešlo bez problémov, ja sám nechápem ako sa to mohlo stať, že jednému zamestnancovi ostal v rukách aj originál aj kópia výpovede z organizačných dôvodov. A nevšimol by som si to dodnes, nebyť toho, že s tým zamestnancom jeho terajší zamestnávateľ nepredĺžil pracovnú zmluvu a on včera došiel za mnou s tým, že mám na výber : buď ho vezmeme od januára späť a on mi kópiu výpovede dá a všetko bude OK alebo sa bude tváriť, že výpoveď žiadna nebola a spätne si bude nárokovať za tie mesiace na zárobok. Ja mám podpísaný od neho síce zápočtový list a žiadosť o odstupné ale to mi je tak v prípade súdneho procesu na nič. Prosím Vás poraďte čo robiť, ja som úplne hotový pri predstave že sa mi spätne jeho mzda zosobní a navyše prídem o miesto.
Zoltán Kovács
05.12.07,06:20
Ahojte poraďáci, po dlhšej dobe sa ozývam s prosbou o radu v probléme, ktorý ma bude asi stáť miesto, ak nie horšie. V júni sme rozviazovali pracovný pomer s niektorými zamestnancami. Všetko prešlo bez problémov, ja sám nechápem ako sa to mohlo stať, že jednému zamestnancovi ostal v rukách aj originál aj kópia výpovede z organizačných dôvodov. A nevšimol by som si to dodnes, nebyť toho, že s tým zamestnancom jeho terajší zamestnávateľ nepredĺžil pracovnú zmluvu a on včera došiel za mnou s tým, že mám na výber : buď ho vezmeme od januára späť a on mi kópiu výpovede dá a všetko bude OK alebo sa bude tváriť, že výpoveď žiadna nebola a spätne si bude nárokovať za tie mesiace na zárobok. Ja mám podpísaný od neho síce zápočtový list a žiadosť o odstupné ale to mi je tak v prípade súdneho procesu na nič. Prosím Vás poraďte čo robiť, ja som úplne hotový pri predstave že sa mi spätne jeho mzda zosobní a navyše prídem o miesto.

Myslím si, že tieto dokumenty, a dokonca vyplatenie odstupného je dostačujúcim dôkazom toho, že bol ukončený prac.pomer. Na zápočtovom liste je uvedený aj dôvod (citácia §§ ZP).
Jana2004
05.12.07,06:32
Nie som presvedčená, že by ste v prípade pracovno-právneho sporu vyhrali. I keď na druhej strane, dávali ste výpoveď viacerým a niekto z týchto pracovníkov by Ti to mohol aj dosvedčiť, že sa papiere podpisovali hormadne. Avša vždy zamestnávateľ ťahá za kratší koniec. Bude lepšie dohodnúť sa.

Ale keby ste ho zobrali späť, musí odstupné vrátiť. Tak ho zoberte späť, sprav mu novú pracovnú zmluvu, skúšobnú dobu a v priebehu tejto skúšobnej doby sa s ním rozlúč, hoci aj prvý deň, zaslúži si to.
vikinka
05.12.07,06:40
V § 75 zák.práce ods.2 je výpočet údajov,ktoré je povinný zamestnávateľ dať zamestnancovi v potvrdení o skončení PP-t.j.zápoč.list,ktorý je spravidla dokladom zamestnanca o tom,že skutočne pracoval u zamestnávateľa,akú dobu a aké nároky mu z PP vyplynuli.
STRELEC
05.12.07,06:41
Situácia je nepríjemná, ale to je podľa mňa aj všetko. Ak si ten bývalý zamestnanec dovolí byť takýmto spôsobom drzí, ani by som sa s ním nebavil. Dôkazy pre ukončenie pracovného pomeru výpoveďou z titulu organizačných zmien máte zrejme jednoznačné.
Jeho argumentácia absenciou výpovede je nezmyselná. Veď jeho jednanie a dokonca aj písomné doklady ho jednoznačne usvedčujú z obyčajného a prostého klamstva. Možno by sa to dalo kvalifikovať ako pokusu o podvod. Ak by sa ešte ozval, tak by som mu iba v stručnosti vysvetli, že nech viac už Vašu firmu neoslovuje. Pokiaľ chce postupovať, tak "ako hrozil", dal by som mu vedieť, že riskuje právnu dohru - podanie z Vašej strany.
Teda - môj názor: kľud a pevnú gumu v trenkách :):)
bazil
05.12.07,07:01
Ľudia moji keby že môžeme ideme nielen na kávu ale aj na frťana, ja som v noci vôbec nespal lebo som to bral ako dopredu prehratý boj, nechcite vedieť aké scénare sa mi ťahali hlavou!
STRELEC
05.12.07,07:18
Ľudia moji keby že môžeme ideme nielen na kávu ale aj na frťana, ja som v noci vôbec nespal lebo som to bral ako dopredu prehratý boj, nechcite vedieť aké scénare sa mi ťahali hlavou!
Na virtuálneho frťana nás pozvať môžeš a je to aj pomerne cenovo dostupné :D:D.
Tie scenáre vyhoď. Strata dokladu by sa prihodiť sice nemala, ale zas to žiadna tragédia nie je. A možno sa niekde tá výpoveď po čase aj nájde. Ten bývalý zamestnanec ju možno aj ukradol pri podpisovaní vecí súvisiacich s odchodom. Ktovie.
A ešte na záver odkaz tomu "filutovi - býv. zamestnancovi" : a) psí hlas do neba nejde b) raz tak narazí, že mu to pekné nebude. Všetko dobré a aj všetko zlé sa v nejakej podobe vracia.
Stefan2005
05.12.07,07:37
...A nevšimol by som si to dodnes, nebyť toho, že s tým zamestnancom jeho terajší zamestnávateľ nepredĺžil pracovnú zmluvu ....

Asi aj terajší zamestnávateľ s ním bol spokojný...
Osobne by som asi navštívil toho jeho nového zamestnávateľa, a poprosil by som ho, nech dá nejaký písomný materiál ( prehlásenie, že u neho pracoval od-do, a pod. ) - keď príde k súdnemu procesu, budeš mať ďalší dôkaz...
STRELEC
05.12.07,07:41
[quote=Stefan2005;583973]Asi aj terajší zamestnávateľ s ním bol spokojný...Súhlas!!!
Osobne by som asi navštívil toho jeho nového zamestnávateľa, a poprosil by som ho, nech dá nejaký písomný materiál ( prehlásenie, že u neho pracoval od-do, a pod. ) - keď príde k súdnemu procesu, budeš mať ďalší dôkaz.. Už by som sa tomu bývalému zamestnancovi viac nevenoval. Strata času. uote]
Chobot
05.12.07,08:38
Ahojte poraďáci, po dlhšej dobe sa ozývam s prosbou o radu v probléme, ktorý ma bude asi stáť miesto, ak nie horšie. V júni sme rozviazovali pracovný pomer s niektorými zamestnancami. Všetko prešlo bez problémov, ja sám nechápem ako sa to mohlo stať, že jednému zamestnancovi ostal v rukách aj originál aj kópia výpovede z organizačných dôvodov. A nevšimol by som si to dodnes, nebyť toho, že s tým zamestnancom jeho terajší zamestnávateľ nepredĺžil pracovnú zmluvu a on včera došiel za mnou s tým, že mám na výber : buď ho vezmeme od januára späť a on mi kópiu výpovede dá a všetko bude OK alebo sa bude tváriť, že výpoveď žiadna nebola a spätne si bude nárokovať za tie mesiace na zárobok. Ja mám podpísaný od neho síce zápočtový list a žiadosť o odstupné ale to mi je tak v prípade súdneho procesu na nič. Prosím Vás poraďte čo robiť, ja som úplne hotový pri predstave že sa mi spätne jeho mzda zosobní a navyše prídem o miesto.

Niekoľko krát som si prečítal tvoje zadanie, aby som presne pochopil, čo sa stalo a aké dokumenty máš v ruke. Niektorí ti tu už radili, ale myslím, že nie presne.

Vychádzam z predpokladu, že ako firma ste dávali výpovede niekedy pred koncom júna. Zamestnanci požiadali o skončenie pred začiatkom VD, takže jeho PP skončil 30.6. Tento dokument, ako píšeš, máš v ruke. Jediné čo ti chýba, je doklad o doručenej výpovede, čo je však dosť závažný dôkazový materiál, bez ktorého by ste súd asi prehrali.

Teda PP papierovo skončil 30.6. - dostal výstupný list, zápočet a vyplatilo sa mu odstupné. Keby sa on v zmysle § 79 ozval skôr, že PP skončil neplatne, mohol by na súde podať žalobu o určenie neplatnosti skončenia PP. Keďže nemáte v ruke doručenie výpovede, asi by tento spor vyhral. Ide teda o hmotnoprávnu podmienku neplatnosti.

Zamestnanec však asi zabudol na ustanovenie § 77, ktorý hovorí o procesnoprávnej podmienke neplatnosti:

"Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť."

Takže ak sa PP skončil 30.6., tak už teraz si nemôže uplatniť žalobu o neplatnosť skončenia PP. Premeškaním tejto lehoty sa relatívne neplatná výpoveď stáva platnou v zmysle § 79 ods. 3:

"3) Ak zamestnávateľ skončil pracovný pomer neplatne a zamestnanec netrvá na tom, aby ho zamestnávateľ ďalej zamestnával, platí, ak sa so zamestnávateľom nedohodne písomne inak, že sa jeho pracovný pomer skončil dohodou, ak

a) bola daná neplatná výpoveď, uplynutím výpovednej doby,
b) bol pracovný pomer neplatne skončený okamžite alebo v skúšobnej dobe, dňom, keď sa mal pracovný pomer skončiť."


Teraz už darmo chce niečo urobiť, mal trvať na neplatnosti v lehote do 2 mesiacov od skončenia PP. Keďže vtedy si to právo neuplatnil, skončenie PP je platné.

Oddnes môžeš opäť kľudne spávať.:rolleyes:
bazil
05.12.07,11:44
Ešte raz srdečná vďaka všetkým, pre mňa je najdôležitejšie že to nebude mať žiaden dopad na mňa. Až na ten, že mám toto sakra ponaučenie a budem si musieť dávať väčší pozor.
Janiela
17.09.09,15:46
Prosím vás o radu. Neviem v zákone nikde nájsť ako je to s origínálom a ako s kópiou. Zamestnanec dostal originál výpovede, zamestnávateľovi ostala kópia výpovede (kópia je cez indigo, nie cez PC alebo nejako ofotená). Na oboch exemplároch sú originál podpisy. Firemný právnik tvrdí,že takýto postup nie je správny. Ak by sa obe výpovede písali rukou - na čom zamestnávateľ trvá - mohlo by ísť o nerovnoisy. Poradíte?