karka
05.12.07,08:03
Poradte mi prosim. nevieme sa rozhodnut ci dat okna plastove alebo eurookna. kazdy mi hovori nieco ine. dakujem
STRELEC
05.12.07,07:12
Túto skoro hamletovskú otázku sme už na Porade riešili. Vyhľadaj si. Rozhodnutie je asi skôr o peňaženke a o vzťahu k prírodným a umelým materiálom, než o základnej funkčnosti.
Ale veď si prečítaj názory, skúsenosti.
karka
05.12.07,10:04
Ja som vazne hladala, ale nic take som nenasla. prosim o link ak nieco podobné najdete. a o peniaze ani moc nejde. chcem len to, co ma viac plusov :confused:.
Zuzka10
05.12.07,10:05
Pozri tému : okná a hluk
Ofélia
05.12.07,10:11
Navštevujem domy a byty dosť veľa ľudí a dospela som k tomu že na rodinný dom je lepšie dať drevo teda euro okná a do bytu - panelák plastové a to len preto že v rodinnom dome je oveľa väčšia vlhkosť ako v bytoch. a o vlhkosti či roseniu okien tu už bolo písané dosť.
Infarkt
05.12.07,10:12
Poradte mi prosim. nevieme sa rozhodnut ci dat okna plastove alebo eurookna. kazdy mi hovori nieco ine. dakujem

Treba skúsiť aj pogugliť :)

Veru ťažko radiť, obe varianty majú svoje plusy aj mínusy :confused:

Treba zvážiť viac faktorov...pre inšpiráciu skús napríklad tu :

http://mojdom.zoznam.sk/cl/10053/122592/Ako-najst-Okno-medzi-oknamialebo-pat-krokov-k-spravnej-volbe
ickom
05.12.07,10:49
V skratke asi toľko - koľko máš času na to, aby si ho venovala oknám?
EURO okná potrebuješ čas od času naimpregnovať špeciálnym roztokom, záleží od vetra, dažďa, slnka - jednoducho od poveternostných podmienok, za aký čas to bude potrebné. EURO sú podstatne drahšie ako plastové .Ak nechceš mať (ja tomu hovorím) garážovú výrobu, tak EURO ťa vyjdú minimálne raz toľko, čo plastové.
Plastové sú lacnejšie, menej náročné na úržbu a dajú sa vyrobiť aj s farbou z jednej strany (určíš si , či chceš mať farbu vnútri - atyp ,alebo vonku), alebo farba bude z oboch strán (tu už je zvyčajne aj podkladový profil farebne bližší k použitej farbe okenných rámov a krídel).Niektorí výrobcovia umožnujú použiť v plastovom okne aj izolačné trojsklo, čím má okno ešte lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Stačí?
karka
05.12.07,11:54
velmi pekne dakujem. stacit staci. teraz uz len dumat ake dat. pekny den prajem:)
Bionda
05.12.07,17:04
Ickom, ani by som nepovedala, že eurookná sú až o toľko drahšie ako plastové, lebo ani to nie je jedno aké plastové okná si kupuješ a veru aj dobré plastové okná nestoja málo a ver, že aj tam je mnoho nekvalitných - pozor aj na to. Na margo eurookná - nuž prírodný materiál ( ja som tiež zvolila drevo ). Keď človek uvažuje musí myslieť aj na to čo o pár rokov, videli ste čo sa stane s plastom vlyvom tepla, chladu, slnka, vody ? čo potom? Takže nie je ani plastové okno ako okno, ale je to na investorovi, treba dobre všetko zvážiť dať si spraviť cenové ponuky a myslieť na to, že chcete to mať pekné aj za 20rokov .
wagner
05.12.07,18:59
Tiež som volila drevené eurookná. V roku 1991 som robila vo výrobe plastových okien. Vtedy som sa s tým chválila kamarátovi, ktorý už v tom čase žil v USA. Povedal, že u nich už plastové okná vymieňajú za drevené. Povedal, že drevo je drevo. Akýkoľvek dobrý plast sa po učitej dobe začne ohýbať a jeho kvalita sa nedá vylepšovať. Kdežto drevo ošetríš napríklad farbou a pokiaľ sa oň staráš tak vydrží. Ja som menila okná ktoré mali viac ako 60 rokov. Pravidelne sa natierali, preto aj tak dlho vydržali.Plastové okná menej vydržia.
ickom
06.12.07,15:40
Tiež som volila drevené eurookná. V roku 1991 som robila vo výrobe plastových okien. Vtedy som sa s tým chválila kamarátovi, ktorý už v tom čase žil v USA. Povedal, že u nich už plastové okná vymieňajú za drevené. Povedal, že drevo je drevo. Akýkoľvek dobrý plast sa po učitej dobe začne ohýbať a jeho kvalita sa nedá vylepšovať. Kdežto drevo ošetríš napríklad farbou a pokiaľ sa oň staráš tak vydrží. Ja som menila okná ktoré mali viac ako 60 rokov. Pravidelne sa natierali, preto aj tak dlho vydržali.Plastové okná menej vydržia.
Ohýbanie plastových okien je následok použitia slabej výstuhy. Nanešťastie, dnes väčšina ľudí nejde ani tak za kvalitou, ako za cenou. Povedala by som to asi takto: Idem do 5 firiem, porovnávam si ceny a jedna z nich je výrazne lacnejšia (napr. cenové rozdiely samotného okna bez doplnkov a prác môžu byť tak max do 500,-Sk).V čom je problém? Nie preto, že by obchodník šiel cestou hoc zarobiť menej na zákazke, ale mať viac zákazok! Ale : Použijem recyklovaný plast (cena min. 5% menej), dám slabšiu výstuhu (namiesto 2 mm, používajú 0,8 mm - tu ale cenový rozdiel neviem, v našej firme toto zníženie cien nepoužívame) a pod. Minimálne o tomto znižovaní cien viem ja, možno sú ešte aj iné finty, ale my nejdeme cestou najnižšej ceny, ale nemať reklamácie, teda tu som spokojná, že za ten rok a pol, čo robím s oknami som okrem nastavovania kovania a výmeny skla pri zlom dodaní nemala žiadnu reklamáciu a dokonca ani sťažnosť, lebo by som nechcela chodiť po kanáloch od hanby, že som predala zákazníkovi nekvalitu za moc peněz :)
Teda preto, že je slabá výstuha, sa okná krútia, takže si treba vybrať predajcu - napr. ak má nejaký známy plastové okná, spýtaj sa, či je s ich kvalitou spokojný, pozri si, či je dobre odvedená práca a pod.
Poznám však takých, ktorí kupovali plastové okná ešte v roku 1989 z Nemecka a sú s nimi maximálne spokojní ...
VladoaKatka
06.12.07,17:00
Tiež som volila drevené eurookná. V roku 1991 som robila vo výrobe plastových okien. Vtedy som sa s tým chválila kamarátovi, ktorý už v tom čase žil v USA. Povedal, že u nich už plastové okná vymieňajú za drevené. Povedal, že drevo je drevo. Akýkoľvek dobrý plast sa po učitej dobe začne ohýbať a jeho kvalita sa nedá vylepšovať. Kdežto drevo ošetríš napríklad farbou a pokiaľ sa oň staráš tak vydrží. Ja som menila okná ktoré mali viac ako 60 rokov. Pravidelne sa natierali, preto aj tak dlho vydržali.Plastové okná menej vydržia.
Ja som to opísala v téme:http://www.porada.sk/t65764-okna-a-hluk.html najprv sme mali drevené eurokná - drevo meranti- na novej časti dvojdomu.
Po 4-roch rokoch na pôvodnej časti sme sa rozhodovali, že vymeníme tie okná, čo máme - ale aké?

Po skúsenostiach sme sa rozhodli pre plastové.
Tie teraz 7 - ročné okná na budúci rok budeme musieť dať zregenerovať.
Pri spojoch, pri skle, kde sa dostala voda, drevo na napilo a začal sa lak odlupovať. Okná sú od firmy Madleniak. Boli pekné, ale teraz už ľutujeme.
Infarkt
06.12.07,17:10
Skúsenosti sú aj také...aj onaké ;)

Väčšina názorov na plastové okná sa zhodovali v jednom...nestálosti tvaru...samo, je to spôsobené neschopnosťou plastu pracovať tak ako drevo (vlhkosť, teplo, chlad a pod.)... v tomto je drevo vo výhode...:)

A položme si ruku na srdce...veľmi dôležitá je aj starostlivosť a údržba o okná...bez rozdielu, či plast, alebo drevo...pričom pri zvážení vlastností dreva (možnosť tmelenia, brúsenia, lepenia, impregnovania, lakovania a pod.) je zas vo výhode :)

http://www.luzbetak.sk/udrzba.htm

Väčšina Slovákov kúpi...a tým to padá (údržba) ;) ... bez urážok prosím :rolleyes:
VladoaKatka
06.12.07,17:49
Skúsenosti sú aj také...aj onaké ;)

Väčšina názorov na plastové okná sa zhodovali v jednom...nestálosti tvaru...samo, je to spôsobené neschopnosťou plastu pracovať tak ako drevo (vlhkosť, teplo, chlad a pod.)... v tomto je drevo vo výhode...:)

A položme si ruku na srdce...veľmi dôležitá je aj starostlivosť a údržba o okná...bez rozdielu, či plast, alebo drevo...pričom pri zvážení vlastností dreva (možnosť tmelenia, brúsenia, lepenia, impregnovania, lakovania a pod.) je zas vo výhode :)

http://www.luzbetak.sk/udrzba.htm

Väčšina Slovákov kúpi...a tým to padá (údržba) ;) ... bez urážok prosím :rolleyes:

Preto sme dali prýkrát drevo. lebo drevo ako prírodný matrial, ktorý je u mňa na prvom mieste. Mám drevené zábradlia, podkrovie mám podbité s červeným smrekom, aj to musím ošetrovať, udržiavať a je to pekné - a neni tuctový sádrokartón, ktorý keď praskne je ryha.
Ale tie okná ma sklamali, môžno po oprave budem rovnako spokojná a bude to 1:1.
AndrejG
06.12.07,22:07
EURO sú podstatne drahšie ako plastové .Ak nechceš mať (ja tomu hovorím) garážovú výrobu, tak EURO ťa vyjdú minimálne raz toľko, čo plastové.
Plastové sú lacnejšie, menej náročné na úržbu a dajú sa vyrobiť aj s farbou z jednej strany (určíš si , či chceš mať farbu vnútri - atyp ,alebo vonku), alebo farba bude z oboch strán (tu už je zvyčajne aj podkladový profil farebne bližší k použitej farbe okenných rámov a krídel).Niektorí výrobcovia umožnujú použiť v plastovom okne aj izolačné trojsklo, čím má okno ešte lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Stačí?

To nieje pravda. Euro su mozno o 20% drahsie, ale treba nechat nacenit viac vyrobcom a moze sa stat, ze v BA naceni firma plastove o 20-30% drahsie ako firma z Kosic Euro. Ja mam euro oplastene hlinikom za cenu, ktoru by som v BA dal za plastove. Vsetko je vecou jednania.

Trojsklo sa bezne dava aj do euro okien, neviem ako to suvisi s plastom. Drevene sa tiez daju robit v roznych farbach a tiez moze byt ina farba na kazdej strane. Proste sa mi zda, ze si predajca plastovych okien. :)
ickom
07.12.07,10:23
To nieje pravda. Euro su mozno o 20% drahsie, ale treba nechat nacenit viac vyrobcom a moze sa stat, ze v BA naceni firma plastove o 20-30% drahsie ako firma z Kosic Euro. Ja mam euro oplastene hlinikom za cenu, ktoru by som v BA dal za plastove. Vsetko je vecou jednania.

Trojsklo sa bezne dava aj do euro okien, neviem ako to suvisi s plastom. Drevene sa tiez daju robit v roznych farbach a tiez moze byt ina farba na kazdej strane. Proste sa mi zda, ze si predajca plastovych okien. :)
Mám v ponuke aj jedno aj druhé, porovnávala som výrobcu (nie dovozcu ) plasťákov z Prešova a výrobcu (tiež nie dovozcu ) EURO z Košíc a je tu fakt brutál rozdiel. Košičan (EURO ) nehrozí mať jednu farbu z vonku a inú zvnútra (mám pocit, že niektorí sú bez fantázie) a Prešovčan (plast) je na tom rovnako. Pred rokom sme mali dovzcu EURO z Poľska, ktorý svoje okná vyváža aj do USA, jeho okná sú už z meranti (oproti košickému smreku veľký rozdiel) a používa už izolačné trojsklo (optori košickému dvojsklu) a pritom košičan má cca 30% drahšie. Tu sme však na východe (môj mužík hovorí babe v r... ), takže tu je jednoznačne prevaha plasťákov všeho druhu...
Osobne by som si ale domov kúpila EURO aj napriek väčším nákladom a potrebnej starostlivosti. Plastové mám len maličké v kúpelni a šatníku.
dad111
07.12.07,11:44
Plast-lacny. Drevo-elegantne. Hlinik-kvalita. Taky je asi moj pohlad. Nie kazde drevo zlepene z odpadu je eurohranol. Ak eurookna, pozor na to. Pravdu ma aj INFARKT. Kolko je Vas tu takych, co pravidelne (kazdy rok) osetrujete kovanie a tesnenie, nastavujete, aby sa lahko zatvarali a vobec poznate podmienky pre pouzivanie. K serioznym oknam Vam ich snad dodali. Drevo navyse vyzaduje aj upravu povrchu, vacsiu ako plast. Zivotnost u plastu nie je overena viac ako na nejakych 20 rokov. Drevene su ale aj na 100 rocnych domoch. Na mnohych budovach sa vdaka udrzbe menia aj po 10 rokoch. Je to vo Vasich rukach. Osobne mam plastove a som spokojny.
Bionda
07.12.07,16:03
VladoaKatka, nechápem prečo vás výrobca neupozornil, že okná sa musia pravidelne v určitých časových intervaloch ošetriť, neviem či 3alebo po4 rokoch. Muž to má v merku a rovnako vám po pár mesiacoch od namontovania mal prísť doštelovať okná.
Infarkt
07.12.07,16:15
Plast-lacny. Drevo-elegantne. Hlinik-kvalita...

Hliník sa najhoršie čistí...:D mimotemy

To pracovná deformácia ... :D :) ;)
Bionda
07.12.07,16:17
Mám pocit, že tu niekoho už chytilo predvianočné upratovanie :D:D:D:D
Infarkt
07.12.07,16:33
Mám pocit, že tu niekoho už chytilo predvianočné upratovanie :D:D:D:D

mimotemy

Bodaj by si mala pravdu :D :D :D

P.S.Ja to robím celý rok ;)
zubka
07.12.07,17:32
Ahojte,
chcem sa spytat tak na okraj, hladame drevene okna, ktore by mali skutocnu drevenu farbu, teda konkretne smrek alebo borovica, ale aby neboli namorene. Vsade, kde sme dosial prisli, tak boli namorene do farieb, ktore sa nam videli prilis neprirodzene... borovica skoro oranzova, smrek zase dost dohneda. Chceli by sme taku farbu, aka sa bezne dosahuje v interierovom nabytku, ked sa pouzije priesvitny lak. Vyrobcovia nam tvrdia, ze sa to pri oknach neda, potrebuju viac chemie, aby vydrzali. Neexistuje nieco ako priesvitne moridlo, teda bez farby? Nema s tym nahodou niekto skusenosti? Prosim, poradte.
Zuzka
Infarkt
07.12.07,17:43
Určite existujú transparentné moridlá... a sú ich tisícky ;)

Výrobcov, predajcov si skúste vygugliť... :)
Julius68
08.12.07,11:03
Ahoj Karka,
neviem ci si sa uz rozhodla no ak Ti mam poradit, plast alebo drevo viac menej ide len o Tvoj postoj. Kvalitne plastove okna su ok... najdolezitejsie su skla (tepelna prestupnost cim su plnene a pod.) Skla mozu pokazit efekt akychkolvek spickovych ramov...:cool:
karka
10.12.07,06:38
tak teda zalezi na tom, ako su okna vyrobene.viacmenej mi je to jasne. ale ako laik ako ja:o zisti, ze su okna zle? na co si mam davat pozor. co si vsimat?
dakujem
zubka
10.12.07,14:46
karka,
sme v podobnej situacii ako ty, az na to, ze sme rozhodnuti pre drevene okna (lebo sa nam pacia) a cela rodina okolo nas nahovara na plastove okna (tvrdia, ze tie nepracuju, takze sa nemaju ako pokazit). Nuz ale pravdou je, ze sme pocas asi dvoch mesiacov mali moznost vidiet pokazene aj plastove aj drevene, takze istota vo vybere nie je vobec ziadna...
ja by som asi dala na referencie. ak ma niekto v mojom okoli okna, s ktorymi je spokojny uz dlhorocne, oslovila by som toho isteho oknara. snad sa za tie roky nepokazili a teda je tu nejaka sanca, ze ti tie okna vydrzia.
zuzka
najag
10.12.07,15:09
Kvalitne drevene okna potrebuju aj kvalitne drevo. A kvalitne eurookna sa vyrabaju z draheho dovozoveho dreva/ India/.Bezne eurookna sa vyrabaju z hranolov. Aby drevo bolo kvalitne, musi dlhe roky schnut. To vsak sa nedeje, pretoze inak by vyrobca musel mat 5-10 rocne zasoby dreva.A to nieco stoji, ide o umrtvene prostriedky, ktore sa ale tiez potom premietnu do ceny vyrobku. Preto sa drevo susi v priemyslovych mikrovlnkach, co samozrejme je o niecom inom. Castejsie sa vyrabaju z hranolov, ide o lepene drevo, kde nikomu nic nehovoria letokruhy...a drevo treba osetrovat a ovela castejsie, ako sa zda. Pretoze ide o ekologicke natery....Takze ak sa cenova kalkulacia skutocne kvalitneho dreveneho eurookna porovna s plastovym, tak rozdiel je velmi markantny. V neprospech eurookna. To co je zrovnatelne s cenou plastoveho okna, tak to asi nie je o naozaj pozadovanej kvalite.Osobne si myslim, ze je ovela viac smutnejsich majitelov eurookien, ako plastovych. Ale proti gustu ziaden......kazdy nech ma to, po com tuzi.
Bionda
11.12.07,14:59
Zubka, prírodné drevo nikdy nie je dokonalé! Práve v tom je jeho krása. Napr. farba dreva toho istého typu stromu sa môže líšiť v závislosti od toho kde ten strom stál - v strede lesa, na slnečnej strane, či na neho pršalo viac , či mal málo vlahy apod. tým sa líši aj jeho farba. Ak chceš dokonalosť - nehľadaj ju u drevených okien. Napr. farba u čereš. dreva môže byť od žltej až po bordovú, ale stále to bude prírodná bez morenia. To je prírodné drevo o okách, kde rástli vetvy a tom, že aj stromy majú zranenia , ktoré sú tiež potom viditeľné ako nie dokonalosť.
Najag súhlasím s Teboou čo sa týka sušenia a to plne, hoci dnes sú už naozaj kvalitné výkonné sušičky, ale závisí to od výrobcu. Väčšina výrobcov hranoly už nakupuje hotové . A nemyslím si , že kvalitné eurookno musí byť vyrobené len z dreva dovozového - typu meranti a pod, ale sú aj kvalitné okná zo smreku event. buku. A v prípade, že budem mať aj kvalitný plast a výstuhy, naozaj tá cena nebu až taká markantná.
Toto je môj názor vzhľadom k mojim vlastným skúsenostiam a znalostiam ( prvé drevené okná nám montovali v 98 do paneláku smrek, v r. 2005 do domu a zase drevené ale meranti ( už iný výrobca) ), nevlastním ani f. na výrobu okien ani pod.
Ninna
11.12.07,15:36
Kvalitne drevene okna potrebuju aj kvalitne drevo. A kvalitne eurookna sa vyrabaju z draheho dovozoveho dreva/ India/.Bezne eurookna sa vyrabaju z hranolov. Aby drevo bolo kvalitne, musi dlhe roky schnut. To vsak sa nedeje, pretoze inak by vyrobca musel mat 5-10 rocne zasoby dreva.A to nieco stoji, ide o umrtvene prostriedky, ktore sa ale tiez potom premietnu do ceny vyrobku. Preto sa drevo susi v priemyslovych mikrovlnkach, co samozrejme je o niecom inom. Castejsie sa vyrabaju z hranolov, ide o lepene drevo, kde nikomu nic nehovoria letokruhy...a drevo treba osetrovat a ovela castejsie, ako sa zda. Pretoze ide o ekologicke natery....Takze ak sa cenova kalkulacia skutocne kvalitneho dreveneho eurookna porovna s plastovym, tak rozdiel je velmi markantny. V neprospech eurookna. To co je zrovnatelne s cenou plastoveho okna, tak to asi nie je o naozaj pozadovanej kvalite.Osobne si myslim, ze je ovela viac smutnejsich majitelov eurookien, ako plastovych. Ale proti gustu ziaden......kazdy nech ma to, po com tuzi.
Rada by som prispela do debaty,ale nechápem prečo tvrdíte že je oveľa viac smutnejších majiteľov eurookien? Prečo? A vy ste už videli 100 ročné plastové okná?
kačenka
11.12.07,16:16
podľa mojich skúseností, nakoľko som chcela drevené okná
nám bolo doporučené: na sever,východ, západ - drevené okná
na juh - jednoznačne okná plastové, lebo je tam dlhodobo priame slnečné žiarenie a teploty a i. Bolo nám to odporučené odborníkom. Aspoň si tak myslím. Nebol to nejaký z ulice, ktorý dá rady za kopu peňazí, len aby zarobil.
Ninna
11.12.07,16:34
Ja by som to skôr posúdila podľa štýlu domu a kvality už použitých materiálov.
petmar
11.12.07,16:36
Dá sa na to pozerať z rôznych uhov a strán. Napríklad:
Rodinný dom - drevené, panelák - plastové kôli vlhkosti a orosovaniu.
Zručnému kutilovi- drevené, pretože má stovky možností sám si ich dotvárať farebne aj ináč počas (ich a svojho) dlhého života. Kto sa nechce venovať údržbe - skôr plastové. A keď ich chce iné ako biele, zaplatí takmer toľko ako za drevenéEURO.
A veru sa plastové aj krútia keď na ne svieti slnko, v zime sa zmršťujú, majú malý kúsok prekrytia, lebo možno výrobcovia šetria na množstve materiálu. Určite vydržia menej ako ošetrované drevené. Ale sú nové pekné a ľahko dostupné, okrem peňazí žiadna námaha, biznis je dobre rozbehnutý.
Ninna
11.12.07,16:41
Prečo potom na západe je "trendy" že menia plastové za drevené? Asi sme nejako pozadu....
r.galovic
11.12.07,17:28
A co takto sklolaminát? Na Slovensku je to novinka.
AndrejG
11.12.07,18:14
Prečo potom na západe je "trendy" že menia plastové za drevené? Asi sme nejako pozadu....

Skor oni su pozadu, nase stare su uz drevene...oni iba teraz prechadzaju z plastu. :)
AndrejG
11.12.07,18:17
Rodinný dom - drevené, panelák - plastové kôli vlhkosti a orosovaniu.

V com je byt iny ako dom? Aj v dome je vlhkost. Ked sa nebude vetrat, plesniviet bude rovnako dom aj byt. A drevo a plast s tym nemaju nic spolocne.
Ninna
11.12.07,18:23
Skor oni su pozadu, nase stare su uz drevene...oni iba teraz prechadzaju z plastu. :)
:eek:Tak asi áno súhlasím;)
Ninna
11.12.07,18:31
A co takto sklolaminát? Na Slovensku je to novinka.
Prečo skúšať neoverené keď je tu rokmi overená kvalita:o
badoga
12.12.07,07:57
Ahojte,
chcem sa spytat tak na okraj, hladame drevene okna, ktore by mali skutocnu drevenu farbu, teda konkretne smrek alebo borovica, ale aby neboli namorene. Vsade, kde sme dosial prisli, tak boli namorene do farieb, ktore sa nam videli prilis neprirodzene... borovica skoro oranzova, smrek zase dost dohneda. Chceli by sme taku farbu, aka sa bezne dosahuje v interierovom nabytku, ked sa pouzije priesvitny lak. Vyrobcovia nam tvrdia, ze sa to pri oknach neda, potrebuju viac chemie, aby vydrzali. Neexistuje nieco ako priesvitne moridlo, teda bez farby? Nema s tym nahodou niekto skusenosti? Prosim, poradte.
Zuzka
Výrobcovia majú bohužiaľ pravdu. Totiž drevené okná namáha najmä UV žiarenie. Čím je viac pigmentu v nátere, tým je UV ochrana lepšia.:)

Pre mňa je momentálne TOP drevo-hliníkové okno.
Na margo obtiažneho čistenia hliníkových okien - Hliník je povrchovo stály, je eloxovaný, umýva sa tak ľahko ako plast.
najag
12.12.07,09:59
Preco na zapade menia plastove okna za drevene ?????:D:D Asi preto, ze ropa je draha, takze su plasty drahe, ale kvalitne drevo zo Slovenska je za facku, takze sa im vyplatia okna drevene. Ono to uz tak byva, Nemci zasypavali-vaju stare uholne sachty v Nemecku uhlim, co vozili za facku z Ciech. Americania dovazali o dusu maslo z ZSSR, kym bolo balene v bedniach z cerveneho smreku, ked im zacali Rusi balit maslo do kartonu, prestalo im chutit a prestali ho dovazat. Rols Royce nakupuje exoticke dreva tajne, pod falosnymi firmami, pretoze, ak by zistili, ze to kupuje on, tak by drevo bolo nekrestansky drahe...len mi nevyvazame vyrobky z dreva, ale vyvazame krasne drevo. Legalne a este viac nelegalne. Preto su drevene okna slagrom. Kto by to nekupil na zapade za taku cenu a v takej kvalite, ze ?:D:Dnajma ked im Slovaci kupuju plastove vyrobky, ktore su take drahe !:D:D
beba13
12.12.07,10:36
naši susedia maju eurookna aj dvere no po pol roku začala vytekat z okien živica, dvere kazetove zoschli a vyzera to nepekne. Mi máme plastove a nič take sa nam nestalo je pravda, že dvere sa v lete krútia, ale stale maju svoj tvar a nezosychajú, kovanie je po celom obvode dverí takže sa ich tvar nemení
Bionda
12.12.07,11:22
S tým drevom a jeho vývozom plne súhlasím , nakoľko je to veľká " sranda", že my vyvážame drevo - guľatinu za smiešne peniaze a dovážame opracované za nekresťanské peniaze to isté drevo- naše . Ale ešte sa vrátim k tým oknám . Preto som aj oponovala, že si nemyslím, že lepšie je drevo dovozové, nakoľko odporúča sa drevo ,ktoré rastie tu u nás, nakoľko to drevo pozná aj +30 a aj -20, ale drevo napr. z Indie, také rozdiely nepozná a preto sa aj inak môže chovať, ale pri eurohranoloch by nikto nemal mať strach o tom, že sa mu bude drevené okno krútiť , nakoľko eurohranol, je zložený z hranolov dreva pootáčaných a zlisovaných,ale najviac závisí jednoznačne od výrobcu , aby používal naozaj kvalitné materiály. A naozaj na Slovensku sú dobré firmy, ktoré napr. vyrábajú takú bukovú dyhu, že mnohým cudzincom až "brada" padla!!!! Firma ako lusk! a Nie sú jediný, len na Slovensku je stále dosť ľudí, ktorí naletia tým darebákom, ktorí ich dovedú do " smútku" a nielen okien drevených, ale i plastových.
AndrejG
12.12.07,18:49
naši susedia maju eurookna aj dvere no po pol roku začala vytekat z okien živica, dvere kazetove zoschli a vyzera to nepekne. Mi máme plastove a nič take sa nam nestalo je pravda, že dvere sa v lete krútia, ale stale maju svoj tvar a nezosychajú, kovanie je po celom obvode dverí takže sa ich tvar nemení

Mojmu susedovi sa pokazilo auto. Je to kombi. Ja mam sedan, ten sa nepokazil. Sedan je teda lepsi. :D
Maaaria
12.12.07,18:55
Ja som dala prednosť Eurooknám. Susedia si dali plastové okná. tie na južnej strane, t.j. v lete na ne praží slnko trochu ožtli. Taktiež som videla kombináciu plastové okná a drevené dvere.???
misomiso
12.12.07,20:43
Mojmu susedovi sa pokazilo auto. Je to kombi. Ja mam sedan, ten sa nepokazil. Sedan je teda lepsi. :D

To sice nie, ale ak si kupis napr. kabrio a naprsi to do neho, tak mozno prides na to, ze je to zbytocna frajerina. Moj svagol ma po drevenych oknach za dva roky, pretoze mal vlhko, tak mu splesneli a osupal sa z nich lak. Plastove by sa touto "rosou" iba ak umyli :)
AndrejG
12.12.07,21:44
To sice nie, ale ak si kupis napr. kabrio a naprsi to do neho, tak mozno prides na to, ze je to zbytocna frajerina. Moj svagol ma po drevenych oknach za dva roky, pretoze mal vlhko, tak mu splesneli a osupal sa z nich lak. Plastove by sa touto "rosou" iba ak umyli :)

Ved treba davat vacsi pozor, to je jasne, drevene su predsa len prirodne. Ale tiez su drevene a drevene, drevene, ktore sa poskodia pri kazdej drobnosti, drevene ktore vydrzia toho vela, vsetko je kvalite a cene. Ale vlhkost je velka chyba a nasledky su nielen na oknach, potom si to odnesie cely dom. :)
beba13
13.12.07,05:46
Mojmu susedovi sa pokazilo auto. Je to kombi. Ja mam sedan, ten sa nepokazil. Sedan je teda lepsi. :D

Ja netvrdím, že plastové su lepšie ako drevenné len som uviedla príklad čo sa može stat ak si niekto kupi nekvalitne, cez niekoho kto to dohodí nejakemu svojmu znamemu.
Ninna
13.12.07,14:47
Prečo v tejto pokročilej a modernej dobe nie je ešte zaužívané mať plastový nábytok, plastové stoličky a plastové interiérové dvere?Veď by to bolo určite lacnejšie a určite aj trvácnejšie!Žeby nato ešte nikto nemyslel?
petmar
13.12.07,15:46
Kto myslí dopredu (pri drevených oknách) tak ich nenatiera nepriedušným lakom (syntetika), lebo pri najmenšom oškretí do vnútra vojde voda a už sa neodparí, začína hnilobný proces. Drevo má prázdne bunky, do ktorých si potrebuje nasávať vodu, ale my mu tam musíme dať hneď po vyschnutí impregnáciu, potom sa voda nemá kde dostať. Napustené drevo sa ľahšie pretrie hoc aj každé 2-3 roky znova impregnáciou, vynikne aj jeho štruktúra. Navrch existujú pre vonkajšie podmienky vhodné priesvitné nátery, neprepustia ultrafialové svetlo, napr. tie Slovinské s tým domčekom sa mi osvedčili. Pred impregnáciou sa musia vrchné laky odstrániť.
karka
03.01.08,09:48
tak uz som sa rozhodla. budu plastove s imitaciou dreva z oboch stran. kamoska ma drevene a povedala ze keby stavia este raz tak da plast. ze s tym ma pokoj. my s muzom nemame prilis vela volneho casu a predpokladam do buducna ze to bude len horsie tak babrat sa este z oknami......uz ta predstava ma trosku znechucuje.ked budem mat volno radsej ho vyuzijem inak ako natieranim okien:o. vdaka vam za rady
Zuzka10
03.01.08,10:11
My máme plastové tiež a som úplne spokojná.:)
najag
03.01.08,13:12
Rozdiel medzi plastovymi oknami a eurooknami je podstatny aj v ramci ich montaze.Jednoducho dreveny ram, ktory je v styku so spaletou, ten sa uz osetrit nikdy neda.A ked sa nepouzije technologia Illbruck3 pri montazi dreveneho okna a nepouzije sa vo vnutri specialna vodotesna a paronepriepustna folia a zvonku vodotesna a paropriepustna folia, tak v zime nastava rozdielom tlakov vo vnutri a tlakom vonku , ktory je okolo 1000Pa k pretlaku vodnej pary a vodna para sa snazi dostat do konstrukcie, najma v mieste styku dreveneho ramu a spalety. A pena straca velmi rychlo svoje vlastnosti, takze potom, ked sa v lete nestaci voda vyparit, tak nastava hnilobny proces dreveneho ramu. Pekne zvnutra, kde nic nevidime, aj ked zvonku vsetko nalezite osetrujeme. A vysledok je potom jasny. U plastoveho ramu toto nehrozi, aj ked pliesen v spelete zacne.
AndrejG
03.01.08,17:04
Rozdiel medzi plastovymi oknami a eurooknami je podstatny aj v ramci ich montaze.Jednoducho dreveny ram, ktory je v styku so spaletou, ten sa uz osetrit nikdy neda.A ked sa nepouzije technologia Illbruck3 pri montazi dreveneho okna a nepouzije sa vo vnutri specialna vodotesna a paronepriepustna folia a zvonku vodotesna a paropriepustna folia, tak v zime nastava rozdielom tlakov vo vnutri a tlakom vonku , ktory je okolo 1000Pa k pretlaku vodnej pary a vodna para sa snazi dostat do konstrukcie, najma v mieste styku dreveneho ramu a spalety. A pena straca velmi rychlo svoje vlastnosti, takze potom, ked sa v lete nestaci voda vyparit, tak nastava hnilobny proces dreveneho ramu. Pekne zvnutra, kde nic nevidime, aj ked zvonku vsetko nalezite osetrujeme. A vysledok je potom jasny. U plastoveho ramu toto nehrozi, aj ked pliesen v spelete zacne.

Normalny clovek nenalepi okno priamo na spalety. A co sa tyka tej druhej veci, to je problem bez ohladu na okna. Ked sa nepouzije ta paska, tak PUR pena strati za par rokov tep.-iz. vlastnosti, takze miesta okolo okien maju nizku povrchovu teplotu a tym padom tam moze vznikat pliesen. Samozrejme jedine ked je v miestnosti vysoka vlhkost, teda sa malo vetra. Drevo je prirodny material, takze logicky je citlivejsie na tieto veci, ktore su ale skodlive bez ohladu na to, ci su okna drevene alebo plastove. Alebo si myslis, ze clovek ktory ma plesne okolo okien, sa bude utesovat tym, ze aspon mu to nenapadne plastove okno? Existuju 2 dovody, preco ludia kupuju plastove okna, hlavny dovod je cena, druhy nizka informovanost.
najag
04.01.08,11:02
Samozrejme, ze nikdo nenalepi ram priamo na spalety, ale ta cast ramu je jednoducho mimo uz osetrovania a drevo je vystavene vlhkosti, co u plastoveho nehrozi, bez ohladu na vznik pliesni, pretoze drevo je v styku s konstrukciou a jej vlhkostou, je jedno ci cez penu, alebo casom uz bez nej.Kriteriom kazdeho vyrobku je jeho cena, jeho kvalita, jeho uzitna hodnota.Ale aj velmi kvalitne eurookna za velke peniaze, pri vysokej informovanosti ,sa daju znicit ich montazou do nevhodneho prostredia.Pretoze niekedy aj tepelne mosty boli zahrnute v stavebnom projekte.Pretoze cena tepla bola velmi nizka a pocitalo sa s prekurovanim. Dnes je doba ina a tepelne mosty robia problemy.Aj u okien.
AndrejG
04.01.08,19:24
Cez penu sa dostane do okna minimum vlhkosti. Kedysi sa drevene okna murovali priamo do otvoru, boli spojene s murivom a maltou priamo a na drevene okna to nemalo ziadny vplyv. Byvam prave v takom dome a drevene okna su po 20 rokoch neporusene.
AndrejG
04.01.08,19:26
Ale samozrejme pri takom uvazovani je dobre mat vsetko z plastu, lebo v interieri je vzdy nejaka vlhkost. Takze parkety, nabytok, ale aj noziky v kuchyni, atd...vsetko treba mat z plastu. A najlepsie aj krov urobit z plastu alebo zeleza. :)
najag
06.01.08,15:37
Samozrejme, aj infiltracia bola ina, tam kde bol v miestnosti plyn, tam sa nesmeli tesnit okna, v domoch boli kachle, piecky, vzduch sa vymienal v interieroch inym sposobom,aby piecky horeli vobec, tam sa vymienal aj vzduch, okna v panelovych domoch sa tesnili sklenenym povrazom, takze okolo kazdeho okna bolo 8 m spary, cez ktoru sa prirodzene v byte vymienal vzduch...ale to vsetko nikoho nebolelo, lebo teplo nebolo drahe, drahe bolo kazde opatrenie na setrenie tepla, kedysi sa okna tesnili Kovotesom, ktory skor netesnil, ako tesnil, neboli silikonove tesnenia,ale doba sa zmenila, co platilo neplati a my nehovorime o eurooknach spred 20-tich , ale o oknach, ktore sa montuju teraz, za tejto situacie, za tychto podmienok. Niekedy nebolo v panelovych domoch tolko pliesne, ako jej mame v sucasnosti, takze hovorme v suvislostiach, ktore suvisia a nie veciach mimo misu. A cez orezanu penu sa naozaj "dostane" malo vlhkosti, najma ked sa orezu jej prebytky hned po jej vytvrdeni, takze ma naruseny povrch hned na zaciatku a je pristupna pre vlhkost. Co bolo, to bolo, terazki som majorom......
AndrejG
06.01.08,16:40
Samozrejme ze kedysi nebolo v panelakoch tolko pliesne, ved sa vetralo bez vetrania, sam si to napisal. Teraz sa vsetko utesnuje, nikde nie su uniky, takze logicky treba viac vetrat otvorenymi oknami, alebo rekuperaciou, to ale nieje koniec sveta. A neznamena to, ze kvoli lenivosti vetrat si dam plastove okna. Ale v dnesnych novostavbach by mala byt rekuperacia uplny zaklad, takze taketo problemy by sa vobec nemali riesit.
Ninna
09.02.08,15:49
Prečo v tejto pokročilej a modernej dobe nie je ešte zaužívané mať plastový nábytok, plastové stoličky a plastové interiérové dvere?Veď by to bolo určite lacnejšie a určite aj trvácnejšie!Žeby nato ešte nikto nemyslel?
citujem samu seba lebo mi nikto neodpovedal
petmar
09.02.08,19:07
Na obchod s plastovým tovarom, kedysi železiarstvo, navrhujem názov "Karcinogénne potreby" :(
191946
10.02.08,12:15
táraniny,eurookna nie sú drahšie a aj tam sa dá dať trojsklo.Podľa mňa je to ako sex s gumou či bez....
jojkoz
11.02.08,06:24
táraniny,eurookna nie sú drahšie a aj tam sa dá dať trojsklo.Podľa mňa je to ako sex s gumou či bez....
EUROOKNA su DALEKO drahsie.

Ak nemyslime PSEUDOEUROokna :D
Arava
22.04.08,14:33
Nemáte niekto skúsenosti s eurooknami z Poľska?? poprípade nejaký kontakt priamo na výrobcu??
Stanley.P
23.04.08,18:10
Kvalitne eurookna robi len zopar vyrobcov na SK...a nechaju si za to skutocne stedro zaplatit. Pomaly na kazdej dedine je zopar vyrobcov na okna. Nie je nic nezvycajne ak sa tieto okna robia hoci aj z plesnivej fosne :o)) Po namoreni drevom to vyzera super.

Samozrejme rozhoduju financne moznosti... Na plastove okno su aspon ake take certifikaty.

Co sa tyka kvality plastovych okien v 90. rokoch a dnes, tak sme uz uplne niekde inde.
bobotova
06.05.08,18:26
Dobrý večer,

tiež uvažujeme nad výmenou okien, a keďže sme na byte, tak sme sa rozhodli pre plastové. Ale máme totálny bordel v tom, že od ktorého výrobcu, aký profil, a tak..
Máte niekto skúsenosti s firmou SLOVAKTUAL alebo FENESTRA alebo ALUPLAST?

ďakujem za všetky odpovede.
joki
05.08.08,00:25
Drevené
Lotarka
06.08.08,08:53
Dobrý deň!
Chcela by som poznať Vaše názory na výmenu skiel v oknách (obyčajné sklá za tepelnoizolačné).
V r. 2006 sme čiastočne renovovali staré drevené okná v novom byte. Zatesnenie Pur-penou, brúsenie a nový náter, zatmelenie skiel. Teraz nám namontovali regulátori a merače tepla, tak sa začala pomaly v našom okolí výmena okien na plastové. Zo začiatku som tlačila na muža do plastových, no bol proti. Aj kvôli prednedávnej robote - oprave okien aj preto, že si myslí, že sú drevené lepšie. Uvažujeme o tom, že dáme len preskliť okná s tepelnoizolačnými sklami. Máte s tým niekto skúsenosti?

Ďakujem za Vaše skúsenosti!
Monika V.
06.08.08,09:02
Dobrý deň!
Chcela by som poznať Vaše názory na výmenu skiel v oknách (obyčajné sklá za tepelnoizolačné).
V r. 2006 sme čiastočne renovovali staré drevené okná v novom byte. Zatesnenie Pur-penou, brúsenie a nový náter, zatmelenie skiel. Teraz nám namontovali regulátori a merače tepla, tak sa začala pomaly v našom okolí výmena okien na plastové. Zo začiatku som tlačila na muža do plastových, no bol proti. Aj kvôli prednedávnej robote - oprave okien aj preto, že si myslí, že sú drevené lepšie. Uvažujeme o tom, že dáme len preskliť okná s tepelnoizolačnými sklami. Máte s tým niekto skúsenosti?

Ďakujem za Vaše skúsenosti!
Môj otec vyrába plastové okná a ten by ti hneď povedal, že je za výmenu nových. Nevysvetlím ti to presne ako on, pretože až tak tomu nerozumiem. My máme plastové a drevené by som nikdy nechcela. Myslím, že o drevo sa treba aj starať, nech je akékoľvek. A tiež si treba rozmyslieť, že tie okná sú na stálo, čiže nie vždy rozhoduje cena. Ak chceš mať pekné okná bez námahy, tak len plastové.Ak máte pôvodné obnovené a ešte vám nesúria vymeniť, tak s nimi počkajte napr. na budúci rok.:)
Ninna
06.08.08,09:13
Kvalitne eurookna robi len zopar vyrobcov na SK...a nechaju si za to skutocne stedro zaplatit. Pomaly na kazdej dedine je zopar vyrobcov na okna. Nie je nic nezvycajne ak sa tieto okna robia hoci aj z plesnivej fosne :o)) Po namoreni drevom to vyzera super.

Samozrejme rozhoduju financne moznosti... Na plastove okno su aspon ake take certifikaty.

Co sa tyka kvality plastovych okien v 90. rokoch a dnes, tak sme uz uplne niekde inde.
Stanley máš asi strohé informácie o eurooknách a ich kvalite. Doplňujem Tvoje znalosti- aj drevené okná majú svoj certifikát kvality získaný a podrobený normám v našej krajine! A tam sú vstupy do výroby eurookien nevyhnutne certifikované od dodavateľov- myslím hranoly, farba či kovania!
Pokiaľ si niekto nechá zhotoviť okná "garážmajstrom" tak potom nech sa nečuduje že okná nespĺňajú jeho očakávania! A čo sa týka ceny už si sa niekedy zamyslel nad tým prečo sú eurookná drahšie ako plastové a prečo si ich nechajú výrobcovia aj "štedro" zaplatiť? Proces výroby eurookna je podstatne odlišný a sto-krát náročnejší na ľudskú prácu a strojné vybavenie oproti plastovým oknám! Plastárov nájdeš v každom meste -teda ich kanceláriu, lebo hotový výrobok je len suma polotovarov!
mimotemySkús navštíviť prevádzku plastárov a prevádzku certifikovaných stolárov.
Ninna
06.08.08,09:17
Môj otec vyrába plastové okná a ten by ti hneď povedal, že je za výmenu nových. Nevysvetlím ti to presne ako on, pretože až tak tomu nerozumiem. My máme plastové a drevené by som nikdy nechcela. Myslím, že o drevo sa treba aj starať, nech je akékoľvek. A tiež si treba rozmyslieť, že tie okná sú na stálo, čiže nie vždy rozhoduje cena. Ak chceš mať pekné okná bez námahy, tak len plastové.Ak máte pôvodné obnovené a ešte vám nesúria vymeniť, tak s nimi počkajte napr. na budúci rok.:)
Monika a prečo si myslíš že o plastové okná sa netreba starať? :rolleyes:
Plastové okná sú veľmi vhodné /cenou/ na panelákové byty ale na dom by som určite dala drevené.;)
Ninna
06.08.08,09:21
Prečo v tejto pokročilej a modernej dobe nie je ešte zaužívané mať plastový nábytok, plastové stoličky a plastové interiérové dvere?Veď by to bolo určite lacnejšie a určite aj trvácnejšie!Žeby nato ešte nikto nemyslel?
....posúvam:---
Monika V.
06.08.08,09:24
Monika a prečo si myslíš že o plastové okná sa netreba starať? :rolleyes:
Plastové okná sú veľmi vhodné /cenou/ na panelákové byty ale na dom by som určite dala drevené.;)
Jasné, že tým staraním som nemyslela umývanie, to je samozrejmosť. Okrem toho som s nimi za 10 rokov nerobila. Ale viem, že drevené treba minimálne natierať. S eurooknami môžeš mať pravdu, pretože tým vôbec nerozumiem. Ale tam je cena podstatne vyššia a Lotarka asi podľa môjho úsudku nemala záujem o až tak drahé okná. Aj keď hovorím, že môžu byť najlepšie.:)
Monika V.
06.08.08,09:28
....posúvam:---
Aké Ďalšie náklady máš s obývačkovou stenou, interiérovými dverami, stoličkami? Aj keby sa to po nejakom čase znehodnotilo, nie je to taká veľká položka (cena) ako na oknách. Ber to ako môj názor, určite ťi nebudem tvrdiť, že tvoj je zlý. Aj môj svokor niekoľko rokov dozadu nechcel o plastových oknách ani počuť a tento rok ich idúmeniť v celej chalupe.:)
jojkoz
06.08.08,09:35
Aké Ďalšie náklady máš s obývačkovou stenou, interiérovými dverami, stoličkami? Aj keby sa to po nejakom čase znehodnotilo, nie je to taká veľká položka (cena) ako na oknách. Ber to ako môj názor, určite ťi nebudem tvrdiť, že tvoj je zlý. Aj môj svokor niekoľko rokov dozadu nechcel o plastových oknách ani počuť a tento rok ich idúmeniť v celej chalupe.:)

No on niekto vcelku nechape rozdiel medzi interierom a exterierom.
A zrovna okna su dost namahane hlavne z exterierovej strany.

A ze by som nevidel vonku nabytok z plastu ? ;)
A schvalne ktory vidis v exteriery viac ? A ako vyzera to drevo v exteriery po nejakej dobe? - samozrejme len s umyvanim - ziadnym nanovo brusenim a lakovanim .....
Ninna
06.08.08,09:38
Aké Ďalšie náklady máš s obývačkovou stenou, interiérovými dverami, stoličkami? Aj keby sa to po nejakom čase znehodnotilo, nie je to taká veľká položka (cena) ako na oknách...
Monika ale ani interérové drevené dvere nie sú lacná záležitosť v tomto sa mýliš.;) Drevo potrebuje svoju údržbu /či už ako okno alebo dvere/ tak ako auto! Aj s autom chodíš do servisu aby bolo 100% funkčné.;)
Monika V.
06.08.08,09:44
No on niekto vcelku nechape rozdiel medzi interierom a exterierom.
A zrovna okna su dost namahane hlavne z exterierovej strany.

A ze by som nevidel vonku nabytok z plastu ? ;)
A schvalne ktory vidis v exteriery viac ? A ako vyzera to drevo v exteriery po nejakej dobe? - samozrejme len s umyvanim - ziadnym nanovo brusenim a lakovanim .....
Neviem čo tým myslíš, pretože viem rozdiel medzi exteriérom a interiérom. To čo som písala som brala ako plastový nábytok vnútri, že nie je ešte zaužívaný. Vonku je plastového nábytku na každom kroku.
Viem aj že okná sú namáhané z exteriérovej strany, tak naozaj neviem načo narážaš.;)
Ninna
06.08.08,09:45
No on niekto vcelku nechape rozdiel medzi interierom a exterierom.
A zrovna okna su dost namahane hlavne z exterierovej strany.

A ze by som nevidel vonku nabytok z plastu ?
A schvalne ktory vidis v exteriery viac ? A ako vyzera to drevo v exteriery po nejakej dobe? - samozrejme len s umyvanim - ziadnym nanovo brusenim a lakovanim .....


mimotemyžeby to bolo písané pre mňa?:---
Monika V.
06.08.08,09:47
Monika ale ani interérové drevené dvere nie sú lacná záležitosť v tomto sa mýliš.;) Drevo potrebuje svoju údržbu /či už ako okno alebo dvere/ tak ako auto! Aj s autom chodíš do servisu aby bolo 100% funkčné.;)
Určite ano, ale nie tak ako okná. Nedávno sme si dávali robiť drevené dvere interiérové, viem aké sú ceny;). Ale neviem prečo sa tu na porade snaží každý s niekym hádať? Už som napísala, že je to môj názor a tvoj tiež neodsudzujem.Názor niekoho druhého nech je akýkoľvek akceptujem. Ako by to vyzeralo, keby sme všetci na všetko mali rovnaký názor?:rolleyes:
Ninna
06.08.08,09:50
Určite ano, ale nie tak ako okná. Nedávno sme si dávali robiť drevené dvere interiérové, viem aké sú ceny;). Ale neviem prečo sa tu na porade snaží každý s niekym hádať? Už som napísala, že je to môj názor a tvoj tiež neodsudzujem.Názor niekoho druhého nech je akýkoľvek akceptujem. Ako by to vyzeralo, keby sme všetci na všetko mali rovnaký názor?:rolleyes:
súhlasím s Tebou ale rozohnil ma príspevok od Stanley.P. :mee:
Monika V.
06.08.08,09:52
súhlasím s Tebou ale rozohnil ma príspevok od Stanley.P. :mee:
Som rada, že sme si to vyjasnili;)
Lotarka
06.08.08,10:26
Čím ďalej som viac presvedčená, že keď budeme okná meniť, tak za drevené. A preto som sa spytovala na tú výmenu obyčajného skla za špeciálne, lebo podľa mňa, ak máme v dobrom stave terajšie rámy, tak by sme postupne mohli už začať vymieňať iba sklá.
Mne vôbec nevadí, že o drevené okná sa musí viac starať. Keď niečo máš, tak sa o každú vec musíš staráš.
Veľmi by ma zaujímalo v tomto výbere plast-drevo zdravotné hľadisko. Hlavne ide o vlhkosť v byte pri dostatočnom, ale aj pri nedostatočnom vetraní. Je drevo z tohto pohľadu lepšie?
jojkoz
06.08.08,11:07
Čím ďalej som viac presvedčená, že keď budeme okná meniť, tak za drevené. A preto som sa spytovala na tú výmenu obyčajného skla za špeciálne, lebo podľa mňa, ak máme v dobrom stave terajšie rámy, tak by sme postupne mohli už začať vymieňať iba sklá.
Mne vôbec nevadí, že o drevené okná sa musí viac starať. Keď niečo máš, tak sa o každú vec musíš staráš.
Veľmi by ma zaujímalo v tomto výbere plast-drevo zdravotné hľadisko. Hlavne ide o vlhkosť v byte pri dostatočnom, ale aj pri nedostatočnom vetraní. Je drevo z tohto pohľadu lepšie?

Z hladiska vlhkosti je to uplne jedno.
Ked su raz tesne okna tak su tesne a vlhkost neprepustaju - a je uplne jedno z coho su.

Viem ze u plastovych existuju rozne formy mikroventilacie cez okno ktore trocha eliminuju vlhkost - ale to podla mna nieje riesenie.
V tomto smere ma plastove trosku navrch aj v tom - ze pri zvysenej vlhkosti sa na hocijakom okne vytvara kondenz - rosia sa - a ta voda menej skodi plastu ako drevu.

ALE ! - to by nemali byt kriteria pre vyber okna - lebo -
Na odstranenie vlhkosti sa musi VETRAT. - Ci uz oknami alebo inym systemom (nutene vetranie ...)
A vetra sa hlavne kvoli cerstvemu vzduchu ! pre ludi - znizenie vlhkosti je len + k tomu ;)
Vranová
06.08.08,11:24
Podľa môjho názoru by som dala plastové okná, pokiaľ je zvýšená vlhkosť, nakoľko drevo je prírodný materiál, aj keď je chemický upravený, ale ma tendenciu pri zvýšenej vlhkosti meniť svoj objem, proste napučia a už je tu problém pri zatváraní a otváraní okien! Mali sme drevené okná a všetky sme vymenili za plastové a som nadmieru s nimi spokojná. To je môj názor a moja skúsenosť!
karka
11.08.08,14:04
Po dlhom case sa zapajam do debaty. Je tu toho uz hodne. Okna mame uz zacvakane, su pripravene na montaz, len co dokoncia strechu. Aj ked som bola uz rozhodnuta dat plastove nakoniec po debatach, radach, diskusiach su to euro okna s trojsklom. Kazdy nezavisly clovek -odbornik ma od plastu odhovaral. Ze 5 ci 7 komorove...... vraj drevene okna su x komorove kazdy rok jedna komora. Plast pracuje tiez. Videla som pokrutene plastove okna, biele ale zlte plastove okna. (viem, ze nie vsetky tak budu vypadat)Ak mi vybledne drevene okno, da sa opracovat natriet a je ako nove ale co plastove? Mozno su nejake sposoby, ale nevedel mi nik povedat. A ze plastove su lacnejsie? ked ich budete menit za x rokov, budete musiet zaplatit este za ne, ako odpad. Netusim kolko to stoji, ci bude stat, ale dreva sa lahsie zbavim ak uz dojde k tomu. A to osetrovanie neni az take narocne. Robila nam ich firma z TN. Fajn pristup maju predajnu aj v BA,tak ziadny garazmajster. A myslim, nevyslo to o moc viac, ako plastove rozdiel cca 30 tis. ;)
Macy32
12.08.08,09:04
My sme si tiež vybrali plastové. Podľa mňa sa o plastové nie je treba toľko starať ako o drevené, pretože aj drevené ako píšeš po čase treba natrieť, opracovať a ošetriť.
zanetaboss
12.08.08,14:38
my mame plastove okna a veru to velmi lutujem. Zo zaciatku som bola na ne pysna, ale po roku ma to preslo. namontovane aj s ich funkcnostou nie je problem, co slubovali dodrzali - neprepustia nic, v byte je dusno, ale s eurooknami tento problem nie je. drevo je lepsie
jojkoz
13.08.08,04:18
my mame plastove okna a veru to velmi lutujem. Zo zaciatku som bola na ne pysna, ale po roku ma to preslo. namontovane aj s ich funkcnostou nie je problem, co slubovali dodrzali - neprepustia nic, v byte je dusno, ale s eurooknami tento problem nie je. drevo je lepsie

Tak toto je pekna blbost.
Ako viete ze s EUROOKNOM tento problem nieje ? - mate ho tam ?
Ked je to EUROOKNO dobre - tak je tiez tesne - o to ide vsetkym dnesnym oknam.

To ze je dusno nieje oknom ale slabym vetranim.

Na 100% keby ste tam mali drevenne (samozrejme poriadne spravene - utesnene) - tak mate klimu rovnaku.
salka
13.08.08,12:33
My máme na činžiaku plastové okná 9 rokov - som max.spokojná, slúžia bez závad.

Zo začiatku som síce mala pocit, že sa v tom byte zadusím, predsa netesniace komunistické okná slúžili ako samovetranie, ale časom som si vďaka mikrovetraniu zvykla.
V zime 100% nepriepustnosť nie je na závadu a nedostatok čerstvého vzduchu riešim 5-10 min. jednorazovou výmenou vzduchu.
tiger111
10.02.10,16:53
Mojmu susedovi sa pokazilo auto. Je to kombi. Ja mam sedan, ten sa nepokazil. Sedan je teda lepsi. :D
no a mne sa minule pokazil sedan,tak som isiel do prace bicyklom.....cize najlepsi je bicykel ;)